ajándékozási illeték


pallp # 2013.04.15. 08:29

Tisztelt Jogi Fórum!

Ajándékozási illetékkel kapcsolatos kérdéssel fordulok Önökhöz. A nagyszüleim nekem ajándékozták a házukat, de a holtig tartó haszonélvezetüket rátették a házra (amiben most is laknak). A szerződést 2012. december 12-én írtuk, de a Földhivataltól a határozat csak 2013. január 09-én érkezett meg. Érdeklődni szeretnék, hogy nekik kell-e illetéket fizetni az ajándékozás (haszonélvezet) miatt?

Segítségüket előre is köszönöm!
pallp

peter71 # 2013.04.03. 09:04

Elnézést, de az előző kommentek átolvasása után sem világos, hogy mi az aktuális szabályozás a készpénz ajándékozás esetében.

Van e bármiféle adminisztratív teendőnk (adóhatósági bejelentés, ajándékozási szerződés) az alábbi esetben:

  • Édesanyám a saját bankszámlájáról utal át pénzt az én számlámra (>1 millió forint).

Előre is köszönöm a segítséget,
P.

csabi777 # 2013.04.02. 22:05

Tisztelt Jogi fórum!

A következő kérdésem lenne.
Házastársammal házat vásárolnánk, a vételár anyóstól ajándék címén érkezne. A házat 50-50% tulajdonrésszel vennénk.
Hogy lehetne ez illetékmentes?
Lévén ő nem adhat nekem se pénzt, se tulajdonrészt illetékmentesen. Esetleg szülő-gyerek-szülő utalással? Gyermekünk van, de még csak 2 éves.

Köszönöm előre is a gyors választ!

noemie89 # 2013.04.02. 00:40

Tisztelt Jogi Tanácsadó!
Édesanyám a napokban adta el egy örökölt termőföldjét, amely biztos, hogy semmilyen illetéket nem von maga után. Azonban a vevő nem közvetlenül édesanyámnak, hiszen ő nem rendelkezik bankszámlával, hanem nekem utalta a termőföld vételárát. Ez milyen kötelezettséget jelenthet nekem? Előre is köszönöm válaszát.

kostyild # 2013.03.26. 11:09

Tehát még ha az én nevemen van a bankszámla, akkor is közösnek számít, mert házastársak vagyunk.

Értem! Nagyszerű! Nagyon köszönöm! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.26. 09:52

Tudom, hogy megszűnt a kedvezmény. De ez az ajándékozás azért illetékmentes, mert egyenesági rokonok a felek.

wers # 2013.03.26. 09:00

Az a gond, hogy a férjemnek nincs Mo-on bankszámlája, mert külföldi állampolgár.
És? Egyébként akár a te számlád is lehet közös.

kostyild # 2013.03.26. 08:38

Az a gond, hogy a férjemnek nincs Mo-on bankszámlája, mert külföldi állampolgár.
Ami a "visszaadnám a pénzt" - dolgot illeti, azt úgy gondoltam, hogy később, 1 év múlva, ha már nem vagyok otthon a gyerekkel, és van rendes jövedelmem, amiből vissza tudom fizetni.

lajcsó # 2013.03.26. 08:24

Szerintem két megoldás lehetséges:

  1. A pénz a férjed bankszámlájára érkezik és ő adja át neked kp.-ban.
  2. A pénz a férjed bankszámlájára érkezik plusz, meg kell állapodni a bankkal, hogy a részleteket a férjed bankszámlájáról vonják le.
lajcsó # 2013.03.26. 08:19

Abban viszont igazad van, hogy a takarékbetét örökléssel, ajándékozással való megszerzésének illetékmentessége január 1-től megszűnt. Tehát csak az ezt követően kapott "takarékbetét" vonatkozásában kell valamit kitalálni.

lajcsó # 2013.03.26. 08:11

"inkább visszaadnám a pénzt, amit ajándéknak szántak, mivel nem tudom kifizetni az ajándékozási illetéket?" Még mindig "kavarsz". A visszaadni szándékozott pénz nyilvánvalóan több mint az illeték. Akkor most, hogy jársz jobban?

kostyild # 2013.03.26. 06:16

Bárcsak így lenne! De ha rákeresek az új illetéktörvényben a mentességeknél a "takarékbetét" szóra, akkor az már nem szerepel benne. Régen a 16. § (1) b) pontjában volt, és az most törölve lett.

Újonnan csak az ajándékozó egyenes ági rokona által megszerzett ajándék illetékmentes, viszont az anyós nem egyenesági rokon. Viszont az is muszáj, hogy az én számlámra utalja, és nem a férjemére, mert a lakáshitelt az én bankszámlámról vonják. Kp-ban pedig nem tudja ideadni, mert külföldön él.

Szóval ezért kérdezném, hogy lehet-e ajándék helyett kölcsönként elkönyvelni az ügyletet? És visszamenőleg lehet-e módosítani a bevallást, mondván, hogy inkább visszaadnám a pénzt, amit ajándéknak szántak, mivel nem tudom kifizetni az ajándékozási illetéket?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 11:42

Ne kavarj! Az ügylet ugyanúgy illetékmentes, mint korábban, csak már be se kell jelenteni.

kostyild # 2013.03.25. 10:36

Tisztelt Jogi Tanácsadó!

A következő lenne a kérdésem.
Az elmúlt fél évben rendszeresen utalt az anyósom a bankszámlaszámomra, mivel én otthon vagyok gyerekkel, a férjem fizetése pedig nem elég a megélhetésre + a lakáshitelünk kifizetésére.

Ezeket az összegeket mindig be is vallottam "takarékbetét ajándékozás" címén, és az korábban illetékmentes volt. Viszont most értesültem arról, hogy 2013. január 1. óta ez a mentesség megszűnt.

A kérdésem az, hogy

  1. a jövőben lehetséges-e, hogy ezeket az összegeket kölcsönként könyveljük el, és később azt visszafizetjük?
  2. visszamenőleg tudom-e valahogy törölni a takarékbetét-ajándék bevallásaimat a 2013. jan. 1-től kapott összegekre vonatkozólag, úgy, hogy ajándék helyett azokat kölcsönként könyveljük el?

Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel.

NLMester # 2013.02.14. 20:00

Üdvözletem!

A kérdésem a következő lenne: kollégám elajándékozna egy tanyát és édesapám lenne az ajándékozott aki őstermelő.
Ez esetben milyen illetékkel kell számolni, vagy jobban járunk ha adás-vétel történik jelképes összegért?

Az illeték meghatározásánál ki állapítja meg az ingatlan értékét, független értékbecslő vagy a NAV?

nyugdijas3 # 2013.02.07. 19:48

Előző hozzászólásommal kapcsolatos tanácsokat előre is megköszönöm.

nyugdijas3 # 2013.02.06. 19:42

Próbálok eligazodni a földtörvényen, meg az illetéktörvényen, de nem jutok egyről a hatra a következő kérdésben:

6 testvérnek van egy közös osztatlan belterületi földje, amelyet az egyik ott lakó testvér ingyen használ, mint őstermelő.
Bár haszonbérleti szerződést kötött velünk, de szerintem ő szívességi földhasználó, mert nem kérünk bérleti díjat tőle. Örülünk, hogy gondozza valaki a területet.

Az 5 testvér - akik nem is laknak ott - szeretne már megszabadulni ettől a földtulajdonától, a 75 éves földhasználó testvérnek ingyen átadva a tulajdonrészét, de lehetőleg a legkisebb anyagi terhet okozva neki, mert kisnyugdíjas. Itt az illetékre gondolok.

Melyik út járható? Egyáltalán lenne-e olyan megoldás, hogy illetékmentesen átadhatnánk neki, mint őstermelőnek? Lehet-e belterületi szántót, rétet testvérnek ingyen - illetékmentesen - ajándékozni?

Kristóf Nagy # 2013.02.06. 12:42

Köszönöm az információt, még annyi lenne a kérdésem, hogy édesanyámnak sem származhat emiatt semmi befizetnivalója?

Kristóf Nagy # 2013.02.05. 15:07

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.05. 14:28

Az illetékmentes.

Kristóf Nagy # 2013.02.05. 10:50

Édesanyámnak.

Rexor # 2013.02.05. 10:20

A pl. családtag mit jelent? Kinek akarod ajándékozni?

Kristóf Nagy # 2013.02.04. 18:06

Üdvözletem,

érdeklődni szeretnék meg tudná-e valaki mondani, hogy a 25 millió Ft.-ot érő ingatlanom ajándékozása esetén (pl családtag részére), mennyi illetéket kellene befizetnem?

Köszönöm.

Nagy Kristóf

zenokutya # 2012.07.30. 23:28

Koszonom a gyors es korrekt valaszt!
Meg annyi, hogy ha nem jelenti be, akkor milyen kovetkezmenye lehet? Buntetes jar a be nem jelentesert?
Azt gondolom, vizsgalat eseten max igazoljuk a kulfoldi vagyont (amihez amugy semmi koze nem nincs az Apehnak - szerintem) es annak szerzesi modjat.
Rosszul gondolom?

Rexor # 2012.07.30. 05:23
  1. Nem kell
  2. Előfordulhat.
  3. Igen, nem árt.
  4. Ha nem magyar illetőségűek akkor nem (legalábbis a magyar adóhatóságnak).