Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nonolet # 2018.01.18. 07:52

"Az már ott van, TÉNY!-ként.

A léte tény lett, amivel a hatóság nem tud mit kezdeni a tudomásul vételen kívül.

...és ezért ott is marad, amíg a tulajdonosa úgy akarja :-)"

Rumcájsz # 2018.01.17. 20:36

Visszatérve a hatósági engedélyezéshez az Én esetemben, annak van jelentősége, hogy a jelenlegi HÉSZ szerint a beépíthetőség % valamivel cca.6nm-l több és lenne olyan számítási metodika is ami szerint picit több az építmény magasság.
Vagy mivel 10+ a történet, az alábbi idézet az irányadó?
"Az már ott van, TÉNY!-ként.
A léte tény lett, amivel a hatóság nem tud mit kezdeni a tudomásul vételen kívül.

...és ezért ott is marad, amíg a tulajdonosa úgy akarja :-)"

nanemaaa # 2018.01.16. 08:22

Egészen pontosan fennmaradási engedélyt csak szabálytalan építési munkára lehet kérni. A bírságot egyébként nem a felügyelet, hanem az építésügyi hatóság szabná ki. Ha a te esetedben nem tértek el a tervektől, akkor nincs mire engedélyt kérned.
Viszont ha már építésfelügyelet, akkor érdemes lenne magad ellen építésfelügyeleti eljárást kezdeményezned. Annak keretében a felügyelet megvizsgálja a kivitelezést és a napló vezetési szabályok betartását is. Ha hiányt tapasztal, akkor megbüntetheti a kivitelezőt és a felelős műszaki vezetőt is. Hátha ez segít valamit. Ha te kéred az ellenőrzést (önellenőrzés) akkor elvileg téged nem büntetnek.

rovar1 # 2018.01.14. 07:04

kérem a tisztelt Szakértőket véleményezésre!
fennmaradási kérelmet adok be, ha jól tudom a felügyelet csak a szabálytalan építkezéseknél szabja ki a a 140e/nm büntetést.
köszönöm

rovar1 # 2017.12.30. 11:11

Ha olyan összeg lenne, akkor fizetnék. DE egy baromi nagy számlát akar rámsózni.

Mondtak olyat, hogy az FMV nyilatkozatok kiállítása és napló zárás tök külömböző jogi ügy, a nemfizetéstől. (hozzáteszem, kifizettem) Ezzel nem zsarolhat a kivitelező.

nonolet # 2017.12.30. 09:54

Fizess a rokonnak ...vagy perelj.

De inkább fizess!
Az gyorsabb és olcsóbb is lesz.

Más kiút nincs.

rovar1 # 2017.12.30. 08:03

Tisztelt Illetékes!

Engedélyköteles építkezésemet 2015 decemberében kezdtem el.
Nagy hibát vétettem amikor rokonnal vágtam neki, ugyanis hivatalos szerződést nem írtunk. A napló nyitásához szükséges szerződéset egy "adatlappal" helyettesítettük. (Többször kértem, hogy írjunk szerződést)
Elszámolási vitánk lett és 2016 óta nincs bejegyzés a naplóban. Teljesítésekről átvételik vannak, tehát ami a naplóban szerepel azt kifizettem.
Az FMV a nyilatkozatot nem adja ki (kivitelezői nyomásra), a naplót nem zárja le. (szintén a munkaadója nyomására)

Közben én magam befejeztem a házat (burkolás, közművek bevezetése, festés, belső nyílászárók és szaniterek voltak hátra)

Van valakinek ötlete, hogyan tudom lezáratni a naplót. Az építésügyi hatóság szerint csak a kivitelező tudja lezárani.

Építésfelügyelet?
Kamara?

Köszönöm a válaszokat, akár személyesen is egy konzultáció keretében. (Amennyiben tényleges megoldásra kapok tanácsot)

Akárki82 # 2017.12.29. 13:29

Köszönöm.

Immaculata # 2017.12.29. 12:53

1 méteren belül bármennyit, de attól többet nem.

Akárki82 # 2017.12.29. 10:45

Köszönöm a válaszotokat.

Megnéztem a helyszínrajzon és valójában a szomszéd építményének a hátsó és felém eső oldala is 50cm-re a telekhatár mellett lett megépítve.
Ez nekem is csak most lett teljesen világos, hogy pontosan hol is van a telkem sarka.

A lényeg, hogy egyvonalba fogom éíteni vele de elhagyva valamekkora távolságot. A kérdés hogy mennyit?
0.5m, 1m vagy 1,5m?
Szerintetek?

nonolet # 2017.12.29. 09:36

"Az épület homlokzatának (elejének) egyvonalba kell esnie a szomszédéval."

Szerintem...

Nem ír ilyet az a HÉSZ, hogy egyvonalba kell essen az elejük.

Mivel csak ezt írja:
"a szomszéd telken meglévő kiegészítő épület
telekhatáron!!!! álló homlokzatához!!!! csatlakozóan!!!."

Azaz telekhatárra kell tenni az újat is.
Vagyis hézag nélkül egymás mellé a szomszéddal.

Immaculata # 2017.12.29. 07:58

a szomszéd telken meglévő kiegészítő épület telekhatáron álló homlokzatához csatlakozóan.

E szerint javasolnám építeni. A rajzon a piros épület nem követi a szomszédos épület vonalát. Előrébb van.
Az épület homlokzatának (elejének) egyvonalba kell esnie a szomszédéval.

Akárki82 # 2017.12.28. 21:36

Utána olvastam és ezeket találtam:
Kormány rendelet:
Az elő-, oldal- és hátsókert előírásai:
(7)117 A hátsókert előírt legkisebb méretén belül - a szükséges védőtávolságok megtartásával - valamennyi melléképítmény, továbbá mosókonyha, nyárikonyha, gépkocsi és egyéb tároló épület elhelyezhető. Növényházat (üvegházat), fóliasátrat a 31. § rendelkezéseinek keretei között - helyi építési szabályzat és szabályozási terv eltérő rendelkezése hiányában - a teleknek a szomszédos telekkel közös határától legalább 1,50 m távolságra szabad elhelyezni.

Így aztán letöltöttem a helyi építési szabályzatot, merthogy az felülírhatja a kormányrendeletet és abban ezt találtam:
Kiegészítő épület hátsókertben és a fő rendeltetésnek megfelelő épület mögötti
oldalkertben is elhelyezhető a szomszéd telken meglévő kiegészítő épület telekhatáron álló
homlokzatához csatlakozóan.
Ezen rendelkezés szempontjából telekhatáron állónak kell tekinteni a telekhatártól legfeljebb
1 méteres távolságra álló homlokzatot.

A kiegészítő épület fogalmába pedig bele tartozik a tároló is 30m2-ig.
Az én értelmezésem szerint ez azt jelenti, hogy mégis oda tehetem a tárolómat a sarokba.

Akárki82 # 2017.12.28. 14:48

értem... ez nem túl jó hír.

mellesleg a bal oldali szomszédomnak konkrétan abban a sarokban(neki a jobb hátsó) van egy kb 30m2-es építménye amit tavaly hőszigetelt be. Annak két oldala is konkrétan telekhatáron van.

itt egy vázlat az "utcaképről":
https://www.kephost.com/image/EmSX
pirossal jelöltem a leendő tárolómat...
szerintem amúgy is elég kusza ez az utcakép...

Immaculata # 2017.12.28. 13:25

a telkünkön oldalról és hátulról is el kellene hagynom 6 métert,

Lehet, hogy ez is tévedés.

Ha rossz helyre építed, mindenképpen bontatni fognak. A településképet zavarja.

Akárki82 # 2017.12.27. 15:00

Kedves Fórumozók!

Kerti tároló(20-25m2) elhelyezésével kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni.
A helyzet az, hogy a telkünkön oldalról és hátulról is el kellene hagynom 6 métert, viszont én ennek tudatában mégis ebbe a sarokba(bal hátsó sarok, 1,5 métert mindenhonnét elhagyva) szeretném felhúzni. A szomszédaimat megkérdeztem, őket nem zavarná(ha nem így lenne, meg se fordulna a fejemben oda tenni)...
Tehát ha megépítem akkor nyílván fogok kapni egy bírságot(utána néztem és ha minden igaz 50000Ft) amit ha kifizetek megkaphatom a fennmaradási engedélyt...vagy rosszul gondolom?
Mekora az esélye, hogy nem bontatják le az elhelyezése végett?

Ha előre bejelentem(habár nem engedélyköteles) gondolom oda úgysem engedélyezik tenni.

csexo # 2017.12.26. 13:13

Kedves nonolet és Bea1!

Köszönöm a választ.
Látom, van bőven hasonló eset a fórumon, ez nagy segítség.

Talán még annyi kérdés, hogy tettünk a telekre egy kb. 5*4m nyitott kocsibeállót, ill. egy kb. 3x4 m-es szerszámtárolót. Ezek , ha egyenként benne vannak a max. 50 légköbméterben, akkor nem számítanak? Vagy egyben kellene őket számolni, ill. kell-e számolni a falakkal nem rendelkező kocsibeállót?

Köszönöm

Bea1 # 2017.12.25. 04:36

"Ennyi elég lesz az eladáshoz."

Eladni "Megtekintett állapotban" is lehet.

nonolet # 2017.12.24. 22:52

A használatba vételt követő 10 év eltelte után már fölösleges a fennmaradási, ha nem akarod átépíteni.

A 10 év 2017-ben meglett és így valamikor a tavasszal már kérhetsz róla "Hatósági bizonyítvány"-t és az alapján felrajzoltatod a térképre.
Ennyi elég lesz az eladáshoz.

Bővebb info és reszletek ebben a fórumba néhány hete-hónapja volt.
Keresd vissza....

csexo # 2017.12.23. 22:51

Adott egy külterületi , átminősített zártkerti telek.
Erre terveztettem egy 29.5 m2-es házat (ennyi a max 5% beépíthetőség). A ház 2005-ben tető alatt volt, majd 2007re lett kész teljesen. El is felejtettem az átadását... az utóbbi években gondolkodom rajta, hogy szükséges lenne. De 3m2-rel nagyobb lett, és egy két nyílászáró máshogy van a tervhez képest.
Mit lenne most legjobb tennem? Áttervezni, és fenmaradási? Vagy csak utóbbi? Mennyire szigorú a hatóság? Vagy szerzett jogon jelentsem be? Ekkor rákerül a térképre, tulajdoni lapra?

Egy-két éven belül szóba kerülhet az eladása. Igyekeztem kivárni az OTÉK 156/2016-ot, miszerint 10% a beépíthetőség, de Szfváron nem ígéri a főépítész.

köszönöm

nanemaaa # 2017.12.18. 07:27

Ha visszabontod, akkor igen. Egyébként nem.

Angie21 # 2017.12.15. 19:03

Kedves forumozók!

Külterületen lakom évek óta. Lakóház és udvar szerepel a tulajdoni lapon. 30 nm alappal plussz 23 nm- es terasz alappal ami már rendelkezik kb egy 120 cm magas téglafallal. Ífy vettem 7 éve. Ennyi a beépíthetősége. 1747 nm-es telek. Tavaly úgy alakult hogy a párom szülei bagyon betegek és éjszakánként hívták haza ezért beépítettük a teraszt könnyű szerkezettel nekik mert nem tudtunk helyet találni. Engedély nélkül. Bár én bent voltam az önkormányzatnál azt mondták csináljuk ugyse jön ide senki. A földhivatalnál meg azt hogy nem is látszik mi van beépítve mi nincs. Nagyon szeretném hivatalossá tenni mert én így nem tudok létezni. Meg a szüleinek is találtunk helyet. Jövő héten jön egy tervező gondolom el mondd mindent de félek egy kicsit. Szuper lenne tényleg bővíteni de ha azon múlik vissza is bontanánk. Egy szoba az egész szinte. Akkor elkerülhető a bírság?

nonolet # 2017.12.09. 09:51

"Nálunk például lakóépület csak 3000 nm-es telekméret felett lehetséges egyáltalán."

Új építésnél.

De a már meglévő épület más tészta.
Főleg, ha 10+ éves elmúlt...

Az már ott van, TÉNY!-ként.
A léte tény lett, amivel a hatóság nem tud mit kezdeni a tudomásul vételen kívül.

...és ezért ott is marad, amíg a tulajdonosa úgy akarja :-)

nonolet # 2017.12.09. 09:46

Az a kutyát se érdekli, hogy egykor zártkert volt a terület.

Mivel ilyen kategória már évek óta nincs!
Már CSAK belterület és külterület van.

Külterületen belül pedig két kategória van.

  • beépítésre szánt terület
  • nem beépítésre szánt terület

Ezen kategóriákon belül pedig az "Övezet"-ek mondják meg a konkrét ingatlan terület használati lehetőségét.
Így az építési lehetőséget is!

Mindkét helyre építhető lakóépület is.
HA!!!
Az övezeti szabályok (OTÉK és HÉSZ) megengedik.

Az azokban megengedett mértékben és módon lehet építeni. Ha engedi az övezet, akkor lakóépület is.
A külterületen is, a "volt zártkert" területén is.

- -

Körültekintő vevő tehát a vétel előtt megnézi a HÉSZ-ben,
hogy
az ingatlanon lehetséges-e az a fajta épület, amit ő szeretne.

- -

A hitel/támogatás egy egészen más téma.

Azt a bank/kiíró szabályai mondják meg, hogy mire adja.
Nem lehet látatlanban eldönteni...

Az esetek zömében a "Lakóépület" az elvárás, akár külterületen akár belterületen.
De nem mindig.

Bea1 # 2017.12.09. 09:15

"szeretnék fűtéskorszerűsítésre és napelemre kedvezményes kamatú vagy támogatott hitelt felvenni."

Ilyet biztosan adnak külterületi zártkertre?

Nálunk például lakóépület csak 3000 nm-es telekméret felett lehetséges egyáltalán.