Ingatlan Adás - vétel


Bobe1965 # 2019.05.22. 10:01

Dr Egyed Zoltán!
Köszönöm válaszát, sokat segített!

Jolana # 2019.05.28. 14:03

Üdv! Kérem, megírni, hogy érvényes-e és bejegyezhető-e a tulajdonosváltozás, ha a felek úgy egyeznek meg, hogy a teljes vételár aláíráskor megfizetésre-, és ez alapján a bejegyzési kérelem földhivatalhoz benyújtásra kerül, de a birtokbaadásra csak 3 hónap múlva kerül sor? benyújtásra?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.28. 15:48

A földhivatalt nem érdekli, mikor fizetik meg a vételárat (vagy hogy megfizetik-e egyáltalán), és az se, hogy mikor adják birtokba az ingatlant (vagy hogy birtokba adják-e egyáltalán.)

De mi a konkrét problémád, és miért nem a szerződést ellenjegyző ügyvédet kérdezed?

drbjozsef # 2019.05.28. 17:57

Jolana

Bejegyezhető a tulajdonosváltozás, ha a szerző azt kéri, és az eladó ehhez megadja a hozzájáruló nyilatkozatát.

IAttila93 # 2019.05.29. 14:31

Tisztelt Cím!

Lakást szeretnénk venni. Az ingatlanos elmondta, és a hirdetésben is szerepel, hogy a lakás, egy 4 emeletes téglaházba utólag beépített tetőtér. Ezzel annyi a probléma, hogy: "A lakás nincs feltüntetve az ingatlannyilvántartásban, ezért a vevő csak ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonjogot tud szerezni. A tulajdonos tulajdonjogát hivatalos iratokkal igazolni tudja-"
Építési engedélye és használatba vételi engedélye is van az ingatlannak. Azt tudjuk, hogy az idézett rész problémája miatt hitelt nem lehet rá felvenni. Emellett milyen hátulütője van ennek?

Köszönettel
Attila

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.29. 14:48

Milyen jogcímen válna nyilvántartáson kívüli tulajdonossá?

MajorDomus # 2019.05.29. 18:46

Az eladó előbb váljon tényleges
tulajdonossá!

Senki sem adhat több jogot másnak,mint amennyivel maga is rendelkezik (nemo plus juris)

brasil0 # 2019.05.30. 09:18

Üdvözletem!

Segítséget szeretnék kérni egy ingatlan átírással kapcsolatban. A történet röviden: a szüleim 1991-ben kötöttek ügyvéd által ellenjegyzett adás-vételi szerződést a lakóházukra. Már előtte 15 évvel is ott laktak. Bizonyos okok miatt (ezt most nem részletezném) nem lett a földhivatal felé bejegyezve a tulajdonjog változás, így jelenleg is a két régi tulajdonos nevén van a ház. Ők, és sajnos édesapám is időközen elhaláloztak. A régi tulajdonosoknak több gyermeke is van. A kérdésem az lenne, hogy jogcímes elbirtoklásra hivatkozva megszerezhető-e az ingatlan, vagy más címen, illetve ilyen esetben mekkora mértékű bírságra számíthat édesanyám?

Nagyon köszönöm a segítséget!

Köszönettel: Ágnes

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.30. 12:36

Nemigen maradhatott halott személy tulajdonosként bejegyezve. Régebben, a számítógépek előtt előfordult, de mostanában már nagyon nem valószínű.

Egyébként igen, valószínűleg a jogcímes elbirtoklás lehet a legcélszerűbb. (Feltéve, hogy az az egykori adásvételi nem alkalmas a bejegyzésre. Mert ha mégis, akkor egyszerűen azt kellene benyújtani. Egészen más eset, ha az a szerződés nem is érvényes.)

brasil0 # 2019.05.30. 15:34

Köszönöm szépen a választ. A tulajdoni lapon az a két személy szerepel, akik időközben elhunytak. Vagyis nem az örökösök.

Bruminé # 2019.05.30. 15:49

Jónapot!
Én vettem egy házat 2 hónapja, még nem lakok benne,a címem sem így átírva. A víz,villany,gáz a nevemre lett írva.A kommunális adó még nem. De eladnám a házat már most. Ez probléma hogy nincs a nevemen a kommunális díj? Vagy eladás előtt még ha nem is lakok benne mindenképp írjam át?
Köszönöm válaszát!

MajorDomus # 2019.05.30. 19:36

Majd az uj tulaj átiratja.
De miért ilyen sürgős eladni?

Bruminé # 2019.06.01. 05:26

Mert megbántam hogy ott vettem meg,annyira nem tetszik, jobban kellett volna átgondolni ez tény.

drbjozsef # 2019.06.01. 06:22

Azért a szolgáltatónak fel fog tűnni, hogy az adásvételiben az eladó nem ugyanaz, aki a szolgáltatónál az igénybevevő.
Én bejelenteném. Az a kisebb macera.
Sőt : ha a vevő lennék, így nem venném meg.

szotyika77 # 2019.06.01. 07:18

Tisztelt Cím!

Telekvásárlás előtt állok, és kinéztem a feleségemmel egy telket, mely 1500m2, és úgy tervezzük, hogy megvesszük az egyik ismerősünkkel, majd megvétel után lefeleztetjük. Az ismerősünk idő közben lefoglalózta a telket, írtak egy adás vételi szerződést, nehogy elvigye más a szemünk elől. Viszont további pénze nincsen, hogy kifizesse a maradék összeget, és azt tanácsolta, hogy mi fizessük ki, az ő nevére írják a telket, majd ő lefelezteti, és az egyik felét megkapjuk, a másik az övé.
Na mármost, nekünk ez a felállás nem tetszik, mivel ha mi fizetjük ki a telket, akkor szeretnénk ha a mi nevünkre kerülne, nehogy úgy járjunk, hogy se pénzünk, se telkünk.
Ezért arra gondoltunk, fizetés után írják az adásvételit a mi nevünkre, mi lefeleztetjük, és ha a másik fél szeretné megvenni a másik telket, akkor már nekünk kell fizetnie.

A kérdésem az lenne, hogy ha ő fizette a foglalót, és mi vesszük meg a telket, akkor írhatják-e az adásvételit a mi nevünkre, vagy az, hogy a másik fél fizette a foglalót az bekavarhat-e a történetbe? Mit tudnátok tanácsolni, van-e más lehetőség?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv!

drbjozsef # 2019.06.01. 08:17

szotyika77,

Azt írtad, van már adásvételi. Ez be lett nyújtva bárhova is, legfőképpen a földhivatalba?

Ha nem, akkor lehet újat csinálni, el kell tépni a meglévőt és kész, ha egyetért benne az összes fél. Ha az ismerős fizette a foglalót, akkor írjatok róla valami papírt, mondjuk, kölcsön adta nektek az adásvételhez.

Minden lehetséges, csak egyetértés kell. Mindhárom féltől.

Én egészen biztos, hogy nem fizetném ki a másik nevére kerülő telekért. Kizárt.

Megnéztétek a helyi építési szabályzatot, megérdeklődtétek az önkormányzatnál, menni fog a megosztás gond nélkül? Lehet rá építeni úgy és olyat, amilyet szeretnétek?

Ne utólag derüljön ki, amikor már nem tudtok mit csinálni a telekkel....

szotyika77 # 2019.06.01. 08:39

Igen, a másik vásárló fél elmondása szerint a földhivatalba be lett nyújtva, és széljegyezték. Ilyenkor mit lehet tenni?
Gondolom megoldható, hogy a földhivatalban levegyék a széljegyről a másik fél nevét, és ha kifizetem a telket az én nevem kerüljön rá.

Én is úgy gondolom, hogy annak a nevére kellene kerülnie a telek jogának, aki fizet.

És igen, beszéltünk az építési osztállyal, és építhető olyan ház a telekre amilyet szeretnénk, és lehet is úgy osztani a telket, ahogy szeretnénk.

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.01. 09:51

Gondolom, milliós értékről van szó. Az már talán csak megérné azt a néhány tízezer forintot, amibe egy ügyvédi konzultáció kerül.

szotyika77 # 2019.06.01. 10:10

Igen, én is úgy gondolom, hétfőn beszélek az ügyvéd ismerősömmel, és ő is segít majd :)

Köszönöm a segítséget! ;)

drbjozsef # 2019.06.01. 10:45

szotyika77,

Ha be is van nyújtva, akkor abban te nem tehetsz semmit. Két fél kötött egy szerződést, elindították a bejegyzést. Mondjuk, ha a vevő nem tudja szerződés szerint megfizetni (mellesleg : ismered Te azt a szerződést? Láttad? Vagy csak a pénzed kellene?) a vételárat, akkor úgyis elállás lesz belőle, és akkor utána újra megnyílik a lehetőség szerződni.

Persze, belefizetheted a pénzedet ebbe is, csak akkor az ügyvéddel gondoskodj valami védelemről. Mondjuk kölcsönt adsz a vevőnek. Biztosítékkal.

lajcsó # 2019.06.01. 21:58

Miért nem lehet a telket az ismerőssel közösen megvásárolni, utána szétméretni?

szotyika77 # 2019.06.02. 05:38

Tisztelt lajcsó!

Sajnos azért nem lehet ismerőssel közösen megvásárolni a telket, mert neki elmondása szerint annyi készpénze volt, hogy lefoglalózza a telket. Van egy társasházi lakása, azt árulja, és ha azt eladta, akkor tudná kifizetni a telek árát, és akkor tudna építkezni.

szotyika77 # 2019.06.02. 05:42

Tisztelt drbjozsef!

Azt sem lehet megtenni, hogy az ő szerződésüket semmissé tesszük, leveszik a széljegyről a foglalót fizető nevét, és velem intézi az eladó a további ügymenetet?
Inkább kifizetném a széljegy levételért a díjat, meg az eljárási díjat, minthogy bukjam a pénzem, plusz nekünk sürgős lenne a telek és az építkezés, idén tető alá szeretnénk hozni a házat, és a kivitelező is most ér rá, és a hitel intézéséhez a telekre is szükségünk van.

Amúgy a szerződést nem láttam, nem ismerem, és csak a pénzem kellene :)

lajcsó # 2019.06.02. 10:45

"Azt sem lehet megtenni, hogy az ő szerződésüket semmissé tesszük, leveszik a széljegyről a foglalót fizető nevét, és velem intézi az eladó a további ügymenetet?"
Nem! Egyébként mire hivatkozva akarnád semmissé nyilvánítani úgy, hogy semmi közöd a szerződéshez?

Bori Bori # 2019.06.02. 11:42

Jó sok ingatlanszerzési illeték is pocsékba megy, ha nem 50-50%-ra szerződtök.