szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


doris # 2008.11.15. 10:24

drmd!
75, 76 és 78-hoz én az IRM honlapján található anyagokat néztem meg. A 77. és a 80.-at megtalálod a gmail-es közös címen, a 79. pedig u.az, mint a 46.

drmd # 2008.11.15. 15:12

köszönöm!

M.Z. # 2008.11.16. 09:48

Sziasztok!

Én is dec.3-án megyek. A behívót nov.7-én kaptam meg. Mostanában egyáltalán nem tarják a négy hetet....

liszmi # 2008.11.18. 12:10

Sziasztok!

Ezek szerint én sem takarózhatok azzal, hogy későn jött a behívóm... :S Nálam az volt a durva, szeptember elején leadtam a kérelmemet november végére, erre már másnap felhívtak, hogy valszeg február lesz belőle, de ha nagyon nagy szerencsém van, becsúszom decemberre. Na, 2 hete felhívtam őket, hogy mi van, azt mondták, kizárt a december, és köszönjem meg, hogy február elejére benyomorítottak. Erre tegnap megjött a behívóm december 10-re, vagyis nálam sem tartották a 4 hetet... Na, hát most aztán azt sem tudom, mihez kapjak, mert nekem mindig a közig volt a mumus, ezért is hagytam ezt utoljára. És maradt 3 hetem úgy, hogy abszolút nem számítottam arra, hogy tanulásra is időt kéne szakítanom.

Ti miből tanultok? Szerintetek jók a Novissimás szakvizsga könyvek? Mert azt hiszem, arra már nem lesz időm, hogy máshonnan szedegessem össze a tételeket, meg jogszabályokat nyomtassak...

avokádó # 2008.11.18. 19:48

Nekem is 3 héttel előtte érkezett meg, bár nálam elírták a lakcímemet, úgyhogy lehet, hogy kavargott még egy pár napig.

Abigél # 2008.11.19. 17:29

Dec 11-én megyek vizsgázni.

Én teljesen kivagyok ettől a TB anyagtól :-(. Meg a többitől is, csak most épp ezzel kínlódom. Ez nem igazság, hogy ezt a sokat mind meg kell tanulni!!!

drmmoni # 2008.11.19. 18:22

Abigél!
Nézd meg a szakvizsgazok@gmail.com-ra elküldött tb-s anyagot. Egész jó és rövid. HA még többre lenne szükséged az OEP és a Nyugdíjbiztosító honlapjain egész használható és tömör leírásokat találhatsz az egyes ellátásokról. Ne vessz el a részletekben!

Abigél # 2008.11.19. 22:34

Köszi, tényleg jónak tűnik a gmailes anyag. Köszönet érte annak, aki feltette.

Ettől függetlenül eléggé pánikolok...
Mindenki, aki nem jogász körülöttem csak les, hogy milyen vizsga ez, amire én annyit tanulok, hogy addig már nem is megyek dolgozni.

csajun # 2008.11.20. 08:22

Sziasztok!

A héten voltam írásbelizni és tegnap túl estem a szóbelin is, megosztanánm veletek a tapasztalatokat, kérdéseket.

Írásbeli:
Miniszter felterjeszti X.Y. egyetemi tanárrá való kinevezését a közt. elnöknek, mivel minden törvényi feltételnek megfelel. A közt. elnök nem akarja aláírni, mert szerinte nincs erkölcsi integritása. A feladat, hogy megtagadhatja -e és indokolni kellett. A válasz: nem. Az Alkotmány indoklásos részéből ki lehetett írni a választ.

Szóbeli:

1. Alk.-közig.:

  • közt. elnök lehetek -e, hogy választják, soroljam fel, hogy kiket nevezhet ki az Alkotmány értelmében, AB mit mondott ki azzal kapcsolatosan, hogy ő a hadsereg főparancsnoka (nincs semmilyen rangja, nem előljárója senkinek);
  • tulajdonnal kapcsolatos rendelkezések az Alkotmányban
  • önkormányzat bevételei, vagyona
  • Ket. jogorvoslatok csoportosítás, melyik mehet hivatalból és kérelemre is

2. Munka-TB

  • jognyilatkozatok alakisága
  • rendes felmondásnál az indoklás jelentősége, milyennek kell lennie (okszerű), mikor nem kell (nyugdíjas)
  • ki minősül nyugdíjasnak
  • hozzátartozói nyugellátás felsorolása
  • özvegyi nyugdíj, mi van, ha többen jogosultak (egyenlő arányban kell megosztani), mi van, ha az egyik özvegynek ez nem tetszik (a másik özvegy ellen pert indíthat)

3. EU

  • hűség klauzula
  • szerződésszegési eljárás menete
  • választásokkal kapcsolatos kérdések pl. az ogy. választásoknál összeállított névjegyzéket lehet -e használni az EP parlamenti választásoknál (nem)

Nem kellett szó szerint tudni a dolgokat és ha meghallották azokat a szavakat, amiket akartak, akkor az már elég is volt. Egyébként ha valami nem ment, akkor rákérdeznek, rávezetnek, rendesek voltak.

csajun # 2008.11.20. 08:31

liszmi!

Én is csak Novissimás könyvekből tanultam.

Az Alk.-közig.-ből nem lehet ennyi féle törvényt megtanulni, szerintem elegendő a könyv. Azért a kidolgozott gyakori kérdéseket nézd meg (megtalálod a gmailes e-mail címen), mert abban van pár dolog, ami a könyvben nincs benne, de szerintem a kettő együttt elég. Én csak ennyiből készültem!

A Munkát csak az indoklásos törvényből tanultam, az is elég volt. TB-ből pedig feltettem a közös gmailes címre anyagot, az szerintem lefedi a törvényeket.

Az Eu-ból is elég volt a Novissimás könyv, de abból is küldtem anyagot a gmailes címre, abban vannak olyan kiegészítések, amik a könyvben nincsenek benne.

Kitartást mindenkinek!

huby # 2008.11.20. 14:23

Sziasztok!

Hétfőn voltam írásbelizni közigből. Feladat: első fokú építési hatóság bevásárló központ építésére ad engedélyt, a szakhatóságot bevonták, egyéb ügyfelek pedig lemondtak a jogorvoslati jogukról. Fél évre rá egy civil természetvédelmi szerv a másodfokú hatósághoz fordul, hogy semmisítse meg az engedélyt, mert az jogszabálysértő. Az alapozásnál derült ki, hogy gond van az építkezéssel. Mit kell tennie a másodfokú szervnek? Válasz: el kell utasítani a kérelmet, mert az jóhiszemű jogot sért és az építtetőt vegyük jóhiszeműnek. Emellett persze hatósági ellenőrzés lefolytatható a kivizsgálás céljából.

Szóbeli kérdések: Maastricht 3 pillér erről mindent, egyenlő bánásmód az Unióban (ehhez elmondtam az alapjogok fejlődését stb. és egy két jogesetet). Szerintem ezért nem is kérdeztek többet.

Munkajog: munkaszerződés kötelező tartalmi elemei, összehasonlítása más jogviszonnyal (elsődleges és másodlagos minősítő jegyek kellettek)

Tb: rokkantsági nyugdíj új szabályai és hogyan szabályozták 2008. előtt, rokkantsági fokok, megállapítás, mire van kihatással (ORSZI vizsgál és megállapít, ettől függ hány %-ot ítél meg a Tb.)Hol vannak még fokozatok baleseti járadék.

Közig: egy kirgíz (vagy valami ilyesmi) népcsoport mit tehet Magyarországon, ha el akarja ismertetni magát. Válasz népi kezdeményezés, Ogy tárgyalja meg az elismerést. Kisebbség fogalma.

Rendészeti Panasztestület mit csinál stb.

Kormány milyen jogforrást bocsáthat ki (felsorolás kellett)

Nagyon rendes vizsgabizottság volt az OIT-nál.

Köszönöm mindenkinek az anyagokat nagyon jók voltak.

Üdv.

drmd # 2008.11.21. 13:18

Valaki, aki munkajogból írt?

liszmi # 2008.11.21. 17:25

Csajun,
köszönöm szépen a tippeket! A gmail-es rövidítések lesznek a szalmaszál, amibe kapaszkodom... :)

Friki # 2008.11.22. 07:54

Sziasztok!

Tegnap sikeresen levizsgáztam a C részből az OIT-ban. Nagyon rendes volt a bizottság!

Az alábbi kérdések voltak:

Munkajog

  • a jognyilatkozatok alakszerűsége, mikor kell írásbeli alak
  • érvénytelenség és a vonatkozó határidők
  • közalkalmazott kinevezése, pályázat részletesen és a próbaidő a közalkalmazottaknál
  • úti baleset a munkajogban és a tb.-ben

Alkotmányjog és közig

  • élethez való jog és a vonatkozó AB határozatok
  • önkormnyzati hatáskörök és azok átruházása, korlátai
  • önkormányzati határozatok jogorvoslata
  • a Ket. jogorvoslati rendszere (csak felsorolás)

Eu

  • a Tanácsról mindent
  • az európai polgrság
  • a Berlusconi ügy lényege

Mindenkinek jó felkészülést kívánok!

drmmoni # 2008.11.27. 21:24

Sziasztok!
Ma én is sikeresen túléltem a vizsgát az OIT-ban voltam.
Rendesek voltak a lényegre voltak kíváncsiak!
Alk-Közig
Közt Elnök a-z ig, személyes adat, közérdekű adat
sztrájk
Eu
európai állampolgárság részletesen
irányelv (minden, ami elképzelhető, átültetés vonatkozásai)
Munka
elévülés, szakaszos elévülés, elévülés nyugvása
érvénytelenségi és semmisségi okok
özvegyi nyugdíj és öregségi nyugdíj
árvaellátás
Meg még néhány, kb 40 perc volt de a többire nem emlékszem. Rendesek voltak és csak a tényleg lényeges dolgokat kérdezték, de a határidők fontosak voltak (Mt. Ket)
A lényegre törekedjetek!!!

u.i akinek van A-s cucca örömmel venném (az lesz az utolsóóóóó:)

liszmi # 2008.11.28. 18:59

Szia, drmmoni!
Jaj, de jóóó neked, gratulálok. :)
"A" anyag ügyben dobj rám egy mail-t, tudok küldeni ezt-azt, ami hasznos lehet talán.
(Azért nem küldöm rögvest, mert sz*rakodik a levelezőprogim, és nem látom a mailcímed.)

progcic # 2008.12.02. 15:48

progcic:

helló mindenkinek.

Én február közepén megyek C-ből, legalábbis ekkorra kértem időpontot.

Besokkoltam az anyagmennyiségtől, kinyomtatva jóval több, mint a polgi :(

Főleg az ABH-k durvák :(

Nincs valakinek ez utóbbiból valami használható anyaga????

Köszi előre is.

vivi1111 # 2008.12.02. 17:43

progcic:
szerintem nem érdemes az ABH-kban elveszni. Akár a Dialógos, akár a Novissimás szakvizsga könyvből remekül fel lehet készülni a alk.jogból és közigből.

én már túlvagyok az összes szakvizsgán és szerintem a "C" volt a legkönnyebb. jóval kevesebb a tételes jogi, "magolós" rész, mint az "A"-nal vagy a "B"-nél.
egyedül az EU-t találtam a "C" részen belül húzósnak, de most már abból is úgy hallom, egész jó kifolgozott anyagok vannak a gmail-es címen.

progcic # 2008.12.02. 20:21

vivi:

köszi.

Novissimás könyvem van...csak az a gondom vele, hogy a friss BH-k nincsenek benne :(

Szerinted mennyi idő kell a felkészüléshez? Neked legaábbis mennyi idő alatt sikerült?

vivi1111 # 2008.12.02. 20:30

nem tudom, miben változott a tételsor. de szerintem a nagy része benne van a Novissima könyvben.
csak a legfontosabb ABH-kat szokták (ha egyáltalán)kérdezni.

kb. 4 hetem volt a felkészülésre.

ne aggódj, össze nem lehet hasonlítani az "A"-val. soknak tűnik az anyag, de gyorsan lehet haladni vele.

a TB rémisztőnek tűnik elsőre, de bele lehet rázódni és tényleg csak a lényeget kell tudni.

csajun # 2008.12.03. 11:18

Szia progcic!

Én pont két hete voltam vizsgázni C-ből. Szerintem se vessz el az AB határozatokban. Én is így kezdtem, én is megijedtem először, aztán végül az Alk.-közig. részt a Novissimás könyvből tanultam. Az AB határozatok lényeget leírja, szerintem annyit elég tudni.

A TB-ből és az EU-ból van jó anyag a gmailes címen, de ha megadod az e-mail címed át tudom neked küldeni. Szerintem az EU elég jól felöleli a tételsort, azt is, ami könyben nincs benne és számomra még átláthatóbb is volt. A munkajogot pedig elég az indoklással ellátott törvényből tanulni.

Nekem 3 hetem volt felkészülni és 5-re sikerült! :)

progcic # 2008.12.03. 20:49

csajun:

Gratulálok :) 3 hét alatt 5-re megtanulni...na azért ez már valami. :)

Azt hiszem, azokat az anyagokat, amiket említettél, már letöltöttem a gmail-es címről.

Az e-mail címem egyébként progcic@freemail.hu....ha esetleg még van valami jó anyagod. :)

Köszi előre is.

Vivi:Neked is köszi a biztatást :)

liszmi # 2008.12.03. 21:34

Hú, Csajun, egy reménysugár... Ezek szerint neked is 3 heted volt. Na, akkor belehúzok még ebben az 5 napban, hátha...

Egyébként a Novissimás alk-közig könyv nekem is jónak tűnik, az idegenrendészettel kapcsolatos tételeket kivéve, mert ott még határőrségezik rendesen. :)
Az EU anyag is jó, legalábbis arra, hogy az ember 3 nap alatt ürgeb*szta vágtában benyalja, ha már nincs több idő...

Na, jó szenvedést, sorstársak...

csajun # 2008.12.04. 08:32

Na igen, az idegendrendészeti rész valóban már nem aktuális a Novissimás könyvben. De azon kívül minden mehet a könyvből. Én bevallom, nem olvastam el valamennyi külön jogszabályt, csak annyit tanultam, amit a könyv is részletez.

Egyébként én azt hittem nehezebb lesz tanulni, de sok minden visszajött a korábbi tanulmányokból, és a munka-Tb sem volt annyira gázos, mint ahogy hittem elsőre. Annyira azért nem kellett elmélyedni benne.

Még a gyakori kérdések kidolgozott verzióját néztem át az anyagokhoz, szerintem érdemes még ennyit hozzáolvasni. Az Alk.-közig, EU részt is kidolgozta valaki és fent van a gmailes címen. És azt hiszem munkából is van.

Egyébként tényleg nagyon normálisak a vizsgáztatók, másoktól is csak ezt hallottam. Nem kell annyira izgulni, mint ahogy én is tettem. :) Ha valami nem megy, nem lovagolnak rajta, rávezetnek vagy kérdeznek mást.
Szóval kitartás, menni fog mindenkinek!

Abigél # 2008.12.05. 18:31

Sziasztok!

EU-t tanulok, és kérdezni szeretnék tőletek, hátha tudtok valami okosat mondani:

A letelepedés szabadságát tanulom éppen, közelebbről a letelepedés szabadsága a vállalatok tekintetében c. részt. Namármost itt van ugye a Cartesio ügyben kezdeményezett előzetes döntéshozatali eljárás során a Bíróságnak feltett kérdés.

A Daily Mail ügy ugyanezt a témát boncolja, de ebben a bíróság, ha jól olvasom, kimondta, hogy a nemzeti hatóságnak joga van megtagadni a székhelyáthelyezés engedélyezését (bejegyzését), mert a jogi személyek csak a nemzeti jogok erejénél fogva léteznek. Jó, tudom, a BT (Cartesio) nem jogi személy, de ettől még az ugyanúgy a magyar társasági jog rendelkezéseinél fogva jött létre...

Namármost, ha egyszer a Bíróság kimondta a Daily Mail ügyben kimondottakat, akkor miért kellett az előzetes döntéshozatali eljárás? Most mást fog mondani a Bíróság?

Vagy nem veszek észre valami alapvető különbséget a két ügy között?

Érdelkődve várom az esetleges válaszaitokat...