GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.10.07. 14:56

Csatlakozom pazs-hoz... Semmiképpen nem ajánlom a szívességi bejelentést, különös tekintettel a bejelentés és a szülés közötti időszak rövidségére. Szinte biztos, hogy ellenőrzést kapna a cég/vállalkozó, és nagyon megütné a bokáját. Neked pedig nem járna semmi.

Jogszerűen azt teheted, amit már javasoltam: munkanélkülire mész.

pazs # 2010.10.07. 14:51

Fiktív bejelentések erősen ellenjavaltak.

szandika8919 # 2010.10.07. 14:24

Elnézést hogy megint zavarom!!!Olyan kérdésem lenne még,hogyha a passzív táppén lejárta után családtag bejelentene hogy ott dolgozom akkor sem járna a gyed???Válaszát köszönöm!

nandy # 2010.10.07. 14:10

Petitrek:

Ha lesz 180 bérezett napod, akkor az alapján. Ha nem lesz 180 bérezett napod, akkor a munkanélküli ellátás alapjául vett összeggel számolnak.
Nem számít bérezett napnak a táppénzes időszak.

nandy # 2010.10.07. 14:07

A határozott idejű munkaviszony megszűnése ellen nem véd a táppénz, terhesség stb...
GYED-re így valóban nem leszel jogosult, érdemes lenne a táppénz lejárta után, de még a szülés előtt álláskeresési járadékot igényelni.
Az eü.szolg.járulék csak természetbeni ellátásra jogosít, pénzbelire (táppénz, GYED stb...) nem.

szandika8919 # 2010.10.07. 08:26

Tisztelt Szakértő!!Olyan kérdéssel fordulok önhöz,hogy kismama vagyok és a nyolcadik hónapban járok!Augusztus 3.-án megvolt az 1 év munkaviszonyom,de határozott idejű munkaviszonyom augusztus 31.-én lejárt,én ekkor már táppénzen voltam mint veszélyeztetett terhes,a szerzödésemet meghosszabították Szeptember 30.-ig és 30.án közölték velem hogy tovább nem hosszabítják meg!!Tehát elküldtek 2 hónappal a szülés elött!!!Ön szerint ez jogos???Mert közben meg azt is mondták hogy így már nem leszek jogosult a GYED-re!!!Igaz ez??Mit lehetne csinálni hogy jogosult legyek!!!Ha befizetném havonta a tb-t akkor sem leszek jogosult???Segítségét előre is köszönöm!!!!

Petitrek # 2010.10.07. 08:23

Tisztelt ügyintéző!

A kérdésem tgyásra, gyedre, illetve a gyesre vonatkozik.

2006 szeptember végéig kb. egy éves egybefüggő munkaviszonyom volt itthon. 2006 októbertől 2009 aug 31-ig Írországban dolgoztam (kb. 1400 Ft/ hó volt a keresetem), természetesen bejelentve, ezt követően kint kaptam munkanélküli segélyt (kb.900 euró/ hó) 2009 szeptembertől 2010 május 19-ig, ekkor költöztem haza, még 16 napi ellátásom volt ott hátra, amit haza utaltak. Május 20-val regisztráltam az itthoni munkanélküli központban.
Jelenleg kismama vagyok, várhatóan 2011 május 17-én születik a baba.
Úgy néz ki, hogy ettől a hónaptól lesz bejelentett munkahelyem ( minimálbér körüli).

Érdekelne, hogy mindezeket figyelembe véve milyen ellátásra leszek jogosult a fentiek közül (tgyás, gyed, gyes), illetve kb. milyen összegben és meddig.

Válaszát előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2010.10.07. 06:11

Júlia00

T. Szakértő!

Először is üdvözlök mindenkit, ez az első levelem amit forumra irok. A kérdésem a következő lenne: hét hónapja, mint egyéni vállalkozó tevékenykedem. Jogosult vagyok-e táppénzre. Előtte és jelenleg is még gyesen is vagyok tartósan beteg kislányommal. Válaszát előre is köszönve. Júlia00

Mi is üdvözlünk. :)

Igen, amennyiben főállású egyéni vállalkozó úgy jogosult táppénzre.

A táppénzjogosultságot nem befolyásolja az, hogy ez idő alatt, illetve ezen jogviszony előtt GYES-en volt.

Táppénzre annyi napra jogosult saját keresőképtelensége esetén ahány napot GYES melletti keresőtevékenység keretében biztosításban töltött.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

49. § (1) A gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,
  2. a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni a 48. §-ban foglaltak szerint.

További kérdéseivel forduljon bizalommal a REP PEEO Osztályvezetőjéhez.

5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

abené # 2010.10.06. 20:38

Tiszelt Szakértö.
Olyan kérdéssel fordulok Önhöz hogy kisbabát .2008 ok­tober 17.-e től 2010 julius 6.-áig dolgoztam egy pénzintézetnél, azota 2010 julius 26,a ota munkanélkülin vagyok amely 2010 novemberébe fog lejárni,ha 2011 megszületne a babánk akkor is jogosult lennék a Tgyásra?Gyedre?de ugye ha 2010decemberétöl nekem nemjárna semmi féle járadék akkor magam után kellene fizetnem a TB-t hogy jogosult legyek az orvosi ellátásokra?elöre is köszönöm segitségét.Tis­ztelettel

Júlia00 # 2010.10.06. 19:42

T. Szakértő!

Először is üdvözlök mindenkit, ez az első levelem amit forumra irok. A kérdésem a következő lenne: hét hónapja, mint egyéni vállalkozó tevékenykedem. Jogosult vagyok-e táppénzre. Előtte és jelenleg is még gyesen is vagyok tartósan beteg kislányommal. Válaszát előre is köszönve. Júlia00

aginu1 # 2010.10.06. 15:05

T. Szakértő, mivel hasonló szitut nem találtam itt, kérdésemre választ remélek:
folyamatos biztosítási viszonyban 2010. 06.09-én szültem (előtte egész évben táppénz), jelenleg tgyás (a 2009es évem alapján az akkori munkabéremből számítva magas összeg), majd max. GYED-en leszek. Jelenleg a korábbi munkaviszonyom megszűnte után egy minimálbéres munkaszerződésem él (aktívan alig pár hónapot dolgoztam itt 2009 végén). 2. babát tervezünk. A tgyást - ha még 2011ben megszületne a 2. baba - majd a 2010-es évemből számítanák, vagy az élő munkaszerződésemből (ami mivel minimálbér, nagyon rossz lenne (sajnos terhesen anno nem válogathattam, el kellett vállalnom, h kapjak ellátást). Van bmi lehetőség, ha még az első GYED-em alatt szülök, h legalább a max. GYED folytatódjon, v. hogy a 2010-es jövedelem (táppénz, tgyás, gyed volt csak) legyen az alapja a 2011-ben születő gyerkőcnél???
Köszönettel: Ágnes

nandy # 2010.10.06. 14:13

nyc78: Az előző évi szabikat nem lehet tartalékolni, kötelezően ki kell adni, különben komoly munkaügyi bírságot kockáztat a munkáltató. Még az sem mentesíti a felelősség alól, hogy te kérted...

kdora78 # 2010.10.06. 11:23

Tisztelt Szakértô!

Második gyerek vállalásával kapcsolatban lenne kérdésem, azon belül is ami konkrétan érdekelne, az a gyed alapja idô tekintetében. Elsô gyeremekem 2009. április 14-én született, elôtte nyolc év munkaviszonyom van, táppénzen 2009 márciustól voltam. Jövô januártól újra dolgozom, úgy terveztük, hogy második gyermeket nagyjából 2012 tavaszán szeretnénk. Felmerült azonban, hogy ebben az esetben az ô születése elôtti munkaidôt veszik alapul? Nem is annyira az összeg miatt érdekel (gondolom az az elsô alkalomhoz hasonló lehet), de szeretnék vele is otthon tölteni másfél-két évet. Ilyenkor beleszámít az elsô baba elôtti munkaviszony, vagy “újra ketyeg az idô” és ha otthon szeretnék két évet tölteni, akkor elôtte két évet dolgoznom kell?
Elôre is nagyon köszönöm
Üdvözlettel
K. Dóra

nyc78 # 2010.10.05. 13:46

Köszönöm a gyors választ!

de elvileg akkor ezt még megszüntetheti vagy már nem (visszamenőleg)?
a másik kérdés amit elfelejtettem felvenni kötelező azonnal kivenni a szabikat
nem lehet tartalékolni pl. kéthetes bölcsis betegségekre?

Mégeygszer köszönöm!
üdv.
nyc78

Dödölle1 # 2010.10.05. 13:13

nyc78

Tudomásom szerint még nem állította le, bár felvetődött.

A hatályos jogszabály szerint:

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt - keresőtevékenységet

  1. a gyermek egyéves koráig nem folytathat, kivéve a kiskorú szülő gyermekének gyámját,
  2. a gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat.

21/A. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülő keresőtevékenységet a gyermek hároméves kora után napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytatott keresőtevékenységnek kell tekinteni, ha a gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülőt a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény rendelkezései szerint a felek megállapodása alapján rendes munkaidőben kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben foglalkoztatják oly módon, hogy a rendes és rendkívüli munkaidejének együttes mértéke egy naptári héten a 20 órát nem haladja meg.
(3) A 27. § (1) bekezdésében foglaltakon túl nem jár gyermekgondozási segély a nagyszülőnek, ha - kormányrendeletben meghatározott kivétellel - a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben [Gyvt. 41. § (3) bek.] helyezik el.

nyc78 # 2010.10.05. 12:56

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék érdeklődni, hogy ha ez év novemberétől következő év októberéig lennék gyeden és utána teljes munkaidőbe mennék vissza dolgozni jár e gyes a munkabér mellé.

én erre nem gondoltam mert ugy hittem hogy ha visszamegyek dolgozni csak a fizetésemet kapom hiszen azé megyek vissza dolgozni mert kevés a gyed.
De a gazdaságis kollega állítja hogy mivel két évnél tovább dolgoztam valami kiskapu jár nekem hogy a teljes munkabér mellé még kapom a gyest amig a gyerek két éves nem lesz.

Nekem ez kicsit bonyolult. tényleg van ilyen lehetőség hogy a teljes fizetésem mellé még kapok gyest??Nem ezt állította le az uj kormány?
Köszönöm a válaszát!

Anda # 2010.10.05. 11:47

Szép napot!

Második baba után járó juttatások iránt érdeklődnék.

2009.07.31-től 2010.01.28-ig táppénzen voltam a terhességem alatt. (Ekkor nettó 130.000 Ft- ot kaptam)
2010.01.28-án született meg a kislányom.
2010.07.hóig kaptam a TGYÁST,
2010.08-hótól kapom a GYEDET, (nettó 84.000 FT)

Szeretnénk második babát csak azt nem tudjuk anyagilag mikor járnánk jobban. Ha GYED vagy ha GYES alatt születne meg a kis testvér.
Kérdéseim:
a.)Milyen lehetőségek vannak, ha GYES alatt születik a baba? Gyed után ha én azonnal teherbe esek, akkor apa igényelje meg a gyest az első baba után én pedig menjek táppénzre a szülés napjáig?
b.)Miből számolják majd a második baba után járó TGYÁST, GYEDET és GYEST? A bruttó bérem amikor dolgoztam 212.000 Ft volt.

Szóval ami érdekelne az az, hogy milyen lehetőségek vannak, ha GYEDBE illetve GYESBEN születik a második baba?
A fent említett bérek alapján melyik időszakban járunk jobban?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Andrea

Évi05 # 2010.10.05. 08:48

Szép napot!
A kisfiamra kiemelt családi pótlékot kapok meg gyest, most jelenleg nincsen munkám, de szeretnénk kistestvért és nem tudom hogy ilyen helyzetben mit tegyünk, kapok-e gyedet. 2009 áprilistól 2010 májusáig dolgoztam ,de csak 4 órában.Ha most eltudnék menni dolgozni napi 8 órában az mennyiben befolyásolja a gyedet meg a meglévő gyest.Elnézést kérek hogy ilyen össze-vissza írtam,remélem valamennyire érthető,de teljesen tanácstalan vagyok.
Köszönöm szépen

Maria11 # 2010.10.04. 12:16

Üdvözlet!

jogi segítséget szeretnék kérni!
Két gyermeket egyedül nevelő anyuka vagyok, a nagy 14 éves, iskolás, a kicsi július 31.-én lett 3 éves, tartósan beteg, immunrendszer gyengesége miatt. Elméletileg lejárt a GYESem, ezért a munkanélküli központban jelentkeztem és az önkormányzattal egyeztetve, kapok 28500 Ft.-ot rendelkezésre állási támogatás.
A GYESről szóló törvény szerint, 10 éves koráig kapnék GYESt 57000 Ft.-ot.
De akkor nem járna vagy járna a rendelkezésre állási támogatásom?? Mert a törvény egy másik törvényre hivatkozva nem engedi, de vannak kivételek, amik között pont a rendelkezésre állási támogatás nem szerepel. Számomra nem egyértelmű, mert az egyik a gyermek ellátása a másik az enyém lenne, ápolási díjat nem kapok utána.
Szeretnék egy megbízható forrásból választ kapni, kihez fordulhatok?? Egyébként visszamenőleg vissza kell fizetnem a rendelkezésre állási támogatást.

Köszönöm segítségüket, Mária!

Amikről írtam idemásolom:

  1. tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig. (Tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermek esetén - amennyiben rá tekintettel családi pótlékot még nem igényeltek - úgy az igénybejelentéshez csatolni kell a külön jogszabály (5/2003. (II.19.) ESzCsM rendelet) szerinti igazolást.)

Mikor nem jár gyermekgondozási segély?
Nem jár gyermekgondozási segély annak a személynek, aki
* a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §(1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve

  1. a gyermekgondozási segélyt és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá a települési önkormányzat jegyzője által a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző személy kérelmére megállapított ápolási díjat,
  2. társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény alapján járó nyugellátást, illetve annak minősülő nyugellátást, a rehabilitációs járadékot, a rokkantsági járadékot, az átmeneti járadékot, a rendszeres szociális járadékot és a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékát,

1993. évi III. törvény
a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
4. § (1) i) rendszeres pénzellátás: a táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, az
öregségi nyugdíj, a rokkantsági nyugdíj, a rehabilitációs járadék, az öregségi járadék, a munkaképtelenségi járadék,
az özvegyi járadék, a növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadék, az özvegyi nyugdíj - kivéve az
ideiglenes özvegyi nyugdíjat, továbbá a házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg
vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodó személy özvegyi nyugdíját -, a baleseti
táppénz, a baleseti rokkantsági nyugdíj, a hozzátartozói baleseti nyugellátás, az Flt. alapján folyósított pénzbeli
ellátás, az átmeneti járadék, a rendszeres szociális járadék, a bányászok egészségkárosodási járadéka, a rokkantsági
járadék, a hadigondozottak és nemzeti gondozottak pénzbeli ellátásai, a gyermekgondozási segély, a
gyermeknevelési támogatás, az időskorúak járadéka, a rendelkezésre állási támogatás, a rendszeres szociális segély,
az ápolási díj, a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, valamint a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen
belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló 1408/7l/EGK
tanácsi rendelet alapján külföldi szerv által folyósított egyéb azonos típusú ellátás;

moladrika # 2010.10.04. 09:37

Sziasztok!!!
Szeretnék érdeklödni(mert sajnos nekem még mindig nem tiszta),2011 februárban fogok szülni.Táppénzen vagyok augusztus 24-e ota.Elöször is nem értem hogy hogyan számolják a táppénzt,mert elöször amennyit küldtek,annak most csak a felét kaptam(elvileg ugyan annyi idöre)
A másik kérdésem,hogy hogyan fogják számolni nekem a gyedet?
Köszönöm a segitséget!

mary76 # 2010.10.03. 22:34

Kedves Nandy!

Köszönöm gyors válaszát!

Mariann

nandy # 2010.10.02. 12:08

•Ha jól értetem a korábbi fórumozások alapján, hogy ugyan a 2010-es évben már nem lesz (illetve már nem is lehet meg) 180 bérezett napom, de az előnyszabály még lehet rám érvényes. Mégpedig a következőképpen: az áprilisi szüléstől thgy 168 napig, és előtte legalább 12 nap szabadságot kell kivennem (ami febr. 22 és a szülés közötti szabadsággal bőven meglesz) ahhoz, hogy a gyedem alapja ne a minimálbér legyen, hanem a korábbi ellátásom alapja, azaz a munkabérem? Ekkor meg fogom kapni a max gyedet?
Igen, elég lesz a 12 nap szabi. De vehetsz ki többet is a biztonság kedvéért :)

•Ha nemcsak a gyes lejárta (2011.02.21.) után veszik ki szabadságot, hanem pl. már januártól, akkor az befolyásolhatná a thgy összegét? Ha igen, akkor hogyan?
Nem befolyásolja.

•A második baba utáni thgy ideje alatt és utána még egy évig fognak újabb szabadságot számolni?
Igen.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/…/16/4958.4.0#…

mary76 # 2010.10.02. 06:24

Tisztelt Szakértők!

Reménykedhetek még válaszban a 2010. 09. 13-án leírt kérdésemre?

Mariann

Andyka83 # 2010.10.01. 18:11

Kedves Nandy,

Valószínűleg nem kérdeztem volna, ha nem érezném a megélhetésünket veszélyeztetve. A szívességi bejelentéshez meg csak annyit fűznék hozzá, hogy zsenge életkorom ellenére 18 éves korom óta keményen, bejelentve, járulékolva dolgoztam, terhesen, nagy pocakkal is. Nem irodai csücsülős munkát, bár a szakmám az lenne.... Pont most, mikor szükség lett volna rá, akkor nem voltam bejelentve -végül lettem- ennyit szerintem én is megérdemlek. :)
Azért köszönöm a választ, üdv!

Andi

nandy # 2010.09.30. 14:54

Andyka83:
nem tudom, megéri-e variálni. Inkább annak örülj, hogy a szívességi bejelentés ellenére kaptad az ellátást, és a jövőben is kapni fogod!