Gürizés minimálbérért


vivi1111 # 2008.07.01. 07:43

A 300 000 bruttó körüli kezdő fizetés valós egy nemzetközinél, de azért a kezdő, frissen szakvizsgázott ügyvéd nem 1.5 milliót kap bruttó, ezt higgyétek el nekem. Felezzétek az összeget, ill. van ahol "csak" 650 bruttó. Prémium a partnereknek jár általában, ügyvédeknek nem.

Legislator # 2008.06.30. 15:01

Elképzelem a sok pályakezdőt, ahogy "kiáll az érdekeiért." A jogi karok sem éppen erre nevelnek, sőt... Szerintem boldogok, hogy nem ők fizetnek az irodának, hanem az iroda fizet nekik. z egy olyan ország, hogy az emberek örülnek, ha állásuk van, és a másikat megfojtanák, ha egy fillérrel is többet keres.


Sunshine after the rain.

Legislator # 2008.06.30. 15:01

Elképzelem a sok pályakezdőt, ahogy "kiáll az érdekeiért." A jogi karok sem éppen erre nevelnek, sőt... Szerintem boldogok, hogy nem ők fizetnek az irodának, hanem az iroda fizet nekik. z egy olyan ország, hogy az emberek örülnek, ha állásuk van, és a másikat megfojtanák, ha egy fillérrel is többet keres.


Sunshine after the rain.

v.atti # 2008.06.30. 14:51

Sziasztok,

én most voltam harmadéves az ELTE-n s minden vagyam egy nemzetközi ügyvédi iroda.

Egy ismert fejvadászcég a múlt hétvégere meghírdetett egy 2 napos tréninget. Jelen voltak a nagy irodák munkatársai is. Szóbakerült a kezdőfizu s mindegyik azt mondta, hogy jelöltet atlagban 330.000 bruttoval veszik fel + egyeb juttatás (bérlet, kajajegy...). Nem várnak el tapasztalatot, mert kb. az első év arról szól, hogy sajat szájuk íze szerint kiképzik a jelölteket. Az angol-szász jogi gondolkodást kell elsajátítanuk. Fontos a stabil nyelvtudás. Nem a nyelvvizsga érdekli őket, hanem a tényleges tudás.

Rákérdeztek néhányan, hogy kész ügyvédként mennyit lehet keresni náluk, egy ürge brutto 1,5 millát mondott + prémium.

Átlag munkaiő a napi 12-14 óra.

Én azt teljesen el tudom hinni, hogy ha valaki bekerül egy nagy nemzetközihez s a felvételin szobakerül a fizu, hogy akkor mindenki kevesebbet mond, csak hogy bekerüljön. Én se mernék 120 bruttonál többet mondani. S ha már kimondtad az összeget, az iroda nem fogja azt mondani, "hogy hát édes fiam, mi ennek a duplájat szeretnénk neked igazából fizetni..." Szerintem nálunk jelölteknél van a hiba. Merni kéne kiállnunk az érdekeinkért.

Persze, egy "Körúti" 1 személyes magyar iroda, az más tészta... Ott a minimálbér reális lehet!

Na, csak ennyit akartam leírni.

Atti

Legislator # 2008.06.30. 14:28

Fordítóként többet keresne... Sőt! Ha ügyes, villája lehet(ne) a Pasaréten. (Nagyon kevés az olyan fordító, aki ért a jogi szaknyelvhez).


Sunshine after the rain.

Egyjogász # 2008.06.30. 09:15

Véleményem szerint ebben a témában nem célszerű általános megállapításokat tenni, mivel általában mindenki csak az alapján tud véleményt formálni, amit ő ismer, vagy amiről ő hallott.

Egy fiatal kollégám másfél éve dolgozik egy nemzetközi irodában. A munkája után valóban leszámlázza az iroda a 100-150 euro/óra díjat, azonban az ő fizetése még most sem éri el a 220.000 Ft bruttót, azt viszont naponta háromszor is meghallgathatják a jelöltek, hogy micsoda megtiszteltetés, hogy egyáltalán ott lehetnek.

A kolléga anyanyelvi szinten beszél angolul, ebből kifolyólag minden fontos iratot, szerződést vele fordíttatnak, és rendszeresen mehet az ügyvédekkel tolmácsnak. De, mivel az irodavezető titkárnője régi bútordarab, ebből kifolyólag tőle nem is elvárás a nyelvismeret, "titkárnőhelyettesként" rendszeresen fogadhatja az angol nyelvű hívásokat is.

A kolléga most panaszkodott, hogy az lehet, hogy Londonban gond nélkül fel tudna lépni egy angol nyelvű előadásban, de hogy hogyan fog gyakorlatot szerezni - többek mellett - büntetőjogból, munkajogból, közig. jogból, azt nem tudja.

Maple-Leaf # 2008.06.30. 08:47

.... megkövetelik a szakmai felzárkózást, hiszen a bruttó 220 ezer Ft-os kezdőfizetést, vagy akár a késöbbiekben a bruttó 400-500 ezer Ft-os fizetést valakinek ki kell termelnie, és ez a feladat nem másra hárul, mint magára a jelöltre.

Maple-Leaf # 2008.06.30. 08:44

Woodslave, te ezt írtad: „Egy nemzetközi irodában nem a jogi tudást fizetik meg, hanem a fordítást, hogy nem kell fordítóirodának oldalanként 20e-t fizetni.”

Én meg erre azt írtam, hogy ez így ebben a formában nem állja meg a helyét. A nemzetközi irodák a nyelvtudás mellett igen is a szaktudást fizetik meg, hiszen mint írtam a nemzetközi irodáknak érdeke, hogy a jelölteknek is magas szintű szaktudásuk legyen, mivel egyrészt az ügyvédeknek, partnereknek nincs idejük dolgozni a jelöltek helyett, másrészt így a jelölt munkáját is el lehet adni nagyon sok pénzért. Amúgy tévedsz, ha azt gondolod, hogy egy nemzetközi irodában minden a többnyelvűségre van kihegyezve. Nagyon sok külföldi tulajdonban lévő cég vezetősége, hr részlege, stb. magyar, így a kommunikáció, a doksik elkészítése is sokszor már csak magyar nyelven történik.

De tény valóban, hogy a felvételt ilyen irodákban általában a nyelvtudás és az esetleges külföldi vagy belföldi munkatapasztalatok döntik el többnyire. De miután bekerültél egy ilyen irodába, megkövetelik tőled, hogy szakmailag is mielőbb felzárkózzál.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.06.30. 06:44

én a felvételre, meg az első hónapokra gondoltam. Ha te azt mondod, hogy az egyetem után, frissen végzett ügyvédjelöltnek speciális szakmai tudása van bármely szakterületen, amelyet már megfelelő értéken el lehet adni, akkor én kérek elnézést és én találkoztam a rossz emberekkel.

Maple-Leaf # 2008.06.28. 09:36

@woodslave

Nem értek egyet azzal, hogy nemzetközi irodában csak azért keresnek jól a jelöltek, mert jól beszélnek nyelveket és jól tudnak fordítani.

Tény valóban az, hogy a jó, stabil nyelvtudás nagyon sokat dob egy jelölt értékén, de ez csak egy része az egésznek. Azt azért tisztán kell látni, hogy egy nemzetközi irodának az az érdeke, hogy az ügyvédjelölt munkáját is el tudja adni óránként minimum 150-180 euróért az ügyfélnek. Ehhez viszont egyáltalán nem elég a jó nyelvtudás, hanem ehhez kell egy nagyon erős szakmai tudás is, hiszen az ügyvédeknek, partnereknek nincs idejük a jelöltek helyett dolgozni. Tehát egy nemzetközi irodában azért is keresnek nagyon jól a jelöltek, mert a nagyon jó idegen nyelvtudáson túl 1-2 jogterületen specializált szakmai tudással rendelkeznek, amely tudást bizony sok pénzért el lehet adni az ügyfélnek. Ha belegondolsz ez teljesen logikus, hiszen egy ügyvédjelölt nemzetközi irodában 3-4 éven át átlagban napi 10-12 óra folyamatos érdemi munka mellett igen is tud specializálódni, ami mondjuk egy kis magyar irodában a sok földhivatali és cégbírósági sorbaállás, titkárnői feladatok ellátása, a kávéfőzés mellett nem biztos, hogy így sikerül. Specializálódni meg amúgy sem lehet egy olyan irodában, ahol reggel családjogozok, délben büntetőzök egy kicsit és délután megpróbálok megoldani egy polgári peres vitát. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a kis magyar irodáknak teljesen más az ügyfélkörük, mint egy nemzetközi irodának, azaz a kis irodák nem tudják általában elkérni az óránkénti 180-300 eurót ügyfeleiktől, így nincs is nagyon mit visszacsöpögtetni a jelöltnek.

Egyjogász # 2008.06.27. 14:55

"Sztem nem nehezebb elhelyezkedni jogászként, mint mondjuk közgazdászkén­t, sőt!"

Persze, hogy nem! A kérdés csak az, hogy milyen munkakörbe és milyen anyagi és erkölcsi megbecsülésért!

Ez egyébként szerintem olyan, hogy én még az elmúlt 20 évben egyszer sem hallottam senkitől, aki elment az aktuális munkáltatómtól, hogy megbánta volna, hogy anyagilag, erkölcsileg rosszul járt volna.
Kivétel nélkül minden távozó azt jelezte vissza, hogy megfogta az Isten lábát, milyen szuper minden, és hogy mekkora pénzeket akaszt, szinte semmi munkáért.
(Közben meg mindenki tudta, hogy nem.)

Úgyhogy valószínűleg ide sem fogja beírni senki, hogy egy szar az egész, minimálbérért gürizek ügyvéd úr/asszony helyett napi 16 órákat, de kell csinálni, mert fizetni kell a rezsit, és a szakmai gyakorlatot is meg kell szereznem.

reménytelenség # 2008.06.27. 10:37

cifra myomorúság

reménytelenség # 2008.06.27. 10:28

egy marha rossz befektetés

reménytelenség # 2008.06.27. 10:23

itt nem a régi dicsőség siratásáról van szó.hanem legalább egy rohadt 100000ezer forintos megbecsülést.ennyit még egy ezred ennyit nem güriző,és pénzt kidobó rendőrnek is adnak.Ez a szakma szerintem egy kihalt ősállat,aminek már csak formális jelentősége van,és a legkevésbé konvertálható.egyáltalán nem állja meg a helyét a megváltozott viszonyok között.egy mese piroska és a farkasról...vagy másnéven egy fazék paszuly

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.06.27. 09:59

ez így van. Tök jó, hogy vannak jól fizető ügyvédi irodák, de az tény, hogy egy frissen végzett jogásznál 1000* többet ér egy jó titkárnő.
Egy nemzetközi irodában nem a jogi tudást fizetik meg, hanem a fordítást, hogy nem kell fordítóirodának oldalanként 20e-t fizetni, meg esetleg egy jogi egyetemet végzett ember tudja mi az pl a "haszonélvezeti jog" ha fordítania kell.
A használható nyelvtudás nélküli, gyakorlatlan, teljesen minden hogy cum laude v. summa "átlagjogász" egy irodában hónapokig használhatatlan, csak küldöncnek jó, ez a szomorú igazság. Ennek megfelelően is fizetik meg.
Mondjuk nagyrészt ugyanez elmondható más szakmákra is. Egy asztalosinast is minimálért vagy ingyen güriztetnek, de ő legalább 17 éves és nem tanult előtte érettségi után 5 évet.

bandeeraz # 2008.06.27. 09:53

Még akkor sem, ha most éppen nem sikerült szépen és érthetően fogalmaznom:))

bandeeraz # 2008.06.27. 09:53

Az egyik jogászlapban volt jó megfogalmazás, hogy nem jogászból, hanem általában diplomásból van sok. Egyébként meg a jogász még mindig az egyik legkönnyebben konvertálható diploma a piacon. Szóval ez ilyen károgás, inkább a régi dicsőség elvesztését siratja mindenki. Sztem nem nehezebb elhelyezkedni jogászként, mint mondjuk közgazdászként, sőt!

Egyjogász # 2008.06.27. 09:40

Közgazdasági alaptétel, hogy ha valamiből túlkínálat van a piacon, akkor annak az ára lemegy. Sajnos, ha tetszik, ha nem, a frissen végzett jogászokból lassan extrém túlkínálat van, erre mondta egy okos liberális politikus, hogy majd a piac szabályozza ezt is.

Azt is tapasztalom, hogy ma már önkormányzatoknál szinte minden olyan poszton jogász dolgozik, amelyekben a 80-as évek végén, 90-es évek elején gimnáziumi érettségivel dolgoztak, és már egy államigazgatási főiskolai diploma is kuriózum volt.
És ezt a kollégák nem jókedvükből teszik, a napokban beszélgettem egy szabálysértési előadó kollégával, hát mit mondjak, eléggé el volt keseredve.

Én mindenkinek elhiszek mindent, és persze az is nyilvánvaló, hogy van, akinek szerencséje van. (A gond az, hogy általában a negatív példák, az elkeseredett jelöltek vannak többségben.)

Itt van egy cikkrészlet a témáról, akik egy kicsit elkeseredettek, csalódottak, nem az ujjukból szopják ezt.

"Zsuzsa csak néhány hónapig bírta az ügyvédjelölti munkát. Fénymásolt, iratokat kézbesített, kísérte az ügyfeleket. Tárgyalásnak szinte még a közelébe sem jutott. Szerette volna, ha a főnöke magyaráz neki, okítja a szakma fortélyaira, de a forgalmas irodában erre sosem jutott idő. A jogászlány az első adandó alkalommal szépen elköszönt, átigazolt az egyik közhivatalhoz, ahol azóta köztisztviselőként ketyegteti gyakorlati idejét.

  • Nálam akkor telt be a pohár, amikor megkérdeztem a főnökömet, miért nincs minderre egy titkárnője. Nem kertelt, kibökte, hogy értelmes, angolból és németből perfekt titkárnőt az ügyvédjelöltjei éhbérének duplájáért sem kap. A gyakornok neki fogyóeszköz, mivel heti 2-3 önéletrajzot kap e-mailben hirdetés nélkül is - méltatlankodik a most már szakvizsga előtt álló Zsuzsa. Számtalan évfolyamtársa még a lány első állását is irigyelte.

Konnerth György, az ELTE jogi kar dékáni hivatalának vezetője nem érzéketlen a probléma iránt. - Nálunk, az egyik legnagyobb jogi karon évente körülbelül hatszázan végeznek. Ez sokkal több, mint amennyit a klasszikus jogászszakmák fel tudnak szívni. Nehéz az elhelyezkedés, és ezt sok ügyvédi iroda alaposan kihasználja. Rendkívül alacsony béreket állapítanak meg, ha egyáltalán adnak fizetést és nem a jelöltnek kell fizetnie az állásért, ahol a kötelező gyakorlati időt megszerezheti.

A fejvadász cégek sem kecsegtetik a jogi diplomásokat túl sok jóval. Az egyik legnagyobb állásközvetítő irodánál már a bejelentkezésnél is csak ingatják a fejüket a jogi diplomák láttán.

  • Elfogadjuk, de nem igazán tudunk mit kezdeni a jogászok önéletrajzával. A cégek kevés jogászt keresnek, nekünk az évek során alig néhány ilyen ajánlatunk volt. Korábban nyitva állt a közigazgatás a frissen végzettek előtt. Mostanra már ott sem fogadják a jogtudókat tárt karokkal, és a kormányzati megszorítások sem kedveznek az elhelyezkedésnek. Az talál állást, aki jó kapcsolatokkal rendelkezik, és be tudják nyomni valahová.

Az ügyészségen hasonló a helyzet. A kihalásos alapon működő közjegyzői pályáról a legtöbb fiatal jogász csak messziről álmodozhat. Míg más hivatásoknál megoldást jelenthet a külföldi munkavállalás, a jogászi ismeretek másik országban nem igazán konvertálhatóak. Mégis, akkor mit kezdjen magával egy pályakezdő jogász?

Elégedetlen emberek lesznek, akik nem tudtak elhelyezkedni. Rengeteg idő és energia ráfordításával elvégzik az egyetemet, és nehezen találnak utána állást maguknak. A jogi diploma azért sok mindenre jó. A fiataloknak nem feltétlenül kell bírónak, ügyésznek, ügyvédnek vagy jogtanácsosnak elmenniük.

Zsuzsa a "mai eszével" már közelébe se menne a jogi egyetemnek. Inkább marketingesnek vagy közgazdának tanulna. Nem biztos, hogy jobban járna: belőlük is túlkínálat van." (Forrás: Népszabadság)

lupus_in_fabula # 2008.06.26. 23:25

Mindig örömmel tölt el, ha Kovács Béla Sánodorokhoz hasonló jogászokkal / ügyvédekkel találkozom, hisz a jogi osztályunkon megtakarított munkabérükből, amelyet osztalékként inkább fölveszek én, (ha nekik nem kell) havonta elutazhatok valamilyen szép, inspiráló helyre a feleségemmel.

shiiva # 2008.06.26. 23:13

Kedves Sándor!

Miért is ne jelentkezzek?
Mert hiszek a saját tapasztalataimnak?

(Gondolom a vessző utáni részt is elolvastad)

Amúgy meg, egész nyugodt lehetsz: eszem ágában sincs egyik általad tőlem féltett területen sem dolgozni. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.26. 14:01

én simán elhiszem, amit lauraa írt,

Öööö... Bírónak, nyomozótisztnek inkább ne jelentkezz.

juli_18 # 2008.06.26. 13:56

shiiva!

szerintem nagyon gáz, hogy vannak ügyvédi irodák, ahol a titkárnő 4–5-ször annyit keres, mint a 2–3 nyelvvizsgás, summás jelöltek…
Szerintem is!
A probléma, hogy ebből van több!
Óriási szerencséje van "lauraa"-nak, hogy azt az egy kivételest megtalálta!:-)

shiiva # 2008.06.26. 13:37

nagyon gáznak tartom, hogy fikázni kezdtek valakit azért, mert talált olyan irodákat, ahol megfizetik az ember munkáját.

én simán elhiszem, amit lauraa írt, saját tapasztalat alapján.

nyilván senkinek nem kell elszállnia magától, és frissen végzettként 800.000-et kérnie, de ha valaki nem becsüli meg a saját munkáját, nem érzi át, hogy mennyire értékes, akkor miért csodálkozik, hogy úgy használják ki, ahogy lehet?

szerintem nagyon gáz, hogy vannak ügyvédi irodák, ahol a titkárnő 4-5-ször annyit keres, mint a 2-3 nyelvvizsgás, summás jelöltek...

bevallom őszintén, a saját ismeretségi körömben azok az emberek, akik az első interjún mertek nagyobb összeget mondani (nem csak jogászokról van szó), nem bánták meg...

ha Ti nem álltok ki magatokért egy állásinterjún, akkor miért várjátok el, hogy máltai szeretetszolgálatként csakazértis többet fizessenek Nektek, mint amennyit Ti kértek...?

illetve, ha bevállaljátok az alacsony fizut azért, hogy majd klassz referenciacégek legyenek az önéletrajzotokban, és ezt a 3 évet "befektetésként" kezelitek a jövőtökbe, akkor meg így kell felfogni, és nem másokat fikázni, ha ők másképp gondolják...

reménytelenség # 2008.06.22. 09:08

ez a nemzetközi iroda,meg a brüsszeli munka,aki a földön jár,jól tudja,hogy elenyésző,sőt mondhatni jelentéktelen jogászmunkaerőfelvétel országos viszonylatban,és a rengeteg egyetemről kizúduló jogászifjúság számára sovány vigasz.persze mindent fel lehet nagyítani akármekkorára,csak minnél nagyobb nagyító kérdése az egész,de nem ártana a helyzetet 0-ás dioptriával szemlélni...

vivi1111 # 2008.06.21. 21:51

jómagam is dolgoztam nemzetköziben pár évig jelöltként.
részben igaz, hogy jómódú (befolyásos)családból kerülnek ezekbe az irodákba a jelöltek. de a másik (kisebb) részük olyan szorgalmas ember, aki saját erőböl szerez megfelelő szintű nyelvtudást, adott esetben külföldi tanulmányok nélkül is.

az összefüggés egyértelmű: többnyire a jobb módú szülők tudják gyermekeiket több idegen nyelvre is taníttatni ill. külföldi egyetemekre küldeni. így már össze is áll a kép: mivel a nemzetközi irodákban a nyelv és a külföldi tanulmányok a döntőek: sok az átlagosnál magasabb életszínvonalú családból kikerülő jelölt az ilyen irodákban.

de fel tudok hozni példát arra is, hogy egy kisközségből származó joghallagató ma már Brüsszelben dolgozik jogászként.

tehát nemcsak a befolyásos szülők gyermekének lehet jó munkahelye.