Ingatlan Adás - vétel


zsbalogh76 # 2018.10.31. 13:59

Kedves ObudaFan!

A paraszt mód azt jelenti, hogy ő kifizette az ingatlant, mi meg húzzunk innen.

Az ingatlan eladásakor és az adásvételi szerződés megkötésekor megegyeztünk abban, hogy a legkésőbbi birtokba adás napja dec 31. A vevő onnantól szedi a hasznát és viseli terheit. (Hiszen nem tud Édesanyám addig a következő ingatlanba költözni, amíg azt nem vehetjük mi is birtokba.)

Szerződésben nem tértünk ki semmilyen albérleti díjra, a kiköltözés, vagy birtokba adás napjáig lakhatjuk és fizetjük a rezsit.

Kérdésem konkrétan:

  • Van-e jogalapja a követelésének?
  • Kikényszeríthető-e a birtokbavétel időpontjának előrébb hozása?
  • Kérhet-e mint földhivatalnál bejegyzett tulajdonos albérleti pénzt?
  • Ha rendőrt hiv/hívunk, a ilyen ügyben a hatóság tud-e dönteni? Kinek ad igazat?

Köszönöm.

ObudaFan # 2018.10.31. 13:42

Mi az, hogy paraszt módon és mit szeretnél elérni? Mert az tényként kijelenthető, hogy az ingatlan az övé, más kérdés, hogy a szerződés szerint még nem léphet birtokba.

zsbalogh76 # 2018.10.31. 13:30

Tisztelt Szakértők!

Az a kérdésem, hogy a következő eset kapcsán milyen jogorvoslat, vagy milyen hatósági intézkedésekkel lehet élni akár a vevő, vagy akár az eladó oldaláról?

Megtörtént az ingatlan eladása, szerződés szerint teljesült a vételár kifizetése. A birtokba adás még nem történt meg, a szerződés szerint 2 hónap időt kaptunk a kiköltözésre, azaz dec 31. Addig az ingatlan rezsijét mi fizetjük és a birtokba adást akkor tervezzük, amikor kipakoltunk mindent, ez lehet hamarabb lesz, nem feltétlen akarjuk megvárni a dec 31-et.

Na most a vevő paraszt módon jött 70 éves Édesanyámhoz, hogy az ingatlant már kifizette és az övé az ingatlan...

Mit lehet tenni?
Minden építő jellegű hozzászólást köszönök, célom a béke és a közös kompromisszum, de úgy látom, hogy a másik fél nem ezt az utat kezdi járni.

Köszönöm a segítséget!

lajcsó # 2018.10.31. 08:50

Ha nagyon irreális a vételár akkor nem biztos, hogy jóváhagyják a szerződést.

ObudaFan # 2018.10.31. 05:48

Minimálisan is hamis magánokirat felhasználásának.

nonolet # 2018.10.30. 20:01

Sose jó ötlet mást írni, mint a valóság... előbb-utóbb visszaüt.

lajcsó # 2018.10.26. 17:08

A bankot sem ártana megkérdezni arról, hogy milyen tulajdoni lapot fogad el!

ObudaFan # 2018.10.26. 13:44

A törlés legyen előbb széljegyen, de ha már be van adva, beadható a következő is.

oliver777 # 2018.10.26. 13:05

Kedves Fórumozók!

Ha a földhivatalba benyújtásra kerül az adásvételi szerződés felbontása, kérelmezve az eljárás megszüntetése, és a széljegy törlése a függőben tartásról, akkor párhuzamosan beadható az új szerződés és kérelem a tulajdonjog bejegyzése iránt függőben tartással? Ha nem, akkor mennyi idő amíg a széljegy törlésre kerül, és beadható az új szerződés?

A válaszokat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2018.10.25. 10:19

Lehet pont ez a baj, hogy még befogadni se hajlandó így (csak pongyola megfogalmazás volt hogy "nem tudja felrakni a jelzálogot).

lajcsó # 2018.10.25. 09:59

"Az elhunyt tulajdonos a szerződés megkötése előtt hunyt el."
Így viszont az ügyvéd felelőssége kizárható, mivel a szerződő feleknek (meg a Fundamentának is) tudniuk kellett arról, hogy az adásvétel tárgya nem az ingatlan egésze, hanem csak annak 4/5 része.
Kell kötni egy újabb szerződést a fennmaradó 1/5 részre is!
Csak azt nem értem, miként fogadhatott be a Fundamenta egy ilyen szerződést?

drbjozsef # 2018.10.25. 09:54

Ez esetben leginkább az örököst kellene felkeresned. Az rendben van, eladó a része továbbra is? Ha igen, akkor bárhol kereshettek egy ügyvédet, legfeljebb plusz költség lesz egy új szerződés miatt.

Sujhua # 2018.10.25. 09:48

Kissé pontatlanul fogalmaztam. Az elhunyt tulajdonos a szerződés megkötése előtt hunyt el.

ObudaFan # 2018.10.25. 08:40

A bejegyzési engedélyt ügyvédi letétbe kellett helyzeni. A tulajdonjog bejegyzésnek így semmi akadálya nem lehetett.
A hagyatéki eljárást legfeljebb a vételár sorsa miatt kellett megvárni, de ez nem képezi akadályát a tulajdonjog bejegyzésnek.

Ha a vételárról nem volt letéti szerződés, csak a nyilatkozatról, akkor képezhette, mert nem biztos, hogy lehet tudni, hogy hova kell kifizetni. Ha még egy jó kis öröklési per is lesz belőle, akkor végképp problémás lesz az ügy.

lajcsó # 2018.10.25. 07:52

"lassan egy éve aláírtuk az adás-vételi szerződést, de a 6 tulaj közül az egyik sajnos elhunyt, így meg kellett várni az örökösödési eljárást."
Ez így nem kerek. Miért kellett megvárni az örökösödési eljárást? A elhalt tulajdonos is aláírta a szerződést, tehát a tulajdonáról még életében rendelkezett. A bejegyzési engedélyt ügyvédi letétbe kellett helyzeni. A tulajdonjog bejegyzésnek így semmi akadálya nem lehetett.
A hagyatéki eljárást legfeljebb a vételár sorsa miatt kellett megvárni, de ez nem képezi akadályát a tulajdonjog bejegyzésnek.

"A Földhivatalhoz beérkezett tulajdonjogi bejegyzés hamarabb érkezett be, mint az örökös bejegyzése,"
Ha jól értelmezem a ti kérelmetek előzte meg a közjegyző hagyatéki eljárás utáni bejegyzési kérelmét.
Ez teljesen logikus és szabályos is.

"így csak az ingatlan 4/5-e került a tulajdonunkba."
Itt történt valami hiba, valaki részéről.

"a Fundamenta már fenyegetőzik, mert a jelzálogot így nem tudta bejegyezni,"
A jelzálogjogot az ingatlan 4/5-re is be lehet jegyezni.

"Úgy tudom, hogy csak jogi képviselő adhatja be a Földhivatalhoz a bejegyzési kérelmet,"
Ez így van.

ObudaFan # 2018.10.24. 21:12

Ha nem sikerül vele dűlőre jutni, akkor lehet, hogy muszáj lesz.

Sujhua # 2018.10.24. 19:54

Üdvözletem!
Nekem igazából nem is az adás-vétellel kapcsolatban lenne kérdésem, ha az ügyet intéző ügyvéddel kapcsolatban van problémám, és nem tudom mit tegyek.
Dióhéjban: lassan egy éve aláírtuk az adás-vételi szerződést, de a 6 tulaj közül az egyik sajnos elhunyt, így meg kellett várni az örökösödési eljárást. A Földhivatalhoz beérkezett tulajdonjogi bejegyzés hamarabb érkezett be, mint az örökös bejegyzése, így csak az ingatlan 4/5-e került a tulajdonunkba. Azóta az ügy megállt, pár hónapja nem történik semmi, a Fundamenta már fenyegetőzik, mert a jelzálogot így nem tudta bejegyezni, viszont én meg nem tudok az ügyvéddel érdemben beszélni, leráz, hazudik, kinyomja a telefont. Írtam emailt, nem reagál. Úgy tudom, hogy csak jogi képviselő adhatja be a Földhivatalhoz a bejegyzési kérelmet, így én nem tudok tenni az ügyért semmit.
Természetesen az ügyvédi díjat kifizettük, de az ügy nincs lezárva.
Mit tudnék tenni? Hagyjam a fenébe és keressek egy másik ügyvédet? Sajnos sürget az idő.
Köszönöm, ha valaki tudna tanácsot adni!

Qira # 2018.10.24. 15:15

Rendben, köszönöm szépen, azt is megvárom, nem szeretnék később pereskedni, pont ezért is kértem gyors tanácsot.

wers # 2018.10.24. 14:54

A kérdésem a sietettés miatt merült fel.

Ez rendben, neki sürgős. De ne téged siettessen, hanem a végrehajtási jog törlési macerát.
Te nem tudhatod, hogy a tőled kapott eddigi pénzből tényleg rendezi-e a végrehajtás összegét. Azt majd a végrehajtó állapítja meg, utána szabad siettetni a földhivatalt. Neki. Szerintem.
Inkább kívárom a törlési engedélyt
Én magam a kis kút fejemből magát a törlést is megvárnám. Mikor "tiszta" a tulajdoni lap, ha ez van a szerződésben.

Qira # 2018.10.24. 14:42

Köszönöm szépen a válaszokat! Az ügyvéd korrekt, csak az eladó akadékoskodik. A szerződés rendben van, és mindenről tudtunk. A kérdésem a sietettés miatt merült fel. Inkább kívárom a törlési engedélyt, mint enyém legyen idő előtt a ház és rosszul járjak.

wers # 2018.10.24. 10:43

A kulcsátadáshoz is ragaszkodik,még mielőtt tehermentes lenne a ház. Amennyiben birtokba adja a házat,akkor jogában áll elkérni a teljes vételárat?

rögtön ott a válasz

lajcsó 2018.10.24. 10:06
"a törlő határozat földhivatali bejegyzése előtt kötelezhet-e a vevő a teljes vételár kifizetésére?"
Bizonyára eladót akartál írni. Meg kell nézni, hogy mi van a szerződésben!

gerbera317 # 2018.10.24. 10:32

Jó. De akkor mire fel az itteni kérdés?

ObudaFan # 2018.10.24. 10:26

Azért valószínűleg ez rendezve van abban a szerződésben.

gerbera317 # 2018.10.24. 09:44

Ha nem tehermentes az ingatlan, az látszik a tulajdoni lapon, és látszott az adásvételi szerződés mekötésekor is. MÁrpedig akkor rendelkezni kellett (volna) a tehermentesítés módjáról is. Miféle ügyvéd készítette a szerződést?

drbjozsef # 2018.10.24. 09:31

A szerződésben az áll,hogy per és tehermentes ingatlant vásárolok

Milyen kontextusban? Bár mindegy, mert ha olyanban, hogy nem is tudtatok a terhelésről, akkor azért nem stimmel valami, ha olyanban, hogy tehermentesíti, akkor meg nyilván azért.

Nehogy kifizesd a tehermentesítés nélkül a teljes összeget! Bukhatod a lakást, vagy legalábbis hosszú pereskedés elé nézel, ami után se biztos, hogy pénzedhez jutsz.