Szakvizsga - "A " rész (polgár)


macyca # 2012.01.26. 18:21

Light, gratulálok! És irigykedem. Én éppen most jelentkeztem be május 2-ára, és ez még csak - optimistán - az utolsó előtti vizsgám lesz...

light # 2012.01.26. 14:04

Sziasztok!
Tegnap voltam polgári jogból. Utolsó részvizsga volt, szerencsére sikeresen! :-)
Szóval a kérdéseim:

Anyagi jog: közös tulajdon, szerződés milyen módon jöhet létre, ajánlati kötöttség, teljesítés módja, határideje, helye, nem vagyoni kár, "rendes" öröklés (törvényes), lemondás az örökségről.

Eljárásjog: bíróságok kijelölése hatáskör-illetékesség összeütközése esetén, ítélet-részítélet-közbenső ítélet, fellebbezés-csatlakozó fellebbezés, igazolás, házassági bontóper, pertárgy érték meghatározása.

GAzdasági jog: OBA, ideiglenes részvény-részvényutalvány, dolgozói részvény.

Mindenkinek sok sikert kívánok, én már többet nem jövök erre a fórumra. :-)

MrsBean # 2012.01.26. 10:07

Panikhangulat. Igaz, hogy "csak" 38 tetel a gt, de milyen szintuek basszus...hat a zrt-t kb egy napig lehetne tanulnu, nekem kb 2 oram ha jut ra...foleg h onhibamon kivul buktam kb masfel napot az idombol...

Cézé85 # 2012.01.24. 18:54

Gratulálunk:)

drapansz # 2012.01.24. 18:17

Sziasztok!

Pár napja voltam pótvizsgázni anyagi jogból.
Normálisak voltak. Füredi Károly nyugalmazott államtitkár volt az elnök, ő a Gt.-t kérdezte a többiektől. Az anyagis, valami Debreceni nevű fiatal ügyvéd volt, ő kérdezett.
kérdések: Biztatási kár, 339. § szó szerint, megtámadhatóság szabályai részletesen, ingatlannyilvántartás részei, bejegyezhető jogok, tények felsorolása, közös tulajdon megszüntetése, tartozáselismerés a törvény szerint, gyermekelhelyezés alapelvei, gyermektartásdíj mértéke pontosan a törvény szerint (itt az általában szóra volt kiváncsi, h tudom-e a 15-25 %-nál...persze nem tudtam :))
Csak olyat kérdezett, ami a törvényben volt (előtte volt a tételsor és azt böngészte), semmi olyat, ami nincs benne a tételsorban.
Sikerült a vizsgám, de nem tudom hányas lett, mert elfelejtettem megkérdezni... a lényeg, h megvan. :)

Azt javasolom, hogy a Ptk. szövegére menjetek rá jól, hogy minél pontosabban vissza tudjátok adni, mert azért ezt elvárják...(mondjuk én képtelen vagyok szó szerint visszaadni)

Kitartás!

hunfrakk # 2012.01.23. 19:39

sziasztok, én még tavaly vizsgáztam sikeresen

kisajátításról csak legalapvetőbbeket tudjátok
(tulajdonos kártalanítása, hatáskör: megyei kormányhivatalnál /volt közig., majd állig.hivatal/, kisajátítást helyettesítő adásvétel /közig.út helyett/, célhoz kötöttség elve /kisajátított ingatlant arra kell felhasználni, amilyen célra kisajátították)

Inytv. - kéz a kézben jár a dologi joggal
ez jóval fontosabb, mint kisaj.

jog bejegyzése, jog feljegyzése
konstitutív, dekleratív hatály
széljegy
rangsor elve
jogi ellenjegyzés
mi kell ahhoz, hogy adott okirat megfeleljen földhivatalban
osztott tulajdon hogy jelenhet meg ing-nyilv-ban
tulajdoni lapon mi van, hogy néz ki

közjegyző:
közjegyzői okirat
közjegyzői feladatok: FMH (hol, mikor, hogyan, ki)
nálam Pp.-ből kérdezték FMH-t (perre alakul ellentmondás után, aztán perben bírsági meghagyás van...)

ezek szerintem nem nehezek
a csődtv. rosszabb

Cézé85 # 2012.01.23. 19:17

Igen, engem is ez idegesít, mikor tanulom mondjuk a közjegyzői nemperes törvényt, hogy tudom, hogy sokkal többet érne, ha a Pp-t tanulnám, de hát bármiből meg lehet bukni.

MrsBean # 2012.01.23. 16:19

Csucspont az inytv?:) ez most ironikusan ertendo?:) egyebkent alapszintu dolgokat megtanulok ezekbol a hosszabbakbol h fogalmam legyen rola, de melyebben belemenni sajnos nincs idom, esetleg lenyegesebb temaktol venne el az idot...

Cézé85 # 2012.01.23. 15:07

Ezen én is gondolkodtam. Van a novissimás oldalon a gyakran feltett kérdések rovat, és ott egy darab kérdés sincs ezek közül. Ingatlannyilvántartásból se sok, pedig szerintem az a tételsor egyik csúcspontja. Sőt, ott vannak olyan kérdések is, hogy a kishúgom is tudná a választ :) Pl mi jut eszébe a 10-15 évről. Amilyen az én szerencsém, nekem majd olyasmi lesz, hogy mi jut eszébe a közbeszerzésről?:)

Én ma a csődtörvénnyel küzdök. Ő áll nyerésre. De a fenti kérdések közt ezen témakörből nincsenek olyan brutális kérdések. Ebben reménykedem, hogy talán nem fognak olyan részekbe belemenni, amit szó szerint fel sem tudok fogni, mert abban a jogszabályban van olyan.

MrsBean # 2012.01.23. 13:32

Koszi, Textilhal, en is erre gondoltam (irtam is lejjebb)

Kovetkezo kerdesem: tarsashaz es kisajatitas temakorokben barminemu szukites celszeru v minden reszletebe belekerdeznek? Most az utobbira keszulok, de gondoltam, hatha...

Textilhal # 2012.01.22. 19:35

Bocs: MrsBean és Többiek:-) (Eggyel alá néztem.)

Textilhal # 2012.01.22. 19:34

AgotaM és Többiek:

A Csjt.-ből kiemelve a gyermekvédelmi törvény szabályozza, amin anno én is padlót fogtam, mert hosszú és rágós törvény. Én annyira voltam hajlandó, hogy a 15. §-ában foglalt összefoglaló felsorolást megtanultam, itt vannak leírva az egyes gondoskodási formák, utána pedig hosszasan részletezi ezeket a törvény.

Nézzétek meg az említett szakaszt, hogy legalább fogalom legyen arról, milyen gondoskodási formák léteznek...egyébként még soha senkitől nem hallottam, hogy kérdezték volna sem részleteiben, sem pedig említés szintjén.

Kitartást és sok sikert!

Cézé85 # 2012.01.22. 19:05

Agota, ajaj, van egy rakás ilyen a tételsorban, pl a cégeljárásban, hogy arra lehet következtetni, hogy nem kell tudni. Na, én pár sorokat is képes vagyok kihagyni :)

Cézé85 # 2012.01.22. 19:04

Én 1-én megyek vizsgázni:)

A kiskorúakról való gondoskodásos tételhez én nem tanultam semmit. Nincs hozzá jogszabály megadva. Arról nem beszélve, hogy magában a csjt-ben van egy ilyen cím.

MrsBean # 2012.01.22. 18:34

Kedves mindenki!! Anyagi jog 84es tetel, a kiskoruakrol valo allami gondokodashoz vajon a gyvt/gyer szabalyai kellenek? Mert semmi ilyen jogszabalyhely nincs megjelolve a joganyagban, a 2011. Evi 211es meg csak nagy kozhelyeket durrogtat?!?

MrsBean # 2012.01.22. 15:30

Szerintem NINCS, ez is az elet apro oromei koze sorolhato:)

AgotaM # 2012.01.22. 13:21

hali, meg tudja nekem vki mondani, hogy a Pp tételek között az "Alkotmányjogi panasz esetén követendő eljárás" nevű kemény 1 oldal valahol el van-e rejtve a tételek között? mert a különleges eljárások között nem látom és ha nem muszáj, még ezzel a pár betűvel sem olvasnék többet a kelleténél. (marad még elég...)előre is köszi!

MrsBean # 2012.01.22. 10:07

Ceze! Februar 2...

totmerc # 2012.01.21. 17:36

Sziasztok!

Mostanában milyen kérdéseket kaptatok a vizsgán?

papamaci # 2012.01.21. 16:31

Sziasztok!

A tavaly novemberi, sikeresen teljesített büntető rész után úgy gondoltam, nekivágok a polgári fejezetnek.
A tételsor láttán elsírtam magam! :-)
Az lenne a kérdésem, hogy a tapasztaltabbak véleménye szerint, a Novissima, avagy a Dialóg kiadványok alkalmasabbak a tankönyves tanuláshoz? Jogszabályokról nem beszélek, mert eleve össze kell szednem.
4 hetem lesz rá, remélem elég.

Köszönöm a válaszotokat!

Üdv!

Cézé85 # 2012.01.21. 14:34

Te mikor mész?

MrsBean # 2012.01.21. 12:49

;) helyes, ennek szellemeben toltsuk a maradek masfel hetet:D

Cézé85 # 2012.01.21. 10:30

Túllihegjük, én mondom. Én tegnap már azt mondtam, hogy megbukok, és? Fiatalok vagyunk, szépek, okosak :) Nem a világ vége, majd meglesz legközelebb.

MrsBean # 2012.01.21. 10:25

Koszonom, Ceze! Megfontolando, mert nagyon beparaztam tnap, holott tudom, hogy milyen szinten probalok mindent a leheto legjobban elsajatitani...igazabol az volt a baj, hogy a c-nel en is igy voltam, hogy a vegere hagytam 3-4 ismetlos napot es ha a vegen panikolsz be, az is eleg rossz erzes es ugy erzed, mar valtoztatni se tudsz rajta. Szoval mindig az vezerel, hogy meg jobban csinaljam, mint az elozot, de lehet h eppen ezzel rontom el?!

MrsBean # 2012.01.21. 10:22

Kriszi, sztem a harom hettel is at lehet menni (legalabbis a c reszbol nekem sikerult:)) de mindenkepp olvasd at elotte, hogy ne legyen teljesen szuz az anyag. Hallottam olyanrol is aki 4nap tanulassal atment, sajnos bizottsag kerdese az egesz!!