GYED, GYES, munkaviszony?


fridi # 2013.03.26. 09:22

Tisztelt Szakerto!

Gyesrol szeretnek visszaterni dolgozni, de nem vagyok biztos benne, hogy a ceg is akarja. A reszlegen dolgozok letszama nem valtozott, tehat felvettek a helyemre 1 embert, de a poziciom megszunt, a feladataimat a kolleganoim kozott szetosztottak es a helyemre kerulo ember csak a feladataim reszet kapta meg alacdonyabb fizetesert. Ebben az esetben felmondhatnak-e arra hivatkozva, hogy megszunt a poziciom?
Koszsonom

captonne # 2013.03.17. 16:28

Kedves Szakértő!
Azt szeretném megkérdezni,hogyha,a gyesem lejár,de nem volt még soha munkaviszonyom akkor jár valami segély?
Hozzátenném,hogy 3 kiskorú gyermekem van és az egyikük tartósan beteg,a férjemmel arra gondoltunk,hogyha járna valami féle segély vagy nyújtana a munkaügyi valamilyen képzési lehetőséget számomra(sajnos csak 8általánosom van.),akkor ő átvállalná a gyest amíg 10 éves nem lesz a tartósan beteg kislányunk.Kicsit kusza lehet,de sajnos mivel a párom munkanélküli ,már kétségbeesésünkben mindenfélén törjük a fejünket.Válaszát előre is köszönöm.
Üdv:Egy anyuka :)

anne01 # 2013.03.13. 15:04

balazseniko

Három nap nem számít a biztosítás megszakadásának. Októberi szülésnél tgyás alapjánál a 2012-es év jövedelmeit veszik figyelembe, gyednél a 2013-as évet.

anne01 # 2013.03.13. 15:00

agica0908

Még egy eszembe jutott. Ha munkáltatód hajlandó kiadni a szabadságai, utána újra táppénzre mehetsz és azzal talán kihúzhatod tgyásig.

anne01 # 2013.03.13. 14:58

agica0908

Itt az volt a probléma, hogy megszakadt a biztosításod. Táppénzre így csak annyi napra voltál jogosult, amennyi napot az új munkahelyeden biztosításban töltöttél június 2-től a keresőképtelenséged kezdetéig. Kérheted a munkáltatódat, hogy adja ki a 2012-ről bennmaradt és a 2013-as szabadságodat, és tgyást -28. naptól kell igényelned. Így is lesznek ellátatlan napjaid.

agica0908 # 2013.03.12. 16:01

Kedves Szakértő!
Olyan kérdésem volna, hogy 2010.április-2012.februárig,volt egyhuzamba munkaviszonyom igaz 4órás bajalanéssel, majd 2012.juniusig nem volt.Majd 2012.junius 2.án álltam ujra munkába, itt 8órás bajalanéssel, majd szeptemberben teherbe estem, és oktober közepétől táppénzen voltam elméletileg szülésig. Viszont az OEP küldött egy levelet, amiben írta, hogy 2013.03.15-én megszünik a táppénzre való jogosultságom. És az volna a kérdés, hogy mire számíthatok pénzügyekben,a baba érkezése május vége.
Köszönettel: Egy megrémült kismama

balazseniko # 2013.03.12. 07:34

Tisztelt szakértő!

Az én munkaviszonyom kb 6 éve folyamatos. Voltak benne megszakítások, pl 2012 tavaszán munkanélkülin voltam álláskeresési járadékot kaptam utána pedig két hétig alkalmi munkásként voltam alkalmazva, 2012.június 1-től pedig megint határozatlan idejű szerződésem van. Ezáltal a biztosítási jogviszonyom rendben. Viszont most kiderült, hogy terhes vagyok és október végére várható a baba. Jelenleg van munkahelyem , de felajánlottak egy másik helyen egy sokkal jobban fizető állást, és nem zavarja őket, hogy terhes vagyok így is igényt tartanának rám. Március 29-el lépnék ki a mostani munkahelyemről és április 2-val lépnék be az új munkahelyemre. Az lenne a kérdésem, hogy most így megszakítom a munkaviszonyom? Mármint ez a 3 nap kiesés ez minek számít? Ettől függetlenül igényt tarthatok TGYÁS-ra és GYED-re? Mit fognak alapul venni? Mert nekem nem mindegy és akkor elgondolkozok, hogy váltsak-e egyáltalán?
Köszönettel!
Enikő

kvk10 # 2013.03.09. 14:02

Csak nekem volt így csak azt vették el, a többieknek nem változott a fizetésük.

wers # 2013.03.08. 12:33

a többiekét/mindenkiét is csökkenteték, és elvették a pótlékot?

kvk10 # 2013.03.08. 12:24

GYED ideje alatt csökkentették a fizetésemet, elvették a nyelvi pótlékot. Lehetséges ez?

kevi # 2013.03.07. 17:26

Tisztelt Szakértők!

A feleségemnek május közepén fog szülni, viszont a munkaviszonya megszűnik március végével.
Folyamatos munkaviszonya 2012. szeptemberétől volt, de májustól 2 évre visszamenőleg megvan a 365 napja.
Ilyen esetben számíthatunk-e tgyásra és gyedre?
Üdv: Kevi

femabe # 2013.03.07. 09:12

Tisztelt
szakértők!

2001 júliusban munkanélküli segélyre jelentkeztem.2002 márciusban
szüneteltettem a munkanélkülit szülés miatt.2002 márciustól 2008
januárig GYES-n voltam,majd 2013 januárig GYET-n.Ezt követően
jelentkeztem a munkaügyi központba,ahol azt mondták nem jár
álláskeresési járadék,csak regisztrált munkanélküli lehetek és három
hónap után az Önkormányzathoz fordulhatok,ahol igényelhetem az aktív
korúak járadékát. Most még biztosításom sincs.Úgy tudtam,hogy a GYET is
munkaviszonynak számít,valamint a munkanélkülimet sem szüntették meg.
Most,hogy jelentkeztem,azt mondták,hogy visszamenőlegesen 3 évre
szüntetik meg,és még határozatot sem kapok róla.Ilyen jogilag
lehetséges-e?
Valamint szeretném megtudni,hogy jár-e nekem álláskeresési járadék?

gyenes71@freemail.hu # 2013.03.06. 19:21

Tisztelt szakértő!

Az lenne a kérdésem,hogy nekem jár e a gyed ha esetleg ez év végén szülnék?2012 júniusáig ápolási díjon voltam a mamámmal,2012 szeptember 15.e óta dolgozom a mai napig,lassan fél éve.De lehet lassan elmennék táppénzre szülésig.Ezek alapján mire számíthatok?

Várom válaszát ,köszönettel:Mária

Gabeeka # 2013.03.06. 07:35

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg Gyeden vagyok első gyermekemmel. Március 25.-én lejár a gyed és megigényeltem a gyest. 2009 óta dolgozok a jelenlegi munkahelyemen és 2011-ben mentem el szülni. Kérdésem az lenne, hogy gyes alatt elbocsáthatnak? Ha igen mire figyeljek oda a munkaviszony megszüntetésénél? Mit tehet meg a munkáltató? Milyen összeg jár törvényileg (szabadság, havi bér, ilyesmi) ha megszüntetik a munkaviszonyom? Rendes vagy közös megegyezést írjak alá?
Szeretnénk még egy gyereket a férjemmel. Anyagilag mire számíthatok ha mondjuk gyesbe születik a 2. baba? Bruttó 150.000 Ft-al vagyok bejelentve. A gyed alatt összesen havi 95-98000 Ft-t kaptam. Hogy járok anyagilag a legjobban? A helyzet az, hogy már nincs hova visszamennem dolgozni. Ha lejárna a gyes, és új munkahelyem lenne, mert a régi megszűnik, mennyi munkaidő után jár Tgyás és gyed újra? Vagy ha a gyes lejárta után születne meg a 2. baba jogosult lennék Tgyásra és Gyedre munkanélküliként? Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdvözlettel

PKKata # 2013.03.05. 21:39

Tisztelt Szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy ha passzív jogon kapott GYED alatt ismét szülök, akkor létezik az az "előnyszabály", hogy a második babámra is ugyanazokat az ellátásokat kapom, mint anno az elsőre? Kislányom 2011. október 26-án született, előtte volt majdnem 2 év munkaviszonyom, de még szülés előtt 3 hónappal lejárt a határozott idejű szerződésem, nem hosszabbítottak, így munkanélküliről mentem el szülni. Akkor szerencsém volt, mert a járadék bőven kitartott a szülésig, így megkaptam minden ellátást (TGYÁS, GYED) olyan összegben, mintha munkahelyről mentem volna szülni. Most 10 hetes várandós vagyok a második babámmal, október 4-re vagyok kiírva, tehát előbb születik, mint hogy lejárna az első után kapott GYED. Ha jól értelmezem az OEP nyomtatványt, TGYÁS-ra jogosult leszek, de mi a helyzet a GYED-del, az is járni fog így? Nagyon köszönöm a választ!
Üdv, Kata

HUN86 # 2013.03.05. 08:00

Az alábbi problémánkra keresünk megoldást.

A barátnőm 2012. szeptember 16-től igényelt TGYÁSt az OEP-től, de ők azt a mai napig nem folyósították, mivel a munkáltató még nem igazolta vissza, hogy ő náluk dolgozott. Az ügyfélkapus rendszernél látszik, hogy 2011.01.08-tól a mai napig a cég által biztosítva van.

Röviden: 2011.01.08-tól volt egy cégnél folyamatos munkaviszonya. Két határozott időre szóló munkaszerződése van erre az időszakra. 2011.01.08-2011.09.27., a másik 2011. 09.28-2012.09.28-ig.

2012.04.01-től a terhesség miatt folyamatosan táppénzen volt és 2012.09.16-tól pedig szülési szabadságon, mely idő alatt - a határozott szerződés értelmében - megszűnt a munkaviszonya, de azóta semmilyen kilépési papírt nem kapott tőlük. Szabadságon 2012-ben nem volt.

Érdekes, hogy a táppénzt folyamatosan megkapta, azt akkor visszaigazolta a munkahely.

Ebből adódóan adóbevallást se tudunk készíteni.

5 hónap telt el és egy Ft-ot nem kaptunk. Írtunk az OEP-nek 5 hónapja, munkaügyi felügyelőségnek 2 hónapja, az apehnek 1 hónapja. Mindegyik nyugalomra int és hogy még biztos 1-2 hónap. Egyik sem gondol bele, hogy így nem lehet megélni.

Mit lehet még tenni? Lehet -e kártérítést követelni (mivel azóta a tartalékaink elfogytak és minden számlával, hiteltörlesztéssel csúszunk)?

Ha most barátnőm egyedül nevelné a kislányt, akkor 12000 Ft-tal mihez kezdene.

Köszönöm előre is!

fridi # 2013.03.04. 12:06

Tisztelt Tanacsado!
Jelenleg gyesrn vagyok ikreimel. Szeretnek visszamenni dolgozni. Van kb. 60 nap szabadsagom. Kerhetem a ceget, hogy egyben fizessek ki es ez akkor kotelezi is oket erre vagy mondhatjak, hogy vegyem ki? Ha ki kell vennem, akkor az egeszet kinkell vennem a munkabaallas elott? A szabadsag alatt elindul az ugynevezett honapos felmondasi vedelem vagy csak a tenyleges munkabaallassal lep eletbe? 13 ev munkabiszonyom van. Meg tuna mondani, hogy mennyi a vegkielegites es felmondai ido ha az altalanoszol nem tertunk el? Ez valtozik, ha 14 evre modosul az evrk szama? A 60 nap szabi alatt ervenyesithetik a felmondasi idot?
Koszonettel,

Katalin

Adel77 # 2013.02.26. 09:21

Tisztelt Szakértők!
Jelenleg gyesen vagyok,a cégem nem tud visszavenni.Kérdésem az lenne,hogy meg kell-e szüntetnem a munkaviszonyom mostani cégemmel,ha találok máshol 4 vagy 6 órás munkát?Milyen kedvezmények járnak annak a munkáltatónak,aki gyeses anyukát alkalmaz?
Válaszukat előre is köszönöm.

Ajna # 2013.02.24. 13:20

Tisztelt Fórumozók!

2010-ben szültem, tavaly augusztusban visszamentem dolgozni. A kérdésem az lenne, hogy mivel a gyermekem május végén tölti be a 3 életévét, addig jogosult vagyok-e újra gyesre menni vele?

válaszokat előre is köszönöm!

sajtkalap # 2013.02.23. 07:44

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg kisbabát várok és sajnos mivel megszűnt az előző munkahelyem, most próbaidős vagyok. Közszférában dolgozom. Tudom, hogy a próbaidő alatt már semmi nem védi a kismamákat és bármikor elbocsáthatóak. Nyilván teljes munkaerőt akarnak a helyemre, nem pedig olyat aki táppénzre megy és a szülés után lehet a helyére felvenni valakit.
Kérdésem a következő: befolyásolja-e valamilyen módon a gyermek után járó gyed, gyes, tgyás összegét, folyósíthatóságát, ha megszüntetik a munkaviszonyomat?
Jobban járnék ha elmennék azonnal táppénzre, mert ha megszűnik a munkaviszonyom, ugye utána már az sem jár?

Köszönöm a válaszukat: pocakos sajtkalap

Ars Iustitiae # 2013.02.23. 04:51

Szia Nándi!

Köszönöm a válaszodat.
A törvény olyan 2 értelműen fogalmaz.
Igen, a táppénz alatt fenn fog állni a biztosítási jogviszonyom.
2 hét múlva lesz az esküvőnk és babát szeretnénk-)
Tavasszal meg a zv-im a Pázmányon. (jog, mi más?)
Minden jót!

Judit

Marcsi84 # 2013.02.22. 10:32

Tisztelt Szakértők!

2010 decemberébe táppénzre mentem mert kismama lettem! Nem egy egészséges munkát végeztem igy ez volt a legjobb megoldás! 2011. júniús 22-én megszületett első gyermekünk! Előtte már TGYS-re vettek! Augusztustól meg elküldtek! Most GYEDEn vagyok itthon gyermekemmel! Szeretnénk még egy babát de a kisfiam júniusba betölti a két évet, így meszűnik a GYEDEM! Kérdésem kaphatok e újra GYEDEt, vagy vissza kell mennem dolgozni! Válaszát nagyon köszönöm!

nandy # 2013.02.20. 15:05

Kisvaki:

A szülést (igénylést) megelőző két éven belül legalább 365 nap biztosítási jogviszony kell ahhoz, hogy a gyes-en kívül más elleátásra jogosult legyél.

Ars Iustitiae
Vélem, hogy a táppénz ideje alatt a biztosítási jogviszonyod fennáll (annak hiányában amúgy is legfeljebb csak baleseti táppénz járna, szülési vagy normál nem).

Tehát biztosítási időnek számít, ha lehet így fogalmazni.

bodzasokk:

Minél előbb vedd fel a kapcsolatot a cég felszámolójával. A nevét, címét az ingyenes cégjegyzékben megtalálod: www.cegjegyzek.hu

nandy # 2013.02.20. 15:01

kicsio:

A munkáltató köteles lenne Téged az eredeti munkaszerződésben meghatározott munkaórában foglalkoztatni.
Ha csak 8 órással tudná megoldani, az legyen az ő baja.

A munkaidő ugyanis a munkaszerződés kötelező eleme, azt módosítani csak közös akarattal lehet.

(Sőt, ha te, gyes-ről visszatérve - kérnéd a munkaidő csökkentését, még azt is meg kellene oldania...)

Közös megegyezést csak abban az esetben javaslok, ha abba beleírjátok mindazt a juttatást, ami egyébként munkáltatói felmondás esetén járna. Nem csak a szabik, hanem felmondási idő, végkielégítés is...

kicsio # 2013.02.18. 14:31

Tisztelt Szakértők!
Márciusban lejár a gyesem, és szeretnék visszamenni dolgozni. A cégnél 2001. januárja óta vagyok alkalmazásban.
Munkaszerződésem határozatlan időtartamra szól, és 6 órás.
Mikor bejelentettem a HR vezetőnek, hogy a tényleges munkába állás előtt szeretném kivenni a maradék szabadságomat, ami 20 nap, ő közölte, hogy nem tudnak tovább foglalkoztatni 6 órában, csak 8 órában és azt javasolja, hogy közös megegyezéssel szüntessük meg a gyes lejárta után azonnal a munkaszerződésemet és inkább kifizetik a szabadságomat.

Kérdésem: mennyire etikus és jogilag megfelelő ez a hozzáállás a cég részéről?
Kisgyermekes munkavállalóként 2008 óta 6 órában foglalkoztattak, ugyanebben a munkakörben, és ez 2010-ig, a második gyermekem megszületéséig nem volt probléma....
Kötelezhetnek a közös felmondásra vagy élhetek a szabadságaimmal?

Válaszukat előre is köszönöm.