GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2011.02.18. 09:00

Tisztelt Szakértő!

Segítségét kérném az alábbiakban.
A GYED kiszámításának alapját szeretném megtudni az következők alapján.
2004.02.05. napja óta folyamatos munkaviszonyom van.
Költségvetési szervénél dolgozom. Jelenleg a bruttó bérem 106.800 forint. 2010. június 23. napja óta egy GYED-es kismama munkáját is végzem, így jelenleg két munkaköröm van. Az alapilletményemen (106.800,– Ft) felül a helyettesítés napjától kezdődően a kismama bérének felét is megkapom, ami jelenleg 105.020,– forint, továbbá pénztárosként 4.280,– forint úgymond mankópénzt is kapok, így az összes javadalmam 2010.06.23. nap­jától 216.100,– forint.
Kérdésem az lenne, hogy a GYED alapján az alapilletményem, vagyis a bruttó 106.800,– forint, vagy a helyettesítéssel emelt összeg, a 216.100,– forint fogja képezni? Gyermekem várható születés 2011. augusztus vége.
Előre is köszönöm válaszát.

A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a 2011.augusztusban induló THGY ellátás alapja -főszabály szerint- a 2010.01.01-től 2010.12.31-ig elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme lesz beleértve az alapbérét, a helyettesítésért járó bérét és a pénztárosi pótlékot is.

Gyermekgondozási díjat főszabály szerint a szülési szabadság (THGY) lejárta után, a szülést követő 169. naptól lehet folyósítani, ami augusztus végi szülés esetén 2012-re esik.

2012-ben induló ellátás alapját a 2011.évi jövedelme képezi, ha 2011-ben van/lesz 180 bérezett napja.

Részletesebb tájékoztatásért a költségvetési szerv TB ügyintézőjéhez célszerű fordulni.

A fentiek jogszabályi hátterét az 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/A és 48. szakaszaiban (§) találja.

nandy # 2011.02.18. 12:38

Ancsa:

Mivel a megállapodást már aláírtátok, ezért nincs jelentősége az esetleges terhességednek (közös megegyezés esetén egyébként sem).

De azt csak nagyon halkan jegyzem meg, hogy munkanélküliség ellen nem a baba-projekt a legoptimálisabb megoldás, hacsak nem tartozol te is a megélhetési (üzletszerű) gyermeket szülő nők közé.

nandy # 2011.02.18. 12:41

Bababolygó:

Az álláskeresési ellátás alapján nem jár táppénz. TGYÁS és GYED is csak akkor, ha az álláskeresési kitart legalább a szülés napjáig, és még utána is marad pár nap a TGYÁS és GYED közötti rövid időszakra.

nandy # 2011.02.18. 12:43

Erus78:

Ha kiveszed a szabadságokat, akkor az arra fizetett bér lesz a TGYÁS és GYED alapja is, de max. a minimálbér kétszerese.

Ancsa77 # 2011.02.18. 21:29

Sziasztok!
Sajnálattal tapasztalom hogy segítség kérés képen írtam ide erre az oldalara de vannak akik kő keményen beszólnak a másiknak!!! Ezt tényleg sajnálom mivel nem erre szolgálnak az ilyen oldalak szerintem!!!
KEDVES NANDY!!!
HOGY TISZTÁBAN LEGYÉL A HELYZETEMMEL!
Nem azért szerettem volna tudni azokat a dolgokat mert a te szavaiddal élve „ a megélhetési (üzletszerű) gyermeket szülő nők közé” tarozzak!!! Már lassan a kifutok az időből hogy gyerek vállalhassak és ez lenne már a negyedik alkalom. hogy el kellene ilyen okból halasztani ami már lelkiekben kezd megviselni!!! És most jutottam el arra a lépésre hogy nagy esélyem van arra hogy terhes vagyok és tudom azt is nem kellett volna a közös megegyezést aláírni de sajnos akkor csak ezt tudtam tenni… és őrlődik azóta…Így ha mégis ez lenne akkor azt szerettem volna tudni, hogy milyen esélyeim lennének vagyis hogy mi járna., és mire figyeljek oda ha mégis bevállalom, mert még most is azon őrlődök, hogy érdemben fel tudom-e nevelni… De mért is ne, hitelem nincs, lakásom van, három diplomával csak találok valami munkát! És a legfontosabb hogy van mögöttem szerető család aki támogat!!! De mégis szerettem volna választási lehetőségekről érdeklődni!!!!
És köszi hogy ilyen „kedves” feltételezéseket teszel rögtön az emberre úgy hogy részletes infóid nincsenek!!! Ha elítéled ezt a hozzáállást még most is akkor azt nagyon sajnálom, és kérnélek arra hogy inkább ne írj SEMMIT, de azért mást meghallgatnék.

Viol # 2011.02.20. 14:09

Kedves Szakértő!

Kérdésem a Gyed számítására vonatkozik. Olyan munkahelyen dolgozom, ahol amint kiderül a terhesség vagy rögtön táppénzre kell mennem, vagy kérnem kell az áthelyezésemet másik osztályra. Ha rögtön táppénzre megyek, és következő évben születik a baba, akkor ez a táppénz lesz nagyrészt a jövedelmem. Ez esetben ez lesz a Gyed számításának alapja?
Válaszát előre is köszönöm!
Viol

nagygusztavne # 2011.02.21. 08:22

Üdvözletem Mindenkinek ! Kedves Válaszadó !
Most felmentési időmet töltöm , 4 hónap ,amiből a fele ledolgozandó. jelenleg ez az időszak telik ,március 15.ig, majd 12 nap szabadság, és utána
a munkavégzésmentes 2 hónap.
Kérdésem,: ha keresőképtelen leszek mától, arra az időre
táppénz jár ? ( 70-60 %) vagy a teljes átlagbér, amit a törvény és a felmentés részleteit tartalmazó munkáltatói határozat előir ?
Ha lehet gyors választ kérnék !

Köszönettel NG.né

magi26 # 2011.02.21. 08:58

Tisztelt Szakértő!

Kisbabát szeretnénk a férjemmel. Van egy tachicardiám, így szeretnék táppénzre menni a terhesség első, vagy a második hónapjától. 2008 óta van állásom, megszakítás nélkül! Érdeklődnék, hogy hogyan számolják a táppénzt? A bruttó bér 60%-a? És ha én elmegyek 8 hónapra táppénzre, hogyan számolják majd a gyást, a gyest és a gyedet?

Mivel tervezett baba lesz, hogyan járunk jobban pénzileg, ha adott naptári évben leszek terhes és adott naptári évben szülök is? Vagy úgy is lehet, hogy pl: 2011 közepe, vége fele terhes leszek és 2012ben szülök. Így a 2011es év alapján számolják a gyest is? Mit kezdenek a táppénzes hónapokkal? Gondolom nem a táppénz alapján adnak gyest??

Válaszát várva:
M.Ági

Nico2008 # 2011.02.21. 12:47

Nico2008 - Katalin

Kedves Szakértő!

Korábban feltett kérdésemre remélem jól értelmeztem válaszát.
2011. augusztus végére várjuk babánkat.
Így a 6 hónapnyi TGYÁS alapja 2010. évi jövedelmem lesz. A Gyedem így 2012-ben fog indulni (2012.03 hónaptól) amit a 2011. évi jövedelmem alapján fognak számolni. - ha jól értelmezem.
Még az lenne a kérdésem, hogy 2013. évi Gyed-nek mi lesz az alapja? Azt a gyermek 2 éve koriág (2013.01 hó - 2013. 08 hó) milyen jövedelem alapján fogják számolni?
Köszönöm előre is válaszát.
További szép napot
Katalin

Dödölle1 # 2011.02.21. 14:21

Nico2008 – Katalin

Kedves Szakértő!

Korábban feltett kérdésemre remélem jól értelmeztem válaszát.
2011. augusztus végére várjuk babánkat.
Így a 6 hónapnyi TGYÁS alapja 2010. évi jövedelmem lesz. A Gyedem így 2012-ben fog indulni (2012.03 hónaptól) amit a 2011. évi jövedelmem alapján fognak számolni. – ha jól értelmezem.
Még az lenne a kérdésem, hogy 2013. évi Gyed-nek mi lesz az alapja? Azt a gyermek 2 éve koriág (2013.01 hó – 2013. 08 hó) milyen jövedelem alapján fogják számolni?
Köszönöm előre is válaszát.
További szép napot
Katalin

Főszabály szerint a 2012-ben megállapított GYED alapja és mértéke nem fog megváltozni, azt 2013-ben nem fogják újra kiszámolni!

Kivételt képez az az eset, ha 2013-ban emelik a minimálbért és a 2012-es GYED alapot legalább 180 napi jövedelem figyelembevételével állapították meg akkor azt az Ebtv. 42/D § (4) értelmében a minimálbér kétszeresének figyelembevételével korrigálják.

kacor # 2011.02.21. 15:00

Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy segítsen nekem!
Hét hetes terhes vagyok és egy vagyonőr cégnél dolgozom.
Ahol általában három havonta új munkaszerződés van,
más névvel,más adószámmal.Jelenleg 2010.05.15-2011.01.31ig volt szerződésem,2011.02.01től
új szerződésem van.Abban szeretném kérni a segítségét,nem tudom meddig fogok bírni dolgozni szeretnék elmenni táppénzre és mi történik akkor ha az új szerződés is három hónap múlva(2011.04.30án)
lejár.Én,hogy leszek jogosult további táppénz illetve
gyes,gyed támogatásra.
Válasza sürgős lenne.
Köszönettel : L.Andrea

Nico2008 # 2011.02.21. 18:16

Kedves Szakértő!

Ismételten köszönöm gyors válaszát.
"Agyalásom" során ismét felmerült egy kérdés bennem, s elnézését kérem, hogy ismét "zaklatom".
180 bérezett nap pontosan mit takar?
Augusztus végén várható szülés miatt június 01. napjával mennék táppénzre. Ez milyen hatással lenne a 2012-ben induló Gyed összegére? A TGYÁS mindenféleképpen 2010. évi jövedelem alapján kerül kiszámításra, mivel idei babám lesz. De a Gyed 2012-ben indul, ezért 2011. év az alapom. De ha nincs meg a 180 bérezett napom 2011. évre, mit lesz az alap?
Ezt is olvastam: 2011.01.01-től a táppénzre jogosultság mértékét a gyermek születését megelőző év összjövedelméből számítják, és a táppénzen töltött időszakot 0 Ft-os jövedelmű időszaknak számítják. Ez mit jelent esetemben?
Köszönöm előre is ismételt válaszát.
Üdvözlettel: Katalin

murzo # 2011.02.22. 10:46

Tiszteletem, az lenne a kérdésem ,hogy ha most nem tudom megigényelni a GYES-t mert 8 órás állásba megyek vissza, de egy pár hónap múlva át tudok menni 6 órásba, meg tudom e akkor is igényelni a GYES-t?
válaszukat köszönöm!

Dödölle1 # 2011.02.22. 13:14

Nico2008
2012-ben induló ellátás alapját a 2011.évi jövedelme képezi, ha 2011-ben van/lesz 180 bérezett napja.

180 bérezett nap pontosan mit takar?

Azt, hogy 2011-ben a 365 naptári napból legalább 180-ra bért kapott. Másképpen fogalmazva 2011-ben nem volt táppénzen, igazolatlanul, vagy egyéb jogcímen távol 185 napnál többet. (365-185=180)

De a Gyed 2012-ben indul, ezért 2011. év az alapom. De ha nincs meg a 180 bérezett napom 2011. évre, mit lesz az alap?

Ha azért nincs 180 bérezett napja, mert táppénzben, vagy THGY-ban részesült és az Önnek kedvezőbb, mintha a minimálbérből számítanák ki a GYED-et a GYED alapja a THGY alapja lesz.

Ismételten szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy teljeskörű tájékoztatásért a költségvetési szerv TB ügyintézőjéhez célszerű fordulni, aki 1/4 óra alatt érthetően minden kérdésére tud válaszolni.

A fentiek jogszabályi hátterét az 1997. évi LXXXIII. törvény 40–42/A és 48. szakaszaiban (§) találja.

Ezt is olvastam: 2011.01.01-től a táppénzre jogosultság mértékét a gyermek születését megelőző év összjövedelméből számítják, és a táppénzen töltött időszakot 0 Ft-os jövedelmű időszaknak számítják. Ez mit jelent esetemben?

Ezen mondat értelmezhetetlen, ellentmond a hatályos jogszabálynak. A táppénz mértéke nem függ a szülés tényétől azt kizárólag az brfolyásolja, hogy a keresőképtelenséget megelőzően van-e 2 év folyamatos biztosításban töltött ideje, illetve hogy kórházi ápolásban részesült, vagy a háziorvosa tartotta-e keresőképtelen állományban?

Abban viszont igaza van a "válaszadónak", hogy mivel a táppénzből nem vonnak 2%-os mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékot ezért a táppénz összege nem alapja sem egy következő táppénznek, sem THGY, vagy GYED ellátásnak!

A táppénz, THGY, GYED ellátások alapját mindíg a 2%-os mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapot képező jövedelem (érthetőbben és leegyszerűsítve munkabér) képezi!

Ismét javasolom, hogy érdemi tájékoztatásért célszerű képzett tb. ügyintézőhöz, vagy a REP PEEO Osztályvezetőjéhez fordulni, ezzel ugyanis elkerülheti a fenti, részigazságokat tartalmazó válaszokat!

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 22 munkanapot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét .

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.02.22. 13:34

murzo
Tiszteletem, az lenne a kérdésem ,hogy ha most nem tudom megigényelni a GYES-t mert 8 órás állásba megyek vissza, de egy pár hónap múlva át tudok menni 6 órásba, meg tudom e akkor is igényelni a GYES-t?
válaszukat köszönöm!

Igen.

Dödölle1 # 2011.02.22. 13:40

kacor

Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy segítsen nekem!
Hét hetes terhes vagyok és egy vagyonőr cégnél dolgozom.
Ahol általában három havonta új munkaszerződés van,
más névvel,más adószámmal.Jelenleg 2010.05.15–2011.01.31ig volt szerződésem,2011­.02.01től
új szerződésem van.Abban szeretném kérni a segítségét,nem tudom meddig fogok bírni dolgozni szeretnék elmenni táppénzre és mi történik akkor ha az új szerződés is három hónap múlva(2011.04.30án)
lejár.Én,hogy leszek jogosult további táppénz illetve
gyes,gyed támogatásra.
Válasza sürgős lenne.
Köszönettel : L.Andrea

Passzív jogon legfeljebb a munkaviszony megszűnését követő 30 napig jogosult táppénzre.

GYES-re jogosult állampolgári (alanyi) jogon a szülés napjától.

Főszabály szerint THGY és GYED ellátásokra nem jogosult, ha a szüléskor/igényléskor nincs biztosítása (munkaviszonya).

A fentiek jogszabályi hátterét az 1997. évi LXXXIII. törvény 39. 40–42/A és 48. szakaszaiban (§) találja.

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudja használni most, vagy egy későbbi ügyében:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 22 munkanapot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét .

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját – kérelmére – tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbizto­sításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

scheri # 2011.02.22. 20:13

Tisztelt Szakértők!

Szeretném segítségüket kérni, mivel nem sikerült kiigazodnom az új GYED-re vonatkozó szabályozások között.
2009. május 20-án született az első gyermekem, azóta TGYÁS-t illetve GYED-et kapok. Második gyermekemet 2011. szeptember végére várom, tehát akkor már elvileg GYES-en leszek. Szeretném megtudni, hogy van-e rá valami lehetőség, hogy kaphassak GYED-et a második gyermekre is, illetve mi alapján számolják ezt ki. Elméletileg a mostani GYED lejárta és a második gyermek születése között vissza tudnék menni dolgozni is, a korábbi munkahelyemre, így jobban járnék? Így is csak kb 3 hónapról lenne szó, semmiképpen sem lenne meg a 180 nap.

Köszönöm válaszukat:
L. Erika

tranita0517 # 2011.02.23. 08:48

tisztelt szakértő

Jelenleg Gyes-en vagyok ez év február 9-én töltötte a kislányom a 2 évet, de nagyon kevés ez az összeg ami a gyes után kapok, ezért az az ötletem támadt, hogy a gyest átíratom apukám nevére aki rokkant nyugdíjas és én a munkahelyemen kiveszem a fizetett szabadságomat ami jár és utána közös megegyezéssel megszüntetjük a munkaviszonyomat, hogy el tudjak menni munkanélkülire. A munkaviszonyom így is úgy is megszűnne mivel a munkáltatóm közölte hogy nem fog tudni tovább alkalmazni. (csőd szélén a cég) A munkanélküli járadékot még soha nem vettem igénybe, 2002 óta folyamatos munkaviszonyom van.
Felhívtam a MÁK-ot ahol 10 perc vacilálás után azt mondták,hogy ha át akarom íratni a GYES-t apukám nevére kell mind a kettőnknek (férjem és én) munkáltatói igazolás hogy dolgozunk. Ez ugye meg is lesz mert a szabadságot ki kell venni és csak utána szüntetnénk meg a munkaszerződésemet. Tehát a kérdésem az lenne, hogy ha megszűnik a munkaviszonyom és munkanélkülire megyek nem kell a GYES - t visszavenni apukámtól? Tehát nem ülök a padlóra, hogy megszűnik a munkám és nem tudom igénybe venni a munkanélkülit?

Válaszát előre is köszönöm Anita

nonacska # 2011.02.23. 10:18

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő lenne: párommal nagyon szeretnénk gyermeket vállalni, azonban a munkahelyem sorsa igen bizonytalan.
Folyamatos munkaviszonnyal 2007.10.01. óta rendelkezem. Amennyiben sikerülne addig teherbeesnem, ameddig él a munkaviszonyom és el tudnék menni néhány hónap táppénzre (akár az egész terhesség alatt), vagy ha szükséges passzív táppénzre és ezután végül munkanélkülire, ebben az esetben járna-e a GYED illetve a TGYÁS? Ha jól tudom fentiek mindegyike biztosított jogviszonynak számít, így ha a szülés napján valamelyik él, akkor kaphatom a fenti jutattásokat. Ebben az esetben a táppénz és a munkanélküli juttatás számításához alapul szolgáló utolsó év jövedelme lenne a GYED számításának az alapja is?
Vagy rosszul tudom és mindenképpem munkaviszonyban kell állni a szülés pillanatában?
Ha így van, akkor mi történik abban az esetben, ha az elbocsájtás után igénybe veszem a passzív táppénzt, majd a munkanélkülit és mondjuk az utolsó hónapban lesz csak munkaviszonyom? Ilyen esteben igénybe tudom venni a GYED-et?

Válaszát előre is köszönöm!

Sportvav # 2011.02.23. 10:37

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném megtudni, hogy most 4 órás munkaidőben dolgozom, mellette felsőfokú tanulmányokat folytatok és amennyiben gyermeket szeretnénk a párommal, jogosult vagyok-e a gyesre? Nem szükséges feltétel-e az, hogy minimum 6 órás munkaidőben dolgozzon a munkavállaló vagy esetlegesen csak 8 órás munkaidőből lehet elmenni szülni úgy, hogy a lehetséges segélyekre jogosult legyen az ember?
Azt biztosan tudom, hogy a 4 órás munkavégzés a nyugdíj szempontjából félidőnek számít, ezért gondolkodtam el azon, hogy esetleg 4 órás munkavégzésből gyesre és egyéb bármilyen segélyre sem lennék jogosult. A munkaviszonyom 2007 májusa óta áll fenn folyamatosan, 2009. októbertől vagyok 4 órás munkaidőben, előtte 8 órásban voltam. Most viszont az a helyzet, hogy nem biztos, hogy van lehetőség a cégnél újra 6 vagy 8 órás munkaidőben dolgoznom a szülés előtt.
Köszönöm előre is a választ!
Tisztelettel,
Sportvav

Landi85 # 2011.02.23. 13:18

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok a 19 hónapos kisfiammal. Munkaviszonyom 2005. szeptemberétől folyamatos. Férjemmel szeretnénk még egy gyermeket a közeljövőben, ezért szeretném a segítségét kérni.

Azt szeretném megtudni, hogy melyik esetben kapnék magasabb összegű juttatást(TGYÁS, GYED) a második baba megérkezése után:

1. Ha táppénzre mennék a második babafogantatását követően? vagy
2. Ha GYES-en maradnék a második baba megszületéséig?

Előre is köszönöm segítségét!

arctalan7 # 2011.02.23. 18:20

Tiszteletem!

Érdeklődnék hogy jelenleg szerződéses katona vagyok és egészségügyi szabadságon voltam 2010.11.02-2010.11.07-ig.
A táppénzes igazolást elfelejtettem leadni 4 hónapon keresztül,csak 2011.02.22-én adtam le.Az egészségügyi központ a laktanyában nem fogadta el mivel azt mondták hogy lejárt az idő és beszéljem meg a parancsnokommal.
Lehet hogy leszereltetnek vagy fenyítés stb. nem tudom mi lesz,vagy ilyet egyáltalán megtehetnek hogy nem fogadják el az igazolást hogy én ténylegesen egészségügyi szabadságon voltam.Válaszokat várom!Köszönöm!

kriszti28 # 2011.02.23. 19:19

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYES-en vagyok. A kislányom idén jún.18.-án tölti be a 3. életévét. Nekem aug.17.-ig tartana a kivehető szabadságom, de mivel a munkahelyemen 3 műszak van, és a család minden tagja dolgozik, ezért nem lenne aki elvigye a kislányomat oviba.
A kérdésem a következő lenne:
Ha nem tudnék visszamenni dolgozni, hanem elmennék munkanélkülire és ezalatt teherbe esnék, akkor is járna a TGYÁS, GYED, vagy már csak a GYES-re lennék jogosult?

Előre is köszönöm a válaszokat,
Tisztelettel, Krisztina

nandy # 2011.02.24. 07:31

Ne haragudj, de erre így nem lehet válaszolni. Vagy igen, vagy nem.

Csendben jegyzem meg, hogy a munkanélküliség ellen nem a babázás a megoldás...

nandy # 2011.02.24. 07:32

Landi85:

Nagyon sok információ hiányzik (többek között a szülés időpontja...), így nehéz jó választ adni.