gyermekelhelyezés megváltoztatása


tarjani # 2012.07.30. 06:58

T.fórumozók.a problemám a következő:most van birosági végzésben rögzitett kapcsolattartásom,szünet második fele.az anyuka behisztizett és el akarja vinni tölem vissza a gyereket(11éves).mit tehetek ebben az esetben?oda kell adni?ha nem mik a törvényes lehetőségek?

Tölgyfa # 2012.07.28. 17:41

Azt olvasom Önöknél a gyermekelhelyezés megváltoztatásával kapcsolatban, hogy ha a kapcsolattartásra kötelezett nem tesz eleget a kapcsolatnak, a gyámhivatal először figyelmezteti, majd elkezdi bírságolni. Ha két éven belül 3 pénzbírságot már kiszabtak (jogerősen),akkor lehet feljelentni a rendőrségen, majd a bíróságon kérni a gyermekelhelyezés megváltoztatását. Pontos ez a három pénzbüntetés? Ez számomra nagyon fontos információ, és szeretném tudni, hogy milyen törvényben találom meg ezt pontosan. Köszönöm az eddigi sok hasznos tájékoztatást, amelyet rendszeresen olvashatok (mások példáján, esetén okulva).
Köszönettel: Tölgyfa

Zotyika # 2012.07.28. 13:08

Még az jutott eszembe, ha legnagyobb gyermeked elmút 18 és jóban vagy vele, kérheted a bíróságtól, hogy úgy módosítsa a kapcsolattartásotokat, hogy a lányod is átvehesse a gyermeket helyetted. Ő pedig már elhozhatja hozzád.
Így neki nem kell háromszáz kilométert utaznia semmiért, illetve a végzésekért. Ha nem kapja meg, ugyanaz az eljárás, mintha te nem kaptad volna meg.

Azt ne feljtsd el, ha nem kapod meg a gyermeked az ő hibája miatt, az utazási költségedet is kérheted az apától.
Ha nem fizeti ki, majd azt is kérheted a végén egyben a bíróságtól.

Zotyika # 2012.07.28. 13:00

Neked az ítéletet kell végrehajtanod. Akkor és oda kell menjél ami abban foglaltatik. Ha nem kapod meg, akkor is menned kell, mert csak akkor tudnak eljárni a kötelezettel (apával) szemben. Először figyelmeztetik, majd elkezdik bírságolni. Ha két éven belül 3 pénzbírságot már kiszabtak neki (jogerősen), menj a rendőrségre és jelentsd fel gyermek veszélyeztetése miatt. Ha bűnösnek találják, menj a bíróságra és kérd a gyermekelhelyezés megváltoztatását.

Sajnos ez sok és felesleges költséggel jár, de nem tudsz mást tenni.

Amikor mész a gyermekért, mindig pontosan érkezz és legyen veled két tanú vagy ha nincs és nem adja oda, maradj ott és hívj rendőrjárőrt, hogy hajtsák végre az ítéletet illetve ennek sikertelensége okán (ha sikeres is) készítsenek jelentést róla. Figyelj arra, ha pótlás is van, akkor is menned kell. Ezt követően 30 napod van, hogy jelentsd a gyermek lakóhelye szerinti gyámhivatalnak, akár levélben és abban kérd, hogy a távolság miatt a hozzád legközelebb eső gyámhivatalnál kelljen megjelenned és ott vegyék fel a jegyzőkönyvet. Így kell négy jogerős végzést összeszedned.

agness78 # 2012.07.21. 10:21

Kérem segítsenek!Nagyon el vagyok keseredve,úgy érzem falakba ütközök,hogy magamra maradtam,és nem tudom mit tehetnék.A problémám a következő:2009-ben elválltam,akkor a Bíróság az édesapánál helyezte el a 3 gyermekünket,közös megeggyezéssel.Mivel bizonytalan volt az akkori helyzetem,a gyerekeket illetően,másrészt meg lettem fenyegetve,és zsarolva,így bele mentem ebbe.A helyzetem,körülményeim mára jelentősen megváltoztak.A valódi gondom az,hogy a volt férjem elköltözött,tőlem 300km-re.A két nagy már 18,és 14 évesek,ők akár egyedül is el tudnak jönni hozzám,de a kislányom még csak 6 éves.Láthatásom,kéthetente péntek 17-től,vasárnap 17-ig van.Téli,nyári,őszi szünetek...ez a távolság miatt sajnos nem betartható.Nem hiszem,hogy a kislányom érdekét szolgálná az,hogy az édesanyát egy évben max 2 szer láthatja,továbbá,legutóbb amikor elmentem a lányomért(tavaszi szünetben)a volt férjem nem adta ide a gyereket.Pedig előtte két nappal közöltem vele ,hogy megyek.Azt mondta szándékosan költözött el,hogy ne láthassam a gyerekeket.A gyámügy egyenlőre semmit nem csinál,azt mondták mennyek mégesgyszer el,és kíséreljem meg újra a láthatást.Pedig még rendőrt is hívtam,jegyzőkönyv is készült arrol ,hogy nem adta ide a gyereket.Jogában ál,így elszakítani az édesannyától a gyereket,és senki semmit nem csinál.Nem értem.Azt mondták vigyem Bíróságra és kérjem a gyereket.Ezzel cak egy gondom van,van egy nagyon szép othonunk,2 szobás,tehát a kislányom is elféne,de nem a miénk sajnos.A másik pedig az,hogy fenyeget,ha megpróbálok a Bírósághoz fordúlni akkor ez,és az lessz...Becsületsértésért már feljelentettem,jelenleg a Bíróságon van az ügy.Ja igen,és a gyámügy azt mondta,hogy jogában áll oda költözni ahova akar.Végül is nála vannak elhejezve a gyerekek.Akkor mi van a kapcsolattartással,nem értem.Ez lenne a gyerek érdeke?????????azt mondták akár még külföldre is ki költözhet.Az ügyvédem is ugyan ezt mondta.Szeretném magamhoz venni a kislányomat,de nem tudom milyen úton induljak el.Az ügyvéd a képviseletért jelentős összeget kér,amit nem tudok finanszírozni.A lányom hiányát pedig egyre nehezebben viselem.Valaki valami okosat tudna nekem tanácsolni? email címem:agness78@citromail.hu köszönöm

agness78 # 2012.07.21. 10:21

Kérem segítsenek!Nagyon el vagyok keseredve,úgy érzem falakba ütközök,hogy magamra maradtam,és nem tudom mit tehetnék.A problémám a következő:2009-ben elválltam,akkor a Bíróság az édesapánál helyezte el a 3 gyermekünket,közös megeggyezéssel.Mivel bizonytalan volt az akkori helyzetem,a gyerekeket illetően,másrészt meg lettem fenyegetve,és zsarolva,így bele mentem ebbe.A helyzetem,körülményeim mára jelentősen megváltoztak.A valódi gondom az,hogy a volt férjem elköltözött,tőlem 300km-re.A két nagy már 18,és 14 évesek,ők akár egyedül is el tudnak jönni hozzám,de a kislányom még csak 6 éves.Láthatásom,kéthetente péntek 17-től,vasárnap 17-ig van.Téli,nyári,őszi szünetek...ez a távolság miatt sajnos nem betartható.Nem hiszem,hogy a kislányom érdekét szolgálná az,hogy az édesanyát egy évben max 2 szer láthatja,továbbá,legutóbb amikor elmentem a lányomért(tavaszi szünetben)a volt férjem nem adta ide a gyereket.Pedig előtte két nappal közöltem vele ,hogy megyek.Azt mondta szándékosan költözött el,hogy ne láthassam a gyerekeket.A gyámügy egyenlőre semmit nem csinál,azt mondták mennyek mégesgyszer el,és kíséreljem meg újra a láthatást.Pedig még rendőrt is hívtam,jegyzőkönyv is készült arrol ,hogy nem adta ide a gyereket.Jogában ál,így elszakítani az édesannyától a gyereket,és senki semmit nem csinál.Nem értem.Azt mondták vigyem Bíróságra és kérjem a gyereket.Ezzel cak egy gondom van,van egy nagyon szép othonunk,2 szobás,tehát a kislányom is elféne,de nem a miénk sajnos.A másik pedig az,hogy fenyeget,ha megpróbálok a Bírósághoz fordúlni akkor ez,és az lessz...Becsületsértésért már feljelentettem,jelenleg a Bíróságon van az ügy.Ja igen,és a gyámügy azt mondta,hogy jogában áll oda költözni ahova akar.Végül is nála vannak elhejezve a gyerekek.Akkor mi van a kapcsolattartással,nem értem.Ez lenne a gyerek érdeke?????????azt mondták akár még külföldre is ki költözhet.Az ügyvédem is ugyan ezt mondta.Szeretném magamhoz venni a kislányomat,de nem tudom milyen úton induljak el.Az ügyvéd a képviseletért jelentős összeget kér,amit nem tudok finanszírozni.A lányom hiányát pedig egyre nehezebben viselem.Valaki valami okosat tudna nekem tanácsolni? email címem:agness78@citromail.hu köszönöm

Mano2011 # 2012.07.11. 20:28

Nálunk nem jött be a mediátor dolog...a nő az ő javaslatukra sem adta a gyereket. Elmondta előttük a páromnak, hogy a gyerektartása a kocsija törlesztőjébe kell...meg sok mást is...de sajnos bíróságon nem tanúskodnak ezek az emberek, így csak akkor érnek valamit, ha a másik szülő, aki nem tart be dolgokat, normálisabb, mint az én férjem exe.

maci66 # 2012.07.11. 06:28

Kedves Kaméleon!
Az Én páromnak eszébe sem jutott, hogy saját magától, az Én tudtom nélkül beavatkozzon! Megkérdezett, hogy mi lenne, ha írna a gyermekeimnek. Megköszöntem, de ez nem az Ő feladata. Ezt nekem kell megoldanom. Ő úgy segíthet, ha mellettem áll és támogat.
A gyermek vetette fel, hogy mi lenne, ha az iskolapszihológushoz elmenne, ezelött vagy 3 hónapja. Járt is hozzá rendszeresen, sőt a kedvesemmel is elbeszélgetett, utánna meg közösen is beszélgettek! A tanév végére már azt mondta a hölgy, hogy igazából már nem kell, hogy járjon hozzá!
Az a Mediátor dolog az tetszik, eszembe se jutott! Na jó, nem is hallottam, hogy ilyet is lehet igénybe venni hasonló esetben. Vállásnál már hallottam. Egyébként meg nem tartom valószínünek, hogy a párom exe "vevő" lenne egy ilyenre! Azért megpróbáljuk!

Köszönöm a hzzászólásokat és az ötleteket!

ObudaFan # 2012.07.05. 20:28

Mindenesetre amíg van olyan szülő, akinek a felügyeleti joga nincs megszüntetve, addig a gyereket nem lehet másnál, csak szülőnél elhelyezni. Hogy melyiknél, az már egy más kérdés.

kaméleon # 2012.07.05. 16:44

Ha legalább az a fele igaz lenne mindig, hogy „törvényes”, már azzal is megelégedhetnénk.

sagit # 2012.07.05. 10:10

Erre szokták mondani hogy ami törvényes nem biztos hogy igazságos is...

Bombi # 2012.07.05. 10:04

"Egy anyától még az apánakis szinte 0% esélye van elperelni a gyerekeket "

Nagyon szomorú ,hogy így van...egyenlő esélyekkel kéne rendelkezni anyának és apának egyaránt.

sagit # 2012.07.05. 08:08

Egy anyától még az apánakis szinte 0% esélye van elperelni a gyerekeket nemhogy egy "anyósnak"

sziszi77 # 2012.07.05. 07:42

Megkaphatja-e a gyerekeket, gyerekelhelyezésnél egy olyan nő aki fejműtéten átesett, szelep van a fejébe beültetve?Volt anyósom szeretné elperelni tőlem őket.
Ebből kifolyólag van leszázalékolva.Ugy vették észre anno,hogy félre beszélt,meg egyensúlyzavara volt.Most is néha elfelejt dolgokat.

Köszönöm a válaszokat előre is.

kaméleon # 2012.07.04. 16:08

Kedves maci66, azért ez nem ismeretlen, gondolom? :)
(Már, hogy a párok képesek a társaik ügyeibe beleütni az orrukat. Valóban nem kellene, de nyilván, ahogy Te is (a képességei szerint és remélhetőleg a legjobb szándékkal), ő is segíteni szeretne azoknak, akiket szeret.)

Úgy gondolom, ebben az esetben az lehetne a legjobb, ha azt tudnátok tartani, amit a bírónő már közölt a szülőkkel, de ha a gyerek részéről nagy az ellenállás, a megjelölt időszak még baromi hosszú (és inkább a kapcsolat kárára) lesz, az biztosnak látszik. Viszont egyáltalán nem biztos, hogy nem lehetne valamilyen civilizált módon, közösen, olyan más megegyezésre jutnotok legalább erre a nyárra, amit a gyerek is vállalni tud.
Nem merem azt mondani, hogy egy családsegítő szakember a gyermekjólétiben biztosan tud segíteni, de nem nagyon tudnék jobbat számotokra, mint megkeresni őket, és ha van náluk pszichológus, mediátor, stb., akkor kérni, hogy vezessen le egy közös megbeszélést. Vagy, ha tudtok erre némi pénzt szánni (sztem ennél fontosabb helye most nem nagyon lehetne), kereshettek egy jó mediátor szakembert. Esetleg a Kapcsolat Alapítvány? (Bár csak a kiadványaikat ismerem, de azok nagyon jók szerintem.)
A fontos az, hogy a résztvevők mindegyike úgy érezze, nem a feje fölött döntöttek, és valamennyire megértse a másik szempontjait is. Ebben segíthetne egy jó mediátor.

maci66 # 2012.07.04. 12:44

Na még egyszer, mert úgy látom, hogy elszállt az éterbe amit leírtam!
Mano2011
Úgy, hogy elmondta a bírónő a tárgyaláson, hogy így, meg így lesz és kész! Erről még nem kaptunk semmiféle jegyzőkönyvet. Nem voltam bent, így csak amit a tárgyalásokhoz nem szokott, rutintalan kedvesem elmondott (meg a nagyobbik lánya), arra tudok hagyatkozni. Nem biztos, hogy mindez magnóra került!
ObudaFan
Ha az a gyermek nem hajlandó felvenni a telefont neki, akkor mi mit tegyünk? Az a nagytudású, ahelyett, hogy írt volna a gyermekének egy levelet valamelyik közösségi oldalon, a párjával iratott (na jó, nem tudhatom, hogy nem-e önszántából írt az a nőszemély). Na erre meg végképp nem akar válaszolni!

ObudaFan # 2012.07.04. 09:16

Azért az simán elképzelhető, hogy nem lett jegyzőkönyvbe véve. Akkor most semmilyen szabályozás nincs a kapcsolattartásról. Ennek ellenére egy elhelyezés megváltoztatása perben nem különösebben lesz jó, ha a kapcsolattartásra nem kerül sor.

Mano2011 # 2012.07.04. 08:50

maci66. Hogy érted hogy szóban hangzott el? Mindent jegyzőkönyvbe szoktak venni, emellett magnóra is rögzítik az elmondottakat.

maci66 # 2012.07.04. 07:16

Azt azért még hozzátenném, hogy kértük, hogy a gyermek akaratát is vegyék figyelembe (a meghallgatása még nem történt meg és nem vagyok benne biztos, hogy meg is fogják hallgatni).
Aki nevelt már, vagy van a környezetében 15 éves gyermek, az tudja, hogy nem olyanok már ők, mint a 10 vagy akár 5 évvel ezelötti gyermekek! Sokkal akaratosabbak, makacsabbak, önfejübbek! Nem könnyű bármiről is meggyőzni őket, bármilyen értelmesek is!

maci66 # 2012.07.04. 07:05

Igen, ez egy gyermekelhelyezés megváltoztatása per.
No még egyszer az alap: Apukánál lakott a gyermek (nála helyezte el a bíróság, mert a gyermek azt szerette volna).
Nem egészen egy év után (kilenc hónap után), apuka kirakta (mostantól anyádnál laksz) a gyermeket. Se a gyerek, se mi nem voltunk ennek ellene, sőt örültünk neki, mert a párom alapban ezt szerette volna, csak a gyerek mindenáron az apjánál akart lenni (nem tett volna jót kettejük kapcsolatának, ha "erőszakkal" tartja maga mellett).
Tehát, arról van bírósági határozat, hogy a gyerek az apánál van elhelyezve és a páromnak jár a kéthetenkénti láthatás meg a szünetek fele.
Most, hogy nálunk lakik és az első tárgyaláson nem volt döntés a láthatásról, illetve szóban elhangzott valami (mondhatnám, hogy ki emlékszik már rá!), mi is vonatkozik ránk, mit is tartsunk be?

ObudaFan # 2012.06.28. 08:11

Ha ez egy gyermekelhelyezés megváltoztatása per, akkor valamilyen szabályozásnak már kell lennie a kapcsolattartásra. Amíg azt nem változtatja meg a bíróság és nem is egyeztek meg másban, azt kell betartani.

maci66 # 2012.06.28. 06:37

Köszönöm a hozzászólásokat a segítséget!
Remélem, hogy az októberi tárgyaláson (biztos rengeteg ügyük van és itt a nyári itélkezési szünet is) már lezárják az ügyet.
Még az az egy kérdésem lenne, hogy ha jól értettem eddig, akkor a gyereket aanak ellenére, hogy nem akar menni és nem tudjuk rábeszélni sem és "csak" szóban hangzott el a bíróságon, hogy 5 hetet a nyárból ott kell töltenie az apjánál, elviheti őt?
Nem kell hozzá jogerős végzés (nehogy törvénytelenségbe fussunk bele0?
Egyébként meg szerintem, akármilyen is az apja (és ezt csak itt írom le és soha nem fogom Neki mondani), mégis csak az apja!

maci66 # 2012.06.27. 08:04

Hmm!
Engem az bosszant, hogy tőlem mindig elvárják, hogy hibátlanul dolgozzak és ha hibázok rögtön a fejemre csapnak! A gyámüggyel is meggyült a bajunk! Folyamatosan azt látom, hogy nem végzik túl jól a munkájukat a hivatalokban (finoman fogalmazva)! Az a baj, hogy a páromn ügyében eljáró hivatalok dolgoznak vacakul! Máshol, ahonnan infókat kérten teljesen normálisan, hozzáértően válaszoltak, minden kérdésemre kimerítően! :)
Lehet, hogy túl korán vonok le következtetéseket a bírónővel szemben. Egyébként, ha tőlem kérdezte volna, nem lenne semmi bajom vele.
A félrevezetésen azt érted, hogy nem mondta meg kereken, hogy abból a pénzből nem tudnának megélni?
Egyébként ez tényleg elég furcsa így, de valóban nem lünk gazdasági közösségben! Kölönben mondtam a kedvesemnek, hogy legközelebb nyugodtan mondja neki azt, ha nem tud valamire válaszolni, hogy kérdezze meg tőlem!

kaméleon # 2012.06.27. 07:11

Kedves maci66, én úgy gondolom, hogy amíg az átlagember nem kerül velük szorosabb kapcsolatba, nagy reményeket fűz bizonyos szakmák művelőihez, majd többnyire, ugyanolyan nagyot csalódik is.
Ilyen a bíró is, de ilyen lesz a pszichológus szakértő is (és ha lesz, később a gyámügyes, a családsegítő, de azért hozzáteszem, csak általában).
Egyszerűen lehetetlen családi perpatvarokban olyan igazságot osztani, amely után minden fél elégedett lesz. A családtagok személyiségén nem lehet szabályokkal változtatni – látható, hogy ezt Te is tudod.
Egyébként, azt sem szabad elfelejteni, hogy egy eljárás alatt nem tudhatod, melyik féltől mit fogadott el a bíró biztosan. Nem kellene abból előzetesen következtetéseket levonnod, hogy úgy látod, a nyilvánvaló hazugságra mosolyogva bólogat. Ebből még nem következik, hogy el is hiszi, és ha tőled többet kérdez, nem feltétlenül azért teszi, mert neked nem hitt.
(Viszont, kívülállóként, a kevés infóval azt gondolom, nem tesz jót az ügyednek, ha nyilvánvalóan félre akarod vezetni, akár az élettársi kapcsolatról, akár másról. Ha már bírósághoz fordultatok, akkor hagyjátok dolgozni, és bízzatok benne. Ha másért nem, azért, mert nem tehettek mást.)

maci66 # 2012.06.27. 06:51

Kaméleon
Sok igazság van abban amit írtál, de sok minden nem lett leírva általam ami befolyásolhatja a dolgokat.
Igazad van, Mi kértük az elhelyezés megváltoztatását mivel az apuka kirakta a gyermeket miután a párja és a gyermek között tetlegességig fajult egy vita.
Az ellen nincs semmi kifogásom, hogy mindkét felet vizsgálja meg a pszihológus. Magát a bírónő eljárását nem értem, hogy az apukánál minden további nélkül elfogadja, hogy kőművesként, alkalmi munkából 30e Ft-ot keres, ugyanakkor azt nem fogadja el, hogy nem élünk gazdasági közösségben (tulajdonképpen osztozunk a lakás rezsin). Az szerintem meg egy másik kérdés, hogy Én mire költöm a maradék pénzemet (80e Ft-os fizetésből, ha 25-30e Ft elmegy rezsire a kedvesemnél, akkor hogyan tudnának megélni a maradék 50-55e Ft-ból?)! Sok olyan házasság(!) van, ahol a férj ad egy fix összeget az asszonynak és a többi pénzzel meg azt csinál amit akar!
Az biztos, hogy nem vagyunk tökéletessek! Aki azt mondja, hogy az, az hazudik vagy elvakult!
Nincs azzal semmi bajom, hogy a gyerek láthatását megszabják, csak biztos vagyok benne, hogy nem tesz jót a gyermeknek, ha most, akarata ellenére kötelezik, hogy abban a lakásban töltsön bármennyi időt, ahol felnőtt, ahonnan kitették egyik pillanatról a másikra!
Annak ellenére, hogy a gyermeket két hónapig nem kereste (csak azután hívta fel, miután megkapta a keresetlevelet), mi csak bíztattuk, hogy találkozzon vele (semleges helyen találkoztak és akkor is arról kérdezte, hogy mit tervez ellene a volt felesége!), sőt megpróbálunk vigyázni arra, hogy elötte ne mondjunk rosszat az apjáról (ami nem mindig sikerül a kedvesemnek). A gyereknek akkor is az apja, bármilyen is és szüksége van rá! Én soha nem lehetek az apja és nem is törekszek rá!
Indoka tehát szerintem van a gyermeknek, hogy ne akarjon találkozni vagy legalábbis a lakására menni (reméljük csak egyenlőre) az apjának! Az Én kezem alól már kikerült három gyerek. Mindegyik más volt, mindegyikre másképpen lehetett hatni. Őt még csak most "tanulom", de úgy látom hogy nagyon nem egyszerű! Itt aztán jöhetnek a pszihológusok és elmondhatják, hogx hogyan élik meg a tizenévesek a szülők válását, hogyan változik meg tőle a személyiségük, stb...