házasság előtt szerzett vagyon


friedrick # 2016.06.05. 18:25

Nem túl régen (2011-ben) elhalálozott egy rokonom, akinek 1983 óta volt élettársa. Az élettárs nem örökölte a házát, sem az ingóságait, hanem mindent az elhalálozottnak a szülei. Akkor, hogy is van ez?

ObudaFan # 2016.06.06. 08:27
  1. Az élettárs nem torvenyes orokos, de a hazastars már igen.
  2. Elettarsi jogviszonyban is kozos tulajdon keletkezik a megszerzett vagyontargyakon, csak szerzés aranyaban. Viszont ha házasságot kottok, akkor már nem szerzés aranyaban, hanem fele-fele aranyban és nem csak a hazassagkotes napja után, hanem az egyutteles időtartamára visszamenőlegesen is (nem számítva természetesen a kulonvagyont).
  3. Nem kell ahhoz semmilyen bejegyzés, hogy elettarsaknak minosuljetek, csak az erzelmi-gazdasagi közösség ténye.
friedrick # 2016.06.06. 20:27

Nagy így tiszta sor. De mi számít külön vagyonnak? A közös vagyon az, hogy van egy nagy doboz és abba alkalomszerűen dobáljuk bele a pénz? Miért lenne a 10 milliómhoz köze a páromnak, ha ez a pénz a kapcsolat, és nem a házasság ELŐTT is meg volt már? És kedves ObudaFan,véleményed szerint lakásomat, amit jóval a kapcsolatszerzés előtt megvásároltunk közös erővel édesanyámmal, hogyan tudnám/mivel elintézni, hogy a törvényes örökösöm édesanyám legyen? Erre való a házassági szerződés? Ingóságokat/pénzt is bele lehet foglalni ebbe?
Köszönöm!

végrehajtó1 # 2016.06.07. 10:46

házassági vagyonjogi szerződéssel tudod magad megvédeni. Ebbe mindent bele lehet foglalni, amit a felek akarnak.

ObudaFan # 2016.06.07. 15:56

Kulonvagyon az orokolt, ajándékba kapott és az életközösség előtt megvolt vagyontárgy és az ezek erteken szerzett vagyon.
Viszont az oroklest nem kell ide keverni, a hazastars a kulonvagyon vonatkozasaban is orokos. Az oroklesbol kizárni vegrendelettel lehet, a kotelesreszrol viszont a legjobb írásban lemondatni, ha hajlandó erre.

Pisti_01 # 2016.06.09. 23:34

Tisztelt Fórumozók!

A házasság alatt félretett készpénznek válás után hogyan lehet, lehet-e bizonyítani vagy megállapítani az összegét?
Feleségem azt mondja hogy 100 ft van, én azt hogy 20 ft.
Ő szeretné a 100 ft felét ,aminek 90%-át én tettem bele. Én pedig csak a 20 felét adnám. Kinek hisznek?
Ugyanakkor neki volt hitele házasság előttről még mielőtt megismerkedtünk ( amit én fizettem házasság előtt évekig), és azt mondta hogy házasság alatt lejárt, de kiderült hogy mégsem, mert mindig fizeti.A közös vagyonból fizetett törlesztők összegének felére jogosult vagyok-e?

Válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.06.10. 13:06

Aki azt állítja, hogy tobb volt, annak kell bizonyitani.
Kerheted a felét.

kérdező10 # 2016.07.02. 19:51

Tisztel fórumozók!

2012-ben köttetett házasság, házassági szerződéssel, melyben egy lakás is szerepel a férj tulajdonában. 2014-ben egy ház vásárlás történt, a házassági szerződésben szereplő lakás árából plusz szülői (apai szülők) és a házastársak pénzéből. Válás esetén a házra milyen arányban tarthat (ha tarthat) igényt a feleség? A házban későbbiek során vásárolt eszközök (klíma, szárítógép stb) fele-fele arányban lesznek majd "elvihetőek"?

Válaszokat köszönöm

Burn Out # 2016.07.02. 19:57

az ingatlannál amilyen arányban a feleség hozzájárult, az ingóságok fele-fele arányban.

kérdező10 # 2016.07.02. 20:22

Burn Out:

Köszönöm. Az nem játszik szerepet, hogy a ház vásárlás a házasságkötés után történt tehát nem szerepeltethető közös vagyonként?

Burn Out # 2016.07.02. 20:26

Házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek.

Az ingatlannak van az a része, amely a házassági szerződést érinti és van az a része, amit közösen szereztetek.

kérdező10 # 2016.07.02. 20:33

Tehát, nagyjából: ház vásárlási összege mínusz a lakás eladásából származó összeg, és ennek a felére tarthat igényt, nyilván az ingóságokra is bár az jóval kisebb értek.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.03. 12:02

Az ajándékot is annak a hányadához kell számítani, akinek a szülei adták.

De most akkor váltok vagy nem? Vagy azon fog múlni, hogy kinek mekkora a részesedése?

Burn Out # 2016.07.03. 12:12

Igen, valóban az ajándékot kifelejtettem... Úgy van, ahogy KBS írta.

kérdező10 # 2016.07.03. 12:56

KBS: köszönöm.
Az ajándékozásról nincs sajnos papír. A válás nem ettől függ, csak szeretném tudni mi, mik lehetnek a következmények.
Mi van olyankor ha még a válás előtt a házat el ajándékozom, átírom gyerek nevére? Ilyenkor ugyanúgy el kell számolnom a házastárssal?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.03. 16:16

Igen.

Gerix # 2016.07.28. 15:20

Tisztelt hozzáértők!

Hamarosan nősülök! Vagyonszerződést nem fogunk írni.
Az érdekelne, hogy a későbbiek során(5-10év) netalán bekövetkező válás esetén mi lenne a sorsa a lakásomnak.

A lakást 10 éve vettem hitelre, amit saját bankszámlámról törlesztek még úgy 10 évig. (én fogom törleszteni nem közösen) Viszont ebben fogunk élni és ha úgy alakul gyermek áldásban is részesülhetünk.

Azért merültek fel e kérdés, mert van aki a fülem rágja hogy írjunk vagyonszerződést.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.28. 17:19

én fogom törleszteni nem közösen
Azt te csak hiszed.

De a különvagyon az különvagyon marad. A különvagyoni dolog megszerzésre fordított kölcsön részleteinek a közös vagyon terhére történő törlesztése viszont megtérítési igényt keletkeztet.
Az, hogy a házasság felbontása esetén kit jogosítanak az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlan használatára, megint más kérdés.

OFF
Borzasztó!
ON

Muncás # 2016.07.29. 05:29

Tisztelt Ügyvédek/Fórumozók!

Van egy lakásom, amit a válásom után vásároltam 11 éve.7 éve megismerkedtem egy férfivel, akivel 6 éve együtt élek.Az előző házasságomból van egy 15 éves gyermekem.A jelenlegi páromnak is van 2 gyermeke, és egy külön lakása,amit a megismerkedésünk előtt pár hónappal vásárolt 20évre,hitelre.A lakását albérlő lakja, az én lakásomban élünk.Házasságkötés esetén milyen jogok illetnék?Pl:

1.válás/halálom esetén illetné-e bmi a jelenlegi lakásomból, vagy az teljes egészében egyetlen gyermekemre szállna?

2.a nagymamám után vmikor tetemes mennyiségű vagyon fogok örökölni ,amit esetleges halálom esetén a gyermekemre szeretnék hagyni.Ehhez a vagyonhoz lesz-e joga a "férjemnek"?
Köszönettel!

Csillagoségbolt # 2016.07.29. 06:45

Kedves Hozzáértők!

Házastárs haszonélvezete témában kérnék információt. A házastárs leszármazók melletti örökösként holtig tartó haszonélvezeti jogot örököl az örökhagyóval közösen lakott lakáson, de arra nem találtam információt, mi van akkor, ha a lakás nincs az elhunyt tulajdonában (mert elajándékozta gyermekének és neki is csak haszonélvezete volt), vagy másik variáció szerint az elhunyt csak felerészben tulajdonos, felerészben a gyermeke.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.29. 07:14

Ha valami nem az örökhagyóé, az szerinted beletartozik a hagyatékba?
A "másik variációval" kapcsolatban mi a kérdésed? A "mi van akkor" meglehetősen laza kérdés. Lehet pl. azt válaszolni rá, hogy ha januárban hal meg az örökhagyó, akkor tél van. Meg azt, hogy akkor gyász van.

Sherlock # 2016.07.29. 07:41

Akkor nem érdemes a halál előtt bérelt lakásba költözni, hogy a túlélőnek ott haszonélvezete legyen élete végéig?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.29. 08:16

:P

drbjozsef # 2016.07.29. 08:53

ha az orokhagyo 10 even belul ajandekozott el valamit, az nem szamit bele a hagyatekba? Vagy csak a koteles resz meghatarozasanal szamit?

ObudaFan # 2016.07.29. 22:29

A hagyatékba nem számít bele. A kötelesrész alapjába beszámít, illetve főszabály szerint osztályra kell bocsátani.