GYED,GYES, táppénz


Picur23 # 2011.03.08. 13:53

Jó napot!

Abszolút teljesen kétségbe vagyok esve kérem valaki segítsen!

A mai nap felhívtam a munkáltatómat keveselve a gyed összegét.
Minek után felhívott és közölte, hogy vissza szednie egy csomó pénzt mert a tényleges ledolgozott 162 napból kell hogy kiszámítsa a tgyást a gyedet.
A kórtörténet kb annyi, hogy 2010 január 4.-én szültem előző évben dolgoztam ugyan de elmentem terhességi táppénzre. Az ő állítása szerint 162 napom volt ténylegesen ledolgozva. Szerintem kevesebb de ez már részletkérdés. Úgy tudom, ha 180 ténylegen ledolgozott napok nincsenek meg egy évre visszamenőleg sem akkor ami a szerződésben van megadva havi heti napi illetve órabérként azt kell alapul venni. mit csináljak hová tudok ezzel fordulni?
Üdvözlettel Piroska

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.08. 14:00

Az nem úgy megy, hogy csak "elkezdi visszaszedni". Ilyen ügyben a munkáltató ha kifizetőhely (és úgy látom az), kvázi közigazgatási szervként jár el, az ellátás összegéről határozatot kell hoznia, amit közölnie kell veled, beleértve a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást is.

Picur23 # 2011.03.08. 14:27

Köszönöm, a válaszod! Már csak azt szeretném megtudni, hogy valóban 162 napból kell kiszámítania vagy én tudom jól és a szerződésben foglaltakat kell hogy alapul vegye. Hova mehetek hivatalosan?
Köszönöm Piroska

Picur23 # 2011.03.08. 14:29

még valami a tényleges munkaidőm bőven megvolt hisz 2006 év vége dolgoztam a cégnél. Itt már az kérdéses mivel 2009-ben csak 162 napot dolgoztam ténylegesen a többit táppénzen voltam. 2010 jan 4.-én szültem...Nekem nagyon zavaros...
Piroska

anya+2csemete # 2011.03.08. 17:35

Tisztelt Szakértők!

2007. októberében született 1.csemete 9 év folyamatos munkaviszony bruttó 220.000 ft-os fizetéssel a maximum gyedet kaptam a gyerkőc 2 éves koráig. Majd 3 hónap gyes, 2010. márciusban megszületett 2. csemete és újból Tgyás, majd maximum gyed.
Most 2011. januártól a változások miatt, ha jól tudom bruttó 109.200 ft lett a maximum gyed, és én erre az összegre számítottam, valamint férjemmel ez alapján nyilatkoztunk a családi adókedvezményről.
Erre január hónapra csak bruttó 106.330 ft-ot kaptam.
Kérem segítsenek megérteni hogyan jött ki ez az összeg, és hogy valóban jogos-e, hogy nem kapom meg a maximumot?
Ha igen, akkor erről nem kellene valami határozatot kapnom?
Előre is köszönöm a választ.
anya+2csemete

nandy # 2011.03.08. 21:27

Picur23:

Mivel te még 2010. januárjában szültél, ezért rád még a "régi" szabályok vonatkoznak... tehát a ténylegesen elért jövedelem alapján kellett volna megállapítani, a bérezett napok számától függetlenül.

EB.tv. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.424
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.425 426
(3) A (2) bekezdésben nem említett jogosult gyermekgondozási díjának naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.(hatályos: 2010.04.30-ig)

Kbs.-nek igaza van, a kifizetőnek (munkáltató) határozatban kell közölnie a számtíását alátámasztó jogszabályi helyeket és a jogorvoslati lehetőséget.

Javaslom, hogy kérj írásos (törvényi hivatkozással ellátott) tájékoztatást a kifizetőtől, és ha azt nem tartod jónak, kielégítőnek, akkor írásos panasszal fordulhatsz az OEP-hez.

Dödölle1 # 2011.03.09. 07:37

Picur23:

Minek után felhívott és közölte, hogy vissza szednie egy csomó pénzt mert a tényleges ledolgozott 162 napból kell hogy kiszámítsa a tgyást a gyedet.

A biztosítottól -függetlenül attól, hogy ki a hibás, azaz hogy a túlfizetés kinek róható fel- a túlfizetés összegét csak 90 napon belül lehet visszafizetésre kötelező határozat kibocsátásával visszavenni.

Az ezt megelőző esetleges tévesen kifizetett tb ellátás attól kell visszakérni, akinek az felróható.

Ha és amennyiben tehát a tb ügyintéző a 2010 január 4-i szüléshez kapcsolódó THGY-t, vagy az azt követő GYED-et nem a hatályos jogszabály alapján állapította meg és ezért túlfizetés keletkezett,ezért a 90 napot megelőző túlfizetést a dolgozótól jogszerűen nem vonhatja le, azt vele nem fizettetheti meg.

Természetesen itt is igaz az, ami a polgári jogi jogviszonyokra általában, azaz semmi nem tiltja azt, hogy az adós önként teljesítsen, azaz ha a főnöke megkéri, hogy a túlfizetés 90 napon túli összegét fizesse vissza és Ön ebbe beleegyezik.....

66. § (1) Az, aki egészségbiztosítás ellátásai közül pénzbeli ellátást, baleseti járadékot, baleseti táppénzt, vagy utazási költséghez nyújtott támogatást (e szakasz alkalmazásában együtt: ellátás) jogalap nélkül vett fel, köteles azt visszafizetni, ha erre a felvételtől számított kilencven napon belül írásban kötelezték.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott idő elteltével a jogalap nélkül felvett ellátást attól lehet visszakövetelni, akinek az ellátás felvétele felróható.
(3) A foglalkoztató és egyéb szerv köteles megtéríteni a jogalap nélkül felvett ellátást, ha az ellátás jogalap nélküli megállapítása, illetőleg folyósítása mulasztásának vagy a valóságtól eltérő adatszolgáltatásának a következménye és az ellátást az (1) bekezdés alapján visszakövetelni nem lehet.

Üdv. :)

Picur23 # 2011.03.09. 08:21

Köszönöm a választ, de nekem ez nagyon szakszöveg.
Leírnám, akkor hogy miként és hogy kaptam fizetést és kérem megerősíteni akkor hogy is kell hogy kapjan. Arra szeretném megkapni a választ mit kell, hogy alapul vegyenek az én esetemben. Mint írtam 162 ténylegesen ledolgozott napjaim voltak a többit terhességi táppénzen voltam. 2010 január 4.-én szültem. A bruttó órabérem pedig 515-ös. akkor a minimálbér 2sazeresének a 70%-a vagy a 162 napból számítandó ki vagy az órabérem alapján?
köszönöm a választ

Picur23 # 2011.03.09. 08:21

Köszönöm a választ, de nekem ez nagyon szakszöveg.
Leírnám, akkor hogy miként és hogy kaptam fizetést és kérem megerősíteni akkor hogy is kell hogy kapjan. Arra szeretném megkapni a választ mit kell, hogy alapul vegyenek az én esetemben. Mint írtam 162 ténylegesen ledolgozott napjaim voltak a többit terhességi táppénzen voltam. 2010 január 4.-én szültem. A bruttó órabérem pedig 515-ös. akkor a minimálbér 2sazeresének a 70%-a vagy a 162 napból számítandó ki vagy az órabérem alapján?
köszönöm a választ

Picur23 # 2011.03.09. 08:21

Köszönöm a választ, de nekem ez nagyon szakszöveg.
Leírnám, akkor hogy miként és hogy kaptam fizetést és kérem megerősíteni akkor hogy is kell hogy kapjan. Arra szeretném megkapni a választ mit kell, hogy alapul vegyenek az én esetemben. Mint írtam 162 ténylegesen ledolgozott napjaim voltak a többit terhességi táppénzen voltam. 2010 január 4.-én szültem. A bruttó órabérem pedig 515-ös. akkor a minimálbér 2sazeresének a 70%-a vagy a 162 napból számítandó ki vagy az órabérem alapján?
köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.09. 10:39

Nem érted, hogy ez első körben egyáltalán nem számít? Már hárman mondtuk el, hogy majdnem mindegy, hogy tényleg többet kaptál-e annál, ami jár; ezen az "egyet gondolok, levonom" módon ezt tőled nem lehet "visszaszedni".

Nandy azt is írta, mit tegyél.

Picur23 # 2011.03.09. 10:54

Köszönöm a választ, egyenlőre várja a munkáltatóm a hivatalos választ, azt ha megkapja szól. Engem nem csak az érdekel, hogy visszafizetem-e, számomra ez részletkérdés. Hanem az, hogy mi az alapom a gyednél...mert még mindig nem tisztázott. Az igazság érdekel, mert tudni szeretném, mi az az összeg amit jár.
Én meg már annyira megvagyok kavarodva, hogy fogalmam sincs.
Üdv Piroska

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.09. 11:07

Istenkém, nem vagyunk egyformák. Engem az érdekelne, vissza kell-e fizetnem, és sokkal kevésbé az "igazság". Nandy egyébként arra is válaszolt.

A munkáltatód honnan várja a "hivatalos választ"? Hát nem ő a kifizetőhely?

Bogi61 # 2011.03.09. 11:18

Tisztelt Szakértők!

2009-ben terhes lettem (előtte több év folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem), de mivel veszélyeztetett voltam, ezért a 3. hónaptól a szülésig (2010.II.04) TÁPPÉNZ-en voltam. Utána jött a 6 hónap TGYÁS, és a maximális GYED. Kérdésem, hogy ha a GYED lejárta után születik meg a 2. baba, kaphatok e TGYÁS-t és mire számolják, a GYED a maximum lesz így is, vagy 180 napra, vagy 1 évre vissza kéne mennem dolgozni, hogy a maximumot megkapjam? Tulajdonképpen hogy járnék a legjobban?
Válaszukat előre is köszönöm!

Picur23 # 2011.03.09. 12:49

Engem az igazság érdelek, a munkáltatóm kifizetőhely, de nincs tisztában vele ezért a tb-vel vette fel a kapcsolatot, hogy megtudja hogyan kell kiszámolnia a gyedemet. Várja a hivatalos választ.
Mivel tuisztában vagyok vele, hogy a hölgy aki csinálja nem ért hozzá ezért szeretném megtudni mi az alapom. a 162 nap biztosított időm vagy az órabérem?
Nandy írt választ írnál nekem egy példát, hogy megértsem.
Köszönöm

Picur23 # 2011.03.10. 08:42

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a válaszát átrágtam a nandy és a többiek irományán magam és próbáltam megérteni.
Ezek szerint mivel nekem 162 ledolgozott napom volt, ebből kiszámítandó, a napi átlag keresetem és ha kevesebb mint a minimálbér kétszeresének a harmincad része akkor a tényleges 162 nap alatt megkeresett jövedelmem alapján számolandó a gyed is. Ha viszont magasabb akkor a minimálbér kétszeresének a harmincad része az alapom.
Nem lehet az órabérem az alapom hisz van tényleges jövedelmem.
Azt is értem, hogy 90 napon belül kérheti vissza ha többet fizetett tgyásként nekem a kifizetőhely.
A kérdésem a következő ha én 2010 jan.4.-től voltam tgyáson ugye 6 hónapig,de most derült ki az esetleges túlfizetés. Honnan számolandó a 90 nap, aa tgyás folyósításától kezdődően, vagy a tgyás utolsó folyósítását követően, vagy mostantól hisz most derült ki?
Köszönöm a választ

Picur23 # 2011.03.10. 08:45

ui.: Köszönöm szépen, hogy türelmesek vagytok azokhoz akik ezt nehezen értik meg. Mint pl én.:) igazán sokat segítetek.
De ugye jól értelmeztem amit írtatok?
Üdvüzlettel Piroska

karatnai # 2011.03.10. 17:29

Tisztelt Szakértők!

A TGYÁS összegével kapcsolatban lenne kérdésem.
Harmadik gyermekem február 3-án született, előzővel január 27-ig voltam gyesen.
2010.április 2-től elkezdtem letölteni a szabadságom, ugyanis szeptember elsejétől vissza akartam menni dolgozni. Júniusban kiderült, hogy ismét gyermeket várok, ezért a szabadság letöltése után csak annyit dolgoztam, hogy meglegyen a 180 bérezett napom, utána táppénzen voltam.

A Tgyást január 28-tól igényeltem.
A munkahelyem kifizetőhely, de a bérszámfejtőnk nem igazán áll a helyzet magaslatán, nem tudja, hogy igazából mennyi pénzt kellene kapnom. Már utaltak nekem tgyást, de azt nem tudta megmondani, hogy miért azt az összeget.
Bérem 159500 Ft, és volt még 15 nap betegszabadságom. Tehát a 85 ezer Ft körüli összeget én kevésnek tartom, főleg mert adót sem kell fizetnem.

Szeretném, ha valaki segítene, aki ért hozzá, hogy mennyi tgyás-ra vagyok jogosult a fentiek ismeretében.
Köszönöm,
karatnai

Szatti # 2011.03.10. 17:45

Tisztelt Szakértők!

Ha egy szülő, aki már nincs GYES-en, de 5 éves gyermekével otthon van, beteg, műteni szükséges, ami után sokáig lábadozik, a másik szülő (apa) kérhet-e táppénzt a gyermekfelügyelet megoldása miatt?

A gyermek óvodáskorú, de még nem jár óvodába.
Ha kérhet táppénzt, melyik orvoshoz kell fordulnia?

Köszönöm a válaszokat.

karatnai # 2011.03.11. 09:11

Lenne még egy kérdésem.
Most mondta a munkahelyem bérszámfejtője, hogy szeptemberben teljes bért kaptam táppénz helyett és írjam alá, hogy az esetleges túlfizetéseket visszafizetem.

Amúgy nem áll szándékomban semmilyen túlfizetést megtartani, de bosszant, hogy csak most derült ki számukra, hogy rosszul utaltak?

Mivel minden hónapban eltérő összegeket kaptam, arra gondoltam, a gyerekek utáni adókedvezményt érvényesítették.

Azt tartottam volna elfogadhatónak, ha azonnal szólnak nekem, felhívva a figyelmem a túlfizetésre.

Mennyi ideig kérhetik vissza jogosan ezt az összeget?

jogoska1 # 2011.03.11. 10:15

Tisztelt Jogi Fórum!
Egyik egyéni vállalkozó ügyfelem, aki főállású vállalkozó 1986 óta, jelenleg szünetelteti egyéni vállalkozói tevékenységét. Havonta fizet 5100 ft-ot, hogy legyen "SZTK-ja", ezt ő így nevezte :) , gondolom, hogy kaphasson orvosi ellátást. Most komolyabban beteg lett és az lenne a kérdése, hogy ő most kaphat-e táppénzt? Elmehet-e betegállományba, jár-e neki valami pénzbeli járadék?

Előre is köszönöm a segítséget!

nandy # 2011.03.11. 12:10

Nem jár neki táppénz. A havi 5100 Ft eü.szolg. járulék csak természetbeni ellátásra jogosít, pénzbelire nem.

Táppénz annak jár, aki "rendesen" biztosított, vagy aki a biztosítás megszűnését követő 3 napon belül lesz keresőképtelen.

Megjegyzem, hogy eü. pénzbeli ellátás megszerzésére még megállapodást sem lehet kötni (a nyugdíjjal ellentétben).

nandy # 2011.03.11. 12:11

Ja, és ha az ev. szünetelteti a vállalkozását, akkor az eslő naptól kötelezett a havi 5100 ft eü. járulék fizetésére! Tehát ez nem választás kérdése.

A leírásodból úgy tűnik, hogy könyvelő vagy. Jó lenne, ha az alapvető jogszabályokkal azért tisztában lennél...

nandy # 2011.03.11. 12:16

karatnai:

Azt írod:

A munkahelyem kifizetőhely, de a bérszámfejtőnk nem igazán áll a helyzet magaslatán, nem tudja, hogy igazából mennyi pénzt kellene kapnom. Már utaltak nekem tgyást, de azt nem tudta megmondani, hogy miért azt az összeget.

Ez nagyon nagy baj! Ne haragudj, de én nem szeretném innen a fórumról távirányítással eligazítani a SZAKMÁJÁHOZ NEM ÉRTŐ bérszámfejtőtöket... Aki nem ért hozzá, az ne vállaljon el ilyen munkakört! A kifizetőhelyi TB-ügyintéző hozzá(nem)értésén nagyon sok dolgozó pénze múlik, EZ NEM JÁTÉK!!!

A helyedben azonnal írásos panaszt tennék első körben a munkáltatómnál, és utána az OEP-nél is! A kifizetőhelynek ugyanis kötelessége szakképzettséggel (és lehetőleg releváns gyakorlattal) rendelkező alkalmazottat felvenni TB-ügyintézőnek.

(de a bérszámfejtőcskében is lehetne annyi gerinc, hogy nem vállal el olyan munkát, amihez nem ért!!)

nandy # 2011.03.11. 12:20

Szatti:

Ha a gyermekre tekintettel senki nem kap gyes-t, akkor bármelyik szülő (gondozó) igényelheti a gyermekápolási táppénzt.
Gyáp-ra a gyermek háziorvosa tud venni.