Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


keke1 # 2011.04.20. 21:19

"Mindenki álmodjon a legszebbekről hátha csoda folytán megvalósul."

Szerintem inkább mindenki készüljön fel a "szép" jövőre.Amig van valamilyen jövedelme,és ideje,némi energiája,az most tegye meg az általa szükségesnek tartott lépéseket.
Például uj leletek beszerzése,hogy később ne tegyünk magunknak szemrehányást.
Munkaügyi központba regisztrálni se ártana,nem kerül pénzbe.
Egy rokkantnyugdijasnak abszurd regisztráltatni magát,de mivel könnyedén elvehetik(ferife esete),még jól jöhet ebben a kiszámithatatlan világban,mivel csak regisztrált munkanélküli kaphat szociális segélyt,és akinek nem volt munkaviszonya,annak 1 évet kellett várni a szociális segélyre.

Az uj alkotmány persze mindent felül ir,de az amit ma megtehetsz,ne halaszd holnapra mondás örökérvényű.

nouky # 2011.04.21. 07:50

Tisztelt fórumozók!
Tudom, hogy igazából nem a legjobb helyen kérdezősködöm, de nem találtam itt olyan helyet, ahol a rehabilitációs járulékkal foglalkoznak.
Igazából arra lennék kíváncsi, hogy ha 4 órában foglalkoztatna cégünk csökkentett munkaképességű dolgozót, az már 1 főnek számít a rehab. kiszámításánál, vagy a 4 órás foglalkoztatás szempontjából csak "fél" főnek vehető....(lehet, hogy logikátlan a kérdésem, de egyelőre nem találtam erre semmiféle olyan törvényt, ahol egyértelműen leírták volna)
Előre is köszönöm, ha valaki tud rá válaszolni!

kázmér58 # 2011.04.21. 08:25

ripacs
Csak annyit szeretnék kérdezni ,hogy 2011.04 én kaptad ezt az értesítést vagy ahogy írtad 2010 ben. Mert nem mindegy.

kázmér58 # 2011.04.21. 09:47

Köszönöm ez már sokkal megnyugtatóbb.Ilyen hozászolásokat kérünk sokat.

coffjani # 2011.04.21. 09:51

Üdv Fórumozók!
Egyre nagyobb elkeseredéssel olvasom a hozzászólásokat. Kérlek segítsetek, hogy mire számíthatunk!
Megdöbbenve vettük tudomásul, hogy Édesanyám rokkantságát 67%-ról 1 hete visszaminősítették 41%-ra,így csak szociális járadékra jogosult. 57 éves 32 év munkaviszonya van és 6 évig volt rokkant nyugdíjas.

  • szociális járadék esetében jár egészségügyi ellátás?
  • 59 évesen állítólag jogosult lesz valamilyen csökkentett nyugdíjra, ez igaz?
  • és ha igen akkor, mi alapján számítják ki a nyugdíját? 32 év munkaviszony, 6 év 67%-os rokkantság és 2 év 41% esetében?

Mindenesetre fellebbezünk, de ahogy olvasom a hozzászólásokat semmi jóra nem számíthatunk.
Előre is köszönöm.

aperten # 2011.04.21. 14:29

Coffjani!

A beletörödést semmiképpen ne válasszátok.
Fellebbezzetek, és kérjétek korrekt, és az adott betegségekhez magas szinten értő szakértő kirendelését. Kérjetek referenciákat a kirendelt orv.szagértőtől, hogy az adott betegségek gyógyításában milyen gyakorlati és tudományos eredményeket ért el. Nem mindegy kire bízátok édesanyátok sorsát. Ha esetleg úgy érzitek ezt nem veszi jó néven, akkor hívjátok fel a figyelmét arra, hogy még egy tetőépítésnél is referenciákat szoktak az ácstól kérni, vagy az autószerelők hozzáértésének, megbízhatóságának is utána szoktak járni az alaposabb emberek. Ha ennek ellénére is sérelmezi, akkor szólítsátok fel, hogy elfogultsága miatt adja vissza a megbizatást. De mindenképpen dokumentáljatok mindent, a referenciákat, és azok adásának esetleges megtagadását is, lehetőleg tanúkkal, vagy a helyszínen, a tényállásról felvett jegyzőkönyvvel.
Javaslom továbbá, hogy a felülvizsgálatra vitt leletekről csináljatok egy összesítőt, és az abban felsorolt leletek átvételének igazolására azt írassátok alá a felülvizsgáló orv.szagértővel. Mivel bevett gyakorlat, hogy szelektálnak a leletek között. Ezek megkönnyítik az esetlegesen szükségessé váló bizonyítási eljárást a későbbiekben.
Ami még nagyon lényeges, hogy csináltassatok a felülvizsgálatra a betegségekről kivizsgálásokat szakorvosi véleményekkel alátámasztva. Lehetőleg minél nagyobb szakmai tudással, és presztizzsel bíró szakorvosokat érdemes választani. Ha valamely kivizsgálásra későbbi időpontot adnak meg, mint a felülvizsgálat időpontja, akkor kérni kell a felülvizsgálat elhalasztását, a kivizsgálás utáni időpontra. A kérelmet az illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz adjátok be és csatoljátok a legkésőbbi időpontot megadó irat másolatát. A nyugdíjbiztosító új időpontot fog kitűzni, a nyugdíjat addig is folyósítják.

Ha viszont másodfokon sem kapná vissza a rokkantsági nyugdíjat, akkor bírósághoz kell fordulni, a jogerőssé vált tb. határozat megváltoztatásáért a szakvéleményben foglaltak megalapozatlanságára hivatkozva.
A perkeresetben érdemes kérni a bíróságtól, hogy a tb határozat végrehajtását már a tárgyalás kitűzése előtt függessze fel. Ha felfüggeszti, tovább kapjátok a rokkantsági nyugdíjat. De ezt külön kérni kell és indokolni. Jövedelmi viszonyokat,kiadásokat érdemes a biztonság kedvéért igazolni.
A Pp.332.§. (3)bekezdésére, a MK. 145. állásfoglalásra, és a Legfelsőbb Bíróság 2/2006 KJE jogegységi határozatában foglaltakra kell hivatkozni.
Ez nagyon fontos, mert így a nem tudja a nyugíjbiztosító a "kiéheztesés" aljas taktikáját alkalmazni.


# aperten

aperten # 2011.04.21. 14:30

Coffjani!

A beletörödést semmiképpen ne válasszátok.
Fellebbezzetek, és kérjétek korrekt, és az adott betegségekhez magas szinten értő szakértő kirendelését. Kérjetek referenciákat a kirendelt orv.szagértőtől, hogy az adott betegségek gyógyításában milyen gyakorlati és tudományos eredményeket ért el. Nem mindegy kire bízátok édesanyátok sorsát. Ha esetleg úgy érzitek ezt nem veszi jó néven, akkor hívjátok fel a figyelmét arra, hogy még egy tetőépítésnél is referenciákat szoktak az ácstól kérni, vagy az autószerelők hozzáértésének, megbízhatóságának is utána szoktak járni az alaposabb emberek. Ha ennek ellénére is sérelmezi, akkor szólítsátok fel, hogy elfogultsága miatt adja vissza a megbizatást. De mindenképpen dokumentáljatok mindent, a referenciákat, és azok adásának esetleges megtagadását is, lehetőleg tanúkkal, vagy a helyszínen, a tényállásról felvett jegyzőkönyvvel.
Javaslom továbbá, hogy a felülvizsgálatra vitt leletekről csináljatok egy összesítőt, és az abban felsorolt leletek átvételének igazolására azt írassátok alá a felülvizsgáló orv.szagértővel. Mivel bevett gyakorlat, hogy szelektálnak a leletek között. Ezek megkönnyítik az esetlegesen szükségessé váló bizonyítási eljárást a későbbiekben.
Ami még nagyon lényeges, hogy csináltassatok a felülvizsgálatra a betegségekről kivizsgálásokat szakorvosi véleményekkel alátámasztva. Lehetőleg minél nagyobb szakmai tudással, és presztizzsel bíró szakorvosokat érdemes választani. Ha valamely kivizsgálásra későbbi időpontot adnak meg, mint a felülvizsgálat időpontja, akkor kérni kell a felülvizsgálat elhalasztását, a kivizsgálás utáni időpontra. A kérelmet az illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz adjátok be és csatoljátok a legkésőbbi időpontot megadó irat másolatát. A nyugdíjbiztosító új időpontot fog kitűzni, a nyugdíjat addig is folyósítják.

Ha viszont másodfokon sem kapná vissza a rokkantsági nyugdíjat, akkor bírósághoz kell fordulni, a jogerőssé vált tb. határozat megváltoztatásáért a szakvéleményben foglaltak megalapozatlanságára hivatkozva.
A perkeresetben érdemes kérni a bíróságtól, hogy a tb határozat végrehajtását már a tárgyalás kitűzése előtt függessze fel. Ha felfüggeszti, tovább kapjátok a rokkantsági nyugdíjat. De ezt külön kérni kell és indokolni. Jövedelmi viszonyokat,kiadásokat érdemes a biztonság kedvéért igazolni.
A Pp.332.§. (3)bekezdésére, a MK. 145. állásfoglalásra, és a Legfelsőbb Bíróság 2/2006 KJE jogegységi határozatában foglaltakra kell hivatkozni.
Ez nagyon fontos, mert így a nem tudja a nyugíjbiztosító a "kiéheztesés" aljas taktikáját alkalmazni.


# aperten

keke1 # 2011.04.21. 18:25

"szociális járadék esetében jár egészségügyi ellátás?"

Eddig együtt járt a kettő.
A feltétel az volt hogy legyen meg a 40%-s egészségkárosodás.1 év után felülvizsgálat kellett,ha nem volt véglegesitve.
40% alatt nem járt semmi.
A jövőben valószinűleg munkához kötnek minden támogatást,mivel EU-s forrásokból akarják finanszirozni ezeket a juttatásokat.

Papiron fognak dolgozni.
Csodát nem lehet csinálni csak jó könyveléssel!

derpate # 2011.04.23. 09:10

Azt szeretném megkérdezni, van-e valakinek ez évi tapasztalata arról, hogy pszichiátriai okok miatt az orszi elvetette a jogosítványát a soros felülvizsgálaton.
előre is köszönöm a választ

pamszeg # 2011.04.23. 10:54

Üdvözlök mindenkit!
derpate

Kérdésedre a válaszomat itt a fórumon kaptam meg, néhány tapasztalt leszázalékolttól,nagyon is köszönöm a jó szándékukat! Engem is soron kívüli alkalmassági vizsgálatra küldtek!
Ami kell hozzá a háziorvosi igazolás mert ő tartja számon minden betegségedet és a legfontosabb pszichiátriai szakvélemény.A pszichiáternek javaslatot kell tenni hogy mennyi ideig adja meg a jogsidat ez kb 1 év igaz függ hogy milyen gyógyszert szedsz!
Üdv!

derpate # 2011.04.23. 11:51

Köszönöm pamszeg !

A kezelő pszichiáterem kb. 2 hónappal ezelőtt adott pozitív szakvéleményt, így a háziorvos a szokásos rend szerint 5 évvel meghosszabbította a jogosítványt.
Az Orszihoz soros rokkantsági felülvizsgálatra megyek, júniusban lesz esedékes.
Az én aggodalmam az, hogy felül bírálják a kezelőorvosom véleményét a jogosítvánnyal kapcsolatban.
Azt nem látom világosan, hogy ha az orszinak ellenvéleménye van még továbbküldenek-e soronkivüli vizsgálatra, vagy csak egyszerűen eldöntik, hogy elveszik a jogsit !
A legközelebbi tömegközlekedési eszköztől 5 km-re lakom, nem tudom mit csinálnék, gyalogolni nem nagyon tudok.

Egyébként 12 éve ugyanaz a gyógyszer : Orfiril, stimuloton, kevés rivotril.

Ez alatt 4 rokkantsági felülvizsgálatom volt, a jogsit hagyták, de állítólat ez évtől nagyon bekeményítettek.
üdv
derpate

kobeka # 2011.04.23. 21:43

A rokkant lét szabályai Magyarországon
http://www.debrecenijogimuhely.hu/…yarorszagon/#top

Túlélő # 2011.04.24. 07:17

Mhttp://youtu.be/n14SewBSXWc http://youtu.be/n14SewBSXWc

Minden kedves sorstársamnak ,forumozónak Kellemes Húsvéti ünnepeket kívánok!

vbartamonika@citromail.hu # 2011.04.24. 09:20

Kellemes ünnepeket mindenkinek szorítsatok kedden megyek Pestre a szakértőhöz délután kettőre.

Túlélő # 2011.04.24. 12:14

vbartamonika
Szorítok.Én még mindíg nem kaptam meg február óta az erdményt.Nem kapkodnak.Betelefonáltam a bíróágra,még oda sem postázták.Akkor most "megint" várok:(

vbartamonika@citromail.hu # 2011.04.25. 10:07

Szia túlélő!

Ismerősöm márciusban volt első fokon és megint megkapta a rokkant nyugdíjat és már ebben a hónapban kapta a határozatot is Esztergomban volt.

Ilyenkor elgondolkodik az ember ,hogy miért ülnek ennyit a határozatokon.

coffjani # 2011.04.25. 16:39

Kedves Fórumozók!
Édesanyámnak 20%-ot itélt meg a felülvizsgáló bizottság I. fokon a crohn betegségére (elötte vastagbél műtéten már átesett)
Van valakinek ilyen betegsége? Hány százalékot kapott?

coffjani # 2011.04.25. 16:45

Kedves aperten és keke1!

Most vettem észre, hogy a hozzátok intézett "köszönöm a felvilágosítást" hozzászólásom elszált, ezt most pótolnám!

vbartamonika@citromail.hu # 2011.04.26. 19:18

Sziasztok kedves fórumozok!

Hát most kicsit lenyugodtam ahogy írtam ma kellet mennem Pestre a második kirendelt szakértőhöz.

Hát egy alapos egy órán át tartó vizsgálat volt emberségesen kérdezett és próbált megérteni amikor már sírva is fakadtam .

Végleges eredményt majd küldik mert az orvosi papírokat át kell nézni neki .

Nagyon megviselt ez a nap ,de nem csoda lassan két éve húzódik ez az ügy az ember idegileg teljesen tönkre megy.

Közben vasárnap el kellet menünk az ügyeletre mert elkaptam a vírus fertőzést az ráment a torkomra .

És ott is egy új orvos jött a mi városunkban és nagy meglepődésemre nagyon rendesen ellátott és megvizsgált .

Mégis vannak még rendes orvosok .

Túlélő # 2011.04.27. 04:59

vbartamonika
Örülök,hogy túl vagy rajta.Bizony az ember kikészül idegileg.Legalább megvizsgáltak alaposan,és emberként bántak Veled.Ez is valami.Reméljük pozitív lesz a végeredmény.
Én is szeretnék már pozitívumot leírni,de február óta hiába várok az Orsz.orvosszakértői szakintézet eredményére.
Gondolom húzzák az időt,mert junius 1-től megint változnak a dolgok,szerintem nem a betegek javára.

jácintka # 2011.04.27. 07:06

Kedves Mónika !
Eltünk mit írtam neked itt .

Örűlök , hogy tul vagy rajta és végre emberi hang és viselkedés párosul a vizsgálattal.

vbartamonika@citromail.hu # 2011.04.27. 09:16

Sziasztok !

Igen igaz mivel nem mindegy hogy egy órát benn vagy és végig megaláznak vagy emberibben viselkednek az emberrel így is a betegnek nagyon nehéz mind lelkileg mind fizikailag.

Clarissima # 2011.04.27. 20:10

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődéssel olvastam soraitokat, sok hasznos infóra bukkantam. Én a rendszerváltás előtt lettem 67%-os rokkant, nem is én indítottam el az eljárást, hanem a körzeti felülvizsgáló Főorvos. 25 éves voltam, de már 2 újraélesztés volt a hátam mögött. Azóta sem lettem egészségesebb, de 5 év után adminisztratív munkakörben elkezdtem a nyugdíj mellett dolgozni. Napi 4 óra és bőven elég. Sokszor ezt is nehéz végigcsinálni, bár ez csak adminisztratív munkakör. Az idén felröppent a hír, hogy a végleges rokkantakat is felülvizsgálják, és bizony meg van adva az ORSZI orvosainak a napi limit, mármint az, hogy hány embert kell kirúgniuk tekintet nélkül arra, hogy a beteg - hiszen 99%-ban betegekről van szó! - képes lesz-e munkát találni egy olyan világban, ahol az egészséges és fiatal is munkanélküli,ill. képes lesz-e ha sikerül, napi 8-10 órát ledolgozni.
Én egyelőre annyit tudok, hogy szeptemberre lesz meg a pontos tervezet, tehát valószínű, hogy még idén elkezdik a felülvizsgálatokat. Hihető egy olyan országban, ahol a megszerzett jogot felülvizsgálják, amihez eddig nem volt joguk...
Nekem nagyon kérdésem lenne a hozzátok. Az én orvosomat 5 évvel ezelőtt kirúgták a munkahelyéről. A mai napig hozzájárok, mert ha Ő nincs, én már rég halott ember vagyok. Nagyon nehezen tudom előteremteni a magánrendelésre még azt havi 5000 Ft-ot is, mert sok a kiadás, a gyógyszer stb., de én benne bízom, mert ragyogó orvos és kivételes ember. Szeretném megkérdezni, hogy tudja-e valaki, hogy elfogadják-e az ORSZI-nél a magánorvosi leleteket (előtte 10 évig ugyanettől az orvostól vannak leletek és amikor én hozzákerültem, már régen rokkant voltam!). Van persze más, "hivatalos" leletem is (csak más betegségek kapcsán), bár hozzáteszem, én nem gyűjtögettem, mert nem tudtam a "FELÜLVIZSGÁLTATNI NEM KELL" kifejezés 2011-ben megszűnik létezni.
Előre is köszönöm a segítségeteket!

Clarissima # 2011.04.27. 21:17

Kedves Kismargoc!

Hálásan köszönöm! Ez nagyon fontos infó számomra! (Remélem nem lesz ellenkező híre valakinek!)
Nagyon jó hírt mondtál nekem. Így nem kell végigjárnom a korábbi utat, ami megint előjegyzés-várakozás lenne a szakrendelésen, a vizsgálatok felesleges ismétlése, és persze kötelező kontrollvizsgálatok. Nagyon köszönöm és jó éjszakát, szép álmokat Neked!

jácintka # 2011.04.28. 12:56

Eltünt egy ide linkelt írás.
Nem tudom nevét ,de ide linkelte a minisztérium rokkantakkal kapcsolatos dolgokat.
Kérem másolja ide újból.
Köszönöm