ajándékozási illeték


m.edina # 2013.06.22. 21:16

A nevemen lévő telken családi házat építtetek, amelynek anyagi hátterét édesapám állja, mint részemre nyújtott ajándék. Ebben az esetben az ajándékozás megvalósulhat-e úgy, hogy a vállalkozók díját, anyagköltségeket ő utalja közvetlenül a vállalkozók, illetve kereskedők részére VAGY először részemre kellene átutalnia vagy készpénzben kifizetnie az összeget, majd ezt követően nekem kellene teljesíteni a kifizetéseket a szállítók felé közvetlenül?

Az érintett összegekről írjunk ajándékozási szerződést?

A kérdések csupán csak egy esetleges későbbi vagyonosodási vizsgálat miatt merült fel bennünk, hogy tudjam igazolni, hogy „miből építkeztem”?

Jól értelmezem a hatályos ajándékozási illetékről szóló szabályokat: egyenes ági hozzátartozók között a pénz ajándékozása átutalással és készpénzben is illetékmentes?

Köszönöm szépen, ha kérdéseimre válaszoltok.

monalisa1 # 2013.06.16. 13:12

Valóban., 2013. január 1-ről változott az illetéktörvény: Itv. 11. § (2) bek. szerint az egyenesági rokonok közt történő ajándékozást már nem kell bejelenteni.

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.16. 13:07

Nem kell bejelenteni.

monalisa1 # 2013.06.16. 13:00

Az ajándékozást 30 napon belül írásban be kell jelenteni a NAV-nak, azonban szja fizetési kötelezettség nincs mivel egyenesági rokonok közt 20 M Ft/fő-ig adómentes az ügylet.

Legjobb saját banknál egy-egy számlát nyítni a gyerekeknek és oda utalni a pénzt, akkor nincs bankok közötti utalási költség.

Az utaláskor az "ajándék" megnevezést oka kell írni, ekként a pénz eredete legalizált.

---
  • laikus hozzászóló
Katalin63 # 2013.06.02. 16:31

Kedves Fórumozók, ügyvéd ur! Szeretném megkérdezni, hogy ha az én nevemen lévő lakást - ami a szüleimé volt, de édesanyám is meghalt tavaly - eladom, két lányommal szeretném megosztani az eladási árát, tehát három részre osztanánk. Valamilyen bejelentési kötelezettségünk van? Esetleg a lányaimnak adózni kellene utána? Köszönettel.

kissistvn603 # 2013.05.30. 19:56

Szeretném fiamnak ajándékozni 10 éves 1200 cm3-es autómat. Terheli-e illeték az ajándékozást? Előre is köszönöm

sz.tamas # 2013.05.08. 12:08

Köszönöm szépen a válaszokat!

lajcsó # 2013.05.08. 10:03

"csak utalással történhet, vagy esetleg befizetheti az én bankszámlámra?"
Is-is, de akár kp.-ban is történhet a pénz átadása.
"Teheti ezt (utalás/befizetés) a külföldi bankszámlámra is?"
Akár úgy is.
"Kell-e róla külön szerződni vagy okiratba foglalni?"
Nem kötelező, de célszerű. (Pl. vagyonosodási vizsgálat esetén ezzel lehet igazolni a bevétel jogcímét)
"Terheli-e esetleg SZJA noha illeték mentes?"
Adómentes.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.08. 09:22

No para.

sz.tamas # 2013.05.07. 19:46

Tisztelt Fórumozók!
Azt szeretném megtudni, ha a nagymamámtól pént kapok ajándékba az eddigiekből az derül ki, hogy illetékmentes és be sem kell jelenteni a NAV felé.

A kérdéseim azok lennének, hogy:
csak utalással történhet, vagy esetleg befizetheti az én bankszámlámra?
Teheti ezt (utalás/befizetés) a külföldi bankszámlámra is?
Kell-e róla külön szerződni vagy okiratba foglalni?
Terheli-e esetleg SZJA noha illeték mentes?

Nagyon köszönöm előre is, ha valaki segítene a válaszával.
Üdv,
Tamás

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 15:59

Ha saját, akkor saját. De azért szólok, hogy nem mindig "saját" az, amit az élettársak, házastársak annak hisznek.

karika53 # 2013.05.04. 15:25

Kedves Ügyvéd úr!
Nem térnének el, mivel a lányom 1/2 tulajdoni hányad illetősége menne ajándékként, az élettársa pedig a 1/2 tulajdoni hányad arányának megfelelő összeget a saját pénzügyi forrásából finanaszírozná.
Így a vételi ár és a tulajdoni hányad is megfeleződik. Köszönöm a válaszát. Üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 13:38

Utalhatod egyenesen a vevőnek, egy későbbi vita esetén az még jobb is. Nem kell az adóhatóságnak bejelenteni.

Azt hadd jegyezzem meg, hogy ha a vételár felét te ajándékozod a lányodnak, a másik felét viszont a közös vagyon terhére finanszírozzák, akkor a valós tulajdoni hányadok nem 1/2-1/2 lesznek. Az pedig nem jó, ha a telekkönyvi arányok eltérnek a tényleges arányoktól.

karika53 # 2013.05.04. 13:32

Kedves Fórumozók!
Lányom az élettársával közösen, fele-fele arányban használt ház vásárlása előtt állnak. Az eladóval szóban már megállapodtak a vételi árban. A kérdésem az lenne, mivel a lányom az ő tulajdoni hányadára eső összeget én fogom ajándékképpen kifizetni, előbb a lányom számlájára utaljam át a pénzt és ő mint vevő fogja továbbutalni az eladó számlájára, vagy egyenesen utalhatom az eladó részére, mint vevő helyett illetékmentes ajándékozás ingatlanvétel címén. A másik kérdésem az lenne, hogy az egyeneságbeli rokonok közötti ajándékozást (a vételi ár fele) be kell- e jelenteünk a NAV-hoz, úgy tudom, hogy az idei évtől már nem kell.
Köszönöm előre is a jó tanácsot.
klarika 53

tamira2011 # 2013.04.26. 15:35

Tisztelt Fórumozók !

Szeretném megkérdezni ,mivel a férj nem egyenes ági rokon ,ezzel kapcsolatos az aggályom.
2008 . máj. hóban eladtam egy telek ingatlant , ez a bankszámlámra utalták , a férjem is eladott egy telek ingatlant 7 mill. Ft ért, ezt az összeget átutalta az én bankszámlámra ( nem kölcsönként és nem ajándékba , "talán "(?) közlemény rovatba azt írta ingatlan eladás ) , 2009 jan. hóban viszont Én utaltam a "bánkártyájára "ennél valamivel nagyobb összeget gépkocsi vásárlásra ,melyre fel is használta.
Szeretném megkérdezni
Kiszabhatja az új szabályok szerint illetékkötelezettséget visszamenőleg az adóhatóság ?
Nem volt hitelünk, más esetben számlánk közt nem voltak utalások.
Köszönöm szépen a választ !

zsuzsa67 # 2013.04.26. 14:04

Tisztelt Kovács úr,

Köszönöm szépen gyors válaszát.

További kellemes napot!

Üdvözlettel;
Zsuzsa

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.26. 13:57

Zsuzsa: akármennyi. Mert ez viszont tényleg ajándék.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.26. 13:56

Ha nem lett volna elég világos: ez nem ajándék. Ebből kifolyólag a kérdésednek ebben a formában értelme nincs.

zsuzsa67 # 2013.04.26. 13:08

Tisztelt Forumozók,

Édesanyám külföldön él, minden hónapban segit a költségeimet fizetni. Tehát minden hónapban pénzt utal át a számlámra. Mekkora az az összeg amit évente küldhet nekem és nem kell utána adóznom? Van e bejelentési kötelezettségem?

almaata # 2013.04.26. 10:32

gondolom valamit nem tudok és azért fordulok olyanokhoz/ide ahol valszeg kapok választ. no most a feltett kérdésre válasz helyett kérdést kaptam. Odáig ok hogy neked nyolc de attól még nem fogom megérteni hogy mire is gondolsz pláne nem hogy egy adott átutalt összeg miért ne lenne ajándék. ennél még azzal is előrébb lennék, hogy olvass vissza paraszt.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.25. 19:28

Az ajándék nem attól ajándék, hogy annak nevezed. De látom, nem érted. Nekem nyóc.

almaata # 2013.04.25. 18:17

amennyiben nekem szólt a kérdés azért lenne ajándék mert jan 1 előtt a számlák közötti utalás az illetékmentesnek számított függetlenül a személyek családfájától. no most a barátnőm számláján ragadt pénzemhez szeretnék hozzájutni ami mindenféle banki kamat akciók és a többi miatt került oda. a kérdésem még továbbra is él. tudtommal az nincs kikötve sehol hogy számlapénz ne lehetne ajándék.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.25. 09:32

Az mitől lenne ajándék?

almaata # 2013.04.25. 07:27

Tisztelt Jogi Fórum!

érdeklődni szeretnék, hogy a 150eFt-os illetékmentes ajándék milyen időintervallumra vonatkozik? Egy évre, hónapra vagy naponta kaphatok mentesen ekkora összeget. Éven átnyúló befektetésbe beragadt pénzt szeretnék visszakapni illetékfizetés nélkül.

vegh # 2013.04.16. 08:25

Tisztelt Jogi Tanácsadó!

Az lenne a kérdésem illetékügyben, hogy tud-e nekem illetékmentesen ingatlant ajándékozni a közjegyző előtt bejegyzett élettársam, vagy házastársnak kellene hozzá lennünk?

Illetve, ha mégsem nekem, hanem két kiskorú gyermekünk részére történne az ajándékozás, valóban be kell-e vonni az ügyletbe a Gyámhivatalt?

Válaszát előre is köszönöm!