Szakvizsga - "A " rész (polgár)


gaboca # 2015.04.14. 07:53

Kedves Fórumozók!

A fórumon nem szokványos esetem forgott fenn A. részből: első próbálkozáskor megbuktam gazdasági jogból. Mindkétszer a Fővárosi Törvényszéken vizsgáztam, ugyanabban a teremben, ugyanazon a széken, ugyanazon bizottsági elnöknél, de a gazdasági jogi vizsgáztató - szerencsémre - más volt múlt héten, mint egy hónapja. Előttem párral kérdezőnek írom: tőlem kérdezték a régi PTK-t is anyagi jogból. De nem szokványos esetem abban is megnyilvánul, hogy honosító vagyok, azaz most tanultam először magyar polgárjogot, azaz esélyem sem volt, h tudjam a régi PTK rendelkezést (persze ha még tanultam volna +1 hónapot akkor tudhattam volna:). Elmondtam ott, h nem tudom a választ előbb említett okból. Úgy érzem, nem kellett volna mondanom… Jól leértékelték a jegyeimet, pedig anyagi jogból ezt az egyet nem tudtam (3), eljárásjogból csak az első kérdésre nem válaszoltam (2), gazdasági jogból lent részletesen, a megismételt vizsgán is csak 3-ra értékelték, pedig a fél anyagot elhadartam, ugyanis elhatároztam, h ezúttal nem hagyom magam, bármi lesz, lebeszélem a csillagot az égről.
Egy hónapja a következő kérdéseim voltak, vizsgarészek sorrendjében:

1. Anyagi jog

  • teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat
  • mit kell tartalmaznia az okiratnak, ha a nyilatkozattevő nem tud olvasni - ez hogy volt a régi PTK-ban?
  • zálogjog (magyarázzam el saját szavaimmal, mit jelent)
  • távollévők között mikor és hogyan jön létre a szerződés
  • mikortól él az ajánlati kötöttség?
  • mi történik, ha az elfogadó nyilatkozat nem érkezik meg az ajánlati kötöttség ideje alatt az ajánlattevőhöz?
  • haszonélvezet és használati jog – különbség, tartalom

2. Gazdasági jog

  • Mi az az intézmény, ahol dolgozom? Tudni vélte, h alapítvány, miközben meg közalapítvány…. (megdöbbentem)
  • Milyen célja lehet egy alapítványnak? (hosszú kínlódás után kiderült, h „tartós”. Mivel nekem nem jutott eszembe, h erre is gondolhat, nem fogadta el az adott válaszaimat, amik jók voltak ugyan, de nem az volt, h „tartós”)
  • Milyen feladata lehet egy alapítványnak? (szerinte „közfeladatot”, szerintem meg az a közalapítvány…)
  • döbbenetem itt már addig fokozódott, h mikor már azt mondta, h akkor mondjak bármit az alapítványról, sajnos nem bírtam megszólalni… (mindezt úgy, hogy a PTK minden betűjét tudtam, inkl. azt hogy „tartós”)
  • Mit jelent a cégnyilvántartás közhitelessége? (Eddigre kicsit összeszedtem magam, de azt találtam mondani, h „vélelmezni kell, hogy az, ami benne szerepel, valóban fennáll és valós”. Erre ő „hogy lehet ilyet mondani, hisz a cégnyilvántartásban adat, jog, tény szerepel, nem?” Hát de, de nem kifejezetten ez volt a kérdés…)
  • Egyéni cég-egyéni vállalkozó felelősség-különbség „pontosan úgy hangzik a tételsorban, hogy…” – rettentő zavaromban sikerült fordítva mondanom az első mondatot, aztán ennyi volt, véget ért a vizsga.

Teljesen összeomlottam… Nyilván én is ludas vagyok a bukásban, nem kellett volna hagynom, h összezavarjon. Egy jogásznak legyen rendben az idegrendszere, de a két hónap megerőltető első körös magyar polgárjogtanulás után mindent el lehetett mondani rólam, csak azt nem, hogy rendben lettek volna az idegeim. Ráadásul semmi olyan nem volt, amit ne tudtam volna, mégis úgy jött ki, mintha semmit nem tudnék.
(Egyébként, a többiektől hallott infó szerint, végigvette a tételsort. Továbbá már az első vizsgázó úgy jött ki, hogy „talán nem buktam meg, nem értetettem gazdasági jogból, hogy mire akar kilyukadni”)

3. Eljárásjog:

  • fizetési meghagyás (itt még nem szólaltam meg,de az elnöknő addig könyörgött, h szólaljak meg, h aztán a többi kérdésre már megadtam a válaszokat, uh nagyon hálás vagyok neki. Magamtól talán feladtam volna.)
  • részítélet és közbenső ítélet
  • ha fellebbeznek részítélet, ill. közbenső ítélet ellen lehet-e folytatni a pert
  • mikor szünetel az eljárás, mennyi ideig, aztán mi történik?
  • mi történik, ha az egyik fél meghal az eljárás során?
  • lehet-e szakértőt kirendelni a félbeszakadás ideje alatt?
  • mit kell tartalmaznia a keresetlevélnek?
  • mit kell csatolni egy ingatlannal kapcsolatos keresetlevélhez?
  • mondjak példát, hogy milyen perek esetében kizárt a jogutódlás?
  • házassági bontóper esetén van-e helye perújításnak és felülvizsgálatnak?

Múlt héten gazdasági jog:

  • már megint: mi az az intézmény, ahol dolgozom? (nem vélt mást tudni :) Hogyan jött létre? Ki alapította, mi kellett hozzá?
  • ki képviseli a közalapítványt?
  • alapítható-e közalapítvány 2016-ban? (ezt jogeseten keresztül kérdezte, kicsit nehezen érthetően, de ez volt a lényege) Miért nem? (itt azt akarta hallani, hogy azért, mert a PTK nem szabályozza)
  • milyen gazdasági társaság alapítható?
  • válasszak ki egyet és mondjam el, mi kell az alapításához (kft-t választottam, rengeteg közbevágott keresztkérdés volt, amikre már nem emlékszem, de normális kérdések voltak, minden részletet végigvettünk)
  • mi kell a bejegyzéséhez, mondjam el a folyamatot bejegyzésig (itt is rengeteg közbevetett kérdés volt, szintén minden részletet végigvettünk, csatolandókra, elutasításra, fellebbezésre stb. is kiterjedően, de szintén OK volt)
  • mikor kötelező a felügyelőbizottság gt-nél (mondtam a 200 fős munkavállalói szabályt, de nem volt jó, mert ő alapításra gondolt, tehát a válasz: külön tv. alapján)
  • névfoglalás
  • a névfoglalást követően megtagadhatja-e a cégbíróság a lefoglalt névvel a bejegyzést (nem).

Nagyon jól ment, a jegy mégsem lett valami príma….. Az fb-nél a külön tv. magamtól nem jutott eszembe, ill. az utolsó kérdést rosszul válaszoltam meg. Így lett 3-as. Legalább 20 percig voltam benn, csak gt-ből. A többi vizsgázó (első vizsgázó voltam) kicsit rosszul lett ettől. De, mint tudjuk, jól ment nekik!
Summa summarum: Valóban egy dolog kell leginkább a sikeres szakvizsgához: szerencse egy jó bizottsághoz! Én a C. résszel kezdtem, az a bizottság szuper volt: több bizonytalansággal szuper jegyeket kaptam. Pl. időnként át kellett térni EU jogból más nyelvekre, mert nem értettem a kérdést magyarul  Magától rájött a hölgy, h valószínűleg más nyelveken tanultam és magától mondta aztán külföldiül  Polgárjogból, főleg gazdasági jogból eszméletlen sokat készültem, mégis elég furcsára sikeredett… És ha honosító van köztetek: nem ajánlatos említeni ezt a körülményt, rögtön beskatulyáznak. Feltételezem, azt gondolhatták, hogy nem készültem, és ezzel akarok átmenni. Pedig amennyi energiát fektettem ebbe a vizsgába.....
Ja, és semmiképpen nem szabad begörcsölni!!
Hajrá!
(Bocsánat, h ilyen hosszúra sikeredett, bár még mindig tudnám folytatni.... :)

jegesmedve81 # 2015.04.13. 19:52

Igen, igazad volt a bizottsággal. Én meg az voltam, akit mindig utoljára hívnak be:) Vagyis aznap az 5. Előttem mindenkinek sikerült, szerintem az utánam lévőnek is, mert Ő eléggé képben volt. Nagyon jól is értékeltek, nekem 4-4-4 lett az, ami szerintem egy 3-as szint volt. Pedig alap felsorolások nem jutottak eszembe, túlságosan lenyugodtam az első 2-3 vizsgázó után, akik ódákat zengtek a bizottságról:)

gaboca # 2015.04.12. 19:08

Ja, emlékezetes, nem igaz :)

No de ugye, hogy igazam volt a bizottsággal?! Többieknek hogy ment? Segíts nekem is, hogy tudjam, kinek örülök!!

jegesmedve81 # 2015.04.12. 18:36

Köszi Gaboca! Igen, pénteken voltam, Te is? Te vagy, akit mindig először hívnak be?:)

gaboca # 2015.04.11. 21:38

Gratulálok jegesmedve81! Csak nem pénteken voltál?!

jegesmedve81 # 2015.04.11. 19:04

Sziasztok!
A Fővárosi Törvényszéken vizsgáztam a héten, nagyon korrekt bizottságnál, a következő kérdések voltak:
Ptk.

  • sérelemdíj, mi a különbség a régi nem vagyoni kártérítéssel összehasonlítva, jogeseten keresztül testi épség és személyes szabadság megsértése, mit kérhetek, mit vizsgál a bíróság
  • elévülés
  • termékkár
  • kötelesrész

Pp.

  • keresethez kötöttség
  • szünetelés
  • meddig lehet a keresetet és a fellebbezést visszavonni
  • származási pernél mi volt nemrégi változás a felek kapcsán(anya)

Gt.

  • minősített befolyás
  • tagkizárás
  • Kft. üzletrész árverése
  • egyéni cégnek mikor lehet több tagja (öröklés)

A könyveim pedig eladóvá váltak:
Optenes nagykommentár az új Ptk.-hoz (2014.), 4 kötetes, az új ára 24.990 Ft volt
Kengyel Miklós: Magyar polgári eljárásjog (2005.), az új ára 4.580 Ft volt, az 5 kötetet gondoltam 20 ezerért. A könyvekben diszkrét ceruzás aláhúzás van, az eljárásjog végén néhány oldal színes kiemelős. Szép állapotúak egyébként, nekem az Optenes sokat segített, mert szépen össze van hasonlítva a régi és az új törvény, sok jogeset van benne, az eljárásjogból csak 100-150 oldalt néztem meg a vizsgához (alapelvek, pertársaság, stb.), azok hatályosak most is. Lehetőleg egyben szeretném eladni. Igény esetén elküldöm a szakvizsgához szükséges további hatályos kinyomtatott jogszabályokat (kivéve Ptk. -ez a könyvben megvan), ez is aláhúzott és 1-2 helyen az idei változások kézzel vannak átvezetve, plusz az anyagi és gazdasági joghoz a tételsorban megjelölt bírósági döntéseket, valamint egy kb. 40-50 oldalas, zömében kézzel írt vázlatot, amiben a legfontosabb fogalmak vannak, meg egy-két táblázat (pl. különleges eljárásokról, gt-k összehasonlítása).
Mindenkinek ilyen jó bizottságot és kitartást kívánok!

Ancsika1 # 2015.04.09. 06:16

Sziasztok!

A nemrég vizsgázottakat kérdezném, hogy a régi Ptk. mennyire bukkant fel a vizsgán? Láttam, hogy volt akitől kérdezték, de többségében nem írtak róla.....

Ti mit gondoltok előfordulhat ebből kérdés? Így is elég sok az anyag, még ha azt is nézegetni kellene....... :(

Előre is köszönöm a válaszokat!

annamari81 # 2015.04.09. 03:23

Sziasztok!

Családjogi részhez,illetve gazdasági részhez szeretnék használható jegyzeteket vásárolni.

Akinek van,jelezze:agombos81@mailbox.hu címen.

Köszönöm szépen!

Rory # 2015.04.03. 06:30

Sziasztok!

Március 13-án voltam vizsgázni a Kúrián. A következő kérdéseket kaptam.

Pp:

  • eljárás félbeszakadása
  • eljárás felfüggesztése, ezzel kapcsolatban a jogorvoslatok
  • tárgyalási jegyzőkönyv, tartalma
  • milyen összefüggés van a pertárgy értéke és az illeték mértéke között, hogyan kell az illetéket leróni, mikor kell leróni, mikor nem kell leróni, elsőfokú eljárás illetékének mértéke
  • közigazgatási perek

Ptk:

  • elidegenítési és terhelési tilalom
  • gondnokság alá helyezési eljárás
  • veszélyes üzemi felelősség

Gt:

  • változásbejegyzési eljárás
  • székhely megváltoztatása – ha a cég Ausztriába helyezi a székhelyét, mikor kell a székhely megváltozását bejelenteni (akkor rögtön nem, a következő kötelező változásbejegyzési kérelemmel együtt kell)
  • fióktelep
  • felszámolási eljárás – ezzel kapcsolatban rengeteg részletkérdés
  • ha egy cég székhelye megváltozik, melyik bíróság folytatja le a felszámolási eljárást, meddig (180 napig még az előző székhely szerinti bíróság), az áttételt mikor rendeli el (ha valamennyi, a céggel szemben folyamatban lévő eljárás lezárult pl. törvényességi felügyeleti), mivel (végzéssel)
  • a végelszámoló megindíthatja-e a felszámolási eljárást, mikor
  • mikor, mely feltételek fennállása esetén rendeli el a bíróság a felszámolási eljárást
  • ki kérheti a felszámolási eljárás lefolytatását
  • mikor állapítja meg a bíróság a cég fizetésképtelenségét
  • melyik bíróság illetékes a felszámolási eljárás lefolytatására
  • végelszámolással és csődeljárással kapcsolatban sok kis kérdés

A bizottságról most nem voltak olyan pozitív tapasztalataim, mint a másik két vizsgánál. A Pp és a Ptk kérdező nagyon korrekt és rendes volt, de a Gt kérdező hozzáállását nem minősíteném. A kérdéseket sokszor úgy tette fel, hogy nem lehetett rájönni, hogy tulajdonképpen mire is akar rákérdezni. Mindent nyakatekert és bonyolult példákon keresztül kérdezett. A jegyeket pedig szerintem nagyon alulértékelte.
Nekem ez volt az utolsó vizsgám. Mindenkinek kitartást kívánok a felkészüléshez és szerencsét egy jó bizottsághoz!

Fao87 # 2015.04.01. 13:39

Kedves Fórumozók.

Pénteken voltam vizsgázni polgáriból a Kúrián (két bíró egy ügyvéd). Sok jót nem tudok elmondani az egészről, nem voltak rendesek, de főleg segítőkészek nem. Nem sok kérdésre emlékszem, de hogy nem tereltek a jó válasz felé (sőt) az biztos.
A vizsgám sikerült, nem is lettek túl rossz eredményeim, de első vizsgának sokkoló volt.
Szám szerint kérték a PK véleményeket amik fel vannak adva a kötelező anyagban, egyéb bírósági gyakorlatot pl. hányadik paragrafus az Itv-ben hogy az illetéket vissza lehet igényelni permegszüntetés esetén. Kérdezték még a vállalkozói szerződést részletesen, kényszertőrlési eljárást, ideiglenes részvény és részvényutalvány pontos fogalmát a tv szerint (lényegét elmondtam, nem tetszett hogy nem a pontos szöveget mondom), mindezt persze gyakorlati kérdéssel és nem pedig egyszerűen rákérdeztek az egyes fogalmakra. Kérdezték a fedezetelvonó szerződés érvénytelenségével kapcsolatos bírósági gyakorlatot, hogy 2011-et követően hogyan alakult...
Korrektség kedvéért megjegyezném hogy ahhoz képest hogy eszméletlen nehéz és gyakorlatias jellegű kérdéseik voltak, korrektül osztályoztak, bár persze buktak is.

Sok sikert és főleg szerencsét kívánok mindenkinek, többet mint nekem volt.

krisztin8 # 2015.03.31. 06:42

A vizsgán én a Fővárosi Törvényszéken voltam, alapvetően rendes volt a bizottság. Kb. ezeket kérdezték:

Társasági jog: (villámkérdések):

  • tényleges vállalatcsoport - hány év kell az elismeréséhez
  • könyvvizsgáló, max. hány évre
  • felügyelőbizottság hány tag törvény szerint
  • mondjon köztestületet
  • OBA - mennyit biztosít
  • mondjon nemzeti vagyonba tartozó "dolgokat"

Polgári eljárásjog: (gyakorlati kérdéseken keresztül)

  • keresetfajták
  • perújítás

Polgár:

  • cselekvőképtelenség gondnokság alá helyezés nélkül
  • időmúlás kötelmi jogban, majd az elévülés részletesen
jegesmedve81 # 2015.03.15. 21:01

Gratulálok, Annuska 19! Köszönjük, hogy leírtad a kérdéseid.
Nekem is ez lenne az utolsó, áprilisban megyek, azonban visszanézegetve a vizsgaélményeket, hát eléggé negatív. Mennyire részletesen kérdezik? Nálad pl. a Gt.-nél olyan kérdések voltak, hogy a hajam égnek állt... Ott fel kellett sorolni tételesen, hogy akkor ezt meg azt kell benyújtani a változásbejegyzéshez? Hogy kell, lehet ezt a mennyiséget elsajátítani?

Annuska19 # 2015.03.12. 20:52

Sziasztok!

Ma voltam a KIM-ben.

Ptk: elévülés, szomszédjogok, példákon keresztül, veszélyes üzemek esetében hogy alakul a felelősség, részletesen. A szomszédjogok esetén kifejezetten egy-egy szakkifejezést vártak, amíg a megfelelő fogalom nem hangzott el, nem haladtunk tovább...:-(
Gyerektartás (tartásdíj),ki állapítja meg, mi alapján, példákon keresztül.

Pp.: közig. per, részletesen, fellebbezés, mit csinál az elsőfok.

Gt.:Mi kell a Kkt. bejegyzéséhez; mi kell a Kft. változásbejegyzéséhez; egyszerűsített felszámolás, végelszámolás.

Ennyi jut eszembe. Ahhoz képest, h erre tanultam a legtöbbet, nem lett túl rózsás az eredmény,de megvan, és ezzel befejeztem a szakvizsgázgatást. Az eddigi legpozitívabb vizsgabizottságom egyértelműen a Fellebbviteli Főügyészségen volt, tavaly büntiből.
Minden leendő vizsgázónak kitartást és szerencsét kívánok!

v.anna # 2015.03.10. 10:02

Sziasztok! Polgár A részből megyek írásbelizni, esetleg valaki tudna küldeni írásbelire feladatokat, vagy kidolgozottat a szóbelire!? Nagyon hálás lennék! Előre is köszönöm!

gerhardr # 2015.03.09. 20:35

Kedves ILLED,
köszönöm a segítséged :)

ILLED # 2015.03.08. 11:00

Kedves KBS, és BL!

Hogy ne offoljunk, itt válaszolok:

http://www.jogiforum.hu/forum/13/19365#…

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.07. 08:02

Szladits képe költői, de szerintem nem találó. Quandoque bonus dormitat Homerus.

ILLED # 2015.03.07. 02:25

közös gmail fiók: polgarszakvizsga2013@gmail.com
aktuális pass: szakvizsga2015

ILLED # 2015.03.06. 22:04

„ha az egyik fél meghúzza a madzag egyik végét,a másik fél a másik végét, az micsoda? - állítólag szerződés”

Nekem erről az alábbi idézet jut eszembe, talán ennek a kötelem fogalomnak a megfelelően módosított változatára utaltak. De attól még meredeknek hangzik ez egy szakvizsgán.

„A jog mintegy köteléket fon a kötelezett személye köré, s ezt a jogosult kezébe adja avégből, hogy ezzel a másikat valaminek a tevésére vagy abbahagyására kényszeríthesse” (Szladits Károly).

gerhardr # 2015.03.06. 09:36

Sziasztok!

A közös e-mail címet és jelszót el tudnátok küldeni a kotroczoagi@gmail.com-ra? Előre is köszönöm. Ates jegyzetről hallottam, hogy jó, csak állítólag nem hatályos, erről tud valaki? Én kidolgozom magamnak kézzel kártyákra (hasonlóan, mint a jogász kártyák, ha ismeritek, az korábban nekem bevált) a tételek vázlatát, de jó lenne azért egy jegyzet, amiből lehet tanulni.

A Polgári jog 1-2-t és a Kengyel által szerkesztett könyvet megvettem, meg a Complex Ptk-ját a Ptké-vel és az elvi iránymutatásokkal egységes szerkezetben. Utóbbi jó, mert kényelmesen lapozható a spirál fűzés miatt és a széles margóra lehet jegyzetelni. A Pázmány szakvizsga felkészítőjére járok, szerintem jó. Az anyag viszont rengeteg.

ledale # 2015.03.02. 22:07

El tudná küldeni valaki a felkészülésemhez a közös email címet és jelszót a ledale@freemail.hu email címre.
Előre is köszönöm.


ledale

Nikol86 # 2015.03.02. 15:39

Polgári Jog I. (kézirat lezárva 2014. március 1., az új Ptk. alapján) és II.(kézirat lezárva: 2014. október 13., új Ptk. alapján) valamint Polgári eljárásjog (kézirat lezárva: 2013. június 1.) könyvek (Dialóg Campus mindhárom) iránt érdeklődni lehet a bnikoletta.balogh@gmail.com e-mail címen.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.28. 16:21

ha az egyik fél meghúzza a madzag egyik végét,a másik fél a másik végét, az micsoda? - állítólag szerződés
Éppenséggel jogvita (birtoklási esetleg tulajdonjogi), ha mindenáron minősíteni kell.
Mert abban a húzkodásban hogyan nyilvánulna meg az egyező ügyleti akarat? A szerződés ugyanis nem érdek-, hanem akaratazonosságon alapszik, a szerződés maga pedig ennek az egyező akaratnak a kinyilvánításával jön létre. (Már ha nincs formai kötöttség.)

sylver24 # 2015.02.28. 15:36

Sziasztok!

A héten vizsgáztam a Legfőbb Ügyészségen, egy ügyész, egy bíró és egy ügyvéd volt a bizottság.

Ptk: gondnokság alá helyezési eljárás, elévülés, sérelemdíj, tartási szerződés, öröklési szerződés

Pp: alapelvek, nemperes eljárások általános szabályai és példák, ügyész a perben, ehhez kapcsolódóan a jogosult, akinek érdekében pert indít, neki mik a jogai a perben, kereset-keresetlevél, ha az egyik fél meghúzza a madzag egyik végét,a másik fél a másik végét, az micsoda? - állítólag szerződés (ennél a pontnál azt hittem lefordulok a székről)

Gt-ből egyesület, székhelyen kívül lehet-e tartani közgyűlést, hány fő kell az alapításhoz, elnököt lehet-e határozatlan időre választani, hogyan zajlik az alapítás,mit kell benyújtani a bírósághoz, a jelenléti íven minek kell szerepelnie

Sikerült, de a bizottság hozzáállását nem fejteném ki, többen buktak is, az egyetlen írásbelizős vizsgázót szóbelizni sem engedték. Mindenkinek kívánok kitartást és sok szerencsét egy jó bizottsághoz!

Vasy09 # 2015.02.24. 12:00

Sziasztok.

Ha valakinek lenne eladó könyve, kérem jelezze nekem a gabor_vaszari@yahoo.com címre. Előre is köszönöm.