lakás adás vételi illeték


mama t. # 2007.10.07. 12:17

Sziasztok

Jo hogy itt is vagy Monalisa, hatha ebben a kerdesben is jartas vagy, nemcsak bontoperben :)

Kerdes: Budapesti ingatlanom eladasra kerult ez ev majusaban, es mivel az orszagbol elkoltoztem, (vissza sem szandekozom koltozom), igy nem vettem masik ingatlant belole Magyarorszagon. (bar kulfoldon sem)
Magyarorszagon igy ez azt jelenti, hogy mivel a volt lakasom eladasra kerult, igy nincsen bejelentett lakcimem.???
Most akkor kell adoznom vagy sem a lakas eladasi ara utan?

Koszonettel
mama T

monalisa1 # 2007.10.06. 19:23

Még a pénzügyminiszter sem tudja hogy a Parlament a december 20-i végszavazáson a jövő évi adó- és illettörvény miként is módosul majd...

hali.anna # 2007.10.06. 15:22

Én másképpen hallottam. Lehet,hogy rosszul értelmeztem, de mintha arról lenne szó, hogy az adás/vétel esetén a vevőnek nem kell majd illetéket fizetni-, ha 5 éven túli a lakás,nem adót. Rosszul tudom? Hiszen a szja kedvezény eltörléséről is szó esett, hogy jövőre az új ingatlanok vásárlása esetén ha egy éven belül adok-veszek, nem lehet majd az adót beszámítani. Téves lenne az értelmezésem?

monalisa1 # 2007.10.05. 20:00

A mádosik kérdésre:
Lakásingatlan eladása esetén a vásárláskori összeg és az eladáskori összeg különbözete után 25% a személyi jövedelemadó kötelezettség. (Csökkenthető a vásárláskori ügyvédi díjjal valamint az esetleges korszerűsitás, modernizásálás számlával igazolt költségeivel.)

15 évnél régebben vásárolt lakás/ház eladása esetén nem kell személyi jövedelemadót fizetni. Ellenben a 15 év és az 5 év közötti időszakra (= 100%) évente 10-10 százalék engedmény van.

Ha a pénzt egy éven belül netán ismét ingatlan vásárlására fordítod magad vagy családtagod részére, mentesülsz az adó megfizetése alól.

Ha 4 éven belül ismét vásárolsz egy lakás és/vagy házat, a befizetett adó visszakérhető.

igggen # 2007.10.05. 15:18

Megírnátok pontosan mi ez a javaslat? Ha 5évnél régebben vettem a lakást nem kell adózni ha eladom? Lehet hogy félreértettem, világosítsatok fel. Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.02. 19:53

Az az adó lesz - és nem vételkor, hanem eladáskor. De még az is csak javaslat.

hali.anna # 2007.10.02. 19:51

Köszönöm a választ, csak nem tűnik logikusnak, hiszen fejenként 5 millió Ft értékben vásároltak lakást,vagy lakásrészt, nem 10 -ért.
A másik kérdésem: jövőre az 5 éves lakások utáni illetéket eltörlik???Ebben az esetben érdemes lenne várnunk januárig?
köszönöm, üdvözlettel

Dr. M. Tóth Zoltán (törölt felhasználó) # 2007.10.02. 17:36

Hali Anna!

Szerintem nem jogosultak a gyermekeid az illetékkedvezményre, mert az egész lakástulajdon forgalmi értéke meghaladja a 8 millió forintot.

www.adojogasz.hu

hali.anna # 2007.10.02. 15:13

Az előző kérdésemre részlegesen kaptam választ-azt értem már, hogy nem 4 millió/fő a kedvezmény, hanem összesen az egészre volnatkozik.
A másik kérdésem még megválaszolatlan, vagyis huszonévesek első, de használt lakás vásárlásakor-visszterhes-esetén a 10 millió értékű össz ingatlan ár, mivel feleződik-5-5 millió ft értékben- így az illetékmentességet igénybe lehet-e venni?
köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.02. 06:06

Inkább csak akkor, ha biztos vagy benne, monalisa.

Ha többen szerepelnek a szerződésben a vevői oldalon, akkor a kedvezmények határértékei az arányoknak megfelelően csökkenek. Érthetőbben: az egészre számolják ki az illetéket, és azt osztják el közöttük. Vagyis jelen esetben nem 4 millió forintig lesz 2% az illeték egyik-egyiküknek, hanem csak 2-ig.

monalisa1 # 2007.10.01. 21:37

Csak mint laikus...
Én úgy tudom, hogy első lakás vásárlásakor (= tehát vásárlás és nem ajándékozás és/vagy örökség) csakis a vadiúj lakásra vonatkozik az illetékmentesség. Ha rosszul tudom, elnézést.

Ami a 10 mFt forint vagyonátruházási illeték dolga: mivel megosztódik kettőjük közt a szerzési érték, 4 - 4 mFt-ig 2%, az afölötti 1 - 1 mFt-ra 6% az illeték. (Ha rosszul tudom, lásd mint fent.)

A kiszabásra kerülő illeték megfizetésére lehet kérni részletfizetést, aztán vagy megadják vagy nem. (Ürlapok kitöltése, jövedelmi stb. igazolások csatolása.)

hali.anna # 2007.10.01. 20:53

Visszterhes adás-vétel történik, 2 gyermekünknek adjuk el lakásunkat.
Kérdésem: 10 millió ft vételár esetén - 5 millió ft/fő érték után kell-e az illetéket számolni? Mivel huszonévesek, mentesülhetnek-e az illeték alól, 1.lakás szerzés jogán? Fejenként így 8 millió ft alatt van a vételár.
Másik kérdés: Ha nem, akkor az illetéket 2x 4 millió ft utáni 2% formájában számítják-e, mivel 2 tulajdonrészre oszlik, vagy együtt veszik a 10 millió ft-ot alapul??
Köszönöm.