Társasházak jogásza!


wers # 2019.08.01. 08:26

A társasház

1. § (1) *

(2) Az épület tartószerkezetei, azok részei, az épület biztonságát (állékonyságát), a tulajdonostársak közös célját szolgáló épületrész, épületberendezés és vagyontárgy akkor is közös tulajdonba tartozik, ha az a külön tulajdonban álló lakáson vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségen belül van.

Edömér # 2019.08.01. 08:21

wers: OK, ha így van, hát így van. Szerencsére most újítottuk fel anyám lakását, komoly tetőszerkezeti javítást és nyílászárócserét is kellett végezni. A számlák megvannak, benyújtom én is a közös képviselőnek.
gerbera: találtam több évről korábbról egy közgyűlési határozatot, miben a lakók megszavazták, hogy a saját használatú pincehelyiségeket illetve a lakásuk feletti, kizárólagosan használt tetőtereket köteles mindenki saját költségen karbantartani. Ugyanakkor ez nem került bele az SZMSZ-be (egyáltalán feltétlenül bele kellett volna kerülni? Persze, az a szerencsésebb, de jelenleg nem ez a helyzet).

gerbera317 # 2019.08.01. 08:09

Nem volna hátrány, ha erről az szmsz rendelkezne. Ha a kizárólagos használatba adás bérleti jogviszony alapján történne, akkor ez nem volna kérdés: a bérbeadót terhelik a javítási költségek. Na de így...

wers # 2019.08.01. 08:06

Egyre több a beázás, hullanak ki a pinceablakok

Ez elég közösnek hangzik, minden örömével és bánatával. (külső határoló falak, főleg ha szerkezeti, azok nyílászárói...)
Ráadásul ez normál használat esetén a korral az egész épületen kb. egy időben felbukkanó hibák, amit célszerű egyszerre orvosolni. Egy pinceablakon akár az egész ház eláztatható.

Edömér # 2019.08.01. 06:59

Jó reggelt!
Édesanyám társasházban lakik. Az alapító okiratban részletesen le van fektetve, kinek mi a közös tulajdonból a kizárólagos használatban levő része - ezek csak a pincére illetve a tetőtérre/padlásra vonatkoznak, az udvar mindenki által használható. Minden kizárólagos használatú rész szeparált, a tetőtereket csak a tulajdonos tudja megközelíteni belülről, a pincehelyiségek zártak. Nincs is ezzel semmi gond, viszont egy-egy helyiség kezd vészesen leromlani, a használó nem végez állagmegóvást illetve karbantartást. Egyre több a beázás, hullanak ki a pinceablakok stb. Az állagmegóvást nem végző tulajdonos a felújítási munkálatokat a társasházzal szeretné kifizettetni. Ez mennyire jogos igény? Illetve ha az, a többi lakó is benyújthatja számlával igazolt költségeit a saját részén végzett munkálatokról?

köszönöm a választ.

Berci2006 # 2019.07.30. 11:41

Üdv. Mindenkinek!

Ha tud valaki segíteni, azt köszönöm.

Kérdéseink:
Amennyiben a közös képviselő nem hívja össze a jogszerűen kérvényezett közgyűlést, abban az esetben a szám.vb.-nek ki kell várni a 30 napot, vagy elégséges a 23-at (30-8.nap ami már határidőn belüli kiírás lenne amúgy is)?

Hol lehet leellenőrizni, hogy a Társasházunk adószáma nincs-e felfüggesztve(ugye a NAV-nál már online nem megy)?

Egy jegyzőre nem tartozó, de társasházat-közös képviselőt érintő "jogvitát" (mely nem közgyűlési határozat) bíróságon vagy ügyészségen lehet indítani és azt a szám.vb kezdeményezheti vagy csak a közgyűlés ?

Menny idő az iratmegőrzés kötelezettség, jól tudjuk hogy 8 év?

A szám.vb. saját gyűlési jkv-it hol kell hivatalosan tárolni?

Amennyiben a közös képviselő jogi személy, éa a társasházkezelés is az ő feladata, ezt a tevékenységet saját alkalmazottjával vagy bármilyen alvállalkozójával elvégeztetheti ?
A társasházkezelői "jogosítványt" azt hol tudjuk leellenőrizni (nem a korm.hiv. társasaházkezelői jegyzékére gondolok, hanem pl. tanfolyami képzést/vizsgát kiállító szervre ?

MajorDomus # 2019.07.29. 21:08

Hát azért a hivatásos garnitúrára ez nem jellemzö.

Szomorú örökös # 2019.07.29. 16:27

Nina62

Nem időben tartott közgyűlés

Örülj neki, hogy tart egyáltalán közgyűlést.
Nagyon sok közös képviselő még erre sem képes. :-O

Nina62 # 2019.07.29. 13:28

T. KBS!

Mire kíváncsi? Ezek az évek óta húzódó problémák és a jegyző szerint ezek nem problémák. A pénzügyi dolgokkal kapcsolatos panaszokat egyébként is rögtön lesöpri. Szerinte az sem jogos, hogy az amúgy passzívnak nevezett közösség egy-egy tagja folyton számlákba akar betekinteni, szerinte nem szabad szegény közösk-t ilyesmivel zavarni. Azt sem tartja problémának, hogy immár 2 olyan éves beszámoló volt amit nem fogadott el a közgyűlés, mert a társasházi tv. nem ír olyasmit, hogy május 31-ig azt el is kell fogadni.Természetesen az sem probléma, hogy a 2018 évre szóló tervet 2018 október végén tartott közgyűlésen terjesztette elő a k.k. mert nem írja a törvény, hogy azt május 31-ig el kell fogadni. Az évekkel ezelőtt szavazás nélkül felszerelt kamera rendszer sem gond a jegyző szerint, mert azt utólag az éves beszámolóval elfogadta a társasház a közgyűlésen. Egyértelmű, hogy megvezette a K.k., aki úgy hazudik mintha könyvből olvasná. Az egész vizsgálati anyag visszataszító, csöpög a részrehajlásról. Véleményt mond a tulajdonosi közösségrő, miközben a közös.k-t az egekbe emeli. És pont most mikor le akarjuk váltani. Persze, hogy csatolta a meghívóhoz ezt a förmedvényt. Hajmeresztő az egész amit leírt és nincs jogorvoslat. Ügyészségen vajon lehet kezdeni valamit?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.29. 07:42

Kicsit zavaros ez. Egyrészt nem írt semmit, másrészt meg olyanokat írt le... Én kiszálltam.

Nina62 # 2019.07.29. 06:07

T. KBS!

Sok probléma van a házban, évek óta tart a viszály. Nem időben tartott közgyűlés, átláthatatlan könyvelés, kérdésekre nem ad választ a k.k., számlákba nem enged betekinteni, közgyűlési döntéseket nem hajtja végre,...stb.
Olyan képtelenségeket írt le a jegyző, hogy kettéállt a fülem.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.28. 16:58

Akkor ez van. A jegyzőnek ebben a hatáskörben folytatott eljárásában nincs jogorvoslati lehetőség.

Mi volt a bejelentés tárgya? Mi a tulajdonostárs problémája?

Nina62 # 2019.07.28. 15:44

Arra hivatkozik, hogy nem talált szabálytalanságot, ezért megszünteti az eljárást. De ha eljárt miért nem döntött? Miért levelezget?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.28. 14:51

Nincs semmi magyarázat arra, hogy miért vagy legalább hogy melyik jogszabályhely alapján szüntetik meg az eljárást. Ezt elég nehéz elhinni.

Nina62 # 2019.07.28. 13:27

T. KBS!

Ha nekem szólt a hozzászólása, akkor semmiféle rendelkezés a továbbiakra nem történt.

Kaptunk egy levelet "Tisztelt Asszonyom!' kezdéssel, a zárás pedig a "megszüntetem az eljárást" volt.

Mintha döntés lenne, és mégsem az. Nincs se rendelkezés se indokolás, így azután jogorvoslati lehetőséget sem ad.

drbjozsef # 2019.07.28. 11:35

Tudatlanka19,

Ha eltiltották, és nem választottatok másikat, akkor szerintem senki.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.28. 10:24

Akkor abban mi van? Mi a lényege? A veleje?

Nina62 # 2019.07.28. 10:12

T. KBS!

Ha nekem szólt a "mi van a rendelkező részben" megjegyzés, akkor azt kell mondjam semmi.

A vizsgálat eredményeként nem született döntés.

Csupán egy válaszlevelet kaptunk.

Tudatlanka19 # 2019.07.28. 07:00

Köszönöm József! Köszönöm a választ!
Mivel az engedményező közös képviselőt eltiltotta tevékenysége gyakorlásától a korm.hiv. (ezért próbálták átruházni),az engedményezett meg ezek szerint nem jogszerű, ezért most ill. az elmúlt 2 évben volt ki tekinthető közös képviselőnknek?

drbjozsef # 2019.07.27. 19:42

Tudatlanka19,

A közös képviseletet nem lehet "engedményezni".

Birka lakótársak esetén sokat tenni nem lehet.

A lakók 10% össze tud hívni közgyűlést, amin választhattok másik közös képviselőt. De ha a többség leszarja, akkor az bizony le van szarva, és rá is fog száradni. Ez egy ilyen dolog.

Ha egy közgyűlési határozat szerinted törvénysértő, akkor a Tht. szerint 60 napon belül bírósághoz fordulhatsz.

Ha nem volt választás, vagyis magán a közgyűlésen semmi sem történt, akkor nem nagyon van meg mit megtámadni.

Tudatlanka19 # 2019.07.27. 18:47

KBS. Köszönöm az értelmes és tartalmas hozzászólást. Igazán sokat segített,sokat nívósodott a fórum mióta itt jártam. Megtisztelő volt csevegni.

drbjozsef # 2019.07.27. 18:33

OFF
(valamelyik másik topikban azt hiszem rigoz olvtárs ígért be neki valami moderátori intézkedést, lehet azért. Máshonnan is eltűntek?)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.27. 17:13

Hova lettek drmosza hozzászólásai?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.27. 17:11

(Én mondtam, hogy határozat, nem ő.) De ettől még a kérdés áll: mi van a rendelkező részben?

Tudatlanka19 # 2019.07.27. 12:24

Tisztelt KBS! Igen, sajnos ez valós előadás. Válaszát hogy értelmezzük?