GYED,GYES, táppénz


Fuffancs # 2008.01.01. 23:57

Sziasztok!

Problémám a következő: Jelenleg még Gyes-en vagyok itthon a kislányommal, de a Gyes ez év márciusában lejár. 4 éve dolgozom közalkalmazottként egy általános iskolában (határozatlan idejű szerződéssel), ahova a Gyes lejárta után nem szeretnék vissza menni dolgozni, fel fogok mondani. (A Gyes és a Gyed időtartamára fizetés nélküli szabadságot kaptam.) Nem tudom, hogy jól tudom-e,de valahol azt hallottam, hogy közalkalmazottak esetében talán 60 napra változott a felmondási idő. Jól tudom? A gondom az, hogy a felmondási időt semmiképpen nem szeretném letölteni. Az lenne a kérdésem, hogy mikor járok jobban:
1., ha még a gyes lejárta előtt 60 nappal felmondok, és akkor biztosan véd a Gyes a felmondási idő letöltésétől, de mi lenne ebben az esetben a ki nem vett szabadságaim sorsa?Ki kell hogy fizessék?

2., ha csak a Gyes lejártával adom be a felmondási papíromat, akkor, ha jól tudom a felgyülemlett szabadságaimat felhasználhatom a felmondási idő letöltése alatt. Ebben az esetben viszont nem tudom, hogy 2 év Gyed, 1 év Gyes és a szülést megelőző 6 havi táppénz alatt mennyi szabadságom gyűlt össze? Elegendő lenne-e a 60 napra? (Már amennyiben tényleg 60 nap a felmondási idő.)És ebben az esetben, ha a felmondási idő alatt veszem ki a szabadságaimat milyen összeget kapok? Az alapfizetésemet?És mennyiben rendelkezhet az iskola igazgatója a szabadságaimmal?

És végül azt szeretném még tudni, hogy történhet-e a felmondás postai úton, ill. kérhetem-e hogy az iskola is postai úton küldje meg részemre az igazolásaimat, járandóságaimat?

Hajni13 # 2008.01.01. 16:38

Sziasztok!
Tudna nekem segíteni valaki abban,ha két cég között jön létre megbízási szerződés és a megbízott személyt azonnali hatállyal,kirúgják,akkor mi a hivatalos eljárás?A szerződésben 30 napos felmondási idő szerepel mind két cég részéről,a bér pedig órabér?Köszönöm! Hajni

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.01. 15:20

Éppenséggel feljelenteni nem kell őket. Pert kell indítani a munkaviszony megszüntetése jogellenességek megállapítása iránt.

podaca # 2008.01.01. 10:44

Sziasztok!

Állapotos vagyok. A munkahelyemen amikor ezt megtudták megírták helyettem a felmondólevelet és azt akarték hogy írjam alá, azt mondták addig nem engednek ki amíg alá nem írom. Nem írtam alá semmit. Elmentem orvoshoz, egyéb betegségeim miatt is veszélyeztetett terhes vagyok. Táppénzre vettek. Még aznap amikor táppénzre mentem, kirúgtak. Elküldték a megszűnésről a papírokat postán. A táppénzre vétel dátuma és a "kirúgás" dátuma ugyanaz. ÉS a másik két munkatársammal aláírattak egy jegyzőkönyvet arról hogy én szóban kimondtam azt hogy felmondok. Amit persze nem mondtam és a jegyzőkönyvet sem írtam alá.
Mik a lehetőségeim, azonfelül hogy feljelentem őket?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.31. 12:55

Mi lenne? Kifizetik.

Niki7777 # 2007.12.31. 09:49

Köszönöm segítségét! És a szabikkal?Azzal mi lesz, arról nem tud valamit mondani?
Köszönettel
Niki

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.30. 22:45

A gyedet nem fogják újra kiszámolni, marad annyi, mint eddig.

Niki7777 # 2007.12.30. 20:01

SZiasztok!
Segítség kellen.A köv.lenne szó: 5 évig egyhelyen dolgoztam, 2005. februárjában elmentem táppénzre, júliusban megszültem első lányomat.19 hónapra rá megszültem 2007.februárjában második lányomat, tehát most GYED-en vagyok. Most derült ki hogy ahol dolgoztam cég február vagy március körül megszűnik.
Eddig ugye a 2005-ös fizetésemet vették alapul a GYED kiszámításához, de ha megszűnik a cég akkor mit fognal alapul venni? Meg, 2005 óta mennyi szabim lehet amit ugye ki kellene fizetnie a cégemnek?
Köszönöm a segítséget
Niki

emecs # 2007.12.19. 21:54

Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.19. 12:24

Táppénzt akkor kaphatsz, ha egészségügyi okból keresőképtelennek nyilvánít az orvos. Az úgynevezett passzív táppénzzel is ez a helyzet, azzal a különbséggel, hogy amikor folyósítják, már nem vagy munkaviszonyban. A munkaviszon megszűnését követő hárpm napon belül kezdődhet el, és legfeljebb 45 napig tarthat.
A tgyás, gyed jogosultsága nem ez, hanem az, hogy a szülést megelőző két évben összesen 180 nap biztosítási jogviszony meglegyen. Az meg neked megvan.

nyúlvera # 2007.12.19. 12:12

Sziasztok!

Segítségetekre lenne szükségem.Sajnos eddig nem foglalkoztam ezzel a témával, bizonytalan vagyok. Örülök hogy rátaláltam a fórumra, remélem még időben.
Alkalmazotti munkaviszonyban vagyok határozott idejű szerződéssel 2007 március 1-től 2008 január 1-ig. 2008 február 7-ére vagyok kiírva szülni. Úgy tudom passziv táppénzt kaphatok ilyenkor? ez azt jelenti biztositott vagyok, tehát jogosult a tgyas-re, gyedre??
passzív táppénz igénylésének mi a menete?
Előre köszönöm, és várom válaszotokat,
Nyúl

hally # 2007.12.16. 17:57

Üdvözlet

2007 Nov 14-től fizetésnélküli szabadságon voltam, majd dec 14-én megszünt a munkviszonyom.

Az új munkahelyemen azonban valószinüleg csak január 20-tól alkalmaznának.

Időközben kiderült az is hogy kisbabát várunk, és jövő év aug-ban szülni fogok.

Kérdésem arra irányulna, hogy ha csak jan végén kezdek el dolgozni, mi alapján fogom kapni a tgys-t, valamit a gyed-et, mivel nem lesz folyamatos 180 naptári napi jövedelmem.

köszönöm a választ

Hallyka

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.15. 08:09

A keresőképtelenség ideje alatt nem élhet a munkáltató rendes felmondással. Ha a táppénz ideje hosszabb volt, mint 30 nap, akkor ez a "védelem" a keresőképtelenség megszűnése után még 30 napig tart. Ez azt jelenti, hogy a felmondási idő nem kezdődhet el hamarabb - magát a felmondást már az első munkában töltött napon közölhetik.
A felmomndást indokolni kell, az indoklásnak valósnak és okszerűnek kell lennie. Az nemigen áll meg a bíróság előtt, hogy "felvetünk valaki mást", az meg biztosan nem, hogy "mert táppénzre ment".

12 év (ugyanazon munkáltatónál eltöltött, folyamatos) munkaviszony után a felmondási idő 55 nap, ebből legalább 28-ra fel kell menteni a munkavégzés alól. A végkielégítés 3 havi.

Még valami: nem lehet a munkaszerződést egyoldalúan módosítani, a munkakört megváltoztatni. Tehát ez a másik részlegbe való "áthelyezés" sem tűnik tiszta dolognak. Átirányításra van mód, de csak szabályosan,és évente legfeljebb 44 napig.

emecs # 2007.12.15. 04:10

Bocsi délután lemearadt kiről van szó igy már érthetőbb.
Kedves kovács Béla Sándor!

A kérdésem a következő lenne.Nov.13-én közölte nejem a fönőkével hogy epeműtétre megy ami nov 20. megtörtént most táppénzen van.December elsejével áthelyezték volna a cége másik egységébe ahol leltárral kezdet volna és uj számítógépes rendszert inditottak volna el.Ma volt a cégénél ott közölték vele még nem tudják mi lesz vele de már helyette vetek fel valakit.Nov 13.-án még azt mondták minden oké nyugodtan mehet mütesse meg magát.Meddig lehet táppénzen az orvos 6 hetet mindenképen ajánl.12 év munkaviszonya van ez idő alatt csak szűlési szabadságon volt.Milyen jogaink vannak és fel tud e mondani neki?

üdv emecs

emecs # 2007.12.14. 14:02

Kedves kovács Béla Sándor!

A kérdésem a következő lenne.Nov.13-én közölte a fönőkével hogy epeműtétre megy ami nov 20. megtörtént most táppénzen van.December elsejével áthelyezték volna a cége másik egységébe ahol leltárral kezdet volna és uj rendszert inditottak volna el.Ma volt a cégénél ott közölték vele még nem tudják mi lesz vele de már helyette vetek fel valakit.Nov 13.-án még azt ondták minden oké nyugodtan megyen mütese meg magát.Meddig lehet táppénzen az orvos 6 hetet mindenképen ajánlott.12 év munkaviszonya van ez idő alatt csak szűlési szabadságon volt.Milyen jogaink vannak és fel tud e mondani neki?

üdv emecs

LI-ana # 2007.12.11. 11:12

Sziasztok.Ha valaki tud segiteni azt megköszönöm.2007 jan.3-tól dolgozom gyes mellett.Gyesem március végén járt le.Novemberben derült ki,hogy megint gyermeket várok és mivel olyan helyen dolgozok/tam/ami veszélyes munkahely ezért kénytelen voltam elmenni táppénzre.A gondom az hogy vagy is a kérdésem,hogy mi után kell a táppénzemet kiszámolni?

karakteres # 2007.12.11. 11:01

Kedves Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a választ. Kissé le vagyok nangolva. Kérdésedre a válasz, hogy igen beltag voltam. 14 éves vállalkozásom ment tönkre míg engem terhesen felkettek és nyugtatóztak hónapokig a kórházban miután a cégvezető élettársam úgy döntött sem a gyermekem sem én nem kellek és egy hetes terhesen elhagyott. Mivel a közös gyermekünket nem voltam hajlandó "eltetetni" úgy negyven évesen, bosszúból elrendezte a további életem a saját Bt-mben. Túléltem és most okosabban próbálom két lurkóval a hátamon újrakezdeni az életem.

Mivel más megoldást nem látok az újrakezdésre ismét vállalkozáson töprengek, de nem tudom melyik a legmegfelelőbb esetemben hiszen 5 évig felelek az előző társaság dolgaiért, mégna nem is én intéztem. Kérdésem még az lenne, hogy a felszámolás kezdetének időpontjától számított 5 év vagy a záró időponttól számítódik az az öt év.

Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.10. 15:06

Azért nem munkaviszony, mert a törvény nem tekinti annak. Amit kaptál a személyes közreműködésért, az nem bér volt, hanem díj. Az más kérdés, hogy az is járulékköteles jövedelem, és biztosítási jogviszony, s mint ilyen jogosultságot ad ellátásokra, például a gyedre. (A gyes alanyi jogon jár, arra nem valami "alapján" mentél.)
Csak remélni tudom, hogy nem beltag voltál.

karakteres # 2007.12.10. 14:21

Milyen jó anyukának lenni és aztán jön a fekete leves, amikor letelik a gyes. Az egy dolog, hogy negyven fölött kisgyermekkel egyedülállóként sehol sem talál az ember munkát, de még a gyest követő szabadságtól is megfosztják.
2007. októberében telt le a gyes, gondoltam megkeresem a felszámolót mivel közben sajnos a vállalkozás ahol dolgoztam felszámolás alá került. Még annak is utánajártam, hogy talán ebben az esetben a szabadságra járó bért is megigényelheti a felszámoló a bérgarancia alapból . Megcsillant a szemem, mivel kellőképpen magas jövedelmem volt, hogy az a 3 havi összeg igazán sokat segítene a munkanélküli időszakomban. Hát csak reméltem.
A felszámoló szerint ugyanis csak tagi viszonyom volt a Bt-ben, ezért nem jár bér a szabadságra, de még szabadság sem jár. A felszámolás 3 éve tart, de még nem fejeződött be, így munkanélküliként sem regisztrálnak, mert csak a felszámolást követően szűnik meg a tagsági viszonyom, ami feltétele annak, hogy valakit regisztráljanak. Az lenne a kérdésem, hogyha havi rerndszerességgel bért számfejtettek a Bt-ben és bérfizetésem is volt, akkor most nem értem, hogy az miért nem munkaviszony? Az alapján mentem gyedre illetve gyesre. Erre szeretnék választ kapni.
Köszönettel!

sinus69 # 2007.12.09. 21:43

Letícia: jól mondta az orvosod, igaza van. Én is így csináltam anno.
Logi: neked mondta KBS: nem, nem.

Logi # 2007.12.09. 20:11

Kedves Kovács Béla Sándor!

A "Nem, nem" hozzászólásodat nwekem szántad?

Logi

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.09. 19:56

Nem, nem.

Logi # 2007.12.09. 19:51

Üdvözletem!

Kérem aki tud, segítsen nekem az alábbi kérdésekben. Előre is köszönöm.

1., GYED mellett lehet-e dolgozni?
2., nagyszülő elmehet-e GYED-re? HA igen, ki lehet e számolni, hogy mennyi lesz ezesetben a GYED összege?

Mégegyszer köszönöm a segítséget.

Leticia # 2007.11.23. 10:48

Sziasztok!

Segitségeteket kérem 2004 ben keztem egy kft-nél onnan mentem el gyesre 2005szeptemberében. Most megint babát várok. A házi orvosom ajánlotta hogy adjam fel a gyest és menjek el táppénzre,mert igy többet kapnék. lehetséges ez! A kft nem tb kifizetö akkor mi van igy is hozzájuk kell fordulnom,hogy mit tegyek. Elöre is köszönöm a segitséget.

seva75 # 2007.09.29. 19:22

Üdv!
A következő ügyben szeretnék segítséget kérni.

Az én helyzetem a következő: 2005. május 1-én megállapodást kötöttem a tb-vel (ekkor már terhes voltam), november 21-én született meg a kisfiam. Kaptam is mindent rendesen egész eddig. Közben terhes lettem és már meg is született a kicsi augusztus 23-án. Érdeklődésemre azt az információt kaptam a tb-ügyintézőtől még február-március körül, hogy amennyiben a testvér 2 éven belül születik meg, jár ugyanúgy az ellátás, mint eddig. Meg is nyugodtam.
Most beadtam az igénylést tgyásra és ezt a választ kaptam: vonjam vissza igényemet, mert az ellátásra nem vagyok jogosult, mivel nem rendelkezek biztosítási jogviszonnyal, mert 2006. április 30-án megszűnt a megállapodás szerint a biztosítás, a 2006. 05.08-án indult gyermekgondozási díjat már passzív jogon folyósítják, ezért 2007. nov. 22-től igényeljem a gyes-t az Államkincstártól.
Ez óriási pofon!!! Mit tehetek? Olvastam mindenfélét, de a szakkifejezésekkel és kiskapukkal abszolút nem vagyok tisztában, ezért kérek segítséget. Ha más lehetőség nincs az apuka is igényelhet valamit? A gyes annyira kevés, hogy muszáj valami megoldást találnunk.
Segítséget előre is köszönöm: Évi