Tisztelt Fórumozók!
Ismerősöm életjáradéki szerződés kötött egy egyedülálló úrral. A dolog rendben ment, míg a házban egy másik család meg nem látta az üzletet a bácsiban, és, bár már tulajdoni lapon is szerepelt az ismerősöm neve, új eltartási szerződést kötött vele. (Hihetetlen, hogy ilyenre akad ügyvéd, aki ellenjegyzi.) A bácsi 2003. áprilisában meghalt, per lett a dologból. A bíróság 2006. októberében ismerősömnek ítélte a lakást, a második eltartási szerződést érvénytelennek nyilvánította. A következő kérdéseim lennének:
- Ha jól olvasom ki a törvényből, a közjegyzőnek még az első hagyatéki tárgyaláskor ideiglenesen át kellett volna adni az ingatlant valakinek. Ez így van? A 3 és fél év alatt az ingatlan állaga jelentősen leromlott. Elmaradt haszon, állagromlás miatt lehet-e a közjegyzőt perelni, és milyen összegre?
- Adóbevallás szempontjából mivel igazolható az ingatlan szerzéskori (ez esetben örökléskori) értéke? Az illetéket sem szabták még ki, ami a jövedelemből levonható. Hogy kell elkészíteni az adóbevallást, ha nem lakáscélú ingatlant akar venni?
Köszönettel!