Szakvizsga - "A " rész (polgár)


vonsch # 2012.01.02. 16:58

zsoly, kevesled? Én a benne lévőt is sokallom.

br83 # 2012.01.02. 17:51

Cézé85

Kollégáim Nekem azt javasolták, h ne menjek bele a részletszabályokba, inkább csak a lényeget tudjam minden részhez, mert különben el fogok veszni a mennyiségben, meg ezt úgysem lehet fejben tartani. Nálam büntinél tökéletesen bevált, így készülök polgárra is. Ez a Gt.re fokozottan érvényes. :)

Én csak a tételben szereplő szerződéseket tanulom, így is elég sok...pl a vállalkozás :)

És persze reménykedünk egy jó bizottságban.

Cézé85 # 2012.01.02. 19:37

Zsoly, igen, ami nincs benne, azt nem kell tanulni. Gondolom. Hogy a vizsgáztatók mennyire naprakészek a tételsorral kapcsolatban, az más kérdés. Pl tudják-e, hogy az állami számvevőszék újabban nincs benne.

Érdekesebb viszont, hogy pl az egyéni vállalkozókról szóló törvénynél az van odaírva, hogy a télteleknél szükséges a nem tudom melyik éve hányas törvény ismerete. Ehhez képest az egyes tételeknél csak egyes fejezetcímek vannak feltüntetve, mondjuk kb a jogszabály fele. És ez nem kis különbség.

Viszont már hallottam olyanról, hogy valakitől belekérdeztek a bejegyzett élettársakról szóló törvénybe. Az sincs benne konkrétan a tételsorban, hogy az a jogszabály kell.

br83, igazad van, csak az mire elég? Nekem elég volna egy jó közepes jegy, csak sajna itt a bíróságon elég rendesen rajta van az emberen az elvárás, hogy minimum négyes. De inkább ötös. Én harmadik hete napi 10 órát tanulok, és még van hátra négy, borzasztó. Nem kívánom ezt senkinek. Ellenben egy jó bizottságot, azt igen:)

Diza # 2012.01.03. 09:09

Kedves Cézé85!

Köszi a tippet a jogszabály változás figyelésről! Nagyon hasznos és tényleg megkönnyíti a változás nyomon követését! :)

Bandi4 # 2012.01.03. 14:52

Köszi az információt, akkor nagyjából úgy néz ki, hogy az új rendszer nagyjából szeptemberben lesz bevezetve, addig talán meg tudnak egyezni a szakmai dolgokról. Furcsálltam is, hogy kb nyár végén bedobták a tervezetet, októberben megjelent a szövege és már januárban bevezették volna. Ennyi idő alatt nem lehetett volna egy teljesen új feladatsort összeállítani, a vidéki egyetemekkel egyeztetni, hogy az írásbeliket lebonyolítsák, stb... Az új írásbelin semmilyen jogszabályt nem lehet majd használni, gondolom erre is ügyelnek majd az új feladatlapok készítése során.

Akinek lesz infója majd dobja be. Én is figyelek.

zsoly # 2012.01.03. 22:29

@vonsch: dehogy keveslem, csak nem értek bizonyos dolgokat. Míg a gazdasági részben őrült marhaságokat kéne megtanulni, addig egy fuvarozási szerződést nem? Én inkább fordítva súlyoznék.

@Czézé85: Mindenesetre beviszem magammal a tételsort, és az orra alá dugom az esetleg rakoncátlakodni próbáló vizsgáztatónak :-) Persze a reakcióját nem lehet kiszámítani...

vonsch # 2012.01.04. 07:35

Van náluk, amikor nem tudsz válaszolni, akkor majd előszedik "de hiszen ez benne van a tételsorban" felkiáltással. Mondhatnám, hogy hallottam már olyanról, akivel eljátszották, de élőben sem volt egy túlzottan jó élmény.

mamhaaa # 2012.01.10. 07:00

A felülvizsgálat következtében az egyes részvizsgák tárgyainak tételei megváltoztak. A módosult tételsor számonkérésére a 2012. január 15-én kezdődő vizsgaidőszaktól kerül sor.

http://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/…ndo-joganyag

Cézé85 # 2012.01.10. 11:26

Köszönjük. A Pp. sort érdemes megnézni, abban van változás.

Egyébként tegnap jött el a mélypont a készülés során, úgy érzem, közbeszerzési törvény. Hosszú, nyúlós, rémes. Bár nem tudom, hogy a vizsgáztatók mennyire vannak tisztában az ilyen friss jogszabályokkal, de pl a bizottságban egy jó kis közbeszerzési döntőbiztossági tag, és akkor végem van:)

vonsch # 2012.01.10. 12:03

jó kis meglepetés... közbeszt még nem is láttam, de úgy érzem azon kívül is tudnak mit kérdezni.

br83 # 2012.01.10. 17:10

Hát ez nagyszerű... :(
Ha végeztem, összeszámolom, hány oldal jogszabályt adtak fel erre a szakvizsgára. Komolyan, hogyan lehet ezeket megtanulni, már alapból a pp+ptk+gt elég lenne, nem ezek a kis finomságok, mint a közbeszerzés. Ehh

br83 # 2012.01.10. 17:32

Hát ezen már csak egy jó bizottság segíthet. :)

AgotaM # 2012.01.10. 17:54

sziasztok! én is tegnap regisztráltam a kibővített tételsort- pedig őszintén hittem, hogy már nincs mit bővíteni rajta...és épp elég volt a szükséges jogszabályokban a változásokat is követni, kivárni. úgyhogy igen hamar átestem az első mélyponton. febr. elején megyek, áttenni már csak jóval későbbre tudnám és nem is vagyok abban biztos, h használna bármit is, ezt egy évig lehetne tanulni. vki rutinosabb, túlélési tippek???életemben nem foglalkoztam polgárjoggal gyakorlatban, úgyhogy előbb fel is kell fognom, mit olvasok:(

Cézé85 # 2012.01.10. 17:55

Igen. Anno velünk a bírósági belső számonkérésekre megtaníttatták a közbeszerzést is, de az még sokkal barátságosabb mennyiség volt, mint az újabb jogszabály. Ez olyan terjengősre sikerült.

Viszont azt ma vettem merő véletlenségből észre, hogy a Ptk-ban pl. az egyesülés egy "kissé" megváltozott. Ajánlom másnak is a figyelmébe :) Főleg annak, aki a mostanra már nem hatályosat még nem tanulta meg. Ellenben velem, nagyon bosszantó.

Cézé85 # 2012.01.10. 17:57

AgotaM, minden tiszteletem a Tiéd, és az olyan embereké, akik nem rendelkeznek polgári gyakorlattal. Nem is tudom, hogy lehet úgy megtanulni. Mióta készülsz a vizsgára? És naponta mennyit? Ez a kérdés másoknak is szól. Mennyit tanultok a vizsgára?

AMDE # 2012.01.12. 10:06

Az új Pp. tételsor 84. tételéről (Az önkormányzat határozathozatali és feladatellátási kötelezettsége elmulasztásának megállapítása iránti per) tudtok valamit?

vonsch # 2012.01.12. 10:57

PP 155/B § lesz, bár gyanúsan elnézték.

br83 # 2012.01.12. 16:20

Amde, szerintem pp. 341/a

Cézé85 # 2012.01.12. 17:06

Szerintem is ez utóbbi.

vonsch # 2012.01.12. 17:19

igazatok van, félek lesz más is, amit nem tudunk :)

Cézé85 # 2012.01.12. 17:25

Kiemelt jelentőségű perek meg egyebek:)

Ti mikor mentek vizsgázni?

AMDE # 2012.01.12. 17:45

Köszi a választ! Az én Pp-mben még egyik sincs bent, pedig január 1-jei hatályú :S

vonsch # 2012.01.12. 18:19

nem beszélve az egyéb fehér foltokról :) 18.

AgotaM # 2012.01.13. 19:48

Kedves Cézé, köszönöm az együttérzést - azt hiszem, összesen ez van a tarsolyomban...szerintem optimálisan majdnem dupla annyi időt kellene szánnom erre az anyagrészre gyak. nélkül, mintha konyítanék akár csak egy részéhez is vmit. meg közben frusztrál, h annyira lassan haladok, hiába a napi átlag 10-12 óra.arról nem is beszélve, h a joganyag egy (jó)része még ki sincs nyomtatva, mert ugye a vizsga napján hatályos kell- az online frissítés nélküli jogtár meg legjobb esetben is dec 31. lezárású.hát kitartást mindenkinek, biztosan jövök még panaszkodni.

vonsch # 2012.01.14. 09:48

@Amde és mindenki más: az njt.hu egész aktuális és a keresője is sokszor értelmesebb, mint mo.hu