Szakvizsga - "A " rész (polgár)


DrF. # 2012.02.10. 18:42

Ha bejegyzési engedélyt nem ad meg vki, akkor a biróság a Ptk. 295.alapján a teljesitest ítéletével pótolja.
Tartós jv. Pedig eleme a bírói szerzodesmodositasnak.
Mindenesetre gratulálok.
Ítélet fajtainal melyik csoportositast kertek, illetve melyiket mondtad?

Hazo # 2012.02.10. 13:08

Kismancsi, közalapítvány ügyben, amikor két hete azt a részt tanultam, én ugyanarra a következtetésre jutottam, mint Te: alapítani nem lehet, de a már működők tovább működhetnek. Ezekre az alapítványra vonatkozó Ptk szabályokat a tételsorban megjelölt törvényben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. Szerencsére ez mennyiségileg nem sok.

(Hozzáteszem, hogy én az ilyen "eltéréses" szabályokat elég nehezen veszem be. Pl. megtanulom nagy nehezen a Pp-t, míg oda nem érek a különleges eljárásokhoz, amik az eddig megtanultakat totál összekeverik. Ezeket már az egyetemen se nagyon tudtam kezelni. Van erre egyáltalán jó módszer?)

Én azzal nyugtatom magam egyébként, hogy a rossz kérdés még önmagában nem akkora borzalom, ha a bizottság emellett elnézőbb. Ha a sok kérdésből egy-kettőt nem tudsz az ember, vagy nem megfelelően, még a vizsga meglehet. (Persze aki ötösre hajt annak ez nem megnyugtató, tudom. Viszont, aki csak át szeretne menni, annak azért némi vigasz.) Cáfolatokat nem kérünk rá. :)

Textilhal # 2012.02.10. 13:02

Kismancsi, Sann a XXV. PED-et írta, azt kérdezték tőle, azt viszont nézd meg feltétlenül, gyakran kérdezik! (Ingatlan-átruházás érvényességéről szól és tényleg fontos.)

Kitartást és sok sikert!

kismancsi # 2012.02.10. 12:02

Sann, gratula, AgotaM, neked is. Sann kérdéseitől én megkukultam volna, be is paráztam most rendesen...hát ezek nem az alapok, nekem az alap hogy pl. a tulajdonjogi igények nem évülnek el, vagy hogy minden ember jogképes, de a PK 25???? Meg a szövetkezet ilyen részletei???? Remélem, én kevésbé kekec bizottságot kapok, különben baj lesz :( Tig.Évi, kitartás, szurkolok majd neked, ha lesz időd és energiád, kérlek oszd meg a tapasztalataid vizsga után. Közalapítvány ügyben (korábbi hozzászólásomban kérdeztem) senkinek nincs ötlete? Áh, mindegy, hagyom a fenébe, átnézem inkább a szövetkezetet, alaposabban.

Tig. Évi # 2012.02.10. 09:43

Szia Sann!

Köszi, h leírtad a tapasztalatokat!

Húúúúha, elég szörnyű kérdéseket kaptál Ptk-ból. Nekem őszintén szólva nem mentek volna. A Pp, Gt, felszámolás annyira nem szörnyű talán így elsőre.
Bár az anyagi kérdések után lehet, h azokból sem jutott volna eszembe semmi.

Gratulálok mindenesetre!!!

És milyen volt a hangulata a vizsgának? Próbáltak azért segíteni?

sann # 2012.02.09. 17:46

Sziasztok!

Ma voltam a Kúrián, s bár 4 hetet becsülettel végigtanultam, volt pár kérdés, ami rendesen meglepett. Összességében, ha csak 2 hetet tanultam volna, sztem akkor is ugyanennyit tudtam volna...

Leírom a kérdéseket, hátha segít valakinek:

polgár: az építésügyi jogszabályok szerint kell-e a szomszéd beleegyezése a telkemen való építkezéshez (ez megalapozta a jó idegállapotomat), a válasz igen amúgy. Ha megtagadja, mit lehet tenni (joggal való visszaélés passziv alakzat), miért szerepel ez a szabály a ptk-ban, (azóta se tudom), ha bejegyzési engedélyt tagad meg az eladó, akkor mely szakasz alapján pótolja a nyil.ot a bíróság (ez egy másik szakasz, de nem tudom mi), mi a rendelkező rész tartalma az ítéletnek, ha jognyilatkozatot pótól a bíróság, 25 PED, bírósági szerződésmód. lehetősége (itt a vizsgáztató szerint nem elem a tartós jogviszony), ez miért szerepelhet a ptk.ban

pp: ítéletek fajtái, közokirat, teljes biz. erejű magánok., szakértő, szakértői testület, annak a szakvéleménye mire irányul, keresetmódosítás a másodfokú eljárásban, hogy emelkedik jogerőre egy ítélet (ezt nem értettem, de csak az a válasz, h ha nem fellebbeznek 15 nap utáni napon, ha fellebbeznek, akkor meg nem)- ezek sztem korrekt kérdések

gt: szövetkezet h szűnik meg és mivé alakulhat át (ez nincs a tételek közt a szöv.ből de mindegy), felszámolás fiz. képteleséget mikor áll. meg a bíróság, mi a felszámolást elrendelő végzésben a rendelkező rész tartalma, mi történik a végzéssel jogerő után, ha gt tagja taggy. hat. ellen pert indít, akkor a folyamatban lévő vált. bej. eljárást felfüggesztheti-e a cégb. (nem)

Ennyi jut eszembe, de még több kérdés is volt. Én elég nehéz, kekeckedős, szenvedős vizsgának éltem meg, a sok készülés ellenére, de sikerült és ez a fő :)

Mindenkinek sok sikert!

Tig. Évi # 2012.02.08. 21:07

Ágota!

Hatalmas gratula!!! Nagyon ügyes voltál!!

A KIM-ben én sem csalódtam eddig.:-)
A többi bizottságról hallottál esetleg valamit?

Irigyellek!!! Én is túl lennék már rajta...

Textilhal # 2012.02.08. 21:02

AgotaM, gratulálok, ügyes voltál!

Hát igen...ha az ember előre tudná, miket kérdeznek...kis túlzással mézédes lenne a felkészülés.:-)))

AgotaM # 2012.02.08. 20:49

ja és még egy nagyon fontos infó: aki vonattal megy Csongrád megyéből mostanában, legalább eggyel korábbit lőjön be!!! én a 7:44-essel koppra értem be 3 negyed 12re egy váltóállítós hadművelet miatt- jót tett az idegállapotomnak a több mint egy órás várakozás rögtön az első megállónál a jéghideg vonatban. de élek és túl vagyok rajta:))

AgotaM # 2012.02.08. 20:40

sziasztok, ma voltam a KIM-ben! jók a tapasztalatok, nálunk nem volt bukás, sőt, igen jó jegyek születtek. a legtöbb bizottsági tag próbál segíteni - ha a maga módján is. más a mérce, mint egy egyetemi szigorlaton, de személyfüggő, hogy ki mit tart annyira fontosnak, hogy saját logikája szerint akár szó szerint is megkövetelje. persze jó lenne előre okosnak lenni, mert ha sejtem, milyen kérdéseket kapok, a "főbb" jogszabályokat ismételgettem volna máig, így meg az összes többi elég sok időmet elvette - talán feleslegesen, de soha nem lehet tudni.
Pp - jogorvoslathoz való jog, ügyész az elj-ban, joghatóság (mi, mik szabályozzák), hatáskör (a felsorolást nem is kérte, h elmondjam, pedig meddig tartott megtanulni...),illetékesség, viszontkereset, ellenkérelem, beszámítási kifogás - határidők, feltételek 1. és 2. fokon, perújítás (tudjátok, h az alkotmányjogi panasz is oka!!! és tőlem nem a hatályosat kérdezték ez utóbbiban, hanem a "felkészülési időre" vonatkozót - hát én a mai hatállyal nyomtattattam ki a Pp-t és az alkjogi panaszról a felfüggesztés jutott eszembe, de nem ezt akarták hallani)
Társasági: létesítő okiratok elnevezés, kötelező tartalmi elemek, ellenőrző szervek, FB feladatai, működése, cégnév, bejegyzés megtagadása ezzel kapcsolatban...volt még, de több nem jut eszembe
Anyagi jog: telki szolgalom, kellékszavatosság, termékfelelősség, kölcsön és hitelszerz. közötti különbség, definíció, házastársak felelőssége egy, a férj nevében kötött hitelszerződésért, előszerződés.
kitartás mindenkinek és bár tényleg hatalmas az anyag, a legfontosabb tényleg a Pp, Gt, Ctv, Ptk, Csjt

kismancsi # 2012.02.08. 20:24

Még egy kérdés, hátha valaki tud valamit róla: mi lett a közalapítvánnyal? A tételsorban megadott 2006. évi 65. tv 1 §-ból ez nem derül ki számomra. Csak azért kérdezem, mert a régebbi hozzászólásokból úgy vettem ki, előfordult erre vonatkozó kérdés is. Már nincs olyan, hogy közalapítvány, de az eddigiek működhetnek még? Esetleg erre is van valami külön törvény? A Google sem dobott ki semmit, csak a régi Ptk. szabályokat, ami ugye (hála az égnek) már nincs a törvényben.

Hazo # 2012.02.08. 16:57

Köszönöm szépen, Kismancsi!

Textilhal # 2012.02.08. 16:48

Kedves Mindenki, a nem vagyoni kártérítéshez a Kismancsi által említett 34/1992. ABH és semmi több, abban benne van minden, amit tudni kell és érdemes róla.

kismancsi # 2012.02.08. 16:41

A nem vagyoni kárra van egy ABh, 34/1992., ezt az egyet talán érdemes megnézni, bár még én sem tettem meg. Talán ebből kiderül a lényeg, ha már a Ptk-ban semmmi...

kismancsi # 2012.02.08. 16:32

Kedves Hazo, persze, szívesen megosztom a tankönyvből kiszedett tudnivalókat:

Jogalakító kereset: a felek jogviszonyának vagy jogállapotának megváltoztatására irányul. Helyt adó döntés esetén jogviszony létrehozását, módosulását v. megszüntetését idézi elő. Pl.: előszerződés teljesítésének megtagadása esete, ha ennek folytán a szerződést a bíróság hozza létre, vagy ilyen pl. az apaság, anyaság megállapítása iránti kereset (több példát is lehetne hozni vszinűleg, én beértem ennyivel).

Tul.szerzési módok:

Ingó:

Eredeti: hatósági határozat v. árverés; elbirtoklás; gazdátlan javak elsajátítása; találás

Származékos: átruházás; termék, termény, szaporulat elsajátítása; vadak és halak tul.jogának megszerzése; feldolgozás; egyesítés; öröklés

Ingatlan:

Eredeti: hatósági határozat v. árverés; elbirtoklás; kisajátítás

Származékos: átruházás; növedék; beépítés; ráépítés; öröklés.

Ha kiírod egy cetlire táblázatba foglalva, jól láthatók az átfedések és szerintem úgy könnyebb memorizálni.
Csütörtöki napon működő A-s bizottságokkal kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
További kérdésem, a közjegyzős dolgokat mennyire mélyen firtatják? Igyekeztem átolvasni a vonatkozó jsz-kat, de nem túl sok maradt meg...nekem, aki végig büntis voltam (vagyok), már a Pp is kihívás, nemhogy a sok nemperes izé :(

Pippa # 2012.02.08. 15:21

Szia Hazo!

Én is március 2.-án megyek szóbelizni, de az ország másik feléből :)
Októberben voltam C-ből, az írásbelin és a szóbelin is volt a környéken parkolóhely, de jó drágán. Ingyenes vagy olcsóbb nem tudom hol van, de szerintem ahhoz elég messze kell menni.

C-ből szerdán voltam, az akkori OIT- ban, és nagyon jó bizottságom volt, ilyet kérek A-ból is:)

Netti7 # 2012.02.08. 14:38

Szia Kikk!

Én nem pénteken voltam B-ből, csak hallottam már mástól is, hogy pénteken jobb bizottság van.

B-ből a LÜ-n voltam, csak gyakorlati kérdések voltak, annak ellenére, hogy nem foglalkozom büntetőjoggal. A vizsga elején meg is kérdezték.

3-as lett. Tudom a lényeg az, hogy sikerült. Csak aki tudja, hogy többet tud és maximalista, azt ez a tény nem nyugtatja meg.

Te hol voltál pontosan?

kikk # 2012.02.08. 14:30

szia Netti!

Én decemberben voltam A részből pénteken vizsgázni, és mindenkinek csak kívánni tudok olyan bizottságot, amilyet én kifogtam.

B részből mi a tapasztalatod? Ott is "jók" a pénteki bizottságok?

Netti7 # 2012.02.08. 12:23

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy valaki volt-e már pénteken vizsgázni az A részből? Milyen bizottság volt?

Úgy hallottam, hogy ugyanazok a bizottságok vannak minden héten.

B résznél megtapasztaltam, hogy mennyit számít a bizottság összetétele.

Előre is köszönöm.

Textilhal # 2012.02.08. 12:20

SANN: Ha írásbeliztél, akkor az ott közölt helyen 13.00 órától lesz a vizsgád. Érdemes legkésőbb 12.45-re odaérni, mert többnyire a kezdés előtt 5-10 perccel jön ki a jegyzőkönyvvezető és olvassa fel a sorrendet, illetve a vizsgabizottság tagjait (név + ki honnan jött, mit csinál).

PARKOLÁS: Én magam nem vezetek, nincs autóm, úgyhogy ez egy laikus hozzászólás lesz. Ma jártam arra és direkt megnéztem: azt lehet mondani, hogy el van takarítva a hó és a sós-fagyos cucc mindenhonnan. Hely is van igazából, mert ugye a környéken sok bíróság van (FT, Kúria, PKKB). Én értelemszerűen nem próbáltam még sosem parkolni, de azért azt látom, hogy rengeteg automobil áll az épületek között és mivel a legtöbben tárgyalásra érkeznek, nem az a jellemző, hogy egész nap ott állnak, ergo gyakran szabadulnak fel helyek. Parkolóházról nem tudok a környéken (de attól még lehet, hogy van), a közelben van viszont a Westend City Center a Nyugati Pályaudvar mögött, ami végső esetben megteszi parkolóháznak, gondolom én (onnan egy jó ötperces séta közepes tempóban az OBH, magassarkúban a havas szutyok miatt 10 perc mondjuk). A bíróságok környékén biztosan drága a parkolás, mert ugye V. kerület, talán a Westend még olcsóbb is lehet, nem tudom az árakat, a honlapjukon biztosan megtaláljátok. Egyébként közvetlenül az OBH előtt csak egy rövidke útszakasz van, aminek ugyan mindkét oldala parkolható, de kb. 10 méternyi eleve OBH-dolgozóknak van fenntartva, vele szemben rendőrség, ahol nyilván ugyancsak van ilyen korlátozott rész.

Hazo # 2012.02.08. 11:23

Én március 2-án megyek, előtte írásbelire február 27. 3 hét tanulás, 1 hét ismétlés a terv, amit eddig tartok. Én is hasonlóan tanulok, mint Kismancsi, a fő jogszabályokat amilyen részletesen csak lehet.

Viszont a Ptk, Csjt, Pp és Gt kivételével azon jogszabályok esetében, amelyeknek a tételsor külön fejezetet szentel, én a tételek által meghatározott témakörökből részletesen tanulok (pl. Vht, Itv, Ctv, egyéni vállalkozó, stb.).

Ahol egy tétel egy egész jogszabály, vagy annak jelentős része, ott viszont csak a fő szabályokat tanulom elmélyültebben, a többit csak elolvasom (társasház, ingatlan-nyilvántartás, szerzői jog, közbeszerzés, stb.).

Pk, Pje, Gk, stb. rendelkező részét kétszer elolvasom.

Ami teljesen kimarad: ABH-k és az eljárásjognál a két EU-s rendelet. Ezekre már se időm, se agykapacitásom nincs, de szerintem van is ezeknél éppen elég lényegesebb dolog, amit lehet kérdezni.

Kedves Kismancsi!

Ha nem nagy gond és van rá időd, megtennéd, hogy leírod a jogalakító keresetről mit kell tudni, ill. az eredeti és származékos szerzésmód szerinti csoportosítást? Az eddigi tanulás során én is ezt a két dolgot találtam (esetleg még a nem vagyoni kártérítés), amihez a jogszabály nem elég, de nekem sajnos már nincsenek meg az egyetemi könyveim, a netes keresgélésben pedig sosem bíztam, ha vizsgáról volt szó. Előre is köszönöm, ha szakítasz erre időt.

Más:

Egyébként ha valaki szeretne költségmegosztással autós utazásba beszállni és szintén február 27-én megy Szegedről írásbelizni az oda-vissza útra nálam van hely több is. A március 2-i szóbelire is áll, de ott egyelőre úgy néz ki csak odaútra. Ha valakit érdekel, jelezze nyugodtan.

Parkolással kapcsolatban nekem is lenne technikai jellegű kérdésem. Mivel az V. ker az egyik legdrágább parkolás szempontjából és írásbeli vizsga esetén valószínűleg a biztonság kedvéért kell úgy 5 órát fizetni, hol érdemes egyáltalán leparkolni? Lehet-e egyáltalán helyet találni a KIM környékén hétköznap az utcán, van-e ott a közelben parkolóház, stb? Egyáltalán lehet-e 5 órát azonos helyen parkolni ott vagy vihetem az erővágót is a kerékbilincs eltávolításhoz? :)

kismancsi # 2012.02.08. 10:27

Szia Tig.Évi, én 23-án megyek, úgyhogy még van két hetem, de nagyon csehül állok... Nemhogy ismétlés, de még vannak "szűz" részek, a gazdasági részhez még el sem jutottam :( Ami a zálogjogot illeti, konkrétan így kiemelve nincs a tételsorban, de a szerződést biztosító mellékkötelezettségeknél (anyagi 33-as) éppen belekérdezhet valami kevésbé jóindulatú vizsgáztató...én nem igen töröm magam vele, a fajtáit meg az alapdolgokat (pl. ingatlanra csak jelzálog, Inyt-be bejegyzéssel) azért megnéztem, részleteiben nem tanulom.
Egyébként csak törvényt és jogszabályt tanulok, könyvet csak akkor vettem elő, ha valami a jogszabályból nem derült ki vagy nem volt tiszta (pl. a jogalakító kereset, mert a Pp-ben csak a marasztalásira és megállapításira találtam utalást), vagy a dologinál a szerzésmódokat (eredeti-származékos), erre volt egy jó kis táblázat a régi egyetemi könyvben. ABh-kat nem olvastam eddig, szerintem nem is lesz rá már időm, PK, Pje- csak, ami a novissimás jogszabályom végén ott van, erre sem lesz időm mindre. Stratégiám, hogy a Ptk-Csjt-Pp és Gt az, amit igyekszem alaposabban áttanulmányozni, a többit csak olvasás szinten, aztán megmarad, ami megmarad. Kitartás, téged legalább vigasztalhat a tudat, hogy ez az utolsó "menet", bízzunk egy rendes bizottságban, ha meg nem az lesz, tényleg úgyis mindegy. Szerintem bárkitől, bármennyit tanult is, lehet olyat kérdezni ebből az anyagmennyiségből, ami nem megy, tehát leginkább Fortuna kezében vagyunk.

totmerc # 2012.02.08. 08:42

Szia Helgi!

Köszönöm a kényszertörlés kényszervégelszámolással kapcsolatos válaszod!

Tig. Évi # 2012.02.07. 20:11

Sziasztok!

Jól láttam, hogy a zálogjog nincs benne az anyagi jogos tételsorban? Erősítsetek meg légyszi!!! Mert ma ennek nagyon megörültem... az is 5 oldal a Ptk-ban
És örülök, ha azzal az anyaggal végigérek, ami a tételsorban benne van.
10 nap múlva megyek és még végig sem értem...
Pedig az előző 2 vizsgánál ilyenkor már ismételtem. Hiába, úgy látszik a végére elfogyott a türelmem és a lelkesedésem. :-(

Jön esetleg valaki akkor? Kismancsi Te talán valamikor akkor vizsgázol. HOgy állsz? Mit tanulsz?
Nekem megvannak még az egyetemi évekből a szakvizsga segédkönyvek, de nekem sincs időm arra, h végigolvasgassam. Meg szerintem ezek most nem is annyira jók, mint a másik két részből készültek. Vagy csak az én agyam fogadja be nehezebben...

Ha nem jut mindenre időm, szerintetek mi az, amit "kihagyhatok"? Persze tudom hülye kérdés, mivel bármiből kérdezhetnek.

Na hajrá mindannyiunknak! És kitartás!!!

kismancsi # 2012.02.07. 14:32

Szia Eszter, én most készülök A-ból, két hét múlva megyek (ujjjuj). Szerintem könyvet nem nagyon érdemes használni, annyi törvény+jogszabály van, hogy inkább abból érdemes a friss-hatályos verziókat beszerezni/kinyomtatni és csak azt tanulni, ez is bőven sok. Ahol valami kérdés felmerül, ott talán érdemes felütni egy könyvet, de erre a régi egyetemi cuccok is jók, ha még megvannak. Persze ez csak egy vélemény, de mivel folyamatosan módosítják a törvényeket, szerintem felesleges megvenni a drága szakvizsga kiadványokat, mert egy része már annak sem lesz hatályos, mire a vizsgához érsz....