szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Zsanett1982 # 2013.05.28. 14:42

Kedves azebu 83!

Köszönöm az észrevételed, remélem megengedik a szóbelin, hogy kiegészítsem a végkielégítéssel az írásbelim:-)
Szóval szerinted a végkielégítésnél találjak ki egy időpontot, hogy mióta dolgozhatott ott és úgy kérjem a végkielégítés összegét? ezen felül kérnem kell vagyoni kárt is elmaradt jövedelmet címén,nem?de akkor ott is találjak ki egy összeget?
Szerinted/szerintetek megengedik, hogy kijavítsam,mert szóbeszéd szerint van akit már egyszerre nem engedtek írásbeli után szóbelizni, de hát akkorát csak nem hibáztam, vagy igen?
és ha lehet még az ötleted is -ha engedélyt adsz hozzá- elmondanám,mert ez látod eszembe se jutott.
A Te jogesetedhez hozzáfűzve én is kértem volna késedelmit!
Mindenkinek nagy kalappal a szóbelire!!!

Maxi00 # 2013.05.28. 10:22

Kedves Vizsgázók!

Másfél hete egy jóindulatú bizottságnál vizsgáztam a Kúrián.

A teljes, hatályos, kinyomtatott, mappákba rendezett, oldalszámozott, összespirálozott tananyagot az Oktogonon tudom átadni annak, akit érdekel. Esetleg Nyugati vagy Árpád híd környéke jó még. Kb. 60 cm "magas" a csomag. Ha jössz érte, ne gyere egyedül, vagy fordulj kétszer, vagy gyúrj addig. Jelképes 1800,- Ft-ot kérnék érte. Órákat spórolnál magadnak, mert ezeknek a kigyűjtése, nyomtatása, fűzése, válogatása borzasztó lassú!!!

A tananyaghoz jár egy zsír új EU-s, szakvizsga könyv, melynek bolti ára 5000, én 4200,-ért adom.
http://www.jogikonyvek.com/bolt.php?…-

Kérlek, az jelentkezzen, aki ezeket egyben vinné.

(Akit érdekel egy kidekorált Csink könyv 2000,-ért, vegye-vigye.)

Egyébként személyes megjegyzésem: munkát törvényből tanuljatok, a többit pedig olvasgassátok jóóó sokszor. Ates jó, de nekem olyan kérdéseim voltak, hogy kevés lett volna csak Ates. Megjegyzem azonban, hogy Ates nélkül sem lett volna meg a vizsga, mert rendszert rakott a fejembe. Az én napomon négyen voltunk, abból egy pótvizsgás.

azebu83 # 2013.05.28. 08:43

Zsanett1982!

Szerintem a végkielégítés (amennyi felmondás esetén megillette volna, itt nyilván kreatívkodni kell, mert a jogeset nem írta, mióta dolgozik ott) mindenképp jár neki, mert jogellenesen + nem felmondással szüntették meg a mviszt, hanem azonnalival.

Amit még én beleírtam volna, hogy

  1. nem is kapta meg az üzenetet, vagy később kapta meg, mert mondjuk nem volt térerő:-) (ergo bizonyítsa MT, hogy mégis, mert a kézbesítést neki kell igazonia)
  2. Ha megkapta volna, legjobb szándéka ellenére sem tudta volna teljesíteni a MT kérését, tekintve, hogy fizikailag képtelen lett volna 8-ára hazaérni Mo-ra. Mivel a jogeset nem írta, tán hozzákölteném, hogy Ausztráliában nyaralt, több mint egy nap átszállással az út haza...
  3. Egyébként meg szerintem sem fér bele a 123. § (5)-be az ügy...szóval tuti jogellenes:-)

Zsuzsa1013!

A távolléti díjjal én is gondban vagyok (bajlódjon ezzel a bérszámfejtő!!!), de kb. ugyanazt írtam volna, mint te.

Viszont - és ebben már magam sem vagyok biztos, és a saját jogesetemhez kapcsolódóan jól jönne a véleményetek - én még késedelmi kamatot is követelnék szegény munkavállalón, tekintve, hogy a Ptk. szerint az is járna, mégpedig a károkozás bekövetkezésétől számítva.

[Mt. 177. § A kár megtérítésére egyebekben a Ptk. XXXI. fejezetének szabályait kell alkalmazni.]

És akkor az én jogesetem:

Vezérigazgatót 1hó felmondási idővel lapátra teszik, mert a cég tev. körébe tartozó ügyletet kötött saját nevében...+kérik, hogy engedje át az ügyletet.

Vezér vitatja a dolgot, szerinte nem sérti a gazdasági érdekét a cégnek az ügylet, + jogellenes a felmondás, mert betegállományban volt, és a KSZ szerint a femondási idő 6 hó...

Munkaügyi előadóként írjak jogi véleméyt...

Amiben biztos vagyok:
KSZ nem terjed ki rá, OK az 1 hó
Betegállomány úgyszintén nem releváns, mert vezető (de átlag MV esetén sem akadálya a közlésnek, csak a felmondási idő tolódik)
Az ügylet szempontjából csak az a lényeg, hogy megállapítható-e a tevékenységi körök egyezősége, ha igen, akkor megszegte a tilalmat, szóval jogos a felmondás (szerintem egyébként az azonnali is jogos lett volna ebben az esetben, elég lényeges kötelezettséget szegett meg szándékosan... mit gondoltok?)

Követelni kártérítést lehet, és itt jön a kérdés, hogy az ügylet értékén felül én kértem a késedelmit is, mert szerintem az is járna, de tényleg???

Az átengedést pedig a régi Mt. szerint lehetett csak kérni, most nincs erre spec. szabály, szóval maradtam a teljes kár+késedelminél, mivel szándékos volt a károkozás, de mondjuk gondatlan esetében is a teljes kárért felel, mert vezető.

Vélemény???

Egy kalappal a szóbelire mindenkinek!

Üdv:
Azebu

Zsanett1982 # 2013.05.27. 21:21

Sziasztok!
Ma én is voltam írásbelin és a következőt húztam:

CC. munkavállalónak az alapszabadsága mértéke 28 nap. Munkáltatójának még 2006. márciusában bejelentette, hogy 2006. június 1-11-ig külföldön nyaraláson szeretne részt venni. Az Rt. a szabadságot kiadta.
Június 6-án mobiltelefonon azt üzente az Rt, hogy fontos külföldi üzletfelével június 8-án, csütörtökön 11 órakor megbeszélést tart, azon jelenjen meg. Számítanak kitűnő nyelvtudására,.
CC munkára június 12-én, hétfőn reggel jelentkezett. Ekkor munkáltatója rendkívüli felmondással munkaviszonyát megszüntette. Az indoklás lényege, a munka megtagadása volt.
Szerkessze meg a keresetlevelet!
A munkavállaló jogi képviselőjeként szerintem az Mt. 123. § (5) b pontjának tényállása nem valósítja meg a fontos ügyféllel való megbeszélés,így kértem az Mt.82. (1)-(2)bekezdés alapján kártérítést.szerintetek végkielégítés járt volna neki?ha igen mennyi? ezen azóta is sokat gondolkodtam!:-)

Kérem, hogy ha vkinek van véleménye, tanácsa a feladattal kapcsolatban, írja le.
valamint szerintetek mit kérdezhetnek,majd szóbelin ezzel a jogesettel kapcsolatosan?
Előre is nagyon köszönöm.

vikesz # 2013.05.27. 18:44

Zsuzsa1013, Szakvizsgázó 1217!
A munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés például: a munkaszüneti nap, a heti pihenőidő, az egyenlőtlen munkaidő-beosztásra tekintettel a munkavégzés alóli mentesülés időtartama. (Cséffán-Biblia 347. old. :) )
Remélem, tudtam segíteni! :)

szakvizsgázó1217 # 2013.05.27. 18:14

Köszi Zsuzsi!

Igazad van, erre nem gondoltam :)

Zsuzsa1013 # 2013.05.27. 17:59

Márti! Én arra gondolok, hogy az első eset a mttó döntése miatti mentesülést jelenti, mivel a "munkaidő-beosztás szerinti" a "mttó által elrendelt" esetet jelenti (pl. megadja szabinak az amúgy ledolgozandó szombatokat) míg a munkavégzés alóli mentesülés a tv-es eseteket jelenti (köt.orvosi vizsgálat, véradás,stb. Ezt mondjuk nem találtam meg konkrétan az Mt-ben, de én ezt értem ki belőle.

szakvizsgázó1217 # 2013.05.27. 17:13

Sziasztok!

Tudja vki, hogy a szabadságnál mi a különbség a "munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzés alóli mentesülés" és a "munkavégzés alól mentesülés" között? Az utóbbit tudom, hogy mi, de nem értem, hogy mi a kettő között a különbség.

Bozso1 # 2013.05.27. 16:05

Érintetlen HVG Orac munkajogi iratmintatár eladó 6000 Ft-ért (bolti ár 8500 Ft). Érd.: birdikafej@gmail.com
Jó tanulást!

Zsuzsa1013 # 2013.05.27. 13:12

Sziasztok!

Ma voltam írásbelizni és a köv. feladatot húztam: Mváll. targoncavezetőként dolgozik, mbére havi 120eFT. 2012.júl.16-án a mttó telephelyén figyelmetlenül vezette a targoncát, fának ütközött,és az ütközés következtében a targonca felborult és az áruban 250eFT kár keletkezett. A mv. a károkozás tényét elismerte.

A mváll vétkes kötelezettségszegése miatti kártérítési kötelezettségre hivatkozva felszólítottam a 250eFT megfizetésére.Elismerte a károkozást. Bár a tv. a mv.kártérítése esetén max 4 havi távolléti díjat enged, mivel itt ez nem lépi át, azért a teljeset kértem. (?)
A távolléti díj számítása kapcsán azonban azóta felmerült bennem némi kétség h vajon jó így...Szerintetek?
Ezen túlmenően tájékoztattam a jogorvoslatról.

Kérem, hogy ha vkinek van véleménye, tanácsa a feladattal kapcsolatban, írja le.
Előre is nagyon köszönöm.

negro12 # 2013.05.23. 22:00

Sziasztok!

Csatlakozom bodza 11 szavaihoz! Hihetetlen ez a fórum!Én is sok segítséget kaptam, mind az Ates jegyzetekben, mind a kérdéssort illetően. Köszi! :)

azebu83 # 2013.05.23. 18:42

Igen, közben rájöttem, hogy rögtön az elején kaptam visszaigazolást, és abban ott van, de azt hittem az még nem tuti:-)

Elfaba # 2013.05.23. 16:54

Sziasztok!

Én júni 24-én írásbelizek munkából, és 27-én szóbelizek. Aki szintén írjon. Jó lenne tudni ki hogy áll, mit miből tanul stb.
Írjatok.
Üdv: Zsuzsi

Zsuzsa1013 # 2013.05.23. 08:01

Azebu! Igen oda kell menni. Kellett volna kapj visszajelző email-t (én kaptam) abban 8 órára hívnak. Szalai u. 16. fszt.33.

bodza11 # 2013.05.23. 07:20

Sziasztok!

Elképesztő, hogy egyetlen kérésre mennyien küldtétek el az Ates jegyzetet! Ezúton nagyon köszönöm mindenkinek, jó érzés, hogy ilyen összefogás van a szakvizsgára készülők között. Bár úgy alakult, hogy a szeptemberi vizsgára tudok csak felkészülni, akinek most van szüksége az anyagra írjon mailt, és amit kaptam természetesen szívesen továbbítom.
Minden júniusi vizsgázónak a legjobbakat, egy kamionnal.., sok sikert, illetve mindenkinek ami beválik, a lényeg, hogy jól sikerüljön:)

azebu83 # 2013.05.22. 19:28

Zsuzsa1013!

Akkor majd keresd az elefántot a folyosón :)
Ugye, jól gondolom, hogy a Szalai utcába kell mennünk a Min-ba? Elektronikusan jelentkeztem, és semmi visszajelzést nem kaptam ezügyben...

Üdv:
Azebu

szakvizsgázó1217 # 2013.05.22. 11:36

Sziasztok!

Egy kis segítség az EU 22. tételhez (jogellenesen beszedett adók visszatérítése):

http://www.hvgorac.hu/…default.aspx?…

Zsuzsa1013 # 2013.05.22. 08:29

Szia azebu! Én jövök, és a 16 hónaposomra a mama vigyáz majd! :)

azebu83 # 2013.05.22. 07:21

Sziasztok!

Jön valaki 27-én munkajog-TB írásbelire?
Úgy hallottam, nem árt, ha az azonos témából írók közel ülnek egymáshoz...
Hozzám lehet csatlakozni, ismertetőjegyem egy szép nagy pocak :-)
Persze lehet, más is jön pocakkal, annál jobb lenne, még inkább sorstársnak érezném :-)

Üdv:
Azebu

creeks # 2013.05.21. 19:52

Sziasztok!

Most kezdtem az EU-t tanulni, van valami infó arról mennyire részletesen kérik az egyes jogeseteket? Elég csak, hogy milyen rendelkezést hozott a bíróság vagy mindegyiknél tudni kell részletesen a tényállást?

Köszönöm a segítséget

rockmachine # 2013.05.21. 09:43

Kedves Sorstársak! Júniusra a szakvizsgaidőpontok beteltek egytől egyig, tehát már csak szeptemberre van hely! Ha valaki június 26., 27., 28-ra jelentkezett és még nem biztos benne, hogy elmegy vizsgázni, azt kérem, hogy lehetőleg a vizsga előtt legalább 30 nappal korábban jelentkezzen le (és hívja a "C" részből Vígh Réka üi-t a KIM-ben: 0617951889, aki segít áttenni az időpontot szeptemberre!) és jelezze itt a fórumon, így aki a nyár előtt vizsgázna (jómagam is), még be tudna jelentkezni a helyére! Legyünk együttműködőek! köszönöm és üdv

agines3 # 2013.05.20. 07:01

Sziasztok! Múlt héten voltam vizsgázni, gondoltam leírom a tapasztalataimat.
Az írásbelin a jogeset dióhéjban a következő volt: XY munkavállaló felmond, de nem akar tovább dolgozni a munkahelyén, nem is adja át a munkakörét sem, másnap be sem megy dolgozni. Munkaszerződése határozatlan időre szól. A munkáltató nem egyezett bele abba, hogy ne dolgozza le a felmondási időt. Írja meg a munkáltatói keresetlevelet az igényérvényesítéssel kapcsolatban.
Szóbeli:
munka: minden a felmondásról, szabadságok, jogeseteken keresztül
tb: üzemi baleset
alkotmány: alapvető jogok, azok korlátozhatatlansága
Ket: belföldi jogsegély, bírósági felülvizsgálat, döntések
Eu: eu-s állampolgárság, jogforrások

Még volt pár kérdés, sajnos nem emlékszem mindegyikre, de lényegében ezek voltak. Rendes bizottság volt, próbáltak segíteni, ha nem ment.

Sok sikert mindenkinek!!

Lana84 # 2013.05.19. 16:32

Halihó!

Nem tudom hanyadik módosítás, csak a netjogtár honlapjáról töltöttem le, és ott vannak azok a kezecskék, amelyek jelzik a módosítást...

Igen Márti már elkezdtem tanulni...vagyis olvasni az alkotmányt.... massza az egész, nehezebben is ülök le mellé....sajnos...de muszáj!!!!!

Kitartás mindenkinek!!!!! Remélem összejön a plussz időpont!

rockmachine # 2013.05.19. 16:07

Kedves Henihuszár! De, tudnánk! Fel is teszem akkor a kérdést, ki szeretne még júniusban "C" részből vizsgázni és nem kapott időpontot??? :)

szakvizsgázó1217 # 2013.05.17. 13:28

jogijogi hahóóóó....... ugye minden rendben volt?