Egyik tanárom jegyezte meg, ha jól emlékszem jogszociológiából, hogy ha nem adnának doktori címet a jogászoknak meg az orvosoknak, akkor a laikus ügyfél azt kérdezné magától, hogy "De hát akkor nem is doktor?!...Hát akkor, biztos, hogy ért az ügyemhez/meg fog tudni operálni?!" A doktori cím arra való, hogy ezt a kételyt eloszlassa, már ha ez igaz.
Nem hiszem, hogy azért fordulank a jogászokhoz az emberek mert annyira megbecsülnék őket, a köztudatban inkább a sunyi, paragrafusokat csűrő-csavaró, sokatkérő, az ügyfeleket kiforgató (nem fokozom tovább mindenki tudja miről van szó) jogászkép él és nem az ügyfele igazáért harcoló és feddhetetlen jurátusé. Sajnos. Ezt a szkepszist és bizalomhiányt a doktori cím meg a nyakkendő/talár sem pótolhatja. Ebből a szemponból szerintem a doktori cím inkább valami hagyományt jelent, ami a középkori oktatásból maradt meg, a doktorrá avatás volt az a "rituálé" amivel kifejezték, hogy az illető már jelentős tudást szerzett az adott területen, miután már évek óta koptatta a padokat.
A jogi cím inkáb valamiféle "társadalmi mágia", nem kell annyira komolyan venni, egy üzenet a társadalom felé. Ami fontos inkább az az, hogy a doktori cím mellett az egyetm öt éve alatt milyen tudást szerzett az illető.
Leiterjakab