árvasági ellátás


mazsi04 # 2008.04.18. 15:14

Beca

Véleményem szerint felveheted a májusit is meg a júniusit mert ha jól emlékszem én is megkaptam akkor amikor érettségiztem.

gittus # 2008.04.18. 15:21

addig jár az árvaellás ameddig fenn áll a tanulói jogviszonyod. Miért nem engednek vizsgázni?

gittus # 2008.04.18. 15:23

javítok: ameddig ténylegesen fenn áll a tanulói jogviszony. Tehát ha év közben megszűnik valami miatt pl: kimaradás, tanulmányi követelmények nem teljesítése, akkor már az árvaellátás sem vehető fel.

Beca # 2008.04.19. 09:12

Hello!
Sajnos lehet nem engednek vizsgázni!Nagyon szépen kösz a segítséget!

scany (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 10:51

Sziasztok!
Most regisztráltam és a következő kérdéssel fordulok hozzátok:
20 éves nappali tagozatos tanuló vagyok. Szeretnék diákmunkát vállalni most májustól. Az árvasági folyosításáról küldött papíron az áll, hogy adó mentes a járadék amíg nem dolgozok. De tavaly is vállaltam diákmunkát amivel kb 50000 ft-t kerestem és nem kellett adóbevallást küldenem. Idén is szeretnék 1-2 hónapot dolgozni, csak nem tudom, hogy akkor most le kell adóznom az árvaságit vagy sem, ha csak diákmunkát végzek!?
Mert nem örülnék ha a munka miatt az árvaellátást is le kellene adóznom.
Köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2008.05.07. 13:13

Te egy bizonyára olyan állampolgár vagy aki minden megkeresett garas után becsületesen adózni "óhajt"... Ha igen, akkor amennyiben a diákmunkát legálisan csínálod, eleve a kifizető levonja az adót és ezzel megvan.

Vagy alkalmi munkavégzéshez "kék könyvet" lehet váltani, abba adóbélyeget vásárolni és ragasztani, és ekként is megvan a dolog.

Vagy a csak 1-2 havi, és mindenösszes 50.000 Ft keresményre tekintettel, hagyod az egészet a fenébe...

gittus # 2008.05.08. 10:01

Az árvaellátásra eső adót nem kell megfizetni.

scany (törölt felhasználó) # 2008.05.11. 13:20

SZIASZTOK!
Köszönöm szépen, hogy segítettetek!
A héten megyek is melózni!
:-)

szimonetta # 2008.05.14. 18:18

Sziszatok!

Szeretném a segítségeteket kérni!A barátom nappali tagozatra jár a főiskolán. a kérdésem az lenne, hogy ha átmegy levelező tagozatra akkor is jár neki az árvasági ellátás? Ha levelező tagozatra jár és főállása van mellette jár neki az árvasági ellátás? előre is köszönöm a válaszotokat.

Dina

gittus # 2008.05.14. 19:15

levelezőre nem jár árvaellátás.

ozsusk # 2008.05.17. 20:34

Kedves Gittus (vagy aki tud válaszolni)!
Egyetemre járok, és eddig kaptam árvaellátást. Azonban márciusban megszüntették, mivel nem küldtem vissza az igazolást (a figyelmeztető levelet csak ezután kaptam meg, mivel nem otthon lakom hanem más városban albérletben és nem jutott el hozzám).
Szóval az én hibámból megszüntették az ellátást, a kérdésem az, hogy van-e még esélyem, hogy újra folyósítsák? Vagy ezt a törlő határozattal buktam?

monalisa1 # 2008.05.17. 20:55

Tértivevényes levélben haladéktalanul pótold az igazolást, egyben kérjed az elmaradt hónapokra az ellátás szíves és utólagos megküldését.

Célszerű lenne ha a jelenlegi lakcímedet közölnéd velük, esetleges hasonló kellemetlenség elkerüléseként.

A továbbiakban pedig, minden megkezdett szemeszter elején, nem feledve ezen kötelezettséget (...), külön kérés nélkül te magad küldjed be az igazolást - saját érdeked.

ozsusk # 2008.05.17. 20:58

Igen, de már törölték.
Nem kell ilyenkor újraigényelni? (Már ha lehet...)

gittus # 2008.05.18. 16:30

igénynek számít ha a formanyomtatvány igazolást az egyetemmel igazoltatod és megküldöd. Visszamenőlegesen megkaphatod.

ozsusk # 2008.05.18. 19:29

Köszi mindkettőtöknek!

Gabesz1 # 2008.05.19. 20:23

Sziasztok!
Egy apróbb kérdésem lenne az árva ellátással kapcsolatban. Jelenleg 19 éves vagyok, egyetemi hallgató. Szeptembertől azonban (mivel jött egy kihagyhatatlan lehetőség) szeretnék egy évet külföldön dolgozni. Elméletem szerint, ha passzívra állítom magam, tehát szünetel az oktatásom 1 évig, és utána ismét aktív hallgató leszek, akkor utána is kellene, hogy újra járjon. Azzal tisztában vagyok hogy amíg kint vagyok (mivel nem tanulok külföldön) addig nem kapok. A kérdésem annyi lenne, hogy a ma érvényes jogszabályok szerint helytálló-e az elméletem?

Előre is köszönöm a válaszokat.

kepiro # 2008.05.20. 14:32

Sziasztok!!!

Nekem az lenne a kérdésem, hogy abban az esetben ha nyáron elmegyek dolgozni és bejelentenek tehát legálisan dolgozok , de csak nyáron és szeptemberbe visszamegyek az iskolába jár e nekem a nyári időszakra az árvaellátás?????????
köszi

ozsusk # 2008.05.21. 08:25

kepiro,
én is ezen filóztam... Dolgoztam, és nem tudtam, hogy jár-e, és mivel nem akartam egyben visszamenőleg visszafizetni amikor kiderül, inkább ebben a félévben már nem küldtem el az igazolást. De nemrég amikor rákerestem az árvaellátásra különböző fórumokon, több helyről is hallottam, hogy akkor is jár, ha dolgozol, éppúgy, ahogy egy nyugdíjas is kapja a nyugdíját, ha dolgozik.
Azt sem tudtam, hogy ezek után kell-e belőle adózni, de több helyen is azt mondták, nem kell beleírni az adóbevallásba.
Szóval szerintem ne parázz, főleg nem nyári munkánál!

gittus # 2008.05.21. 10:43

gabesz1

passzív hallgatói jogviszony alatt nem jár az árvaellátás, ezt jelentsd be a folyósítónak nehogy tartozás legyen. Ha ismét tanulsz ismét jár az árva.

Gabesz1 # 2008.05.21. 15:06

Köszönöm szépen a választ!

holahulla # 2008.06.09. 17:45

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni,hogy ha mondjuk a jogszabályok szerint 30%-os árvasági nyugdíj jár az elhunyt után, akkor egy családban két gyermek után 2x30% ellátás jár (tehát gyermekenként 30%), vagy összesen 30%, függetlenül a gyermekek számától?
Köszönöm, ha valaki válaszol.

gittus # 2008.06.10. 10:04

Gyermekenként jár az árvaellátás összege, gyermekszámtól függetlenül. A mértéke alapesetben 30%, de ha a gyermek életbenlévő szülője rokkant akkor gyermekenként 60% jár.

gaalgabika # 2008.06.17. 11:25

Sziasztok!

A húgom árvasági ellátásban részesül. Szeptembertől kimenne külföldre, ugye így nem jár az árvasági. A kérdésem, hogy ha jövőre viszont nappali tagozaton tanulmányokat kezzd jár-e neki újból? Vagy már véglegesen elveszítette? Feltételezve azt, hogy a tanulói jogviszonyát megszakította.
köszi

gyertya # 2008.06.18. 09:40

Az egyéb jogosító feltételek (pl. életkor) fennállása esetén jogosult lesz újra az árvaellátásra. A tanulmányok folytatásának szüneteltetését, passziválását, megszakítását a folyósítónak be kell jelenteni.

lehozsoca # 2008.07.10. 06:29

sziasztok, én most elsőéves hallgato vagyok egy fősulin és, szeptembertől kimegyek külföldre majd egy év után hazajönnék, és folytatnám tanulmányaimat, s akkor most nekem jeleznem kell, hogy passzívon vagyok vagy csak elég ha nem küldök vissza igazolást? és lenne mégegy kérdésem hogy ma júl. 10-én kaptam árvaságit, de már jun 15-e ota nincs sulim, és nemtom miért kaptam még mindig, amikor elvileg nyáron nem kapok csak majd visszamenőleg.? köszi