ajándékozási illeték


Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.09. 10:28

illetve én szeretnék a testvéremnek pénzt ajándékozni. Tudomásom szerint mindkét ügylet illetékmentes
Ez nem feltétlenül mentes.

Rexor # 2015.03.09. 09:37

Nem kell.

E.Anasztázia # 2015.03.07. 10:24

Tisztelt Ügyvéd úr!

A kérdésem a következő: édesanyám szeretné a lakását nekem ajándékozni, illetve én szeretnék a testvéremnek pénzt ajándékozni. Tudomásom szerint mindkét ügylet illetékmentes, azonban nem tudom, hogy SZJA-t kell-e bármelyikünknek fizetni.

Köszönöm a segítségét.

Rexor # 2015.03.04. 09:19

Nincs, előfordulhat, elég.

3m88 # 2015.03.03. 15:44

Kedves Fórumozók!

Érdeklődnék, hogy abban az esetben, ha külföldön dolgozó szüleimtől western unionon keresztül kapok pénzt ajándékba anyagi gondjaim (végrehajtás alatt álló tartozás) rendezésére, akkor van-e valamilyen bejelentési, adózási, illetékfizetési kötelezettségem? Összegszerűen 500.000ft-ról lenne szó.

Illetve, mivel sajnos munkanélküli vagyok vajon fognak-e ellenem bármiféle eljárást vagy vizsgálatot indítani, hogy mégis miből tudtam befizetni végrehajtás alatt álló összeget? Ha indítanak bármit, az esetben elég, ha megőrzöm a western unionotól kapott bizonylatot, hogy a szüleimtől kaptam a pénzt?
Köszönöm szépen előre is a megtisztelő választ!

műszer-automatika mérnök # 2015.02.12. 19:28

Kérem szíves véleményüket : Tulajdonostársunk (aki apja után örökölte az Ő 50%-os ingatlanrészt)elcseréli, akkor mi elesünk az ELŐVÁSÁRLÁSI JOGUNKTÓL ! ! !
A Földhivatal nem tehet (?) semmit, ha mi amikor felmerült az eladás szándéka (amelyet titkolt előlünk) akkor jeleztük,hogy elővásárlási joggal a feleségem élni kíván,ezt közölték.
Az elmondás szerint a módszer a következő volt:
Elcserélte azután a csertélt ingatlant a volt tulajdonostárstól "visszavásárolta" ..
Ez ellen sem lehet tenni semmit, ..
A földhivatal PEDIG nem ad ki feleségemnek mint 50% tulajdonosnak nem ad ki adatot, csak a BÍRÓSÁGnak, ha kéri..
Tehát: nekem kellet volna vételi ajánlatot tenni, ha megtudom, hogy árulja a részt,Feleségem mint 50%-os tulajdonos elővétellel megveszi. és így nem a JOGI KAPUN idegeniti el az 50% részt egy olyan illetőnek aki kiírtja a tujás részt és a melléképület felfeszítve valaki által, szerszámok sokminden kidobálva a kertbe..Naagy vállalkozó!
SZINTE KIJÁTSZIK,DE Ígérte(talán a Rendőr is bizonyíthatja, hogy kisavaz !!! minket! kérem tanácsukat!Tisztelettel:
a Tulajdonostárs férje

Vali56 # 2015.02.12. 17:41

Tisztelt Ügyvéd úr!

Köszönöm a válaszát. Az üggyel kapcsolatos további kérdésem az, hogy az ajándékozásra vonatkozó illetékmentesség szempontjából a mostohalányom - vagyis az elhunyt férjem lánya - egyenesági rokonnak számít-e?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.12. 15:38

11. § (1) Az ajándékozási illeték tárgya:

  1. ingó ajándékozása,

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt ajándékozás csak akkor esik ajándékozási illeték alá, ha arról okiratot állítottak ki, vagy ingó ajándékozása esetén okirat kiállítása ugyan nem történt, de az egy megajándékozottnak jutó ingó forgalmi értéke a 150 000 forintot meghaladja. Az ilyen ajándékozást a 17. § (1) bekezdés c), k), l), m), p), r), s) pontja alá eső ügyletek kivételével az állami adóhatósághoz 30 napon belül be kell jelenteni. A bejelentésre a 91. § az irányadó.

Vali56 # 2015.02.12. 14:45

Elhunyt férjem előző házasságából született lányának szeretnék pénzt ajándékozni. Kérdésem, hogy kell-e ezután illetéket fizetni?

makkusz # 2015.02.09. 07:55

Tisztelt Cím!
Érdeklődnék, hogy a fundamenta lakáskassza lejáratakor édesanyám megjelölt mint kedvezményezettet, ezért lakásfelújítás címén nekem utalták ki a megtakarított pénzt.
Ebben az esetben van-e valamilyen bejelentési kötelezettségem a NAV felé? Köszönöm szépen a tájékoztatást.

annavoice # 2015.02.09. 02:47

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Édesanyámtól ajándékba kapott 1 millió forintból egy kis házat tudnék venni ebben az évben. Más jövedelmem jelenleg nincs. Milyen illetéki és adózási, adóbevallási kötelezettségeim vannak és azokat mikor kell rendeznem,...valamint az ajándékozásról szükséges-e írásban is nyilatkozni? Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel Anna

Ildikó0328 # 2015.02.05. 13:40

Köszönöm szépen a választ.

lajcsó # 2015.02.05. 13:13

"Ez illetékmentes-e jelenleg?"
Igen. Bár ezt célszerű lenne házastársi vagyonközösséget megszűntető szerződésben rendezni.
"a bank (Erste Bank) azt mondta, hogy ahhoz, hogy kikerüljek a hitelből (merthogy ő szeretné tovább fizetni) nem fogadja el az ajándékozási szerződést, csak adásvételt.
Ez lehetséges?"
A bankoknál bármi lehetséges. De önmagában attól, hogy átruházod a részedet a férjedre, még nem kerülsz ki a hitelből. A hitelből úgy kerülhetsz ki ha helyetted lesz egy másik adóstárs, vagy a férjednek akkora jövedelme van, hogy nincs szükség adóstársra. Bár a bank biztos ami biztos alapon még ilyenkor is ragaszkodik az adóstárshoz.

Ildikó0328 # 2015.02.05. 09:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy válás alatt vagyok a férjemmel, viszont a lakáshitel kérdése nem világos. Van egy hitelünk (kb. 13millió devizahitel), amiben adóstárs vagyok és a lakásban résztulajdonos (50%). Szeretném neki ajándékozni. Ez illetékmentes-e jelenleg?
A másik kérdés, hogy a bank (Erste Bank) azt mondta, hogy ahhoz, hogy kikerüljek a hitelből (merthogy ő szeretné tovább fizetni) nem fogadja el az ajándékozási szerződést, csak adásvételt.
Ez lehetséges?

Köszönettel:
Ildikó

lajcsó # 2015.02.02. 08:22

Egyenesági rokonok (szülő-gyermek, nagyszülő-unoka stb.) közötti ajándékozás illetékmentes.

magnes86 # 2015.02.01. 17:09

Tisztelt ügyvéd

A kérdésem az lenne, ha a nevemen lévő ingatlant édesanyámnak szeretném ajándékozni, ebben az esetben van e illeték fizetési kötelezettség, és ha van mekkora mértékű?
Köszönettel
Ágnes

Massat # 2015.01.30. 16:41

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm a segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.30. 11:05

Célszerű írásba foglalni. Nem ügyvédkényszeres.

Massat # 2015.01.30. 08:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Még egy kérdésem lenne. Az ajándékozott összegről írjunk a gyerekeimmel ajándékozási szerződést?
Ha igen, akkor kell hozzá ügyvéd?

Massat # 2015.01.27. 17:05

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Még egy kérdésem lenne. AZ ajándékozott összegről írjunk a gyerekeimmel ajándékozási szerződést?
Ha igen, akkor kell hozzá ügyvéd?

Massat # 2015.01.24. 16:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm a segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.23. 17:16

Nem.

Massat # 2015.01.23. 15:26

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az ajándékozás után a gyermekeimnek lesz valamilyen adózási kötelezettségük.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.18. 14:01

Nem, nem.

Massat # 2015.01.18. 13:55

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Eladtam egy örökölt ingatlant.Kifizettem a hagyatéki és az eladási érték különbözete után a 16% szja-t, plusz az ingatlanon lévő hitelt. A megmaradt összeget a 2 gyermekemnek szeretném ajándékozni.
Kérdéseim, be kell-e jelentenem a NAV-nak, kell-e illetéket fizetnem.