GYED,GYES, táppénz


bögyörő # 2010.07.27. 10:41

Tisztelt Szakértő!
200.09.01-jén kezdtem dolgozni,majd 2001.04.01-jén eljöttem,mert 2001.09.27.én megszületett a fiam.Időközben született még 5 gyermekem és a munkahelyemen még tavaly közölték,hogy nem biztos,hogy visszatudnak venni és inkább menjek anyaságira ha már úgy is nagycsaládos vagyok/2x-esen is :)/.A kérdésem az lenne.hogy járna-e végkielégítés,igaz még messze van,mivel a legkisebb után is csak 2012.03.14.én jár le a gyedem.De nagy valószínűséggel nem akarnak elküldeni,hanem rávenni az anyaságira.Mit tegyek ,hogy én járjak jól?
Válaszát előre is köszönöm.

nandy # 2010.07.27. 09:14

Kérd írásban, hogy x. naptól foglalkoztassanak, és azzal a nappal kezdjék el a szabadságok kiadását. A határidő legyen kb. másfél-két hét, hogy legyen idejük átvenni, és reagálni. Kérj tájékoztatást arról is, hogy hány nap szabid maradt bent előző évekről.

Ha nem válaszolnak, akkor is jelenj meg az általad megjelölt napon a munkahelyeden, és addig el ne menj, míg írásban fel nem mentenek a munkavégzés alól, vagy más módon nem rendezik az ügyedet (pl. szabadságengedély).

pöttyöske123 # 2010.07.27. 08:22

Kedves Nandy!
Egyzer már válaszoltál nekem, köszönöm, de újabb kérdésem lenne. Lányom 2,5 éves, szeretnék visszamenni dolgozni még a gyes alatt, de hiába kérem a munkáltatót telefonon, hogy adjanak időpontot, mikor ülhetünk le megbeszélni, csak halogatják. Kérdezném, hogy ha hivatalosan levélben kérem, pontosan mit is kell írnom? (Fizetetetlen szabin vagyok, vagy állományba kérem a felvételem, vagy mit)? A másik, hogy ha ezt a hivatalos levelet átveszik, mennyi időn belül kötelesek visszavenni, mert csak húzzák a dolgot, és tudom, hogy nem akarnak foglalkoztatni, de ők is tudják, hogy nem tehetnek semmit ellene. SZóval mikortól kötelesek felvenni? Nem szeretnék várni amíg a gyerekem 3 éves lesz.
Előre is köszönöm válaszod.
pöttyöske

krysz # 2010.07.27. 08:02

Tisztelt Szakértők!

25 éves vagyok, a főiskola elvégzése után tanítani kezdtem. 2008.09.01-től 2010. június 30-ig volt munkaviszonyom. 2011. február 03-ra várjuk gyermekünket, jelenleg passzív táppénzen vagyok, mely július 30-án lejár, munkaviszonyom idejéből eredően 4,5 hónapig vagyok jogosult álláskeresési járadékra, ha regisztráltatom magam a munkaügyi központban. Sajnos ez a 4,5 hónap nem fedezi a szülésig fennálló időt.
Ez ügyben szeretnék tanácsot kérni, mit tartanak helyes megoldásnak ebben az esetben.

Válaszukat előre is köszönöm.

nandy # 2010.07.27. 07:32

A második babával TGYÁS-ra lennél először jogosult.
TGYÁS, GYED és GYES között választanod kell, és mielőtt az új ellátást igényled, a régit le kell mondani.

Az igénylést mindenképp a munkáltatónak kell beküldenie a REP-hez, ehhez szükséges a baba születési ak. kivonata, és a te nyilatkozatod. Tehát fel kell majd venni a kapcsolatot a munkáltatóddal.

(Azt, hogy mi alapján és hogyan számolják majd az ellátásodat, ne is kérdezd, mert addig még sok minden változhat)

ördögöcske # 2010.07.26. 19:54

Tisztelt szakértök!

2010.04.14 napjától vagyok gyeden.Azzal a kérdésel fordulok önökhöz hogy határozatlan munkaviszonyom van igaz csak 2012.04 hóban jár le a gyedem de a párommal szeretnénk mégegy kisbabát de közbe nem szeretnék visza menni dolgozni.Ha 2012.04-re meglenne a következö baba hogy folytatodna-e a gyedem ugyan ugy mint az elsönél?Kell e igényelnem vagy autómatikusan kapnám ha munkahelyen leigazolom az érkezett babát.Vagy ha egy két hónappal elöbb érkezne mint hogy lejárna a gyedem akkor kérhetem a fiatalabbra a gyedet?az elsö babát nem adnám bölibe kapnám rá még 1 évig a gyest?

Elöre is köszönöm a válasz!

nandy # 2010.07.26. 11:39

Timsz:

Már írtam neked korábban, hogy te gyakorlatilag határozatlan idejű szerződéssel dolgozol... mert az előző határozott idejű szerződés lejárta után tovább dolgoztál. Célszerű lenne ügyvédhez fordulni, és átnézetni vele az irataidat, mert sok múlik rajta.

Ha minden marad a jelenlegi állapotban, akkor nagy valószínűséggel szeptember után nem fogják meghosszabbítani a szerződésed. Két lehetőséged marad: új állást keresel, vagy elmész munkanélkülire, ami nem biztos, hogy elég lesz.

nandy # 2010.07.26. 11:34

A TGYÁS időszaka számít bele

helyesen: TGYÁS időszaka NEM számít bele.

nandy # 2010.07.26. 11:34

GYED időtartama: a szülést megelőző két évet nézik. A TGYÁS időszaka számít bele, ezért is érdemes lenne azt csak a szülés napjától igényelni, mert így 28 nappal több jut a GYEd-hez.

de a könyvelő még csak most tanulja a dolgokat és nem igazán tud nekem még semmit mondani.

Rendkívül helytelennek tartom, hogy szakképzett, gyakorlott TB-ügyintéző helyett a tudatlan, képzetlen, tapasztalatlan könyvelő vállalja ezt a feladatot!!
A könyvelés és a TB-ügyintézés két teljesen különböző szakma, én könyvelőként nem vállanám fel a kifizetőhelyi ügyintézést, mert nagyon összetett és bonyolult, nagy felkészültséget igényel. Ne feledjük, hogy sok-sok ember pénze múlik az ügyintéző felkészültségén!
Még nem késő szakembert keresni...

nandy # 2010.07.26. 11:28

Mokkás:

Pontos adatot képtelenség írni, mert...
Nem tudjuk a konkrét dátumokat, azt sem tudjuk, hogy mettől meddig voltál táppénzen. Konkrét segítségnyújtáshoz kérj írásbeli tájékoztatást az illetékes REP-től.

Nagyvonalakban a válasz:

Feltételezzük, hogy az előző munkaviszony, passzív táppénz, munkanélküli ellátás és új munkahely létesítése között egyszer sem volt 30 napnál hosszabb, biztosítás nélküli időszak...

Így főszabály szerint a 2009. évi jövedelmed lenne az ellátások alapja... Csakhogy 2009. évben nem volt 180 bérezett napod (a munkanélküli és a táppénz nem számít annak). Ezért az igénylést megelőző időszakból fognak legalább 180 bérezett napot keresni, 2009. januárjától kezdődően. A végkielégítés, táppénz, munkanélküli ellátás nem számít bele az alapba.

A bónusz is csak akkor, ha vonták belőle a 2% egyéni eb. járulékot.

Én azt javasolnám, hogy ameddig tudsz, addig dolgozzál, mert a mostani 180 ezer bruttó jövedelem kedvezően alakítja az ellátások alapját. Próbálj meg nem táppénzre menni, hogy minél több napod legyen ezzel a magasabb bérrel. Ezért a TGYÁS-t is próbáld meg csak a szülés napjával igényelni, és előtte legyél szabadságon.

Timsz # 2010.07.26. 09:38

Tisztelt Szakértők!

Már korábban sok jó választ kaptam a munkahelyemmel kapcsolatos kérdéseimre, de ahogy most olvasgatom a fórumot megint újak merültek föl.

Röviden a helyzetem:
2008.09.01 - 2009.03.31-ig volt munkaviszonyom.
Most 2010.02.04-től dolgozom határozott idejű szerződésekkel. A jelenlegi 2010.09.30-ig szól. Már szóltam, hogy terhes vagyok még nem tudom, hogy meghosszabbítják-e a szerződésemet.
A szülés 2011.02.05-re van kiírva.

A célom az, hogy valahogyan meglegyen a 365 nap jogviszonyom, hogy kapjak TGYÁS-t és/vagy GYED-et.

A kérdésem az lenne, hogy mik a lehetőségeim, akár, ha hosszabbítják a szerződésemet, akár, ha nem hosszabbítják, hogy ezt elérjem?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Timpó

Pici Leány # 2010.07.26. 06:19

Köszönöm szépen!

Lyonee # 2010.07.25. 20:40
Pici Leány # 2010.07.25. 19:53

Tisztelt Segítők!

Jelenleg közalkalmazottként fizetés nélküli szabadságomat töltöm gyermekem három éves koráig. Szeretnék másik munkahelyen munkaviszonyt vagy közalkalmazotti jogviszonyt létesíteni. Lehetséges-e ez a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt?

Köszönettel:
Melinda

Mokkás # 2010.07.25. 18:18

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Alábbiakban kérném a segítséget.

2010. október 18-ra vagyok kiírva.
2004. december 1-től 2009. március 15-ig dolgoztam egy helyen folyamasan, majd passzív táppénzen voltam, utána regisztrált munkanélküli voltam 2009. május elejétől, majd 2009. szept. 7.-től határozatlan idejű munkaviszonyban állok. 2009-ben végkielégítésben, és év végén új cégemnél bónuszban részesültem.
Kérdéseim:

  • Miből számolják a THGY-t és a GYED-et?
  • Jogosult vagyok-e a 2 év GYED-re?
  • Én úgy tervezném, hogy szept. 13-ig dolgoznék (ill. kivenném a szabadságomat), utána pedig előre hoznám 28 nappal hamarabbra a THGY-t. Érdemes? (Sajnos a 15 napos betegszabadságomat - táppénzt kihasználtam 2010-ben).
  • Továbbá arra lennék kíváncsi, hogy a max. GYED-hez mennyi bruttó fizetésre van szükség?

(Nekem eléggé összetett, mert 2009. márc. 15-ig 175.000 bruttóm volt, utána passzív tp, utána max. munkanélküli járadék májustól, szept. 7-től bruttó 140.000 Ft, 2010.január 1-től bruttó 162.000 Ft, majd május 1-től 180.000 Ft.).

  • Ezek alapján miből fogják nekem kiszámolni a THGY-t és a GYED-et?

Nagyon megköszönném a segítséget, mert a cégünk ugyan TB kifizetőhely LESZ augusztustól, de a könyvelő még csak most tanulja a dolgokat és nem igazán tud nekem még semmit mondani. Voltam bent az illetékes hivatalnál is, de nem tudtak, ill. inkább nem nagyon akartak segíteni...

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Marcsika81 # 2010.07.22. 16:59

Persze, arra voltam kíváncsi, elnézést, ha nem jól fejeztem ki magam, csak azt írta, hogy a gyermek 3 éves kora után is védett valaki, ha nem dolgozik. De ha nem dolgozik, akkor hogy lehet a gyermek 3 éves kora után is védett...
Ezt nem értem.

nandy # 2010.07.22. 16:56

Marcsika:

Ha még május 1-je előtt szült a munkavállaló, akkor a régi szabályok szerint bárhova megy dolgozni, védett lesz.

Mi alól védett? Hát a felmondástól. Nem arra voltál kíváncsi?

nandy # 2010.07.22. 16:54

Nem mondtam le előtte az álláskeresésit, szülés után kb 1 héttel voltam a munkaügyiben.“"

”február 25-én megszületett a kislányom, azóta TGYÁS-t kapok.„

Ez nekem továbbra is azt jelenti, hogy bár egy héttel később ment el a munkanélkülibe, de a szülés napja előtti naptól mondta le, és a TGYÁS-t a szülés napjától igényelte! És ez a lényeg.

Ha valóban a szülés napjától igényelte a TGYÁS-t, akkor most hiába megy vissza munkanélkülire... Illetve kénytelen lesz, mert GYEd nem fog járni.

”Látod, van megoldás Petra problémájára – ha hőbörgés helyett inkább segíteni próbálnál, többre mennénk…

Nem hőbörgök, hanem próbálok jó tanácsot adni, és nem félrevezetni a kérdezőt.Ha mégis rosszul mondta volna a dátumokat, az más....

Marcsika81 # 2010.07.22. 16:53

Akkor is van a védettség, ha ez nem az a munkahely ahonnan elmentem szülni, hanem új?

de tovább is, ha a gyes mellett nem dolgozik
  • akkor mi alól védett?

Marcsi

nandy # 2010.07.22. 16:50

A gyermek hároméves koráig védett, de tovább is, ha a gyes mellett nem dolgozik.

Marcsika81 # 2010.07.22. 16:48

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném kérdezni, hogy aki gyes-en van elküldhetik-e alkalmazotti jogviszonyban, vagy védettsége van?

Köszönettel: Marcsi

LegalLy # 2010.07.22. 12:09

Kedves nandy,

akkor essünk neki még egyszer a problémának.
Először is hadd idézzek neked Petrától:

"nandy!
.....
Nem mondtam le előtte az álláskeresésit, szülés után kb 1 héttel voltam a munkaügyiben."

Tehát: Petra bement a munkaügyi hivatalba a szülés után egy héttel, hogy bejelentse, megszületett a gyerkőce és TGYÁS-t kap. A munkaügy ekkor automatikusan "szüneteltetés"-re tette az álláskeresésijét. Az már az ügymenet "szépsége", hogy mivel Petra a gyerek születése napjától kezdődően jogosult TGYÁS-ra, az álláskeresésit a szülés előtti nappal "jegelték" - vagyis gyakorlatilag "kihúzták" alóla a GYED-et (hogy képletesen fogalmazzak).

A 45 napot illetően mea culpa, teljesen igazad van, valóban csak természetbeli ellátásokra jogosult ez alatt az időszak alatt.

Viszont ettől függetlenül van megoldás: amikor lejár a TGYÁS, bemenni a munkaügyibe, újból bejelentkezni álláskeresésire. Pár nap különbséggel beadni a GYED-igénylést (amihez mellékelni kell az álláskeresési újramegállapításáról szóló határozatot), majd vissza a munkaügyibe, és a GYED igénylésének másnapjától (!!) újból szüneteltetni az álláskeresésit, és az erről szóló határozatot szintén benyújtani az OEP-nek. (GYEDre ugyanis akkor is jogosult, ha az igénylés időpontjában biztosított)

Látod, van megoldás Petra problémájára - ha hőbörgés helyett inkább segíteni próbálnál, többre mennénk...

Ly

nandy # 2010.07.21. 16:48

picikoala:

A telephely megszűnése nem eredményezi a munkáltató megszűnését. Még ha az összes boltját bezárja, és minden tevékenységet befejez, akkor is marad a cég! A munkáltató ugyanis akkor szűnik meg, amikor (jogutódlás nélkül) törlik a cégjegyzékből. Az pedig jó sokára lesz.

nandy # 2010.07.21. 16:36

LegalLy:

Szerintem most maradj nagyon csendben, mert akkora hülyeségeket írsz, hogy azzal szinte kár is vitatkozni!

De azért csak kijavítalak, nehogy más is a te szabályaid után menjen...

mivel a gyerkőcöd 2009. februárban született, rá még a régi szabályok vonatkoznak, vagyis elég, ha a szülést megelőző 2 évben 180 napi biztosítási jogviszonyod volt

Ez eddig rendben is van, de nem a 180 nap megléte dönti el a kérdést, hanem a biztosítási jogviszony hiánya! Ugyanis együttesen kell a 180 nap (május 1-től 365 nap) ÉS az aktív biztosítási jogviszony.

nandy véleményével ellentétben a biztosítási jogviszonyod nem szűnt meg a szülés előtt egy nappal,

Pont azért szűnt meg, mert előző nappal lemondta!
Petryske ezt írta:

február 24-ig megint álláskeresési segélyen. február 25-én megszületett a kislányom, azóta TGYÁS-t kapok.

Tehát a szülés előtti nappal... maradjunk ennyiben.

a biztosítási jogviszonyod még 45 napig létezik és csak ezt követően szűnik meg

Valamit nagyon keversz. A biztosítási jogviszony megszűnése után 45 napos átmeneti időszak van, ez idő alatt járulékfizetés nélkül is jogosult a természetbeni ellátások igénybevételére. Pénzbelire nem!!

És végül: nem az én véleményemet írom le, hanem azt, amit A JOGSZABÁLYOK ELŐÍRNAK!!!

Íme:
Eb. tv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult...

  1. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Te pedig jobban teszed, ha többé nem adsz itt "tanácsot", mert botrányosan nem értesz hozzá. És még kötözködsz is... Fúúú, most nagyon mérges vagyok.

LegalLy # 2010.07.21. 13:52

Petryske,

szerintem jogosult vagy GYEDre!

  1. mivel a gyerkőcöd 2009. februárban született, rá még a régi szabályok vonatkoznak, vagyis elég, ha a szülést megelőző 2 évben 180 napi biztosítási jogviszonyod volt
  2. nandy véleményével ellentétben a biztosítási jogviszonyod nem szűnt meg a szülés előtt egy nappal, mert még ha le is mondtad volna az álláskeresésit (ahogy nem tetted), a biztosítási jogviszonyod még 45 napig létezik és csak ezt követően szűnik meg (ilyenkor be kell jelentkezni az APEH-hoz, és sárga csekken fizetni havi (momentán) 4950 Ft-ot). Viszont, ha a TGYÁS ideje alatt szűnik meg a biztosítási jogviszonyod (jár le a 45 nap), de a TGYÁS-ra való jogosultságod még a biztosítási jogviszony ideje alatt keletkezett (vagyis a szülés napján még volt élő TB-d), akkor is jogosult vagy a GYED-re.
  3. a GYED-et a gyerek két éves koráig fogod kapni (kivéve persze, ha előbb visszamész dolgozni).

Üdv,
Ly