szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Evi85 # 2017.04.23. 12:38

Sziasztok!

Pénteken voltam szakvizsgázni, a Legfőbb Ügyészségen voltam. Az ügyészségről csoportvezető asszony volt, a Fővárosi Közig. és Munkaügyi Bíróságról volt egy bírónő,és a MTA-tól egy hölgy. Utolsó vizsgám volt.
Munkajog kérdéseim:

  • munkaviszony létesítése,kötelező tartalmi elemek, munkaadó kötelezettségei, próbaidő, fiatalkorú munkavállalók

Tb jog:

  • öregségi nyugdíj, résznyugdíj(nők, férfiak)

EU-i jog:

  • mely 3 elv alapján működik az EU, szubszidiaritás jelentése, szerepe, nemzeti parlamentek szerepe, előzetes döntéshozatal

Alkotmányjog:

  • gyülekezési jog(alapjog) korlátai, feltételei, államszervezetet kérdezett

közigazgatási jog:

  • jogorvoslatok (kérelemre indítható, hivatalból indítható) felsorolása

Összességében pozitív volt a vizsga, próbáltak rávezetni, segíteni a kérdésekben.

Eladóvá váltak a könyveim:
Rózsás Eszter: Közigazgatási jog(5. átdolgozott kiadás, Dialóg Campus)2.000 Ft
Homicskó Árpád Olivér: Társadalombiztosítási jog( Patrocinium kiadó, 2.átdolgozott kiadás)2.000 Ft
Dr. Horváth István-Dr.Szladovnyik Krisztina: Munkajog( 3.kiadás) 2.000 Ft
Ha érdekel valakit van még Dialóg Campusos Alkotmányjog( Chronowski Nóra, 4. kiadás) és AZ Európai Unió joga (Karoliny-Komanovics-Mohay-Pánovics-Szalayné, 3.kiadás) 1.000 Ft/db (ezek jobban ki vannak húzva) Átvétel személyesen Budapesten.

onlygodcanjudgemeonce # 2017.04.21. 18:48

Szóbeli kérdéseim:

Alk./közig.:

  • Ket. alapelvek végig (legalitás és hivatalbóliság elve részletesebben)
  • közigazgatási hatósági ügy
  • állampolgárság
  • Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság
  • adatok típusai, kibontva őket (4 db)
  • köztársasági elnök ellenjegyzéshez és nem ellenjegyzéshez kötött feladatai
  • köztársasági elnök felelősségre vonása
  • közkegyelem/egyéni kegyelem elhatárolása

Munka/tb.:

  • árvaellátás
  • leltárfelelősség
  • munkaviszony megszűnése/megszüntetése
  • munkaviszony alanyai

Eu.:

  • egy nem olyan régi jogesethez kapcsolódóan a versenyjog alapjairól mindent (az utolsó két tétel, úgyhogy igen, kérdezik, még jó, hogy megnéztem :D)
  • rendelet/irányelv/határozat alapszinten

Nagyon kedves és cuki bizottság volt, próbáltak rávezetni a válaszra.

Atti1980 # 2017.04.19. 06:36

Fpetike1977

Én ugyanígy jártam büntetőjogból. Mindhárom részből 2-est kaptam, holott jobbnak éreztem a feleletemet. Persze lehet azt mondani, hogy az ember elfogult önmagával szemben, de valószínű, hogy nem így volt, ugyanis eredményhirdetés után odajött hozzám a jkv vezető, aki szintén egy jogász végzettségű hölgy volt, félrehívott és azt mondta, hogy ő teljesen ledöbbent az értékelésemen. Egyrészt nem kettesre tudtam az anyagot, másrészt a többiekhez képest - megítélése szerint - nehezebb kérdéseket kaptam. Arról nem beszélve, hogy átlagban 10-15 percet voltak bent a vizsgázók (meg is lepődtünk, hogy így pörgetik a vizsgát), engem meg majdnem 30 percig kínoztak. Hozzáteszem nem büntetőjogi területen dolgozom, de ettől függetlenül igyekeztem lelkiismeretesen felkészülni. A lényeg, hogy sikerült, bár hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem bántott a dolog.
Szóval nyugi, nem egyedi eset a tiéd. Valóban kell mindig egy "áldozat". :)

Immaculata # 2017.04.18. 18:35

Kedvesem!

Te beszélgették alig egy hónapja Ditti88-cal.
Én csak beidéztem, hogy kaptál anyagot, meg a közösre felkerültek jogesetek is.

Ilyen memóriával hogy a "faszomba" akarsz vizsgázni?

Útmutató:
Jeleket már nem alkalmazok, remélem eltalálsz anélkül is 2017. március 09-ig ebben a topicban.

Impossible # 2017.04.18. 18:30

Nem bírnád inkább megosztani a közös e-mail-en? Mi a faszomnak kell mindenre külön jelentkezni?

Immaculata # 2017.04.18. 18:11

Hmmm.

Ditt88#e-mailJelentem! 2017.03.09. 15:33
Sziasztok!
Megjöttek a várt doksik... igyekeztem mindenkinek továbbítani aki jelentkezett, remélem célba ért :)

Kicsit följebb a jogesetek is.

Impossible # 2017.04.18. 17:54

Kedves mosza,

ha lenne bármi anyagom, természetesnek tartanám, hogy ingyé adjam. Nem jegyzetek árulásából kívánnék meggazdagodni. :D Ráadásul nem is tartom fair play-nek, hogy az ember jegyzetet árul, de ez egy hosszabb téma lenne. Semmiféle jegyzetem sincs. Nagyon szorgalmaztam és szorgalmazom "tanulócsoportok" kialakítását, azaz hogy a hasonló helyzetben lévők segítsék egymást. Ezzel szemben azt tapasztalom, hogy a szakvizsgára készülés (és persze általában véve az életben való boldogulás, legalábbis idehaza) meglehetősen individualista alapon képzelhető el sokak szerint. Nem kívánnék hadakozni a szembe jövő áramlat ellen, mivel könnyen kiálthatja ki a többség a kevesebben maradókat hülyének. Ettől még persze nincs igaza.

Impossible # 2017.04.17. 22:02

ilyen ez a szakma? Nem. A szakvizsga ilyen. A szakvizsga, ami idejétmúlt, amit életidegen elvárások alapján állítanak össze, és nincs, aki felülbírálja józan ésszel. Az ideológia, ami a szakvizsga egységes rendszere mögött meghúzódik - azaz a jogászi pályák átjárhatóságának elősegítése - egy nagy faszság, és azok sem gondolhatják komolyan, akik kitalálták és fenntartják ezt a rendszert. Értelmes ember ilyesmit nem gondolhat komolyan. Az segíti elő a jogászi szakmák közötti átjárhatóságot, hogy levizsgázol mindenből? Akkor kérjenek fel arra egy szemészt, hogy vizsgázzon le belgyógyászatból, hátha átmegy belgyógyásznak.

Burn Out # 2017.04.17. 12:05

a 3db kettessel sokkal jobban jártál, mintha újra kellene menned vizsgázni mind a háromból... meg is húzhattak volna.

Dr.Attika # 2017.04.17. 10:33

Fpetike!
Végül is megvan a szakvizsga?
Ez nem derül ki a leírtakból.
Nyugi, ha nincs meg. A vizsgáztatók zöme sem menne át, ha ma kellene vizsgázniuk. Volt olyan vizsgáztató- Kondorosi államtitkár- akinek még szakvizsgája sem volt.
Ez a "személyi igazolványos" meg egyszerűen bunkó volt. Hatásos belépőnek gondolta, de nem volt az. Úgy lehetett volna, hogy: Ennek az okmánynak amit átnyújtott mi a közigazgatásban betöltött szerepe? Jó hogy leírtad. Akik olvassák és mennek vizsgázni, az útlevelüket vagy a vezetői engedélyüket mutassák be igazolvány gyanánt. Az ilyen "humorherold" vizsgáztató már nem tud ilyen hatásvadász lenni.

Judit19 # 2017.04.17. 07:59

Sziasztok! Én is közig-alkotmányból szeretnék menni írásbelizni. Van valakinek információja a feladatokról és anyaga! Ha igen, akkor kérem őket az alábbi e-mail címre: taltos19@citromail.hu Előre is köszönöm.

Impossible # 2017.04.14. 21:16

Köszi! :) hát most fejből nincs meg, melyik az a BH :D

basilikumpfeffer # 2017.04.14. 11:21

Sziasztok, az én írásbeli feladatom az alábbi BH volt: BH2009. 88. Üdv: P.

Impossible # 2017.04.13. 21:04

Ket lábon járó Ket :D

Impossible # 2017.04.13. 21:03

mosza,

Te egy két lábon járó Ket. vagy? :D Most már tudom, kitől kérdezzek felkészülés közben :P

Immaculata # 2017.04.13. 18:47

Rendben.

Immaculata # 2017.04.13. 08:03

Mosza

Az I. fokú hatóság nem dönthet a saját megszüntető végzéséről. Mivel az I. fokú hatóság elfogadta az igazolási kérelmet, ezért terjesztette a megszüntető végzés elleni fellebbezést másodfokra elbírálásra.

Impossible # 2017.04.09. 22:07

létre is hoztam egy topic-ot erre a célra, amit kérek lájkolni, terjeszteni, együttérezni, mindent, amit csak lehet tenni ezzel kapcsolatban, mert jóval könnyebb lenne így az élet, ha a tankönyves hirdetések között nem kellene szemezgetni Hamupipőke módjára a szakvizsgás tapasztalatokkal kapcsolatos megosztásokat :)

Impossible # 2017.04.09. 21:43

"(Ui.: Javasolnám a megunt jegyzetek és könyvek adásvételére egy külön topic létrehozását.)"

NAGYON TÁMOGATOM!

Impossible # 2017.04.09. 21:39

Na végre már valaki, aki közig-alkotmányból írt!!! Mióta vártam erre a pillanatra! Köszi szépen! :) Nemhogy nem sokan választják, hanem kb. senki, ill. nem tudok róluk :D

lehob # 2017.04.09. 13:38

Sziasztok!
Úgy látom, nem sokan választják "C" részvizsgán belül írásbeli feladatnak az Alkotmányjog-Közigazgatási jogot, így most megosztom veletek az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat.

Írásbeli:

A jogesetem a következő volt:

Az elsőfokú hatóság hiánypótlásra hívta fel az ügyfelet, azonban az ügyfél a hatóság által kért iratokat nem csatolta, ezért az elsőfokú hatóság az eljárást 2012. június 15-én végzéssel megszüntette. Az ügyfél a végzést 2012. június 18-án átvette, majd 2012. június 25-én igazolási kérelmet terjesztett elő, melyben előadta, hogy a hiánypótlásra felhívó végzést valóban átvette, azonban ezt követő napon kórházba került és onnan csak most engedték haza. Beadványához csatolta a kórházi kezelést igazoló zárójelentést, valamint a hiánypótlásban kért iratokat. Mivel az ügyfél igazolási kérelmet terjesztett elő, annak elbírálása céljából az elsőfokú hatóság felterjesztette azt a másodfokú hatósághoz.

Hozza meg a másodfokú hatóság döntését!

A bizottság elfogadta a megoldásom, miszerint felügyeleti eljárás keretében végzéssel megsemmisítettem az elsőfokú hatóság eljárást megszüntető végzését, és a hatóságot új eljárás lefolytatására köteleztem, azon belül kifejezetten az igazolási kérelem elbírálására.

Szóbeli:

Közigazgatási jog:

  • közigazgatási szerv jogellenes hallgatása, ennek következményei, szankciói (de ez csak azért, mert a jogesetemmel kapcsolatban szóba került)

Alkotmányjog:

  • a köztársasági elnök és a helyi önkormányzat kapcsolata
  • állampolgárság keletkezése, megszűnése

EU:

  • jogi személyek letelepedésére vonatkozó szabályok, majd a Cartesio ügy részletes elemzése
  • implementációval kapcsolatban mi jut eszembe (az irányelvre voltak kíváncsiak)

Munkajog:

  • érvénytelenségről mindent
  • munkaviszony megszűnésének esetei

TB:

  • jogosulatlanul felvett nyugdíj visszatérítésére vonatkozó szabályok
  • közúti balesetben a vétlen fél ráterhelheti-e a vétkes félre a kórházi költségeit? Ha igen, mi alapján. (A Ptk. alapján kártérítést kérhet.)

(Ui.: Javasolnám a megunt jegyzetek és könyvek adásvételére egy külön topic létrehozását.)

evico # 2017.04.07. 18:28

Sziasztok!

Eladóak az alábbi könyvek (kiemelővel ill. ceruzával kihúzva):

Az Európai Unió joga (3. kiadás, 2015., Mohay-Szalayné) Dialóg Campus 5083.- Ft helyett 3500.- Ft-ért
Alkotmányjog (2. kiadás, 2016. Jakó-Mikes-Szabó) Patrocinium 3780 Ft helyett 2000 Ft-ért
Társadalombiztosítási jog (2016. Homicskó Árpád) Patrocinium 4300 Ft helyett 2500 Ft-ért

A három együtt 6000 Ft-ért elvihető.
Budapesten, személyes átvétellel.

evico84@gmail.com

Üdv.: Évi

Jaro # 2017.04.05. 20:42

Sziasztok,
Melyik könyveket ajanljatok C részből ?

RexMathias # 2017.03.30. 13:54

Sziasztok,

Eladóak az alábbi könyveim:
Patrocinium kiadó: Alkotmányjog (2016)
Patrocinium kiadó: TB jog (2016)
Patrocinium kiadó: Közigazgatási jog (2016)

Az alkotmányjog kiemelővel kihúzva, a közignek és a TB-nek kb. csak a harmada.

Csak csomagban árulom őket. Áruk: 8 000,- Ft.

matehajas@gmail.com

Üdv.,

Máté

Impossible # 2017.03.27. 18:21

itt még azzal jöhetnék, hogy kiterjesztően is lehetne értelmezni ezt a passzust, de inkább eldobom a lapjaimat