ingatlan eladás után fizetendő adó


osztap # 2022.01.16. 20:31

GM79,

Érdemes megnézned a NAV 09. információs füzetét az ingatlanértékesítésről, főleg a 7.2 fejezet és a 13.1 fejezet legutolsó bekezdése érdekes.
https://nav.gov.hu/pfile/file?…

Amint drbjozsef is írta, a sorozatjelleget a törvény újonnan épített ingatlanra és telekértékesítésre ismeri, ami nem ez. Ami Nálad érdekes, az a gazdasági tevékenység keretében történő értékesítés, ami viszont jó eséllyel befigyel. Ha Te gazdasági tevékenység keretében értékesítesz, az legalább az alábbiak miatt fontos:

  1. Az SZJA-törvény szerint önálló tevékenységből származó jövedelmed keletkezik külön adózó jövedelem helyett. Az előbbi főszabály szerint járulékköteles, az utóbbi nem
  2. Áfáznod kell. Ekkor lehet adómentességet választani a használt lakóingatlanra (tehát effektíve nem kell rátenned az áfát - nota bene: ez az alapfelállás a törvény szerint), de a bejelentkezést és a többi papímunkát rendesen kell csinálni, különben méretes mulasztási bírság jöhet
  3. Bónusz: Mivel az SZJA tv. 62. § (4) bek. szerinti adókedvezmény az ingatlan átruházásából származó jövedelemre vonatkozik, ami a külön adózó jövedelmek egyik fajtája, szerintem, ha a jövedelem önálló tevékenységből származik, arra nem érvényes. Magyarul, az "öt év tartás után nincs adó" szabály nem él (Szeretném, ha valaki megcáfolna!)

Mivel ez egy elég ritka eset, mielőtt belevágsz, érdemes lenne a lakóhelyed szerinti NAV megyei igazgatóságától egy postai levélben állásfoglalást kérned (nem email), konkrétan leírva az összes részletet. Véd egy adóellenőrzésnél, jobban, mint ez a fórum. :)
Szintén érdemes egy adótanácsadóval, de legalább egy könyvelővel alaposan átbeszélni.

drbjozsef # 2022.01.16. 21:40

Igaz, az üzletszerűség a leírt esetben eléggé valószínűen megállna.
Bár definiálva nincs, de több helyen példa a nagy telek felparcellázása, ami lényegében analóg GM79 esetével.
Sőt, van ahol egy darab lakás is az, hogy ha eleve azzal a céllal veszi valaki, hogy felújítás után továbbadja haszonnal. Bár szerintem az elmúlt 2000 évben, beleértve az avarokat is, nem volt ezen a környéken olyan, aki egy ilyen lakás (jurta) után fizetett volna áfát.

csavokaleb # 2022.01.29. 08:57

Kedves Segítők!
Eladtam egy lakást és egy garázst,két szerződés készült.Az új lakás drágább mint a régi lakás és a garázs együtt.
Új lakás vásárlásakor a garázsból származó bevétel beszámítható a vételárba?
A lényeg az,hogy vagyonszerzési illeték csökkenthető-e a garázs árával?
Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.29. 10:53

Nem.

csavokaleb # 2022.01.30. 08:07

Köszönöm a választ!

Jkati # 2022.02.14. 16:46

Tisztelt Szakértők!
1981. ben vásárolt zártkerti ingatlant 2021-ben értékesítettem. 40 év után jogszabály szerint jövedelem nem keletkezett.
Kérdésem, van-e bevallási kötelezettségem?
Tisztelettel Jkati nyugdíjas magánszemély

drbjozsef # 2022.02.14. 19:06

Jkati,

Egészen pontosan a ma hatályos jogszabályok szerint a vásárlást követő ötödik évben már nem keletkezik jövedelmed, és ugyanezek szerint ilyenkor se adófizetési, se bevallási kötelezettséged nincs.
Az adásvételi szerződést elteszed, egyéb teendőd nincsen.

potaj88 # 2022.02.15. 11:52

Ingatlan(rész) eladás utáni adózásban szeretnék egy kis segítséget kérni. Vásároltam 2018ban egy belterületi "kivett gazdasági épület" megnevezésű telket 5mFt-ért (udvar stb nem szerepel, csak szimplán kivett gazdasági épület) , területe 1400m2, ebből eladtam 400m2-t (amin az értékképző valójában lakás funkciója gazdasági épület áll) 10mFt-ért. A maradék 1000m2 megmaradt Nekem. Elszámolható értéknövelő/szerzéssel összefüggő stb költség 1,6mFt.

Több minden nem világos, egyrészt ezt teleknek kell e tekinteni és 10 év alatt csökken évi 10%-al az adóalap vagy 5 év alatt mint egy lakásnál? Másrészt maga az adóalap kiszámítása, ha szimplán területarányban számolom akkor a 400m2 kb 1,4mFt bekerülési, plusz a költségek 1,6mFt tehát az adóalap 7mFt lesz. Vagy mivel gyakorlatilag az értékképző részt adtam el, számolhatok 25%al, vagy teljesen más %al?
A sztorihoz még annyi ami valójában csak megerősítetlen pletyka, de a szomszéd aztmondta, hogy a telkem előző tulaja nem fizetett meg valami önkormányzati pénzt belterületbe vonáskor és ez nemis építési telek emiatt. Az ingatlannyilvántartási megnevezéséből Nekem ez hihetőnek tűnik, ilyenkor előállhat az, hogy a bekerülési költség = a teljes telek 18as vételára?

drbjozsef # 2022.02.15. 12:08

Jól értem, van egy 1400nm-es gazdasági épületed? Az nem semmi.
Biztos, jól nézed a tulajdoni lapot?
Amit eladtál, az tulajdoni hányad volt, gondolom.

potaj88 # 2022.02.15. 12:43

Bocsánat,nem voltam pontos: a telek területe 1400m2, a gazdasági épület maga kb 20m2. Tulajdoni arányban 400/1400-at adtam el, 1000/1400-at adtam el. A gazdasági épület azon az eladott 400m2-es telekrészen van. (a tulajdoni lapon az ingatlan megnevezése "kivett gazdasági épület" , ez tényleg ugy hangzik mintha 1400m2 lenne a gazdasági épület)

drbjozsef # 2022.02.15. 13:16

De, pontos voltál, értettem is, csak nem hiszem el. Nem kellene ennek így lennie.

potaj88 # 2022.02.15. 13:27

https://drive.google.com/…AJuvVWS/view?…

Felraktam a tullap I. részét .

potaj88 # 2022.02.16. 06:03

Tegnap voltam egy ügyvédnél teljesen más témában, de rákérdeztem találkozott e már ilyennel , hogy nincs udvar és elvileg ez egy hatósági igazolással "könnyen" javítható. Az adózáson ez változtat(na) bármit is ?

drbjozsef # 2022.02.16. 07:29

potaj88,

Én ezt tenném :

Meghatároznám, hogy a ház+400nm és a maradék 1000nm külön-külön mennyit ért az 5M forinton belül 2018-ban.
Az a bekerülési értéked, mármint az előbbi érték, amit eladtál.
Hozzáadod az elszámolható költségeket, és ezt vonod le a 10M eladási árból, ez a jövedelem.
Ha idén adtad el, akkor a 30%-ának a 15%-a az adó.
Ha még tavaly, akkor a 60%-ának 15%-a az adó.
(Nincs már külön adózás, minden ingatlan ugyanazzal az 5 éves sávokkal megy).

potaj88 # 2022.02.16. 07:58

Ez a meghatároznám kvázi egy saját (de reális) becslés?

drbjozsef # 2022.02.16. 08:13

Ha a vételkori szerződésben nem szerepel külön a felépítmény értéke, akkor igen.

Bevallanod, az adót kiszámolnod neked kell. Ha nem tetszik a NAV-nak, majd szól. Csekély az esélye.

potaj88 # 2022.02.16. 08:24

Köszönöm a választ! Nagyon sokat tanultam már itt ezen a fórumon :)

nagykrisztina # 2022.03.01. 15:59

Kedves Forumozók!

2021. márciusában édesapám eladta a mamám után örökölt lakást ( éppenhogy 5 éven belül ). Édesapám 2021. júniusában elhunyt. Egyedüli örököse vagyok, a hagyaték csak most januárban zárult le. A kérdésem az lenne, hogy van-e adózási kötelezettségem, amit idén be kell vallanom vagy bármi egyéb fizetendőm, amit nekem kell intéznem? ( Úgy értem, hogy a nav automatikusan nem értesít illetékről stb-ről? )

Köszönettel,

Majordomus # 2022.03.01. 16:15

Mint egyenesági örökösnek szerintem nincs.
.
Az ingatlan már nincs meg,legfeljebb az ára, ahhoz a Navnak már nincs köze.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.01. 16:57

Nana. Én nem vagyok benne biztos, hogy az örökhagyó személyi jövedelemadó-tartozását csak úgy elfelejtik.

Majordomus # 2022.03.01. 19:57

Az esélyes.
De nem lehet horribilis összeg.

escargot # 2022.03.09. 20:19

Szép napot!
Tavaly februárban meghalt a nagymamám, idén januárban volt a hagyatéki tárgyalás, anyu és a nagynéném örököltek egy lakást egy rakás rezsitartozással (unokatesó bent lakott és nem fizetett semmit). Illetéket nem kellett fizetniük.
Az ingatlan értéke a hagyatéki végzés szerint 13 millió. Ha eladják idén, akkor milyen összeg után kell szja-t fizessenek?
A teljes vételár lesz az adóalap vagy a 13 millió feletti rész?
A rezsitartozás és a közjegyzői díj csökkenti az adóalapot?

Köszönöm

drbjozsef # 2022.03.10. 05:12

escargot,

A 13 millió feletti rész lesz a jövedelem, az után kell csak adózni.
Ebből még a közjegyzői díj is levonható (mármint az adóalapból), mint a szerzéssel összefüggő költség (ahogy az ingatlanközvetítő vagy hirdetés díja ha van róla számla).

A rezsitartozás nem vonható le, ahhoz semmi köze se a szerzéshez, se az eladáshoz.
Ugyanakkor, ha bizonyítható, hogy a tartozást ki okozta (unokatesó egyedül lakott bent, nem a nagymama fogyasztotta, ő nem lakott ott), akkor (végső esetben polgári perben) követelhető tőle az összeg. Hajtsátok be rajta. Vagy legalábbis, próbáljátok meg...

Kis Mariann # 2022.03.10. 10:13

Tisztelt hozzáértők!

Házeladás elött állunk pár nappal.A fél házat kivásárolás alapján szerezte a férjem 200 ezer forintot irtak rá hogy ne legyen sok az illeték.
Nem telt el egy év és eladjuk a házat.Fél ház után kell elvileg adóznia.A szerződésben külön jelölik a garázsokat amik nem szerepelnek az alaprajzon.Ház eladás ára 15 millió,garázsok 3 millió.A kulün választás miatt mi után kell adózni teljes össze után?Remélem érthetően írtam és tudnak segíteni.Van esetleg valéami amivel tudjuk az adózás összegét csökkenteni?
Valami okosságot írni a szerződésbe
Nagyén szépen köszönöm ha valaki tud ebben segíteni.

drbjozsef # 2022.03.10. 11:09

Kis Mariann,

A kulün választás miatt mi után kell adózni teljes össze után?
A teljes összeg után. Az adó ugyanannyi mindenféle ingatlan után, 15%.
(A vevőnek az illeték lesz különböző, a lakás és a nem lakás ingatlanoké eltér)

Nincs okosság, jogszerű eljárás esetén.
Írhattok kevesebbet a szerződésbe, ha a vevő belemegy, de ez természetesen adócsalás, ahogy az is az volt, amikor nem a valós értéket írtátok be a szerzéskor.