ingatlan eladás után fizetendő adó


HKrisztián # 2019.05.25. 12:57

Köszönöm a válaszát!

cscs85 # 2019.05.30. 12:43

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdésem lenne:
2018-ban vásároltam egy ingatlant 21M Ft-ért.
Ha most eladom 34M Ft-ért és kb. 25M Ft-ért vásárolok külföldön (EU-n belül) egy másik ingatlant, akkor az SZJA fizetési kötelezettségem hogyan alakul? Beleszámít, azaz csökkentő tényező lesz a vásárolt ingatlan értéke, vagy nem, mivel nem Mo-n vásároltam?
Köszönöm válaszukat.
Üdvözlettel: Csaba

drbjozsef # 2019.05.30. 15:10

cscs85,

Semmilyen ingatlan nem számít. Az SZJA fizetésnél a lakáscélra költés kedvezménye 2008 óta nincs már.

A 13 millió különbözet után fizetned kell 15% adót. Nincs kedvezmény.

cscs85 # 2019.05.30. 15:28

drbjozsef,

köszönöm a választ.

TPeter # 2019.06.02. 21:49

Tisztelt Szakerto!

2016-ban kotottem szerzodest egy uj epitesu ingatlanra. A vegleges adasveteli szerzodes meg nem tortent meg, az ingatlan keszre jelentese idenre varhato. Ugy dontottem, hogy eladom a lakast, meg mielott atadasra kerulne. Mivel vegleges adasveteli szerzodes meg nem volt, igy nem kerult meg a nevemre a Foldhivatalnal az ingatlan. Kerdesem: hogy kell adozzak, ha az altalam leszerzodott osszegnel magasabb aron adom el a lakast? Nincs meg a nevemen az ingatlan, megis tovabb adnam egy harmadik felnek, aki az epittetovel kotne meg az ingatlan adasveteli szerzodest. Nekem jovedelmem keletkezik, hiszen magasabb aron adom tovabb az ingatlant, mint amekkora osszegre szerzodtem. Ingatlaneladasbol szarmazo jovedelemnek minosul ez, tehat 15%-kot kell adozzak a keletkezett jovedelem utan?

Koszonettel: TPeter

drbjozsef # 2019.06.03. 06:44

TPeter,

Ingatlan vásárlás esetén a jövedelem keletkezésének időpontja a szerződés földhivatalhoz való benyújtása.

Ilyen neked nincs, ingatlaneladásból nem keletkezhet jövedelmed.

Milyen szerződést kötöttél? Adásvételi előszerződést? Vagy az építésre vállalkozóit?

Ha előbbi, akkor azt nem tudod eladni a végleges szerződés megkötése nélkül (és ez esetben a vevőd pl. elesik a CSOK-tól is). Legfeljebb közös megegyezéssel felbonthatjátok a szerződést, de abból neked akkor nem nagyon lesz hasznod, azt az (ex)eladód fogja zsebre tenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.03. 07:07

ingatlaneladásból nem keletkezhet jövedelmed.
De másból igenis keletkezik.

drbjozsef # 2019.06.03. 07:08

Amíg nem tudjuk mi az a "szerződés", addig erre nem vennék mérget.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.03. 07:41

(Az Szja. tv. vonatkozásában minden bevétel jövedelem - amivel maga a törvény nem tesz kivételt.)

drbjozsef # 2019.06.03. 11:01

Az rendben, de hogy hogyan tud kilépni abból a szerződésből, és eladni másnak valamit ami nem az övé, azt én nemigen látom még. Bevétele se biztos, hogy lesz...

TPeter # 2019.06.03. 21:46

Adasveteli eloszerzodesem van a beruhazoval. Ez a dokumentum megnevezese, amit alairtam. Ha eladom a lakast, akkor ugy nezne ki az ugylet, hogy talalok en, vagy a beruhazo egy vevot, akivel en megegyeznek, hogy az altalam “vasarolt” lakast mennyiert engednem at neki. Pelda: ha mondjuk 20 millioert vettem az ingatlant az eloszerzodesben rogzitettek szerint, es 30 millioert atadom egy erdeklodonek, akkor az tortenne, hogy az eredeti eladasi arrol, tehat peldankban 20 milliorol keszulne adasveteli az altalam kijelolt vevovel, (tehat a beruhazo ugyanakkora osszegrol szerzodne a vevove, mint 2 eve velem), en pedig a vevotol kapnek 10 millio Ft-ot, ez az ara annak, hogy atengedem az ingatlant. En felbontom az eloszerzodesem a beruhazoval, a beruhazo ugyanakkora osszegrol kot egy szerzodest az uj vevovel, en meg kotok egy szerzodest az uj vevovel, hogy mekkora osszegert adom at neki az ingatlan vasarlasi opciot gyakorlatilag. Tehat a kerdes: hogy kell adozzak a 10 millio Ft bevetel utan? Ingatlan jovedelem 15% szja kulccsal, vagy egyeb jovedelemkent sokkal tobb adokulccsal?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.04. 05:43

Az egyéb jövedelem is 15%-kal adózik. Ez az egy kulcs van a személyi jövedelemadóra.

TPeter # 2019.06.04. 06:37

A 15%-os szja-n felul nem kell meg 19,5%-os SZOCHO-t is fizessek? (Ha egyeb jovedelemnek szamit az ugylet)

Nemesis01 # 2019.06.04. 15:33

Kedves Fórumozók!

2018-ban két ingatlant értékesítettem 7,25 Mft és 3, 5 M ft összegért. A most vásárolt ingatlannál a vagyonszerzési illeték kedvezményhez melyik összeget veszik figyelembe, illetve mi alapján döntik el?

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2019.06.04. 16:50

Nemesis01,

Itv.21§(4)Ha a magánszemély több lakástulajdont cserél, illetve a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, értékesít, az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakáscserével, lakásvásárlással szemben - a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő, azonos jogcímű - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni.

Azt lehet beszámítani, amelyiket később adtad el.

Nemesis01 # 2019.06.04. 17:51

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a gyors választ! ????

Nemesis01 # 2019.06.04. 18:11

Még egy kérdés. „... a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni.”
Ez nem jelenti azt, hogy ha a korábban eladott, a kedvezőbb illetményalap, akkor az is beszámítható?

Köszönöm.
(Az előző hsz.-ben a kérdőjel véletlen volt.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.04. 18:13

közvetlenül megelőző vagy követő

Már drbjozsef is kiemelt bolddal.

drbjozsef # 2019.06.05. 04:48

Nemesis01,

Ha az egyiket a vásárlás előtt, a másikat a vásárlás után adtad volna el, akkor választhatnál a kettő közül, amelyik neked jobb.
Ha csak a vásárlás előtt adsz el többet, akkor csak az utolsó számítható be, ott nincs választás.

haromp # 2019.06.11. 10:33

Tisztelt Szakértők,
A lakásunk eladása, és egy új építettése után a NAV 2 millió forint személyi jövedelemadót kíván befizettetni a feleségemmel. Az eladott lakás a 100%-ban a feleségem tulajdona volt, a most épülő 80%-ban az övé. Érdemes-e a tulajdoni arányokon változtatni, annak érdekében, hogy kevesebb lehessen a befizetett adó.
Válaszukat előre is köszönöm.
haromp

drbjozsef # 2019.06.11. 10:59

haromp,

Nem.

A fizetendő adónak semmi köze nincsen az új ingatlanhoz.

A másik lakás vásárlás kedvezményét már vagy tíz éve eltörölték.

(Az új ingatlan után (esetlgesen) fizetendő illetékkedvezménynél számíthat a régi lakás. De ha a meghagyást a NAV már kiszabta, akkor megint késő szerintem.)

edverush # 2019.06.26. 07:00

Tisztelt Szakértők!

1997-ben vásárolt ingatlanomat 2019-ben eladtam 19 millióért. 38 millióért fogok most házat venni.

Azt szeretném kérdezni, hogy a vagyonszerzési illetéken kívül terhel-e valamilyen adófizetési kötelezettség? Illetve, hogy ezt valamilyen NAV-os nyomtatványos be kell-e jelentenem?

Köszönettel!

oligaliga # 2019.06.26. 07:08

edverush

Adófizetési és bevallási kötelezettséged nincs. Nem kell bejelentened az eladást.

drbjozsef # 2019.06.26. 07:39

edverush

Viszont a mostani vásárlásnál szólj az ügyvédnek, hogy előzőleg adtál el ingatlant, kéred az illetékkedvezményt, és töltse ki a megfelelő adatlapot. Már ha esetleg magától nem kérdezne rá.

edverush # 2019.06.26. 09:04

Köszönöm szépen a gyors válaszokat!