GYED,GYES, táppénz


Neso87 # 2018.04.18. 14:33

Tisztelt Szakértő!

  • 2008. 12. 10 óta dolgozom folyamatosan, 2016.12.21-én megszületett a kisfiam, bruttó fizetésem 129.000Ft volt ebből számolták a CSED-et. Viszont 2017.01.01-én valamint 2018.01.01.-én változott a fizetésem, bruttó 198.050Ft. most a szerződésem szerint.

Most GYED-en vagyok a kisfiammal és tervezzük a második babát, viszont nem tudom, hogy még 2 éves kora előtt terhesnek kellene e lennem, hogy a magasabb fizetésemet számítsák a következő CSED-re.
Esetleg vissza kellene mennem dolgozni, hogy a magasabb összeget vegyék figyelembe?

Válaszát előre is köszönöm!

KissMtina # 2018.04.18. 14:19

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-et kapok hét hónapos kislányom után. A szülést megelőzően megvolt a minimum foglalkoztatási időm, jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok, tehát van élő munkaviszonyom. Év végén tervezünk Angliába költözni, ennek kapcsán lenne két kérdésem:
1. Ha felmondom ez itthoni munkaviszonyomat, akkor is jár e a GYED a kislányom két éves koráig?
2. GYED mellett van e lehetőségem külföldön részmunkaidős állást vállalni?

Köszönöm!
Tina

Jusztasz # 2018.04.17. 06:58

Trilla1982 2018.04.14. 21:49

Tisztelt Szakértő,

Ha van 1.5 év munkaviszonyom, de ezután munkanélkülin vagyok a szülés előtt 5 hónapot, akkor jár csed?

Ha igen, mwnnyi?
Vagy akkor semmi nem jár?
Utána gyes és gyed sem?

Köszönöm

T. Kérdező!

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki a szülés napján –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Látható, hogy a jogosultsághoz két feltétel együttes fennállása (konjuktív feltétel) szükséges.
Ez egyben azt is jelenti, hogyha a kettőből az egyik hiányzik, akkor a jogosultsági feltételek nem teljesültek, és így az ellátásra való jogosultság sem állapítható meg.

Az álláskeresési járadékban részesülő személy a Tbj. 5. § taxációjában (zártkörű felsorolás) szerepel, ezért biztosítottnak minősül.

Vhr. 26. § Ha a csecsemőgondozási díjra vagy gyermekgondozási díjra való jogosultság az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának ideje alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül nyílik meg, a csecsemőgondozási díj és a gyermekgondozási díj összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapján kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás naptári napi alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét.

A családtámogatási rendszer

A családtámogatási rendszer két fő részből áll.
I.

Akinek van munkaviszonya (Tbj. 5. § szerinti biztosítása) és elég hosszú ideig volt biztosított az a befizetett járulékokért cserébe a társadalombiztosítás keretében kaphat -főszabály szerint- 168 napig csecsemőgondozási díjat, majd a 169. naptól a gyermek kétéves koráig gyermekgondozási díjat, ami igazodik a keresetéhez.
Ezt követően a gyermek kétéves korától a gyermek hároméves koráig kaphatja a GYES-t, ami viszont már nem TB ellátás, hanem un. állampolgári (alanyi) jogon járó ellátás, össze fix, bruttó 28.500 Ft.-, amiből 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra és nyugdíj szolgálati időnek számít.

2016.01.01-től a gyermekgondozási segély új neve - a rövidítés elnevezésének változatlanul hagyása mellett (GYES)- gyermekgondozást segítő ellátás.

II.

Vannak azonban Magyarországon olyan állampolgárok, akik nem rendelkeznek munkaviszonnyal (biztosítással), Ők a szülés napjától a gyermek hároméves koráig gyermekgondozási segélyben részesülhetnek, ami a megélhetéshez kevés, az éhenhaláshoz viszont sok.

A Kormánynak nem is az a célja, hogy ebből a család megéljen, csupán az, hogy a gyermeknevelés anyagi terheihez hozzájáruljon, azt csökkentse. (Csttv. 1. §)

Ezen túlmenően a szülést követően alanyi jogon jogosult minden magyar állampolgár un. egyszeri anyasági támogatásra és családi pótlékra.
Az állampolgári jogon járó juttatásokat a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény szabályozza.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Trilla1982 # 2018.04.14. 19:49

Tisztelt Szakértő,
Ha van 1.5 év munkaviszonyom, de ezután munkanélkülin vagyok a szülés előtt 5 hónapot, akkor jár csed? Ha igen, mwnnyi? Vagy akkor semmi nem jár? Utána gyes és gyed sem?
Köszönöm

monoszkop # 2018.04.11. 07:39

Moncselli 2018.04.10. 08:07
Tisztelt Szakértő!
Segítségét kérném az alábbi kérdésekben: 3év állandó munkaviszony után mentem el szülni.A gyermekem most júniusban tölti be a 2.életévét. Munkaviszonyom határozatlan,de a munkahely legkésőbb 2020ig tart.
Én idő közben újra teherbe estem és várhatóan decemberre érkezik a kistestvér.A 2.kicsi után erre a munkahelyre már biztosan nem tudok visszamenni.
Kérdésem: Ha most a gyed megszünése után nem megyek vissza dolgozni és gyesről megyek el szülni, a jelenlegi munkáltatóm által (ahol állományba vagyok) ismét jogosult leszek a csedre illetve gyedre? Célszerű lenne-e visszamennem akár csak a bentlévő szabadságok kivételéig (kb 2hónap) vagy pár hónapra és utána táppénzre?
Következő kérdésem hogy jobb megoldás lenne-e esetemben kihasználni azt, hogy közben lehetőségem nyílt egy bejelentett 4 vagy 8 órás távmunkára egy másik munkáltatónál. Ezt júliustól gyes mellett decemberig végezhetném.
Válaszát előre is köszönöm:Moncsi

T. Kérdező!

Jelen fórum keretein belül a hogyan járnék jobban jellegű kérdésekre nem tudunk válaszolni, azzal célszerű az illetékes igényelbíráló szervet megkeresni, a jog lehetőséget ad arra, hogy az illetékes vezetőnél személyes konzultációt kezdeményezzenek.

Erre mintát itt talál:

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

  • CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki a szülés napján –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Látható, hogy a jogosultsághoz két feltétel együttes fennállása (konjuktív feltétel) szükséges.
A munkaviszony fennállása alatt CSED, GYED és GYES-en töltött idő a szükséges 365 biztosításban töltött időbe beszámít.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

monoszkop # 2018.04.11. 07:32

Livo 2018.04.10. 10:30
Tisztelt Szakértő! 10 hónapos kisfiammal vagyok itthon, van még két kisgyermekem. November 1-ig kaptam a CSED-et, onnantól kezdve kellett volna a GYED-et kapnom.
Az igénylést mar oktober végén elküldtem a munkáltatómnak hogy időben intézkedjenek, mivel ők küldhetik be online regisztrációt követően. Késve, december elejèn küldték be, de hjanuárban sem kaptam pénzt.
Érdeklődtem, mondtàk hogy vmi frissített dokumentumot, jövedelemigazolást kértek tőlük. De februárban sem jött pénz. Felhívtam a Hivatalt, ahol azt mondták hogy a munkàltatom felől semmikor, semmilyen igénylés nem érkezett be.
Ezt jeleutem feléjük. Kiderült h nem látták benn ahogy beküldték, mármint a munkáltatóm ezt állította mikor egyeztettek velük. Bár az mai napig kérdéses hogy ha nem látták egyáltalán akkor miért es ki küldötg kérvényt hogy frissítsék a nyomtatványt. Erről láttam igazolást hogy valóban be lett küldve. De pontosan nek tudom mi tortent mert azt mondta a munkaltatom hogy postan is beküldték de errôl nem kaptam igazolást. A Hivatal is azg mondta hogy jelezzem feléjük hogy küldjékbe úgy is. Többször kaptam megerősítest a munkáltatom részéről, hogy beküldtèk újra, rendben lesz. Én többször felhívtam a Hivatalt ahol mindig azt az infót kaptam hogx nem érkezett be semmi...Egy e-mailt is kaptam erről hogy nem érkezett be es hogy akkor vigyék be szemèlyesen. A munkàltatóm utàna azt állította, hogy a regisztrációnál lett vmi elírvs odabenn de talàn mindegy is, a lényeg hogy március végén kaptam meg végül a pénzt. Kérdésem a lenne, hol lehet panaszt tenni hogy egy háromgyermekes anyukát 4 és fél hónapig pénz nélkül hagynak, hogy történhet meg ilyen? Mi van ha egyedülàlló vsgyok vagy a párommal történik vmi? Ez a kevés pénz ( sajnos kb minimumot kapom) is bele van kalkulálva a költségvetésbe..Karácsonykor is pénz nélkül voltam ami a munkahelyem hibàja is de utàna mév hónapokig a Hivatal hibájából. Nyugodt termèszetű vagyok de ezt a jellegű bizonytalansàgot es tehetetlensèget nem kívánom senkinek.Köszönöm vàlaszát. O.

Kérdésem a lenne, hol lehet panaszt tenni?

T. Kérdező!

  1. A Megyei Kormányhivatal vezetőjénél (kormánymegbízott) és/vagy
  2. Alapvető jogok biztosánál (ombudsman, illetve
  3. A MÁK elnökénél.

Mintákat itt talál:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Egy, az Ön panaszához hasonló minta:

…… Megyei Kormányhivatal
….. Kormánymegbízott Asszony/Úr részére
Város
Utca, házszám
Irányítószám

Tárgy: Panasz, a táppénz iránti igény
előterjesztésének megtagadása miatt

Tisztelt Kormánymegbízott Asszony/Úr!

Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy munkáltatómnál (neve:…., címe:….. adószáma……, telefonszáma:…….) eljárni, a jogszabályokban előírt kötelezettségének teljesítésérére (Foglalkoztatói igazolás kiállítására és igényem Önökhöz/Járási Hivatalhoz történő továbbítására) kötelezni szíveskedjen az alábbiak miatt.

20…..-tól dolgozom a fenti foglalkoztatónál.

20……-tól háziorvosom keresőképtelen állományba vett, amelyről a nagyalakú orvosi igazolást és a további orvosi igazolásokat 20……-án közvetlen felettesemnek, ………. műszakvezetőnek átadtam.

Ezen okmányokon az orvos 20….-ig, összesen 14 napra igazolt keresőképtelenséget.

A tárgyévre járó 15 munkanap betegszabadságot korábban már kimerítettem, így álláspontom szerint jelen keresőképtelenség teljes tartamára táppénz illetne meg.
VAGY:
Tekintettel arra, hogy a keresőképtelenségem betegségi kódja "9", azaz veszélyeztetett terhes vagyok, amelyre betegszabadságos bér nem jár, ezért jelen keresőképtelenség teljes tartamára táppénz illetne meg.

A munkáltatómnál társadalombiztosítási kifizetőhely nem működik, a táppénzemet eddig mindig a Megyei Kormányhivatal Járási Hivatalának Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya folyósította.

A foglalkoztató az okmányok átvételéről igazolást nem adott, viszont annak leadásakor jelen volt XY nevű kolléganőm.

Kérelmem hosszadalmas elbírálásának okáról többször (dátum, mód) érdeklődtem, ügyfélszolgálatuk és/vagy szakosztályuk válasza (XY ügyintéző) szerint munkáltatóm a fenti időre táppénz iránti igényt nem terjesztett elő.

Ezt követően megkerestem YY nevű ügyvezetőt, aki panaszomra érdemi választ nem adott, az igényemnek a Megyei Kormányhivatal Járási Hivatalának [b]Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya felé történő továbbítását hitelt érdemlően nem igazolta, attól elzárkózott.

Tekintettel arra, hogy az igényem elő nem terjesztésével a foglalkoztató a létfenntartásomat veszélyezteti, egyben figyelemmel az alábbi jogokra és jogszabálysértésekre kérem, hogy munkáltatómnál eljárni, a jogkövető magatartás tanúsítására felszólítani, illetve kötelezni, amennyiben szükséges munkáltatómnál helyszíni, hatósági eljárást (ellenőrzést) kezdeményezni, végső esetben az igény mielőbbi előterjesztése érdekében munkáltatómat eljárási bírsággal sújtani szíveskedjen.
[/b]

Álláspontom szerint az eljárás során az alábbi jogok illetnek meg, illetve munkáltatóm az alábbi jogi normákat sértette meg:

Az Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdése értelmében anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

Az Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdése szerint mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog. ( Ákr. 2. § )

A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)

Az ellátások igénylése –beleértve az esetleges jogorvoslati eljárást is- az ügyfél számára ingyenes, azaz illeték- és költségmentes. (Vhr. 75/A §)

A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, a Magyar Államkincstár Központjának honlapjáról letölthető un. "Foglalkoztatói igazolás" formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a foglalkoztató székhelye szerinti illetékes járási hivatal [b]családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának továbbítani. (Vhr. 38. § )
[/b]
A kormányhivatal járási hivatala köteles az igényt sommás eljárás esetén (azaz ha az elbíráláshoz minden adat rendelkezésre áll) 8 napon belül, egyéb esetben (például, ha valamilyen szükséges adat/okmány hiányzik) 60 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. §; Ákr. 50. §)

Ha ezen kötelezettségének az egészségbiztosító/kifizetőhely nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. (Mentesül az egészségbiztosító (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.) (Ebtv. 69. § )

Az Ebtv. 69. § szerint ha a kifizetőhely/járási hivatal ezen kötelezettségének nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. Mentesül a járási hivatal (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.)

Ezen túlmenően, az Ákr. 43. § értelmében, ha a járási hivatal legkésőbb 60 napon belül az ügy érdemében nem dönt köteles az ügyfél részére tízezer forintot megfizetni.

Az Ebtv. 81. § (1) Az egészségbiztosító szak- és pénzügyi ellenőrzése kiterjed az egészségbiztosítás pénzbeli, illetőleg baleseti ellátásaival összefüggő nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésére, a társadalombiztosítási feladatokat ellátó szervek hatáskörébe tartozó ellátásoknak és szolgáltatásoknak a jogosultak részére történő megállapítására, folyósítására, továbbá az ezekkel összefüggő ügyviteli feladatok ellátására. Az ehhez szükséges nyilvántartásokat, egészségügyi szolgáltatói jelentéseket, könyvelési és egyéb okmányokat, illetőleg adatokat rendelkezésre kell bocsátani.

Ebtv: 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ákr: 2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról

Vhr: 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet az Ebtv. végrehajtásáról

Köszönettel

Dátum, aláírás

Elérhetőségeim: (Tel., mail.)

Adataim: (Név, TAJ, lakcím, telefonszám)

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

monoszkop # 2018.04.11. 07:21

mukidoki 2018.04.11. 06:22

Tisztelt Szakértő!
GYES témakörben lenne kérdésem. Feleségem munkahelyi inkorrektség miatt csak alanyi jogon járó GYES-re jogosult. Kisfiunk e hónapban tölti a két évet. Valamint októberre váruk a kistesót. Milyen ellátásokat tudunk igénybecsinálni venni a szülést követően?
Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv.
G.

T. Kérdező!

A családtámogatási rendszer két fő részből áll.

I.

Akinek van munkaviszonya (Tbj. 5. § szerinti biztosítása) és elég hosszú ideig volt biztosított az a befizetett járulékokért cserébe a társadalombiztosítás keretében kaphat -főszabály szerint- 168 napig csecsemőgondozási díjat, majd a 169. naptól a gyermek kétéves koráig gyermekgondozási díjat, ami igazodik a keresetéhez.

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki a szülés napján –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Látható, hogy a jogosultsághoz két feltétel együttes fennállása (konjuktív feltétel) szükséges.
Ez egyben azt is jelenti, hogyha a kettőből az egyik hiányzik, akkor a jogosultsági feltételek nem teljesültek, és így az ellátásra való jogosultság sem állapítható meg.

Ezt követően a gyermek kétéves korától a gyermek hároméves koráig kaphatja a GYES-t, ami viszont már nem TB ellátás, hanem un. állampolgári (alanyi) jogon járó ellátás, össze fix, bruttó 28.500 Ft.-, amiből 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra és nyugdíj szolgálati időnek számít.

2016.01.01-től a gyermekgondozási segély új neve - a rövidítés elnevezésének változatlanul hagyása mellett (GYES)- gyermekgondozást segítő ellátás.

II.

Vannak azonban Magyarországon olyan állampolgárok, akik nem rendelkeznek munkaviszonnyal (biztosítással), Ők a szülés napjától a gyermek hároméves koráig gyermekgondozási segélyben részesülhetnek, ami a megélhetéshez kevés, az éhenhaláshoz viszont sok.

A Kormánynak nem is az a célja, hogy ebből a család megéljen, csupán az, hogy a gyermeknevelés anyagi terheihez hozzájáruljon, azt csökkentse. (Csttv. 1. §)
Ezen túlmenően a szülést követően alanyi jogon jogosult minden magyar állampolgár un. egyszeri anyasági támogatásra és családi pótlékra.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

mukidoki # 2018.04.11. 04:22

Tisztelt Szakértő!
GYES témakörben lenne kérdésem. Feleségem munkahelyi inkorrektség miatt csak alanyi jogon járó GYES-re jogosult. Kisfiunk e hónapban tölti a két évet. Valamint októberre váruk a kistesót. Milyen ellátásokat tudunk igénybecsinálni venni a szülést követően?
Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv.
G.

Livo # 2018.04.10. 08:30

Tisztelt Szakértő! 10 hónapos kisfiammal vagyok itthon, van még két kisgyermekem. November 1-ig kaptam a CSED-et, onnantól kezdve kellett volna a GYED-et kapnom. Az igénylést mar oktober végén elküldtem a munkáltatómnak hogy időben intézkedjenek, mivel ők küldhetik be online regisztrációt követően. Késve, december elejèn küldték be, de hjanuárban sem kaptam pénzt. Érdeklődtem, mondtàk hogy vmi frissített dokumentumot, jövedelemigazolást kértek tőlük. De februárban sem jött pénz. Felhívtam a Hivatalt, ahol azt mondták hogy a munkàltatom felől semmikor, semmilyen igénylés nem érkezett be. Ezt jeleutem feléjük. Kiderült h nem látták benn ahogy beküldték, mármint a munkáltatóm ezt állította mikor egyeztettek velük. Bár az mai napig kérdéses hogy ha nem látták egyáltalán akkor miért es ki küldötg kérvényt hogy frissítsék a nyomtatványt. Erről láttam igazolást hogy valóban be lett küldve. De pontosan nek tudom mi tortent mert azt mondta a munkaltatom hogy postan is beküldték de errôl nem kaptam igazolást. A Hivatal is azg mondta hogy jelezzem feléjük hogy küldjékbe úgy is. Többször kaptam megerősítest a munkáltatom részéről, hogy beküldtèk újra, rendben lesz. Én többször felhívtam a Hivatalt ahol mindig azt az infót kaptam hogx nem érkezett be semmi...Egy e-mailt is kaptam erről hogy nem érkezett be es hogy akkor vigyék be szemèlyesen. A munkàltatóm utàna azt állította, hogy a regisztrációnál lett vmi elírvs odabenn de talàn mindegy is, a lényeg hogy március végén kaptam meg végül a pénzt. Kérdésem a lenne, hol lehet panaszt tenni hogy egy háromgyermekes anyukát 4 és fél hónapig pénz nélkül hagynak, hogy történhet meg ilyen? Mi van ha egyedülàlló vsgyok vagy a párommal történik vmi? Ez a kevés pénz ( sajnos kb minimumot kapom) is bele van kalkulálva a költségvetésbe..Karácsonykor is pénz nélkül voltam ami a munkahelyem hibàja is de utàna mév hónapokig a Hivatal hibájából. Nyugodt termèszetű vagyok de ezt a jellegű bizonytalansàgot es tehetetlensèget nem kívánom senkinek.Köszönöm vàlaszát. O.

Moncselli # 2018.04.10. 06:07

Tisztelt Szakértő!
Segítségét kérném az alábbi kérdésekben: 3év állandó munkaviszony után mentem el szülni.A gyermekem most júniusban tölti be a 2.életévét. Munkaviszonyom határozatlan,de a munkahely legkésőbb 2020ig tart.
Én idő közben újra teherbe estem és várhatóan decemberre érkezik a kistestvér.A 2.kicsi után erre a munkahelyre már biztosan nem tudok visszamenni.
Kérdésem: Ha most a gyed megszünése után nem megyek vissza dolgozni és gyesről megyek el szülni, a jelenlegi munkáltatóm által (ahol állományba vagyok) ismét jogosult leszek a csedre illetve gyedre? Célszerű lenne-e visszamennem akár csak a bentlévő szabadságok kivételéig (kb 2hónap) vagy pár hónapra és utána táppénzre?
Következő kérdésem hogy jobb megoldás lenne-e esetemben kihasználni azt, hogy közben lehetőségem nyílt egy bejelentett 4 vagy 8 órás távmunkára egy másik munkáltatónál. Ezt júliustól gyes mellett decemberig végezhetném.
Válaszát előre is köszönöm:Moncsi

Zengőbérci # 2018.04.04. 09:00

evilany 2018.04.04. 10:23
Tisztelt Szakértők.
A következő kérdéssel fordulok Önökhöz. Jelenleg 3 kiskorú gyermek mellett GYET-et veszek igénybe és mellette fél állásban dolgozom. Egy 4. terhesség esetén a táppénz idejére tovább folyósitódna e a GYET, illetve a 4. gyermek megszületése után..? Valamint ha az apa menne GYED extrára fél éves kortól, nekem járna e tovább a GYET? Válaszukat köszönöm.

T. Kérdező!

  • Igen, aki a GYET mellett dolgozik és keresőképtelenné válik jogosult a GYET mellett táppénzre is.
  • Nem, ha az apa veszi igénybe a GYED-et Ön nem kaphatja a GYET-et.

Lásd az alábbi, ezt megalapozó jogi normákat:

Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, (pl. táppénz) választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) Ha a szülők a közös háztartásukban élő gyermekük után egyidejűleg jogosultak táppénzre, csecsemőgondozási díjra, gyermekgondozási díjra, valamint gyermekgondozási támogatásra, választásuk szerint – a (7) bekezdésben foglaltakat kivéve – az ellátást csak az egyik szülő veheti igénybe.

(Annak érdekében, hogy ne forduljon elő olyan eset, miszerint az anya GYET miatt van otthon, az apa pedig GYED miatt nem dolgozik (azaz mindkét szülő otthon van)a jogalkotó a fenti tiltást vezette be.)
Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

evilany # 2018.04.04. 08:22

Tisztelt Szakértők.
A következő kérdéssel fordulok Önökhöz.Jelenleg 3 kiskorú gyermek mellett GYET-et veszek igénybe és mellette fél állásban dolgozom. Egy 4. terhesség esetén miből számolnák nekem a táppénz összegét illetve táppénz idejére tovább folyósitódna e a GYET, illetve a 4. gyermek megszületése után..? Valamint ha az apa menne GYED extrára fél éves kortól, nekem járna e tovább a GYET? Válaszukat köszönöm.

intentio # 2018.03.28. 09:04

Agrostemma 2018.03.28. 10:22

Kedves Szakértő!

Egy kérdéssel fordulnék Önökhöz, mivel eddig nem találtam rá egyértelmű választ.
A diplomás gyed-el kapcsolatosan érdeklődnék, hogy jogosult vagyok-e rá.

Esetem: 2012. szeptemberétől 2015. augusztusáig nappali tagozatos PhD hallgatóként folytattam tanulmányaim. 2015-ben abszolutóriumot szereztem, majd 2016. szeptemberétől doktorjelölti jogviszonyban álltam a Doktori Iskolával.
2016. szeptembere és 2017. júniusa között doktorjelölti ösztöndíjam is volt az Új Nemzeti Kiválóság Program keretén belül. Majd 2017. decemberében sikeres védéssel zártam a PhD képzést. Most viszont kiderült, hogy babát várok.

Előre is köszönöm válaszát.

T. Kérdező!

Az Ebtv. 42/E. § értelmében:

(1) A 42/A. § (1) bekezdésében foglaltakon túl gyermekgondozási díjra jogosult az a szülő nő is, aki az alábbi feltételek mindegyikének megfelel:

  1. a 42/A. § alapján (leegyszerűsítve munkaviszony hiányában) gyermekgondozási díjra nem jogosult,
  2. a gyermeke születését megelőző két éven belül államilag elismert felsőoktatási intézményben magyar nyelvű nappali képzésben legalább két félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, azzal, hogy egy félévre csak egy aktív hallgatói jogviszony vehető figyelembe,
  3. a gyermeke a b) pont szerinti hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy a hallgatói jogviszony szünetelését, illetve megszűnését követő 1 éven belül születik,


d) a gyermeket saját háztartásában neveli,

  1. magyar állampolgár vagy másik EGT tagállam állampolgára, és

f)847 a gyermek születésének napján rendelkezik magyarországi bejelentett lakóhellyel.
(2)848 Az (1) bekezdés alapján megállapított gyermekgondozási díj a gyermek születésének napjától a gyermek 2 éves koráig jár.

Az Ebtv. világosan fogalmaz.Csak a nappali tagozatos hallgatói jogviszony vehető figyelembe. Azt, hogy az Ön által hivatkozott "doktorjelölti jogviszony", illetve az ösztöndíj hallgatói jogviszonynak minősül-e nem tudom, érdeklődjön a TO-n.

A TB szerv az igény elbírálásához kérni fogja a TO igazolását és azt a jogszabályi hivatkozás, amely az Ön által hivatkozott dolgokat hallgatói jogviszonynak minősíti.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

intentio # 2018.03.28. 08:53

Pinter 2018.03.28. 10:04

Tisztelt Szakértő!

A feleségem jelenleg otthon van a második gyerekünkkel GYES-en, de hamarosan letelik ez az időszak. Viszont nem egyértelmű, hogy a második gyerek TGYÁS, GYED, GYES időszakára jár-e szabadság.
Az eset konkrét adatokkal:

Első gyerek:

2013.05.27 - 2013.11.10 TGYÁS
2013.11.11 - 2016.06.28 GYED, és GYES

Második gyerek:

2015.03.22 - 2015.09.06 TGYÁS
2015.09.07 - 2018.04.23 GYED, és GYES

A két gyerekkel folyamatosan otthon volt. Ha most 2018.04.23 után visszamegy dolgozni, akkor melyik időszak után jár szabadság.

Az egyértelmű, hogy a 2013.05.27-2013.11.10 időszakra jár és a 2013.11.11 utáni fél évre jár szabadság.

De jár-e a második gyerek 2015.03.22 - 2015.09.06 időszakára és az azt követő (2015.09.07 utáni) fél évre szabadság?

Köszönettel várom válaszát.

T. Kérdező!

Mind a két gyermek után megilleti a csed és a fiznélküli első fél évére a szabadság.

115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában

  1. a munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés,
  2. a szabadság,
  3. a szülési szabadság,
  4. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának tartamára.

A kulcsszó a minden naptári évben.

Tehát ha 2015-ben ismét szülési szabadságon volt arra az évre is jár... stb.

intentio # 2018.03.28. 08:48

nagymama46 2018.03.27. 21:00

Tisztelt Szakértő!
A lányomat kórházba szállították. Az utólsó 2-3 hétben nem fizette a TB-t, mert csak alkalmi munkára közvetítették ki.Korábbi munkahelyén be volt jelentve.
Jelenleg én vigyázok az unokáimra, a kórházi ápolás hosszabb időt fog igénybe venni.
Segítséget kérnék, mit kell tennem,hogy megmaradjon a jogfolytonossága? Hogyan tudnám pótlólag befizetni? Hová fordulhatok?

Előre is köszönöm.

T. Kérdező!

  • A NAV ügyfélszolgálatán kaphat taljeskörű tájékoztatést a kitöltendő nyomtatvány fajtájára, a fizetés módjára és összegére vonatkozóan.
  • Egyebekben: A munkaviszony megszűnését követő 45 napig külön fizetés nélkül jogosult EÜ-i szolgáltatásra.
  • Amennyiben rászorult a járási hivataltól kérjet mentességet.
  • A társadalombiztosítás egy kockázatközösség: a részvétel mindenki számára kötelező. Aki nem biztosított (Az, hogy ki minősül biztosítottnak az 1997. évi LXXX. törvény 5. § sorolja fel) és más jogcímen sem jogosult egészségügyi szolgáltatásra (pl. hajléktalan, fogvatartott GYES, GYED ellátásban részesül, nappali tagozaton tanul stb. Azt, hogy ki jogosult EÜ-i szolgáltatásra biztosítási jogviszony pl. munkaviszony hiányában az 1997. évi LXXX. törvény 16. § sorolja fel.), annak 2018. január 1. napjától havi 7.320,-Ft-ot kell fizetnie. Aki járulék fizetésére kötelezett, annak az adóhatósághoz be kell jelentkeznie a T1011-es nyomtatványon.
  • Hogyan mentesülhet az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés alól

Az, aki nem biztosított (azt, hogy ki minősül biztosítottnak az 1997. évi LXXX. törvény 5. § tartalmazza) és más módon sem mentesül az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség alól (azt, hogy biztosítás hiányában ki jogosult egészségügyi szolgáltatásra külön járulékfizetés nélkül 1997. évi LXXX. törvény 16. § tartalmazza) az kérheti a járási hivataltól, hogy a részére állítson ki egy olyan, egy évig érvényes hatósági bizonyítványt, amely mentesíti az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség alól.
A bizonyítvány kiállítása az egy év letelte után ismét kérhető.
Azt, hogy ki minősül rászorultnak a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény tartalmazza.

54. § (1) A járási hivatal az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából annak a személynek állapítja meg szociális rászorultságát,

  1. akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át,
  2. aki egyedülélő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át

nem haladja meg, és családjának vagyona nincs.

(2) A szociális rászorultság igazolásáról a járási hivatal hatósági bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) állít ki. A bizonyítvány hatályossága 1 év. A bizonyítvány tartalmazza a rászoruló személy nevét, lakcímét - tartózkodási engedéllyel rendelkező hontalan személy esetén szálláshelyét -, társadalombiztosítási azonosító jelét, a rászorultság tényét, valamint az igazolás hatályosságát. A bizonyítvány az (1) bekezdésben megjelölt feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható.
(3) A szociálisan rászorult személyekről a járási hivatal nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé.

4. § b) vagyon: ha e törvény másként nem rendelkezik, az a hasznosítható ingatlan, jármű, továbbá vagyoni értékű jog, amelynek
ba) külön-külön számított forgalmi értéke, illetőleg összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a harmincszorosát, vagy
bb) együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a nyolcvanszorosát
meghaladja, azzal, hogy
a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátások jogosultsági feltételeinek vizsgálatánál nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben az érintett személy életvitelszerűen lakik,az a vagyoni értékű jog, amely az általa lakott ingatlanon áll fenn, továbbá a mozgáskorlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű;

Agrostemma # 2018.03.28. 08:22

Kedves Szakértő!

Egy kérdéssel fordulnék Önökhöz, mivel eddig nem találtam rá egyértelmű választ.
A diplomás gyed-el kapcsolatosan érdeklődnék, hogy jogosult vagyok-e rá.

Esetem: 2012. szeptemberétől 2015. augusztusáig nappali tagozatos PhD hallgatóként folytattam tanulmányaim. 2015-ben abszolutóriumot szereztem, majd 2016. szeptemberétől doktorjelölti jogviszonyban álltam a Doktori Iskolával.
2016. szeptembere és 2017. júniusa között doktorjelölti ösztöndíjam is volt az Új Nemzeti Kiválóság Program keretén belül. Majd 2017. decemberében sikeres védéssel zártam a PhD képzést. Most viszont kiderült, hogy babát várok.

Előre is köszönöm válaszát.

Pinter # 2018.03.28. 08:04

Tisztelt Szakértő!

A feleségem jelenleg otthon van a második gyerekünkkel GYES-en, de hamarosan letelik ez az időszak. Viszont nem egyértelmű, hogy a második gyerek TGYÁS, GYED, GYES időszakára jár-e szabadság.
Az eset konkrét adatokkal:

Első gyerek:

2013.05.27 - 2013.11.10 TGYÁS
2013.11.11 - 2016.06.28 GYED, és GYES

Második gyerek:

2015.03.22 - 2015.09.06 TGYÁS
2015.09.07 - 2018.04.23 GYED, és GYES

A két gyerekkel folyamatosan otthon volt. Ha most 2018.04.23 után visszamegy dolgozni, akkor melyik időszak után jár szabadság.

Az egyértelmű, hogy a 2013.05.27-2013.11.10 időszakra jár és a 2013.11.11 utáni fél évre jár szabadság.

De jár-e a második gyerek 2015.03.22 - 2015.09.06 időszakára és az azt követő (2015.09.07 utáni) fél évre szabadság?

Köszönettel várom válaszát.

nagymama46 # 2018.03.27. 19:00

Tisztelt Szakértő!
A lányomat kórházba szállították. Az utólsó 2-3 hétben nem fizette a TB-t, mert csak alkalmi munkára közvetítették ki.Korábbi munkahelyén be volt jelentve.
Jelenleg én vigyázok az unokáimra, a kórházi ápolás hosszabb időt fog igénybe venni.
Segítséget kérnék, mit kell tennem,hogy megmaradjon a jogfolytonossága? Hogyan tudnám pótlólag befizetni? Hová fordulhatok?

Előre is köszönöm.

Jereván # 2018.03.26. 08:21

willyfog 2018.03.23. 15:30
Tisztelt Szakértő!
Egy olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2017 júliusában született kislányunk után férjem decembertől igényelte a Gyed-et, előtte én voltam Gyesen. Mivel pedagógus, így fix bérkategóriában van, megállapított egy összeget. Azonban most kaptunk egy olyan értesítést, hogy nem volt helyes az összeg, mert szeptemberi bére alapján kevesebb járna neki. Szeptemberben táppénzen volt pár napot, de mivel a legvégén, így abban a hónapban már ezt nem bérszámfejtették, csak később, egyszerűen levonták az egészet a jövedelemből. Emiatt mi most jóval kevesebb Gyed-et kapnánk. Jogos ez így? Hiszen előtte és utána való hónapokban is magasabb bolt a bére. Tényleg csak ez az
egy hónapnyi számít? Miért pont az? Sajnos nem kevés összegről lenne szó, nekünk.
Emellett férjem pont 2017 szeptemberében váltott munkahelyet, ez is befolyàsolhatja a gyed kiszámolásának módját?
Előre is köszönöm válaszát!

T. Kérdező!

  • „Azonban most kaptunk egy olyan értesítést, hogy nem volt helyes az összeg, mert szeptemberi bére alapján kevesebb járna neki.” Ez így kevés. A GYED megállapításokor a kifizetőhelynek határozatot kell hozni, amelyben döntését meg kell indokolni. Az indokolásnak érthetőnek kell lenni. Ha az összegen módosítanak úgy módosítani kell a határozatot és az eltérést szintén részletesen és közérthetően indokolni kell.
  • Ezen túlmenően a 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 39. § (3) szerint a pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely (MÁK), vagy járási hivatal a pénzbeli ellátás jogosultját – kérelmére – tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.
  • Ha tehát írásban kérik írásban részletesen tájékoztatnia kell az elbíráló szervnek Önöket arról, hogy melyik havi bért, milyen összegben és milyen osztószámmal vették figyelembe.
  • Amennyiben a férje a közszférában pedagógus, úgy bérét és TB. ellátásait a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodája bírálja el, állapítja meg, illetve folyósítja.
  • Ebből következően javasolt a kérdéseit a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Iroda irodavezetőjének feltenni, sőt lehetősége van vele személyes konzultációt is kezdeményezni.

Egyebekben:

  • Fontos, hogy az ellátások megállapításánál csak a jelen (az igényléskor fennálló, azaz a 2017. decemberében fennálló) jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

GYED (gyermekgondozási díj) alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi –Tbj. 5. § szerinti- folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb, az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: 2015.07.01-től ekkor is a tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max) (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

willyfog # 2018.03.23. 14:30

Tisztelt Szakértő!
Egy olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2017 júliusában született kislányunk után férjem decembertől igényelte a Gyed-et, előtte én voltam Gyesen. Mivel pedagógus, így fix bérkategóriában van, megállapított egy összeget. Azonban most kaptunk egy olyan értesítést, hogy nem volt helyes az összeg, mert szeptemberi bére alapján kevesebb járna neki. Szeptemberben táppénzen volt pár napot, de mivel a legvégén, így abban a hónapban már ezt nem bérszámfejtették, csak később, egyszerűen levonták az egészet a jövedelemből. Emiatt mi most jóval kevesebb Gyed-et kapnánk. Jogos ez így? Hiszen előtte és utána való hónapokban is magasabb bolt a bére. Tényleg csak ez az
egy hónapnyi számít? Miért pont az? Sajnos nem kevés összegről lenne szó, nekünk.
Emellett férjem pont 2017 szeptemberében váltott munkahelyet, ez is befolyàsolhatja a gyed kiszámolásának módját?
Előre is köszönöm válaszát!

sortie # 2018.03.21. 12:49

T. Kérdező!

Nem értem, hogy miért erölteti ezt a 60 órás jogviszonyt?

Tulajdonos, rendben. De milyen? Egyéni vállalkozó? Náluk nincs kötött munkaidő.

Társas vállalkozás tagja? Főszabály szerint náluk sincs kötött munkaidő.

Az ügyvezetői teendőket megbízási jogviszonyban látja el? Megbízás esetén is értelmezhetetlen a munkaidő.

Az ügyvezetői teendőket munkaviszonyban látja el? Rendben, de miért kell ahhoz heti 60 óra?

Munkaidő csak az Mt. hatálya alatt állóknál van.
Mi szerepel a munkaszerződésében?
Ki a munkáltatói jogkör gyakorlója?
Biztos, hogy munkaviszonyban áll?

Egyeztessen, ill. tisztázza a cég könyvelőjével!

Egyebekben: Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult a biztosított szülő, ha (....) a gyermeket saját háztartásában neveli.

bboglarkaa # 2018.03.21. 12:01

Kedves Szakértő!

Elnézést, hogy több helyre tettem fel a kérdésem, de annyira sokrétű volt, hogy nem tudtam melyik kategóriába illik leginkább.

Ha jól értelmezem a szavait akkor: a "korlátozás" nélküli dolgozás fogalma jogilag nem létező fogalom, pontatlan megfogalmazás, de mégis mindenki ezt használja, mivel nincs meghatározott időkorlát, ami eddig volt. :)

Az apuka GYED extra számítása esetében a főszabály érvényes, mivel én a 2. Gyermekemre csak a GYES-t fogom igényelni 169. napos koráig.

Az apukával, férjemmel, közös háztartásban élünk, (igaz ő és én nem egy lakcímen, ez nem tudom számít-e valamit?, ha igen azonnnal rendezzük!) de együtt neveljük a gyermekeket, tehát rá nem vonatkozik a a Munka törvénykönyvének az a része, hogy védve van a gyermekek 3 éves koráig. Ő dolgozhat készenléti időben stb, napi 12 órában heti 60 órában.

Viszont a 2012. évi I. törvény, XI. fejezetében, amely a
A munka- és pihenőidőről szól. Pontosabban a 92.§, melyben azt írja:

(2) A teljes napi munkaidő - a felek megállapodása alapján - legfeljebb napi tizenkét órára emelhető, ha a munkavállaló

  1. készenléti jellegű munkakört lát el, (EZT én ugye nem alkalmazhatom a munka Törvénykönyve miatt a gyermekek 3 éves koárig) DE
  2. a munkáltató vagy a tulajdonos hozzátartozója (hosszabb teljes napi munkaidő). (Mivel a férjem a munkáltató és a tulajdonos.)

Ebben az esetben sem lehet a heti 60 órás munkaviszony a gyermek 169. napos korától, miután az apuka veszi igénybe 1. Gyermekre a GYESt, 2. Gyermekre a GYED Extrát?

Válaszát még egyszer nagyon szépen köszönöm.

sortie # 2018.03.21. 09:23

bboglarkaa 2018.03.20. 18:06
Tisztelt Szakértő!
Lenne pár kérdésem, amelyben érintett a a GYES valamint a GYED extra is, kicsit hosszú is lesz:
Mostani helyzet szerint 1. gyermekem 18 hós. Ha a 2. Gyermekem utan csak a GYESt tudom igenybe venni alanyi jogon (1. Gyermekemmel voltam CSEDen amikor lejart a szerzodesem a munkahelyen).
1.Akkor a 2. Gyermek 6 hos koratol dolgozhatom es veheti at apuka a GYED extrát, miutan en mindket gyermeknek a GYESerol lemondtam.
2.Valamint en aki semmit nem veszek igenybe a gyermekek utan. Az elso pontban leirt ido lejarta utan dolgozhatom heti 60 oraban egy munkáltatónál?
3. Az apuka aki igenyli az 1. Gyermek utan a GYESt valamit a 2. Gyermek utan a GYEDet o is korlatozas nelkul dolgozhat 60 orat egy heten egy munáltatónál?
Termeszetesen mind a ketto kotetlen munkaidorol szol.
4. Az apuka részére is ugyanúgy számítják a GYED-et, vagyis a szülés várható idejétől (junius körül) visszaszámolnak 3 hónapot (majus aprilis marcius) és onnan 180 nap átlagkeresétből számítják az összeget, (vagyis februar januar december november oktober szeptember honapok)? Ha hamarabb szuletik akkor tolodnak a honapok...
Mivel a GYED szamitasanak alapjakor csak 40 oras munkaviszonya van. A gyermek varhato szuletese utan lesz 60 ora. Ez befolyasol akarmit is, mivel ugye hamarabb igenyeljuk a GYEDet, miutan ez a valtozas megtortenne?
Mindenhol ezt olvasni, hogy "korlatozas nelkul lehet dolgozni" GYES es GYED mellett ha eltelt a megfelelo ido. Akkor gondolom ez a munkaidore vonatkozik, vagyis 20, 40, 60 ora is lehet.
Válaszukat előre is köszönöm.

T. Kérdező!

  • Elég egy helyre feltenni a kérdéseit, nem szükséges minden tb ellátással kapcsolatos topicba bemásolni.
  • Egy jó ideig a GYES mellett csak napi 4 órában, heti 20 órában lehetett dolgozni, a GYED mellett pedig egyáltalán nem lehetett díjazás ellenében kereső tevékenységet folytatni.

A TB jogszabályokból (Ebtv. Csttv.) ezeket a rendelkezéseket törölték, azaz ezen korlátok megszűntek.

A GYED és GYES mellett „korlátozás” nélkül lehet dolgozni mondatot tehát úgy kell érteni, hogy addig, amíg a Kormány be nem vezette a GYED extra csomagot addig vagy tilos volt dolgozni (pl. gyed mellett), vagy csak napi 4 órában lehetett dolgozni(pl. gyes mellett). Ez a korlátozás szűnt meg.

Olyan szabály viszont leírva, kimondva hogy korlátlanul lehet a GYES és a GYED mellett dolgozni nincs.

(Mivel eddig a munkavégzés korlátozva volt, most viszont ez megszűnt ezért használja a köznyelv a korlátlanul lehet dolgozni fordulatot, ami viszont nem precíz, jogilag helytelen...)

A Munka Törvénykönyve védi a gyermekét egyedül nevelő szülőt, a fiatalkorú munkavállalót és az anyát a várandósság megállapításától a gyermek 3 éves koráig.

Utóbbi esetben részére rendkívüli munka, ill. készenlét nem rendelhető el, a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem adhatóak ki, éjszakai munka nem rendelhető el stb.

Lásd: 2012. évi I. törvény 113. §

58. Az egyes munkavállalói csoportokra vonatkozó különös rendelkezések

113. § (1) A munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályokat a (2)–(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni

a. a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig,

b. a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig,

c. a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott egészségkárosító kockázat fennállásakor.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben

a. egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható,

b. a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be,

c. rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el.

(3) Az (1) bekezdés a)–b) pontban meghatározott munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.

(4) Az (1) bekezdés c) pontban meghatározott esetben a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje éjszakai munkavégzés során a nyolc órát nem haladhatja meg.

(5) A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára – gyermeke hároméves korától négyéves koráig – rendkívüli munkaidő vagy készenlét – a 108. § (2) bekezdésében foglaltakat kivéve – csak hozzájárulásával rendelhető el.

Tehát az anyát a várandósság megállapításától a gyermek 3 éves koráig függetlenül attól, hogy Ő veszi-e igénybe a munkavégzés mellett a gyed, vagy gyes ellátásokat, vagy az apa a Munka Törvénykönyve védi és egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható, a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be, rendkívüli munkaidő vagy készenlét , illetve éjszakai munka nem rendelhető el a számára.

Az apára –feltéve, hogy a gyermeket nem egyedül neveli - a fenti szabályokat nem kell alkalmazni.

  • Nem, ha az anya a 2. gyermekre nem vett igénybe CSED-et, csak GYES-t az apa GYED-re való jogosultságát a szülés napjához kell igazítani.

Így a jogosultság 1. napja a szülést követő 169. nap. Az ellátás összegét, illetve a figyelembe veendő kereseteket ehhez a naphoz kell viszonyítani.

  • Az összeg szempontjából nem releváns az óraszám. A lényeg, hogy ha nem váltott jogviszonyt, akkor az ellátás összegét az ön által is említett főszabály alapján, a számítási időszakban elért jövedelméből (a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelemből) számítják ki.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

bboglarkaa # 2018.03.20. 13:09

Tisztelt Szakértő!

Lenne pár kérdésem, amelyben érintett a CSED, GYED, GYES valamint a GYED extra is, kicsit hosszú is lesz:

Mostani helyzet szerint 1. gyermekem 18 hós. Ha a 2. Gyermekem utan csak a GYESt tudom igenybe venni alanyi jogon (1. Gyermekemmel voltam CSEDen amikor lejart a szerzodesem a munkahelyen). ( Majd ehhez kapcsolodik még majd az utolso kerdesem is.):

1.Akkor a 2. Gyermek 6 hos koratol dolgozhatom es veheti at apuka a GYEDet, miutan en mindket gyermeknek a GYESerol lemondtam, vagy a 2. Gyermek 169. Napos koratol? Vagy csak szamomra nem ugyanez a ket datum? :) (Neki minden biztositasi jogviszonya adott ehhez)

2.Valamint en aki semmit nem veszek igenybe a gyermekek utan. Az elso pontban leirt ido lejarta utan dolgozhatom heti 60 oraban?

3. Az apuka aki igenyli az 1. Gyermek utan a GYESt valamit a 2. Gyermek utan a GYEDet o is korlatozas nelkul dolgozhat 60 orat egy heten?

Termeszetesen mind a ketto kotetlen munkaidorol szol.

4. Az apuka részére is ugyanúgy számítják a GYED-et, vagyis a szülés várható idejétől (junius körül) visszaszámolnak 3 hónapot (majus aprilis marcius) és onnan 180 nap átlagkeresétből számítják az összeget, (vagyis februar januar december november oktober szeptember honapok)? Ha hamarabb szuletik akkor tolodnak a honapok...
Mivel a GYED szamitasanak alapjakor csak 40 oras munkaviszonya van. A gyermek varhato szuletese utan lesz 60 ora. Ez befolyasol akarmit is, mivel ugye hamarabb igenyeljuk a GYEDet, miutan ez a valtozas megtortenne?

Mindenhol ezt olvasni, hogy "korlatozas nelkul lehet dolgozni" GYES es GYED mellett ha eltelt a megfelelo ido. Akkor gondolom ez a munkaidore vonatkozik, vagyis 20, 40, 60 ora is lehet.

5. Ami szamomra sajnos nem vilagos. A torveny szerint " Gyermekgondozási díjra jogosult:

Az anya, valamint a 40. § (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,és a gyermeket saját háztartásában neveli..."

Nalam ez az eset all fenn, vagy rosszul ertelmezem? Mivel 2013 ota van folyamatos, megszakitas nelkuli munkaviszonyom. 2016 szeptembereben szultem 1. Gyermekem, es 2017 januarjaban szunt meg a hatarozott ideju szerzodesem a CSED alatt. Vagy a 2. Gyermekem születése előtt kell meglennie a 365 biztosítási jogviszonynak?
Ebben az esetben mi alapjan szamitanak, GYEDet es mikortol kaphatom a 2. Gyermekre?

Válaszukat előre is köszönöm.

Cynthia93 # 2018.03.19. 20:18

Sziasztok!
Segítséget kérnék tőletek. 2017.09.19. napjától gyed-en vagyok. A lányom születése után nyilatkozram, hogy nem kívánom igénybe venni a családi adókedvezményt. Bérpapírt a munkáltatómtól a mai napig nem kapok mióta gyed-en agyok.Idén viszont megkaptam az adóbevalláshoz szükséges elszámolót a cégemtől és elmentem könyvelőhöz, hogy megcsinálja az adóbevallást ahol észre vettük, hogy az éves elszámolón az szerepelt, hogy igénybe vettem a családi adókedvezményt, annak ellenére, hogy nyilatkoztam nem kérem mert a férjem érvényesíti azt teljes egészében. Most keletkezett 180000 forint adóhátralékom és még a nav meg is fog büntetni. Mit tudok tenni ilyenkor? Ugyanis a bérem ellenőrizni nem tudtam mert a béreészámolót számomra nemis küldték ki és most szembesültem azzal, hogy a cég ahol dolgoztam ekkora hibát vétet. Válaszaitokat előre is köszönöm.