Az öröklés időpontja az örökhagyó elhalálozásának időpontja. Vagyis tavalytól leszel tulajdonos, ha végigmegy a procedúra.
Vagyonadó (ingatlan) - 2010
Az öröklés időpontja az örökhagyó elhalálozásának időpontja. Vagyis tavalytól leszel tulajdonos az eljárás végeztével.
Az öröklés időpontja az örökhagyó elhalálozásának időpontja. Vagyis tavalytól leszel tulajdonos az eljárás végeztével.
Az öröklés időpontja az örökhagyó elhalálozásának időpontja. Vagyis tavalytól leszel tulajdonos az eljárás végeztével.
Az öröklés időpontja az örökhagyó elhalálozásának időpontja. Vagyis tavalytól leszel tulajdonos az eljárás végeztével.
A lassan frissülő oldal bosszúja. :-)
Akinek van hozzá jogosultsága, megköszönöm, ha 4-et töröl.
Köszönöm a választ!
Jelenleg 6-7 beadvány van az Alkotmánybíróság asztalán az ingatlanadó eltörlését kérve. Olyan döntés is születhet, hogy alkotmányellenes a bevezetendő adónem.
Az Alkotmánybíróság hétfőn tűzi napirendre a kérdést s február elején határoz.
Tehát lehet, hogy addigra okafogyottá válik amit a Fidesz igér kormányrakerülésekor.
Bubuska!
20 millióig illetékmentes vagy, onnantól kezdődik az alapszámítás. Az fölé megy az összeg, fizetned kell, de a másik szülód beleszólhat a öröklés menetébe. Mind tulajdon szempontjából, mind haszonélvezet...
Üdv!
Azt értem , hogy egy ingatlan = 1 adó , de ha 4 tulaj van , akkor ki vallja be? Mind a négyen ? Ha mindannyian ,akkor az Apeh hogy állapítja meg az adót ? Ha az adó négyfelé osztódik és mind négyen bevalljuk , akkor végül is a teljes adót kell befizetni fejenként ??!! Vagy rossz a logikám?
A bevallásban csak a lakás területét kell szerepeltetni , vagy az egész telket ? Ha az utóbbit ,akkor megyek a híd alá , vagy az unokáim is jelzáloggal terheltek lesznek...
Hogy világosab legyen a kép: Bp. Sashalom átlagos része, 304 nöl a telek, ezen van 160 nm ikerház a szülőkkel fele-fele arányban. Jobbik esetben kb 150 e Ft az adó , a rosszabbik esetben kb. 1,5 millió.....
A kérdéseimre egyenlőre nem találtam választ...
Tisztelt Fórumozók!
Idevágó témában szeretnék én is felvilágosítást kérni:
1 ingatlan 3-lakásos társasház - 4, haszonélvező,
(mivel nem a tulajdonosnak kell fizetni a vagyonadót, hanem a haszonélvezőnek)
4 haszonélvező van, melyből 3-nak első illetvemásodik lakásként számít állandó bejelentéssel, életvitelszerű ott lakással,nem éri el a 15 milliót egyik lakás sem, tehát úgy néz ki, hogy csak a 3. lakás után kell fizetniük,
a 4.-ik haszonélvezőnek nem lakcíme, Első lakása máshol van, 15 millió alatti ,második a társasházi és (adómentes) harmadik, negyedik lakás adókötlesnek számít.
1.)Kérdés, a 4-ik haszonélvezőnek kell-e fizetni az egész ingatlan után, vagy csak a ráeső 1/4-ed rész után.
2.) Na ezt hogy kalkulálja ki a kalkulátor, vagy a számitott értéket kell-e figyelembe venni, és kinek kell bevallani?
köszönettel
„(mivel nem a tulajdonosnak kell fizetni a vagyonadót, hanem a haszonélvezőnek)”
A haszonélvezőnek??
A jogszabályismertető (a nyitóoldalról nézhető) szerint:
az adóalany a tulajdonos.
A pontosság kedvéért:
Az adó megfizetésére az adóalany köteles.
Itt:
http://www.jogiforum.hu/hirek/22217
A pontosság kedvéért:
Az adó megfizetésére az adóalany köteles.
Itt:
http://www.jogiforum.hu/hirek/22217
Tisztelt Fórumozók!
Nahát engem is utolért tegnap a Vagyonadó láz, ingatlan kalkulátor, kíváncsi természetem miatt.
Kérdésem a következő lenne.
- Egy esetleges vagyonmegosztásnál mérvadó - e az ingatlan azon értéke melyet az APEH számol ki?
- Mitől lesz esetleg ez több vagy kevesebb akkor ha egy Ingatlanszakértő teszi ugyanezt?
Nekem már van egy 2008 év decemberi értékbecslésem egy ellenőr és egy szakértő által 5.3 M Ft.
Az APEH kalkulátora szerint 5.5 M Ft.
Ha a bíróság kiküld egy ingatlan szakértőt értékbecslésre az vajon milyen értéket hoz ki és miből számolja ki?
Köszönöm a válaszokat
Nem éri el a 30 milliót, szerintem nem kell vele foglalkozni.
Tisztelt Fórumozók!
Szintén vagyonadóval kapcsolatos segítséget szeretnék kérni. Úgy nagyjából értem én a dolgokat csak egy kis megerősítést szeretnék hozzáértő emberektől. Vagy ha mégsem jól tudom, úgy javítsatok ki légy szíves.
Jelenleg 50-50%-ban tulajdonosai vagyunk a férjemmel egy lakásnka egy társasházban.
Az APEH honlapján szereplő 2 fajta kalkulátor közül, ha jól értelmezem, a számított érték kalkulátor, ami a törvény alapján számol és a magasabb értéket adja ki, arra szolgál, hogy megtudjam van e BEVALLÁSI kötelezettségem.
A másik kalkulátor, a becsült értékre vonatkozó, az pedig arra, hogy ott megtudjam, az apeh szerint mennyi a lakásom forgalmi értéke és van e BEFIZETÉSI kötelezettségem.
Tehát, nekem jelen esetben a számított kalkulátorral 30 millió fölöti érték jött ki, így BE KELL NYÚJTANOM BEVALLÁST, de mivel a másik kalkulátor szerint (becsült érték), jóval 30millió alatt van az érték, így nem kell fizenem.
A kérdésem, már ha a fentieket jól értelmeztem, akkor a következő lenne:
- Ha a fentiek alapján BE KELL VALLANOM, de fizetnem nem kell, erre elegendő-e az apeh honlapján szereplő, becsült érték kalkulátor kitöltése elmentése? az apeh ilyenkor ezt bevallásnak veszi? vagy majd a tényleges adóbevallásnál a most kitöltött adatlapot a bevallás mellé kell tennem?
- Másik kérdésem, hogy mivel 50-50%-ban vagyunk tulajdonosok a férjemmel, a becsült érték kalkulátorral történő beregisztráláskor mindkettőnknek külön külön be kell regisztrálni ugyanazzal az ingatlan adatokkal?
Előre is köszönöm a segítségeteket!
Sziasztok.
Nekem az lenne a kérdésem, hogy egy jelenleg építés alatt álló házzal mi a helyzet. A tulajdonos nem lakhatja, hiszen még épül. Így bejelentkezve sem lehet erre a címre hiszen nincs használatbavételi engedély. A bejelentett lakcímen lévő ingatlannak nem tulajdonosa egyáltalán. Ilyen esetben van-e bármilyen bevallási (befizetési) kötelezettség?
köszi
tatti
Sziasztok!
Szeretném ingatlanadóban kérni a segítségeteket, mivel nálunk kicsit kusza a helyzet.
Van édesanyámnak és nekem is egy-egy lakóingatlanunk.
Mindkettő 30mFt alatt van, de a kalkulátor szerint olyan 22MFt a mienk ( de jó is lenne, ha érne ennyit).
A mi ingatlanunkat pár éve vásároltuk hitelre párommal úgy, hogy nemcsak mindkettőnknek van benne tulajdonhányada, hanem édesanyámnak is került rá egy haszonélvezeti jog.
Természetesen édesanyám saját házában él, a haszonélvezet más okok miatt került rá.
Az én és párom esete az tiszta, mivel 30MFt alatt van az ingatlan.
A kérdés, hogy édesanyámmal mi van. Bár nincs két ingatlana, de a meghatározás szerint haszonélvezeti jog szerint ő lenne a fizető fél.
Gondolom, a törvény abban gondolkodott, hogy a haszonélvező abban az ingatlanban él, aminek a haszonélvezeti jogát birtokolja.
Ebben az esetben mi az irányadó?
- A mi 30MFt alatt nem befizetendő vagyonadónkat kéne édesanyámnak kifizetni, és így nem fizet senki?
- Édesanyámnak a haszonélvezeti jog második lakóingatlannak számít és így fizetnie kell? Ha igen, akkor milyen arányban? (bár így olyan mintha az ingatlan egyik oldalról fizetésköteles a másik oldalról meg nem)
- Ha kell fizetni édesanyámnak, akkor mit jelent a rokkantnyugdíjasság? Emiatt úszhatja csak meg a fizetést.... Ha igen, akkor azt milyen szinten? Nem kell fizetnie, vagy kellene, de mentességet kap, és így ráterhelik mondjuk az ingatlanjára.
Segítségeteket előre is köszönöm.
Zoli
Tisztelt Fórumozók!
Én már lassan mindent kezdek kapizsgálni, csak a lényeget nem:
(különböző helyeken különböző féle képppen értelemzik)
Ki az adóköteles ha van tulajdonos, de bejegyzett vagyoni értékű jogosult van, azaz haszonélvező az alábbi idézet szerint:
"Az adó alanya az a személy vagy szervezet, aki vagy amely a naptári év első napján a lakóingatlan tulajdonosa. A tulajdonosok tulajdoni hányadaik arányában adóalanyok, amennyiben az ingatlannak több tulajdonosa van. Amennyiben a lakóingatlant az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jog terheli, az annak gyakorlására jogosult az adó alanya."
Ha erre nekem választ tud adni valaki, akkor tudom a további lépéseket.
Köszönettel
Ha az ingatlannak van haszonélvezője, akkor neki kell a bevallást elkészítenie és az esetleges adót megfizetni, függetlenül attól, hogy benn lakik-e az ingatlanban vagy sem.
Hasonló kérdést tettem fel néhány napja az APEH ügyinézőjének és konkrétan az én esetemre az alábbi választ kaptam:
Ha egy polgár 30M Ft alatti saját ingatlanban lakik és van egy 17M forintot érő ingatlanon haszonélvezeti joga, akkor neki kell bevallani és megfizetni a vagyonadót a 17 millás ingatlan után, akkor is, ha az ingatlannak van tulajdonosa, aki az ingatlanban életvitelszerűen lakik.
eSZeM!
Köszönöm szépen a választ! Hát ezek elég furcsa dolgokat fognak felvetni még családon belül is. Nagyon sok igazságtalanság van benne. Számomra az is, hogy a tulajdonos életvitelszerűen lakja, és a haszonélvező meg fizeti, aki nem is tartózkodik ott.
Szerintem rengeteg dolga lesz az ügyvédeknek, bíróságoknak.
Esetleg még a legközelebbi hozzátartozók békésen lerendezik egymás közt (ha tudják), de tuti, hogy a távolabbiak ölre mennek, abból meg perek lesznek.
Én megvárom az Alkotmánybíróság véleményét aztán beírok valami hülyeséget azután úgyis eltörlik.
websas
Megkaptam a választ a kérdésemre, konkrétan, ha egy ingetlannak van haszonélvezője, akkor ő jogosult bevallani és fizetni.
Ez mostmár legalább tiszta számomra.
De mi van abban az esetben, ha nekem van egy 30 millió alatti vidéki ingatlanom, melynek 100%-os haszonélvezője van. Értéke 18 millió Ft. Ezek szerint akkor ő fizetne, ha kellene.
(életvitelszerüen állandó bejelentéssel) Nekem is állandó lakcímem, a nyarakat ott töltöm.
Nekem a gyerek nevén lévő lakásokon van haszonélvezeti jogom.
4 lakáson 1/4 rész és csak az egyikben van ideiglenes tartózkodási lakcímem,(mindegyik 15 millió alatti) mivel az állandó a vidéki házamban van.
nekem milyen bevallási és fizetési kötelezettségem van?
köszönettel
Közismert hogy a haszonélvezeti jog birtokosa élvezi az ingatlan hasznát és viseli annak terheit, így a vagyonadóval kapcsolatban neki kell bevallást tenni és az adót megfizetni. Nincs itt semmi új dolog ami "a" tudnivalókat illeti.
A tulajdonos öröljön annak hogy a haszonélvező engedélyezi az ottlakást., akár lakbért is kérhetne és abból bizonyára kijönne a fizetendő adó összege.
"Mona"
laikus hozzászóló
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02