Közigazgatási bírság


netferry # 2010.06.29. 14:51

Gyorshajtás miatt kaptam én is közigbirságot, viszont nem én vettem át a határozatot, sem a csekket hanem szüleim. Ilyen esetben lehet valamit még tenni, hogy megússzam? Vagy mindegy ki veszi át?

monalisa1 # 2010.06.29. 20:06

Ha ajánlott-tértis jött az a levél akkor annak átvétele nem tagaható le - aláírták, a hatóságot meg nem érdekli ha az illető ESETLEG nincs jóban a családtagjával és ezen okból problémás lehet egy levél átadása a címzettnek.

Ha jelzed hogy bár tudsz róla de nem kaptad meg, kiküldik újra de akkor már sk (= saját kezéhez) kézbesítési megjelöléssel.

Azt neked kell külön igazolnod hogy a szüleidnek esetleg nincs felhatalmazása a részedre érkező bármely postai küldemény átvételére.

"Mona"
laikus hozzászóló

oldjulius # 2010.07.01. 17:07

Kérem a segítséget a következő ügyben:
Gyorshajtás,2009.10.03.,Közig.bírság határozat 2009.11.10.,30.000.-Ft.Fellebbeztem 2009.12.28.Hivatkozásom, hogy szerintem nem is jártam arra(komoly!!), és méltányosságot kértem, ha mégis, mert rokkant nyugdíjas vagyok 58.000.-Ft nyugdíjjal.A fellebbezés elutasításáról, ill.az első határozat helybenhagyásáról 2010.06.28.-án kaptam meg a határozatot.Fellebbezésnek helye nincs,max.Bíróság.A határozatban azt írják, hogy 22 napon belül meg kell hozni a döntést!!!(fellebbezés),hivatkozva a Ket.33.§(5) bekezdésére ami az ügyintézési határidőre vonatkozik.Leírják, hogy a fellebbezési eljárás 2010.05.12.-én indult,bef.határidő 2010.06 24.,ezen belül maradtak.
A kérdésem: Nem fizetés esetén( nincs miből!) hivatkozhatok-e elévülésre, hiszen pont 6 hónap telt el a fellebbezésem és a kézhezvétel között,vagy van-e valami jogszabály arra, hogy ne kelljen fizetnem??

köszönet előre is

ajtó # 2010.07.01. 18:09

oldjulius,
nincs mit tenni, be kell fizetni. Próbáld meg átutalni az orfk számlájára apránként, ami nem szabályos ugyan, de ha látják, hogy havonta befizetsz mondjuk 10000 forintot, nem kezdik a végrehajtást. Ha mégis, akkor csak a fennmaradó összegre. A közlemény rovatban név+rendszám+ügyszám legyen mindenképp, hogy be tudják azonosítani!!!

netferry,
nincs mit tenni. A postás hibázott, ha olyannak adta oda, aki nem volt rá felhatalmazva. A határozat jogerős az átvételt követő 10. munkanapon.

jinza,igen.

zsofi83, április 1-ig át nem vett határozatokra vonatkozik a 60 napos jogvesztés. Tehát megúsztad, de máskor ne bűnözz.

oldjulius # 2010.07.01. 19:39

Köszönöm a választ,kedves ajtó.
Még egy kérdésem lenne.Ahogy első kérésemben írtam, komolyan nem emlékszem, hogy ott jártam. Szinte biztos vagyok, hogy csak a feleségem,vagy a mostohafiam lehetett. Él-e még az a lehetőség, hogy ha nem én vezettem az autót,akkor nem kell büntetést fizetnem ? Mi van akkor, ha más vezette ?

R.Adrienn85 # 2010.07.02. 08:39

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy a bírságot, hogy lehet közmunkára változtatni? mi a szabály erre? lehet ezt valahol kérni egyből vagy végig kell járni a folyamatot(befizetés, adók módjára behajtás, kömunka)?

köszi

Midjog # 2010.07.03. 06:26

Sziasztok

Kaptam egy 30 ezer forint-os közigazgatási birságot.

Mivel szerintük megsértettem a KRESZ 40. §-a szól a megállásról:
40. § 5/d pontot.
Az adott időben valóban a helyszinen voltam amit ők az ügyről nyilvántartanak fényképet azt megnéztem itt:

https://kozigbirsag.police.hu/Payment.aspx

A problémám az, hogy ugyanez a rendelet kimondja a 6-os pontban:

"Az (1), (4) és (5) bekezdés rendelkezése nem vonatkozik a forgalmi okból szükséges megállásra, valamint arra az esetre, ha e rendelkezések a jármű műszaki hibája miatt nem tarthatók meg."

Mivel a képeket térfigyelő kamera rögzitette annak is látszania kell hogy kinyitottam a motor háztetőt mivel a hütővizem felfort, nem fiatal autó nah ( 17 éves ). A párom az autoban maradt én elindultam segítségért. Fél óra múlva kb. mivel segítséget nem találtam, és a hütő viz lehült. Elindultam haza ahol egy barátom átnézte az autót. A kamerából az elindulás elötti pillanatokat rögzitették, mikor a motorháztető már zárva van. Ha visszanézik a kamerát eggyértelműen látszik mi történt, és tanum is van a párom, hogy ez történt.

Mit tegyek ? 5000 ft ( fellebezés díja) csak úgy dobjak ki az ablakon mert ők szelektíven nézik a kamerát?

Mi történik ha fellebezek és kihez kerül az ügy?

Mit tehetek ha ott sem vizsgálják át a kamera felvételeit, vagy arra hivatkoznak, hogy azok nincsenenek meg? ( " véletlenül letörlik pl." )

házmester # 2010.07.05. 14:08

Tiszteletem az idelátogatóknak!
Jelenleg nem segítségkérés miatt vagyok itt, hanem hangot szeretnék adni a véleményemnek. (Lehet nem itt kellene?)
Tehát: Valami k.....a el van állítódva ebben az országban. Mind a "NÉP"(01), mind pedig a "VEZÉRKAR"(02 jogalkotók, ellenőrzéssel megbízott személyek, RENDŐRÖK) részéről.
01 NÉP: Olvasom a hozzászólásokat és nevetnem kell.
Pl:

  1. "az autó tényleg ott volt, de nem én vezettem hanem az anyós vagy a gyerek, akkor kell büntetést fizetnem?"

Válasz: neked nem, add a csekket a gyereknek vagy az anyósnak majd ők befizetik!

  1. " Németországban voltunk esküvőn, este elszívtam egy füves cigit. Másnap hazafelé a rendőrök megállítottak és vizsgálat kiderítette, hogy tényleg szer hatása alatt voltam. De nem én vezettem, csak akkor ültem a volán mögé a benzinkútnál mikor pont odaértek a rendőrök."

02 VEZÉRKAR:76sz. főút egyik részén. Kb 500m lejtős út, utána helységjelző tábla (innentől 50Km/h), tábla után még mindig lejtő és kb 100m-re lassító sziget, majd a lassító szigettől 50-60m az első ház. Baloldalon a kocsma oldalánál trafipax. Na és hol mérnek a jóemberek? Igen! Eltaláltad! A helységjelző tábla és a lassító sziget között. Ugyanis a táblától kezd lassítani az ember (NÉP), nem ott kellene, de nincs ember aki már a táblánál 50-el menne.
76 sz. főút másik része: útfelújítás: kb 15 km hosszan 30 vagy 40 km/h sebességkorlátozás. Ha betartom a szabályt akkor letolnak az útról, esetleg még a bukósisakos kerékpáros is simán leelőz. Lakott területen (városban) ahol cikáznak a gyalogosok az úton keresztbe-hosszába, még ott is 50km/h.
Tehát kívánok a "NÉP"-nek több türelmet és odafigyelést. "VEZÉRKARNAK" lojalitást, emberséget. Ja és bátorságot a sötétitett üvegű B.W, M......S, A..I, típusú személyautók igazoltatásához. Nem csak a népautókban ülnek "közlekedési őrültek"
Hát ennyit szerettem volna. Kinek nem inge az ....... (tudjátok!
Mostantól pedig várom a ....... ....... válaszokat.

üdvözlettel

Dr.Attika # 2010.07.05. 15:14

Ha az üzembentartó megnevezi a konkrét személyt, akkor vele szemben a szabsértési jogszabályok alapján járnak el. Ha nem nevezi meg, akkor van közig. bírság.

Tróger # 2010.07.05. 16:56

Sziasztok!

Olyan jellegű kérdésem lenne, hogy a rendőrség a traffipaxos fotót meddig használhatja fel vagyis erre külön törvény vagy jogszabály rendelkezésre áll e, hogy adott bemért gépjárműről készített fotó mikor kerül megsemmisítésre illetve ezen fényképfelvételt a traffipaxos bírságot követően felhasználhatják e bármire?

Engem igazából az erre vonatkozó törvény, vagy rendelet esetleg intézkedés érdekelne a többit kicsemegézem!

Esetleges választ előre is köszönöm!

ajtó # 2010.07.06. 12:43

RAdrienn85,
A bírság közmunkára NEM váltható és leülni sem lehet.

Midjog,
A fellebbezési illetéket visszakapod, ha igazad van. Viszont egyértelműen igazolnod kell, hogy valóban nem tudtál odébb állni. (egy tanú nem elég)

dr.Attika,
ez nincs így. A közig bírság az közig bírság. nem lesz belőle szab. sértés.

Tróger, elévülés alapesetben 5 év.

Dr.Attika # 2010.07.06. 14:08

1988. évi I. törvény
a közúti közlekedésről
21/B. § (1) A közigazgatási bírság kiszabására irányuló eljárás a szabálysértési eljárás ugyanazon jogsértés miatt történő lefolytatását nem érinti.
(2) Helyszíni bírság, továbbá szabálysértési eljárásban pénzbírság nem szabható ki azzal a személlyel szemben, akivel szemben a szabálysértés alapjául szolgáló előírás megsértése miatt a 21. § (1) és (2) bekezdése alapján vagy a 21/A. § (2) bekezdése alapján közigazgatási bírság kiszabásának van helye.

ajtó # 2010.07.06. 15:34

Dr.Attika
ugyanezt mondtam én is. Azért, mert nyilatkozom, hogy ugyan az üzemben tartó én vagyok, de nem én vezettem, megszüntetik az eljárást rám nézve, és kiszabják arra, aki ténylegesen vezetett. Ezzel részemről az ügy lezárva. Akire terhelően nyilatkoztam, azé a csekk. Hogy jön ide a szabálysértés? Ez lenne az objektív felelősség lényege...

Midjog # 2010.07.07. 15:48

Nagyon fontos lenne a válasz. köszönöm.

" Sziasztok

Kaptam egy 30 ezer forint-os közigazgatási birságot.

Mivel szerintük megsértettem a KRESZ 40. §-a szól a megállásról:
40. § 5/d pontot.
Az adott időben valóban a helyszinen voltam amit ők az ügyről nyilvántartanak fényképet azt megnéztem itt:

https://kozigbirsag.police.hu/Payment.aspx

A problémám az, hogy ugyanez a rendelet kimondja a 6-os pontban:

„Az (1), (4) és (5) bekezdés rendelkezése nem vonatkozik a forgalmi okból szükséges megállásra, valamint arra az esetre, ha e rendelkezések a jármű műszaki hibája miatt nem tarthatók meg.“

Mivel a képeket térfigyelő kamera rögzitette annak is látszania kell hogy kinyitottam a motor háztetőt mivel a hütővizem felfort, nem fiatal autó nah ( 17 éves ). A párom az autoban maradt én elindultam segítségért. Fél óra múlva kb. mivel segítséget nem találtam, és a hütő viz lehült. Elindultam haza ahol egy barátom átnézte az autót. A kamerából az elindulás elötti pillanatokat rögzitették, mikor a motorháztető már zárva van. Ha visszanézik a kamerát eggyértelműen látszik mi történt, és tanum is van a párom, hogy ez történt.

Mit tegyek ? 5000 ft ( fellebezés díja) csak úgy dobjak ki az ablakon mert ők szelektíven nézik a kamerát?

Mi történik ha fellebezek és kihez kerül az ügy?

Mit tehetek ha ott sem vizsgálják át a kamera felvételeit, vagy arra hivatkoznak, hogy azok nincsenenek meg? ( " véletlenül letörlik pl." )

ajtó # 2010.07.09. 21:39

Midjog, én értem, amit mondasz, de miből gondolod, hogy térfigyelő készítette a felvételt? Arra megy a rendőrautó, filmez, odébbáll. És azon csak az látszik, hogy tilosban állsz. Ha van bizonyítékod, akkor fellebbez, különben ne, mert csak bukod az 5000 illetéket.
Ha fellebbezel, külön értesítés nélkül az összes addigi anyagot, átvételt igazoló térti, határozat stb. átküldik az ORFK-ra, ahol majd sorra kerül egyszer. Ők visszaküldik Szombathelyre, ahonnan kipostázzák a végzést.
Véletlenül meg nem törölnek le semmit, de hogy a térfigyelő kamera felvételeit nem vizsgálják meg, szinte biztos vagyok.
Én a helyedben telefonálnék Szombathelyre, vagy valamelyik vidéki kihelyezett alosztályra (ott könnyebben felveszik a telefont), és ezeket ott mind elmondják pontosabban talán.

Midjog # 2010.07.12. 11:05
Megnéztem a netten a képeket amik megvannak nekik. Elöző hs
  • ben irtam a linket ahol meg lehet nezni.
Egyértelmű szögből készültek, elmentem a helyszínre van egy kihelyezett térfigyekő kamera pont ott. Rendőr nem volt már párom végig kocsiban volt. Ezért nem is értem az egészet mert ha megnézik a felvételeket látszik, hogy műszaki hiba miatt áltam. Ez olyan "fizess azért is mert jómunkás ember vagy" .....
Midjog # 2010.07.12. 11:05

Egyébként nagyon köszönöm azt hiszem fellebezek

Malu # 2010.07.12. 16:57

Tisztelt Fórumozók!

Bocs, ha lerágott csont lenne, de erre a 60 napos szabálysértési elévülésre nem találtam egyértelmű választ.
Röviden: 2010. május 8.-án lefotóztak gyorshajtással (cca 30 ezer Ft lesz). Viszont a mai napig (2010.07.12 -több, mint 60 nap) nem kaptam semmiféle értesítést. Mivel cégautó volt, ezért a gk tulajdonos cég kapott egy értesítést közigazgatási eljárás megindításáról és ennek rendje-módja szerint megadták az elérhetőségem. Én erről hivatalos értesítést nem kaptam sem a cégtől, (hiszen én már akkor nem dolgoztam a cégnél, volt kollégám telefonon jelezte nekem), sem a rendőrségtől.
A szabálysértés tényét nem vitatom. Van ennek a 60 napos törvénynek valami alapja? Érdemes ezzel próbálkozni? A kézbesítés vagy a határozathozatal napja számít?

evas # 2010.07.13. 20:54

Tisztelt Fórumozók!
Gyorshajtás 2010.04.28-án, az ügyintézési határidő 2010.06.23. Határozat kelte: 2010.05.19. A postaládába bedobott értesítésre 2010.06.24-én vettem át a határozatot. Ki kell fizetnem a bírságot? Ilyenkor mi a teendő?

ajtó # 2010.07.14. 12:22

Malu,
szerintem megúsztad. Nem írtál részleteket, ebből arra következtettem, hogy a volt céged által benyújtott beadvány nem felelt meg az előírásoknak, vagyis te nem nyilatkoztál benne, hogy az adott helyen és időben te vezettél volna, 2 tanú előtt. Nem elegendő ugyanis, ha megadják az elérhetőséged, (én is megadnám a szomszédét), neked magadnak is vállalnod kell a szabályszegés elkövetését, vagy ha céges autó volt, konkrét dokumentumokkal kell igazolniuk, hogy ténylegesen te vezettél. (adásvételi, menetlevél, bérbeadási stb.)

evas,
ezt bizony be kell fizetni, mert az elkövetéstől számított 60 napon belül átvetted a határozatot.

evas # 2010.07.14. 16:20

Bocs, de elírtam, a gyorshajtás 2010.04.24-én volt, a közig.hatósági eljárás elindult 2010.04.28-án, az ügyintézési határidő: 2010.06.23., a borítékot, melyben a határozat volt, csak 2010.06.24-én tudtam átvenni. Ez pedig már a 61. nap volt. Van-e esélyem?

ajtó # 2010.07.15. 12:25

van.

evas # 2010.07.16. 21:14

ajtó
Feladtam a levelet az átvételtől számított 20. napon. Kellett volna valami illetékbélyeget ráragasztani? Te jó ég, nehogy ezen bukjon meg a dolog!

tiglinc # 2010.07.17. 09:37

Sziasztok!

Új vagyok itt, eddig semmi okom nem volt jogi dolgok után érdeklődni, de sajnos most beütött. Sokmindent olvastam a 60 napos jogvesztő határidőről, ezért leírom inkább az esetemet, és kérek tőletek segítséget, hogy mit is írjak a hatóságnak (analfabéta vagyok a témakörhöz, azt sem tudom, mi a kifogás, fellebbezés, stb, szóval ha kérhetem, szjbarágósan írjatok )

Május 26-án jött egy levél május 10-i dátumozással, miszerint március 23-án 127-tel mentem a M4 autóút jobb pálya 26+900 m.sz. Ebben volt adatbekérő lap.

Június 2 körül visszaküldtem az adatbekérőt, elismerve, hogy én vezettem, anyagi helyzetemet leírtam.

Július 15-én érkezett a határozat, aminek dátuma június 25. Ebben az időpont és a helyszín stimmel, de itt azt írják, hogy 110 helyett 125-tel mentem. Nem közig, hanem szabs. bírság lett, 18.000 Ft.

Lehet ebben az esetben a 60 napos jogvesztő határidőre hivatkozni? Ha nem, bele lehet kötni abba, hogy a 2 papíron 2 sebesség van? A 110 helyett 125 ráadásul nem is objektív felelősségi hatáskör, ha jól tudom. Ha az eddigiek közül semmi nem okés, akkor mit lehet tenni annak érdekében, hogy elengedjék, mérsékeljék a büntetést, esetleg részletfizetési lehetőséget adjanak? Valamint ha marad a részlet, akkor milyen futamidőt kérhetek? És egy utolsó: ilyen eseteknél a fellebbezés 8 napja az naptári, vagy munkanap, és a feladás, vagy a beérkezés számít?

Előre is köszönöm!

Üdv:

Tibor

monalisa1 # 2010.07.17. 14:19

Én csak mint laikus hozzászóló. Egy közigazgatási bírság kemény dolog, a kiszabásra kerülő összegnél nincs mód utólagos mérséklésre, sőt bizonyos esetben részletfizetésre sem.

A te esetedben "átírták" sima szabálysértésnek - bizonyára figyelemmel az előadott anyagi körülményet stb. - valamint a 110 Km/h + 10% kismértékű túllépés többletét.

A dátumok dolgában nem tudok érdemben hozzászólni.

Részletfizetést kérhető, pl. 3-4 hónapon belüli részteljesítés lehetőségét kérve, vagyis küldjenek ennek megfelelő összegű csekkeket.

A kézhezvétel napja kiesik, attól kezdve 8 naptári nap a fellebbezés ill. a külön kérelem előterjesztésre a lehetőség. (Azon túl jogvesztő.)

Tértis levelet küldjél, másolatát tedd el magadnak, valamint a visszaérkező- levélátvételt igazoló kis cédulát is.