Ingatlanügyek


Majordomus # 2022.10.11. 20:16

Lehet rosszul tudom de széljegyként feltüntetik...

osztap # 2022.10.11. 20:13

Kogeza,

Inytv. 40. § (4)-(5)
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.11. 19:17

Én még csak teljesen láttam.
Nem kevered össze a szemle kivonatot azzal az izével, amit a visszautasító határozattal vagy gyanánt kiküldenek?

Kogeza # 2022.10.11. 13:41

De igen, megjelenik, ez biztos.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.11. 13:32

Pacekból azt mondanám, hogy meg se jelenik rajta.

Kogeza # 2022.10.11. 13:10

Az ingatlan-nyilvántartási kérelem elutasításának ténye (pl. tulajdonjog bejegyzés elutasítása, jelzálogjog bejegyzés elutasítása) meddig marad fenn a tulajdoni lap szemlén (azaz a hatályos jogokat és tényeket feltüntető tulajdoni lapon)?

Köszönöm előre is!

Majordomus # 2022.10.07. 19:07

és a régi magyarok is: közös lónak...

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.07. 05:27

Már a régi rómaiak is megmondták: a közös tulajdon viszályok szülője.

drbjozsef # 2022.10.07. 04:22

Zsolt5791,

Ha telepakolom bútorokkal a garázsomat, követelhetem a szomszédtól, hogy az övébe állhassak be az autómmal?
Ha telepakolom bútorokkal a fürdőszobámat, követelhetem a szomszédtól, hogy nála fürödhessek?
Ha telepakolom bútorokkal a hálószobámat.... ááá, ezt inkább haggyuk is.

Majordomus # 2022.10.06. 19:45

Ami a tiéd az az enyém is,ami az enyém,ahhoz neked semmi közöd alapon...

Szomorú örökös # 2022.10.06. 19:39

Zsolt5791

Az én padlásfeljáró sztorim kicsit fordított volt.
Anno a közös padlásfeljárót hallgatólagos beleegyezéssel - hogy ugyebár cserébe újat készít helyette - a másik tulaj beépítette, így lett egy fürdőszoba és egy főzőfülke a helyén az ő lakásában. Azonban nem külső hanem belső padlásfeljárót készített a saját lakásán belül, ahol néha eléggé morgó stílusban engedte meg, hogy felmenjek. Eleve nagyon kicsi volt, hogy azon bármit fel vagy le pakoljuk pl.

Aztán mikor édesanyám kicsit rendbe rakatta a saját házrészét, készíttetett egy külső padlásfeljárót. Na akkor egyből jött a szöveg, hogy ahhoz adjunk a szomszédnak is majd kulcsot (mert ugyebár le is lakatoltuk). Anyukám közölte vele, hogy ott a sajátjuk, használja csak továbbra is bizalommal azt, hiszen az mostantól csakis az övé (hát nem nagyon tetszett neki). És kb. ennyiben is maradtunk, azóta semmi változás nem történt, én meg elköltöztem onnan. :-)

Majordomus # 2022.10.06. 19:25

Nem
Nem
Nem

Zsolt5791 # 2022.10.06. 18:34

Üdvözletem!
Padlásfeljáró Szolgalmi jog vita

A ház megépült 1960 ban, 1980 ban Ingatlan (ház) használati szerződésben ketté osztották kettő lakrészre A" és "B" . Megosztásra került a telek is. A megosztási szerződés nem tér ki a padlásrészre és a padlásfeljáróra. A későbbi lakrész eladási szerződések sem említik a szolgalmi kötelezettséget. "A" lakás részhez tartozik az eredeti padlásfeljáró. Szolgalmi út kötelezettsége nincs a közös padlás térhez a szerződésben. "B" lakrészhez is építettek padlásfeljárót, a "B" lakrészen belül. Többszörös eladás követtően a "B" lakrész jelenlegi tulaja:

  1. Követelheti-e az "A" részen található padlásfeljáró használatát, azzal az indokkal hogy a SAJÁT "B" lakrészében található padlásfeljárót saját maga eltorlaszolta (teli pakolta bútorral) így nem tudja azt használni?
  2. Abban az esetben ha megszünteti (befalazza) a saját "B" területi padlásfeljáróját, követelheti az "A" terület padlásfeljáró használatát?
  3. Ha nincs jogában semmi, kénytelen a saját "B" területén KÜLSŐ padlás feljárót építeni (a telekrész engedi) a "B" tető szerkezet megbontásával, terhelheti-e a költséget az "A" tulajdonosra?
Majordomus # 2022.10.04. 21:32

A másik szomszéd nem fog örülni....

drbjozsef # 2022.10.04. 12:28

Akkor együtt a kettő :

A tulajdonos a saját tulajdoni hányadát megterhelheti, biztosítékként felajánlhatja, jelzálogot rakathat rá, eladhatja, elajándékozhatja. Ehhez nem kell a tulajdonostárs beleegyezése, eladás esetén legfeljebb elővételi joga lehet (Fftv. alá tartozás esetén automatikusan az sem egyes értelmezések szerint). A saját tulajdonával jogosult rendelkezni (Ptk.5:80.§).

A teljes tulajdon megterheléséhez, azzal rendelkezéshez, értékesítéshez a tulajdonosok 100% egyetértése szükséges. (Ptk.5:78.§(2) "b" pont)

nanemaaa # 2022.10.04. 11:59

Ha a társtulajdonos is hozzájárul.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.04. 10:51

A saját hányadára.

Irodakukac20 # 2022.10.04. 09:59

Ha egy föld 1/2-1/2-es tulajdonban van, akkor a másik tulajdonostárs jegyeztethet-e be rá jelzálogjogot vagy használhatja-e a földet biztosítékként? Ha igen, érintheti-e ez hátrányosan a tulajdonostársat?

Majordomus # 2022.09.23. 19:46

Nem,feltéve hogy előzőleg kivonják a művelés alól. Nem egyszerű.

Kogeza # 2022.09.23. 09:25

A földforgalmi törvény hatálya alá tartozó föld tulajdonjogát - kevés kivételtől eltekintve - csak belföldi természetes személy szerezheti meg.

Ha a földre külön helyrajzi számmal lakó- vagy gazdasági épületet építenek, erre már nem érvényesül a földforgalmi törvény szerinti tulajdonszerzési korlátozás, ugye?

Majordomus # 2022.09.19. 19:15

Nem követem,Kbs felvilágosit...

Csuklósbusz # 2022.09.17. 16:03

Változott valami a földárverésekkel kapcsolatosan mostanság?

Majordomus # 2022.09.15. 19:37

A földárveréseken segitettek is...

nanemaaa # 2022.09.15. 09:22

Ezt sajnos nem tudom tovább ragozni. Az biztos, hogy maga a jogszabály megszövegezése úgy xar, ahogy van, és lényegében valóban pont azokon nem tud segíteni, akiknek akartak ezzel. Bár tegyük fel, hogy ők tudják, kiknek akartak segíteni, csak mi nem tudjuk. Ezt a lehetőséget sem szabad azért elvetni. ;)

Majordomus # 2022.09.14. 19:34

Igy van. Ezért van igaza nanemastb-nek hogy átgondolatlan az egész jogszabály...