ingatlanszerzési illeték


Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.13. 16:06

Aligha lehet egyszerre igénybe venni a cserepótló vétel kedvezményét és az új építésű lakás kedvezményét.

Amennyiben az új lakás forgalmi értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne.

D.Sándor # 2015.04.21. 10:41

Tisztelt ügyvéd Úr! Pár szóban ha tudna segíteni, nagyon megköszönném. Vettem egy telket 2010-ben, amire az illetéket kiszabták, de 4 évre felfüggesztették. Majd az építési vállalkozó akivel a házat építtettük volna, lelépett a pénzünkkel (feljelentettük, de hajléktalanként van nyilvántartva), így a telket 2012-ben el kellet adnunk(féláron sikerült). A NAV most követeli az illeték összegét, azon felül a késedelmi kamatot is. Utólag okos az ember, fel sem merült bennem ez a következmény, így az sem, hogy az adásvételi szerződésből kimaradt a beépítési kötelezettség átvállaltatása. Mint utánaolvastam, a régi föld tv. szerint az építési telket beépítési kötelezettséggel együtt kell eladni és a vevőnek ezen kötelezettségét, annak határidejét az adásvételi sz.-ben rögzíteni kell. Ez elmaradt, sőt az adásvételi sz.-ben tehermentes ingatlanként van feltüntetve. Nekem ezt tudnom kellett volna? Van valami alapom arra, hogy az illeték csak a birtoklásom idejére korlátozódjon? Vagy ki kell fizetnem késedelmi pótlékkal együtt, annak ellenére, hogy az új vevőnek ugyanerre a telekre 2016-ig van ideje beépítkezni? Köszönöm előre is válaszát. H. Dalma

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.21. 13:07

gy az sem, hogy az adásvételi szerződésből kimaradt a beépítési kötelezettség átvállaltatása.
Az sem segített volna.

a régi föld tv. szerint
A földtörvényeknek ehhez semmi köze.

lajcsó # 2015.04.21. 13:11

"Vettem egy telket 2010-ben, amire az illetéket kiszabták, de 4 évre felfüggesztették."
Az illetéket automatikusan nem függesztik föl, ahhoz te is kellettél. Tehát tisztában kellett lenned azzal, hogy 4 éven belül lakóházat kell létesíteni a telken. Sajnos fizetned kell, attól függetlenül, hogy átvertek.

D.Sándor # 2015.04.21. 13:33

Köszönöm a válaszokat. Igen, azzal tisztában voltam, az is volt a szándék. Csakhogy a történtek fényében nekem nem volt 4 éven beépíteni mert 2 év után eladtam. Ha eladtam, többé már nincs jogköröm építkezni, sem kötelezni az új tulajdonost arra, hogy ö építkezzen. Ha a vevő aki építkezési szándékkal megvásárolta a telket és a tulajdonszerzés idejétől kapott 4 év haladékot, hogy építkezését befejezze, akkor milyen alapon vagyok büntethető Ennyi? nincs semmi lehetőségem? H. Dalma

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.21. 13:37

Miféle büntetésről beszélsz? Vettél egy telket, ami után még nem fizettél illetéket. Most majd megfizeted, ennyi.

eszter_voros # 2015.04.22. 09:19

Megtudná valaki mondani hogy az Itv. 23/C. § hatályon kívül helyezésére miért került sor?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.22. 10:20

Szerintem azért, mert redundáns volt, ráadásul indokolatlanul lehatárolta az ajándéknak tekintendő érték arányát.

Motoroslány # 2015.04.28. 11:10

Üdvözlöm,
Tavaly júniusban férjem vásárolt 50/200-ad részben egy lakott házrészt (árverés útján); 2,8 M ft forgalmi értéken.
Férjem 1980ban született, első lakástulajdon.
Most kaptuk meg az illetékfizetési levelet, melyben 112 ezer ft-ot kell befizetnünk.
Tényleg ennyi? Nincs semmi kedvezmény? első lakás megszerzése, csak házrész, ráadásul lakott.
Előre is köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.28. 11:17

A 4% az pont 4%. A kedvezményt meg kérni kellett volna, nem fogják hivatalból elszámolni.

Motoroslány # 2015.04.28. 12:06

És milyen kedvezményt kérhettünk volna? vagy még mindig kérhetünk fellebbezéssel?

Sherlock # 2015.04.28. 12:35

35 év alattiak illetékkedvezményét kérhetett volna, a NAV fizetési meghagyásának megérkezésétől számított 15 napon belül még lehet kérni.

Motoroslány # 2015.04.28. 20:51

Köszönöm!

Attila-2 # 2015.05.12. 12:01

Tisztelt Szakértők!

A feleségemmel 15 éve élünk együtt, és 12 éve vettünk egy lakást, ami az én nevemre került, 11 éve pedig összeházasodtunk. Tehát a ingatlan az együttélésünk alatt, de a házasságkötésünk előtt került a nevemre. A hiteleket és a fenntartást együtt fizetjük. Szeretnénk eladni a lakásunkat, és venni egy újat, de azt már közös névre szeretnénk íratni 50-50% tulajdoni hányad arányban.

A kérdésem az, hogy a NAV mekkora valószínűséggel fogadja el az eladandó lakást közös tulajdonként az ingatlanszerzési illeték szempontjából? Számunkra ez kedvezőbb lenne, mert a feleségem nevén még nem volt ingatlan, és a 35 éves kora miatt illeték kedvezményre nem jogosult.

Válaszukat előre is köszönöm!

bajussz # 2015.06.04. 10:25

Kedves Fórumtársak!

A 35 évalatti első lakáshozjutók illetékkedvezménye ugye nem vonatkozik garázsra, jól sejtem?

Semmilyen ingatlantulajdon nincs a vevő nevén, és csak egy garázst szeretne venni.

Azért van szerepe, mert később ha nagyobb értékű ingatlant venne, ne a garázsra menjen el a kedvezmény előtte.

Köszönöm

bajussz

lajcsó # 2015.06.04. 11:23

A kedvezmény csak lakásra vonatkozik.

Gianni.hu # 2015.06.06. 12:59

Tisztelt Fórumozók !

Külföldi állampolgár 2012-ben vásárolt egy Bp-i lakást. A vételár több részletben került volna megfizetésre, de ezen kötelezettségének a vevő nem tett eleget a szerződéses határidőig. Ezért az ügyvéd nem nyújthatta be 6 hónapon belül az tulajdonjog bejegyzési engedélyt, melynek hiányában a földhivatal 2013. augusztusában elutasította a bejegyzési kérelmet.

Időközben a NAV kiszabta a vagyonátruházási illetékelőleget a vevő részére. A fizetési meghagyás jogerőre is emelkedett.

A vevő ez év májusában kapott fizetési felszólítást egy követeléskezelő cégtől a kiszabott illeték és pótléka megfizetésére.

Lehet-e kérni a kiszabott illeték törlését, azon a címen, hogy a földhivatal elutasította a tulajdonjog bejegyzését? (Itv. 80. § (1) c. pont ?)

lajcsó # 2015.06.07. 09:16

"Lehet-e kérni a kiszabott illeték törlését, azon a címen, hogy a földhivatal elutasította a tulajdonjog bejegyzését?"
Szerintem igen,tekintettel arra, hogy a szerződés megkötése önmagában még nem minősül vagyonszerzésnek.

kode # 2015.06.28. 14:33

Tisztelt Fórumozók!

Illetékkel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Új építésű házat szeretnénk vásárolni.A ház vételi ára 22millió forint. A férjem része:30%, az enyém:70%.
Nekem volt a nevemen egy lakás,amit most eladtam 13,5 millió forintért,és ezt beforgatom a házba.
Lényeges tudnivalók:

  • a férjem most 07.08-án lesz 36 éves
  • öröklés útján jutott a szülei házának feléhez, amin az édesanyja haszonélvezete még rajta van,mert még él.

Lehet, hogy szükség van még információra,de valaki meg tudná mondani, hogy hogy fog alakulni az illetékfizetési kötelezettségünk?

Előre is nagyon köszönöm!

focitomi # 2015.06.28. 19:56

kode

Ha 70—30- ban maradtok, akkor szerintem a következő a képlet:
Esetedben: 15,4 millió vételár
15 millióig az új (!) építésű illetékmentes, a felette lévő összeg illetékköteles
illeték (4%): 16 e Forint

Férjed: 6,6 millió illeték: 0 Forint
Remélem nem vezetlek félre….

focitomi # 2015.06.28. 20:45

kode

Azt hiszem mégis félrevezettelek...
Könnyen lehet, hogy a 15 millió feletti rész illetékez...

kode # 2015.06.29. 04:38

Köszi focitomi!
Na pont ez az, amit én sem tudok!:-)
Azért köszi!

VAlakiiiii??????

shade3 # 2015.07.08. 15:39

Tisztelt szakértő

Ingatlanvásárlás előtt az alábbi kérdéseim merültek fel:
Mikor kell fizetni a Visszterhes vagyonátruházási illetéket, szerződés után, kifizetés után, földhivatali tulajdonjog bejegyzése után?
Mikor kérhető rá részletfizetés? Miután megjött a levél a NAV-tól, vagy még előtte?
Fontos az időzítés, mivel várhatóan hónapok telnek el a birtokbavételig

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.08. 15:42

Majd kapsz fizetési meghagyást.

shade3 # 2015.07.08. 16:42

Igen, de nem mindegy, hogy mikor kellene 1 milliót kifizetni. A szerződés és tulajdonba vétel között fél év telik el. A végén lenne rá pénzem, a szerződéskor viszont külön erre is kölcsönt kellene felvenni.