Nem kapok fizetést


Kovács_Béla_Sándor # 2024.09.12. 11:18

fizetési meghagyás éppenséggel nem játszik, a munkaviszonyból származó követelések a kivételek közé tartoznak
Annyiban, hogy nem kötelező. De megengedett.

(Azért célszerűbb a közvetlen perindítás, mert ott simán érvényesíthető a munkavállaló költségmentessége, a fizetési meghagyásban azonban csak nagyon nehézkesen. Ha egyáltalán.)

eulimen # 2024.09.12. 09:38

@drbjozsef
a kivételek kivétele alapján szerintem működik.

FMH tv.
3. § (1) "A pénz fizetésére irányuló, lejárt követelés – a (3)–(6) bekezdésben foglalt kivételekkel – fizetési meghagyás útján is érvényesíthető.[...]
(2) Csak fizetési meghagyás útján vagy a Pp. 167–168. §-ában meghatározott módon érvényesíthető a kizárólag pénz fizetésére irányuló olyan lejárt követelés, amelynek a Pp. pertárgy érték meghatározására vonatkozó szabályai szerint számított összege a hárommillió forintot nem haladja meg, feltéve, hogy
[...]

  1. a pénzkövetelés - az (5) bekezdésben meghatározott kivétellel - nem a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény alapján létesített jogviszonyból [...] ered.

[...]
(5) A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott jogviszonyból származó pénzkövetelés iránti igény fizetési meghagyás útján csak akkor érvényesíthető, ha az ügy tárgya nem a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése vagy a jogviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, illetve fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény."

Az oké, hogy pl. a munkavállaló károkozását nem lehet FMH-val behajtani. Na de a ki nem fizetett munkabért sem? Hát pont erről szól az (5) bekezdés!

drbjozsef # 2024.09.12. 09:18

(fizetési meghagyás éppenséggel nem játszik, a munkaviszonyból származó követelések a kivételek közé tartoznak)

eulimen # 2024.09.12. 08:55

oppá, elnézést, hónapot tévesztettem
"A törthónapra az új munkáltatótól legalább a szeptember 15-től”" -> sugusztus 15-től, ,természetesen

eulimen # 2024.09.12. 08:48

@silver82
OK, hogyan szűnt meg az előző munkáltatóval a munkaviszony? Felmondással, közös megegyzéssel
Vagy meg sem szűnt, hanem munkáltatói jogutódlás történt?
Ha így van, valahol neked le kell legyen írva, hogy a munkabér elszámolása hogyan történik a két munkáltató között.
A törthónapra az új munkáltatótól legalább a szeptember 15-től esedékes munkabérnek is meg kellett volna érkeznie 10-én.
Az ügyvezető (a cég képviseletére jogosult) személy holléte a kérdés. Persze ha azonos a tulajjal, akkor az szívás.
Miután tisztázódott, hogy a követelés mértéke, azaz a régi munkáltató mennyi munkabér megfizetésére köteles; fizetési meghagyás, esetleg munkaügyi per kezdeményezhető.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.09.12. 08:45

Mert ő kapja utánunk a megbizótól a pénzt
Amiből ő aztán igazoltan kifizeti az alvállalkozót. Mert vele van szerződésben.

Meg lehet próbálni bizonyítani, hogy az alvállalkozók strómanok, hogy a munkaviszony ténylegesen a fővállalkozóval jött létre, áll fenn - de nem amatőröknek való feladat. Ha jelentős számú munkavállaló együtt perelne, nem is kockáztatnának túl nagy összeget.

De ha erre nem is vállalkoznak a munkavállalók, a forma szerinti munkáltatóval szemben a hátralékos bérre csak kellene eljárást indítani. Aztán, ha felszámolás alá kerül, ha más nem, a Bérgarancia Alap fizet.

silver82 # 2024.09.12. 08:19

Ez az infirmáció munkajogi értelemben akkor relevéns, hogyha ezzel együtt megváltozott a munkaszerződésed is. A te munkáltatód is változott, ennek megfelelően?
Igen. Teljesen új munkaszerződést kaptunk.

eulimen # 2024.09.12. 07:18

Mert ő kapja utánunk a megbizótól a pénzt, sőt ő neki a munkaköri leirását követjük. Ő intézi a céges telefont, az adóvevő rádiókat, a csekkolót, és a munkaruhát is.
Ezek a kérdések a fővállalkozó és alvállalkozó közti vállalkozói szerződésről szólnak. Jogilag semmi köze ahhoz, hogy te az alvállalkozó munkavállalója vagy.
A munkaszerződéseden ki szerepel munkáltatóként?
Na, egyedül annak kell helytállnia.
Történt múlt hónap 14.-én, hogy az alvállalkozót hirtelen lecserélték
Ez az infirmáció munkajogi értelemben akkor relevéns, hogyha ezzel együtt megváltozott a munkaszerződésed is. A te munkáltatód is változott, ennek megfelelően?

silver82 # 2024.09.12. 06:25

Csak azért gondolnám, hogy kellene neki valamit tenni (mármint a fővállalkozónak) Mert ő kapja utánunk a megbizótól a pénzt, sőt ő neki a munkaköri leirását követjük. Ő intézi a céges telefont, az adóvevő rádiókat, a csekkolót, és a munkaruhát is.
Ha ő nem, akkor ilyen esetben hová tudnék fordulni?

drbjozsef # 2024.09.12. 05:41

silver82,

Szerinted, mégis, miért "cserélődik" 3-6 havonta az alvállalkozó?
Ez a vagyonőr biznisz ez ilyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.09.12. 05:37

Miért kellene neki?

silver82 # 2024.09.12. 05:00

Üdv.

Szeretnék tanácsot, illetve segítséget kérni.
Adott egy telephely, ahol 6-an Személy, és vagyonőrként dolgozunk. Van egy fővállalkozó, akinek a formruhájában vagyunk, és a telephellyel neki van megbízási szerződése. Kb 3 - 6 havonta alválallkozó csere volt, ahová mi is be voltunk / vagyunk jelentve.
Történt múlt hónap 14.-én, hogy az alvállalkozót hirtelen lecserélték, és állítólag a tulaj eltűnt. Egész tegnapig (09.11.-ig) vártuk a fizetésünket, de ebből semmit nem kaptunk meg. Egyenlőre a fővállalkozó nem nyilatkozik érdemben.
Mit lehet tenni? Valószínüleg az alvállalkozó cég már nincs / vagy utolérhetetlen.
Esetleg a fővállalkozónak helyt kellene állnia ilyen ügyben?
Köszönöm.

verigaguriga # 2017.01.26. 22:46

Üdv ! Segítséget szeretnék kérni. A volt munkahelyemen nem fizették ki 3 havi munkabéremet. Az Fmh-t kiküldtük,ellentmondás nincs,megvan a jogerős végzés.Az ügyvédem azt tanácsolta,hogy indítsuk el a felszámolást (aminek azért van költsége : közzététel 25000 ,ügyvédi munkadíj 30000,az illeték 80000).Egyértelmű számunkra,hogy a végrehajtás csak időhúzás lenne,mert 5 hónapja lehúzták a rolót,mert nem volt pénzük a rezsire sem)A kérdés : Az egyik volt munkatársam munkaügyi pert indított,márciusban lesz a 2.tárgyalás.Lehetséges-e,hogy a bíróság elrendeli hivatalból a felszámolást,hogy ne nekünk kelljen fizetni vagy mindenképp a munkavállalónak kell elindítania?

Csope87 # 2017.01.16. 19:17

Kedves Szakértők

Édesapám problémjával kapcsolatban szeretnék egy kis segítséget kérni. 2000 óta van egy cégnél ebben az évben már 17 éve, a cég tavalyi évben sajnos keresztül ment egy csőd eljáráson abból tudta rendezni kintlévőségeit, de sajnos hónapok óta megint nincs pénze a cégnek és már 4 havi fizetéssel tartoznak a dolgozóknak. A vezetőség allitása szerint nem tudnak fizetni,eddig hitegetés ment hogy befektetők majd megveszik a raktart az ingatlant ami a céggé és akkor lesz miből a dolgozókat kifizetni. Mindenki várta a csodát de fizetés már megint nem volt. Nem tudom mit lehetne csinálni ilyen helyzetben.??? Ha felmondana akkor elveszti a neki járó 4 havi ( ha jól tudom 17 év után ennyi járna) végkielégítését eshat a 4 havi megnem kapott bérét is. Megint csak a hitegetés megy hogy majd csinálnak egy felszámolást és akkor mindenki beallhat a sorba a követelésével.

Várom válaszát

Köszönöm szépen segítséget

Grave7 # 2016.12.21. 19:33

@Máté27: Alig 5 üzenetet kellett volna visszaolvasnod, hiszen 2016.12.15. 08:12-kor Kovács_Béla_Sándor megadta a választ.
Ezután már csak google-be kell beírnod: "Hogyan kezdeményezzünk ... -t?" és elmagyarázzák ennek menetét.

Máté27 # 2016.12.21. 18:20

Tisztelt Szakértők!

Szeretnék tanácsot kérni, egy olyan ügyben, hogy a barátnőm Győrben a Vegabona Büfében (Vegabona Kft.) dolgozott egy másfél hónapot, ám a következő hónapban a munkabért nem kapta meg. Mint később kiderült, a büfében dolgozó emberek, azaz 7 fő, (akikből hárman voltak bejelentve) egyike sem kapta meg a bért, többek hosszú hónapok óta. Ezután jött rögtön egy létszám leépítés, mely során három embert küldtek el, köztük a barátnőmet, a bér kifizetése nélkül. A kilépő papírokkal együtt alá akart íratni egy papírt, mely szerint a bér kifizetése megtörtént, de persze nem, csak ígéretet tett arra, hogy ez megtörténik majd. A barátnőm ezt a papírt nem volt hajlandó aláírni, helyette egy szerződést írtak, hogy 2016.12.31-ig a kifizetés megtörténik. Ma december 21-e
és a pénz sehol. Írtunk neki, mégis mikor fog fizetni, amire azt válaszolta, hogy még nincs pénze. A Vegobona Büfé a mai napig üzemel. Kedves Szakértők! Mivel meg van az esély arra, hogy nem lesz hajlandó fizetni, ezért szeretném megkérdezni, hogy milyen törvényes, jogi úton lehet elindulni. Válaszukat előre köszönöm!

Tisztelettel: Kozák Máté

ObudaFan # 2016.12.15. 13:17

Viszont itt vita lehet arról is, hogy ténylegesen mennyi jár, az ilyesmi eldöntésére pedig a per való.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.15. 09:33

Nem csak akkor rendelik el a felszámolást, ha tényleg nincs vagyona az adósnak, hanem akkor is, ha tudna fizetni, csak nem akar.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.15. 09:33

Nem csak akkor rendelik el a felszámolást, ha tényleg nincs vagyona az adósnak, hanem akkor is, ha tudna fizetni, csak nem akar.

mobil # 2016.12.15. 07:28

Tisztelt Kovács úr!

Ez a válasz nekem érkezett?
Csődről szó sincs, nagyon is jól él a munkáltató, inkább a vállalkozás nem hozz annyit, amennyit szeretnének...

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.15. 07:12

Fizetési meghagyás, esetleg felszámolás kezdeményezése.
Pont a bérjellegű követelés az, amit akkor is érdemes érvényesíteni, ha az adós fizetésképtelen. Mert akkor helyt áll a Bérgarancia.

mobil # 2016.12.15. 06:59

Jó napot!

A munkáltatom nem akar kifizetni. A fizetések folyamatosan késtek, és még most is rengeteg pénzzel tartozik nekem. Folyamatosan ígérget csak. Csak 5 órában voltam bejelentve, de ténylegesen sokkal többet dolgoztam, sokszor heti 7 napot. Van arra lehetőség, hogy hozzájussak a pénzemhez? Érdemes lenne belefogni egy ilyen dologba? Köszönöm szépen.

Treszka # 2016.11.24. 12:07

Tisztelt Szakértők!

Sajnos több,mint egy éve belementem egy olyan dologba,amibe utólag nem kellett volna. Egy vidéki egyesület vezetője felajánlott egy mellékállást,miszerint én kezeltem egy hibabejelentő telefont és az ehhez kapcsolôdó internetes felületet. Szerződést akkor nem írtunk,így sajnos semmilyen hivatalos papírom nincs arról,hogy nekik dolgoztam.
Az elején fizették rendesen a megbeszélt munkabért,azonban 2015.novemberétől egy forintot sem kaptam 2016. májusáig,amikoris jeleztem,hogy többé nem kívánok velük dolgozni. Azóta is csak az ígérgetés ment,hogy kifizetik a több 100 ezres elmaradt béremet,de most már a vezetőt elérni sem lehet.

Kérem,szíveskedjenek segíteni,mit tehetek ebben a helyzetben?

Rexor # 2016.11.24. 09:49

Szerintem várd meg, hogy tényleg levonnak e valamit vagy sem. Ha visszaszolgáltattad az eszközöket és erről van papírod is nem hiszem hogy tartanod kellene ettől.

BalazsVp # 2016.11.24. 09:35

Üdvözletem!

Egy olyan problémám van hogy attól félek nem fogják kifizetni az engem megillető bér teljes egészét ami járna nekem!
Konkrétan arról van szó hogy én jelentkeztem egy állásra közvetítőn keresztül. Minden ment a maga módján.
Én úgy döntöttem hogy még se vállalom a munkát mivel bizonyos állampolgári kötelezettségemben korlátozott volna a kölcsön vevő cég. De ez egy másik téma lenne.
A lényeg hogy amiket kaptam eszközöket (belépő kártya,kulcsok,munka ruhák), ezeknek az árát sanszosan leakarják vonni tőlem,mivel nem azoknak szolgáltattam vissza akiknek elvileg kellett volna itt kiemelem hogy ELVILEG! Mivel a kölcsön vevő cég azt mondta hogy nekik kell vissza szolgáltatni így kicsit zavaros volt nekem a dolog. Ezért úgy döntöttem hogy annak a cégnek juttatom vissza ahol fizikálisan tevékenykedtem volna (kölcsön vevőnek).
Mivel a közvetítő cég szerződésében nem találtam olyan pontot ahol is az van leírva hogy nekik kell át adni ezeket így az is felmerült bennem hogy ők ezt eltüntetik és így vonják le rólam, illetve leadják de azt mondják hogy elveszett stb...
Az lenne a kérdésem hogy jogilag megtehetik-e hogy nem vagy nem annyit fizetnek ki nekem mint amennyi járna nekem? Mivel pappírokkal tudom bizonyítani hogy a fent említett dolgok vissza szolgáltatásra kerültek.