GYED,GYES, táppénz


zorsi # 2010.10.13. 07:03

Nagyon kérném aki a szabadság kiszámításában profi hogy segítsen, mert a munkáltató nem hajlandó kifizettni a szabdságomat és kiadni sem.

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni a szabadság kiszámításában. 1975-ben születtem 2007 08 14én szültem , 2007, május 09 től betegállományban voltam.

A második gyermekemet szültem. 2010 05 10től vissza vett a munkáltatóm 4 órában de a gyesem 2010 08 14 én járt le 4 órában elszámolt 8 órás szabadságot. 8 napot és nem akkar szabadságot fizettni, most október 9 van de még nem adta ki a szabim és ki se fizette. A kérdésem hogy mennyi szabi jár összesen a gyedre, tgyásra és 2010 évre is??? 2007ben nem vettem ki szabit.
Segítségüket előre is nagyon szépen köszönöm.

Üdv Orsi

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/16/1774#…

nandy # 2010.10.12. 14:04

Ancsi89:
Sajnos a gyes-en kívül nincs más lehetőséged.
Munkanélkülire akkor lennél jogosult, ha 4 év alatt legalább 365 nap munkaviszonnyal (vállalkozói jogviszonnyal) rendelkeznél.

Biztosítás hiányában nem leszel jogosult a TGYÁS-ra és GYED-re, méltányosságból sem, mert ahhoz is kellene a biztosítási jogviszony.

ingognítóban # 2010.10.12. 13:49

Köszönöm szépen az eligazítást.

Ancsi89 # 2010.10.12. 12:44

Tisztelt Szakértő!

Segítségre lenne szükségem, kislányomat 2009.02.11én szültem, előtte iskolába jártam, munkaviszonyom ezután 2009.02.02 től 28 ig tartott: Mivel iskolai éveimet belevették, így jogosult voltam tgyásra és gyedre.
Második gyermekemet 2010 decemberére várom,jelenleg is gyeden vagyok , de mivel a munkaviszonyom megszűnt, így nem tudom hogy tudnám elintézni hogy legalább a tgyásra jogosult legyek. Úgy tudom talán el kéne mennem munkanélkülire hogy egyáltalán biztosított legyek. lehetséges ez? Azt hallottam hogy ha nincs meg a 180 vagy talán most már 365 nap biztosítási idő, akkor is el lehet intézni a tgyást. Viszont nem tudom ennek a menetét . ezt talán az apehnál tudom elintézni? Sajnos teljesen tanácstalan vagyok. Jelenleg februárig jogosult lennék a gyedre első gyermekem után. érdemes e azt lemondani? van erre valami megoldás?
Ha egyáltalán nincs megoldás a helyzetemre úgy hallottam hogy méltányossági alapú tgyást ill. gyedet is lehet igényelni. ha minden kötél szakad melyiket lenne érdemes? és ha ez a megoldás akkor el kell e mennem munkanélkülire, vagy a gyedem lejárta után kell intézkednem hogy ne csak gyest kapjak?

Előre is köszönöm a segítségét, remélem nem kevertem nagyon a dolgokat, elég bonyolultnak tartom a helyzetet.

köszönettel: Molnár Anikó

pasman # 2010.10.12. 12:18

Köszönöm a válaszokat.

nandy # 2010.10.12. 11:15

kiegészítés: a passzív táppénzt is a volt munkáltatón keresztül kell igényelni.

nandy # 2010.10.12. 11:14

ingognítóban:

Tekintettel arra, hogy a munkaviszonyod aug. 4-től szept. 30-ig tart, valóban csak két nap betegszabadságra vagy jogosult (arányosítani kell).

Aug. 30-tól kezdődően táppénzre vagy jogosult, amit a munkáltató intéz, ezért neki kell átadnod az orvosi igazolásokat.

Ha továbbra is keresőképtelen vagy, okt. 1-től okt. 30-ig jár a passzív táppénz, mely egy alkalommal további 30 napra méltányosságból meghosszabbítható.

nandy # 2010.10.12. 11:10

Illetve... a GYED alapja az az összeg lesz, amit a munkanélküli ellátás alapjaként figyelembe vettek. Arra figyeljetek, hogy ha munkanélküliről megy szülni az anyuka, akkor a TGYÁS-t csak a szülést követő naptól kérjétek, a szülés napján még álláskeresésit kapjon.
TGYÁS lejárta után vissza kell menni pár nap munkanélkülire, és onnan GYED-re.

nandy # 2010.10.12. 11:09

a 2009. évi BRUTTÓ jövedelem alapján fogják számolni az ellátások összegét.

joe0626 # 2010.10.12. 10:59

Nekem nem tud segíteni senki Fontos lenne
Kérem aki tud segítsen
Köszönöm

pazs # 2010.10.12. 10:30

pasman: tehát felmondtál szeptember 11 körül a munkahelyeden, ahol akkor kb. egy hónapja dolgoztál és hétfőn járt le a felmondási időd. Oké. Igen, mehetsz passzív táppénzre, hiszen keresőképtelen vagy és nincs aktív biztosítási jogviszonyod.

zorsi # 2010.10.12. 10:07

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni a szabadság kiszámításában. 1975-ben születtem 2007 08 14én szültem , 2007, május 09 től betegállományban voltam.

A második gyermekemet szültem. 2010 05 10től vissza vett a munkáltatóm 4 órában de a gyesem 2010 08 14 én járt le 4 órában elszámolt 8 órás szabadságot. 8 napot és nem akkar szabadságot fizettni, most október 9 van de még nem adta ki a szabim és ki se fizette. A kérdésem hogy mennyi szabi jár összesen a gyedre, tgyásra és 2010 évre is??? 2007ben nem vettem ki szabit.
Segítségüket előre is nagyon szépen köszönöm.

Üdv Orsi

pasman # 2010.10.12. 09:42

Igen tegnap volt a munkaviszony utolsó napja.
Keresőképtelen vagyok jelenleg.
Felmondási idő nincs mert ez a 10-11 év folyamatos jogviszony 2 munkahelyen volt. a második munkahelyen mondtam fel 2 hónap munkaviszony után.
Elnézést a pontatlanságért.

pazs # 2010.10.12. 08:17
  1. keresőképtelen vagy?
  2. felmondási időddel mi van? Ha tegnap mondtál fel (rendes felmondás?), akkor az még legalább 30 nap. Vagy úgy érted, hogy tegnap volt a munkaviszonyod utolsó napja?
pasman # 2010.10.12. 08:15

Üdvözlöm!
Tegnapi nappal (okt.11.) felmondtam a munkahelyemen. Igénybe vehetem-e a passzív táppénzt 3 napon belül?
Folyamatos jogviszonyom volt 2000 január óta.
Ha jogosult vagyok passzív táppénzre, akkor a táppénzespapíromat a volt munkaadómnak vagy közvetlenül a TB-nek kell küldenem?

Üdvözlettel:Péter

joe0626 # 2010.10.11. 17:05

Tisztelt Fórumozók!
November közepén várjuk első babánkat feleségemmel.
Az volna a kérdésünk, hogy ez után Ő milyen összegeket kap majd havonta az alábbi eset szerint:
Feleségem 2004 áprilisától 2009 novemberéig egy munkahelyen dolgozott itt a nettója átlagban havi 65000Ft volt a végén. 2009 november 10.ével felmondott nekia munkáltató(létszámleépítés) de szerencsére sikerült találni másik munkahelyet úgy, hogy a következő munkanap már kezdett is ott(tehát folyamatosan volt munkaviszonya)itt 3 hónapra kapott szerződést és még meghosszabították 2 hónappal(2010. 04.01ig) Közben ugye kiderült, hogy terhes(2010 március közepén) Ekkor elment táppénzre, majd április 1től május 1ig elment egy hónap passzív táppénzre. Innentől kezdve munkanélküli a mai napig. Mire(mennyire) számithatunk ha megszületik a baba és mit kell tennünk, hol és mit kell intézni ez ügyben
Várom a válaszukat nagy köszönettel

ingognítóban # 2010.10.11. 07:39

Tisztelt Szakértő!
A munhahelyemen határozott idelyű szerződéssel szoktunk dolgozni (szept.-jún.-ig). ebben a "szezonban" előbb kezdtünk,de egy pályázat miatt csak két hónapos szerződésünk volt. Vagyis idén janu 1-jétől június 30-ig volt szerződésünk. Majd most aug. 4-től volt szeptember 30-ig. Én sajnos aug. 28-ától csonttörés miatt itthon vagyok. A táppénzes papírokat leadtam a munkáltatómnál. Kérdéseim a következők volnának:
Az aug-i fizetéspapíromon 2 nap betegszabadság el van számolva. Az kb. reális lehet...(?)
A 2 nap betegszabadság után jogosult vagyok-e táppénzre, és mennyi ideig?
Most hogy már nincs szerződésem jogosult vagyok-e passzív táppénzre és ha igen, akkor mennyi ideig és kinek kell benyújtanom az okt. 1-től szóló táppénzutalványt?
Válaszait előre is köszönöm.

nandy # 2010.10.09. 12:50

Ha a gyermek 2011-ben születik, akkor az irányadó időszak 2010.01.01-től a szülésig tart. Mivel ebben az időszakban nem lesz 180 bérezett napod (mert nem mész vissza dolgozni), ezért TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred lesz, de max. a minimálbér kétszerese, GYED-é szintén.

ancsa82 # 2010.10.08. 20:29

Tisztelt Szakértő!
Kislányom most 9hónapos,vele 2009-ben mentem el tgyásra még szülés előtt,mert így láttam a jogszabályok alapján kedvezőbbnek.így vették figyelembe a 2008-as évi jövedelmemet.Várjuk a második babánkat,jelenleg az első után kapok gyed-et.(várhatóan a szülés még beleesik ebbe az időszakba). A kérdésem az lenne,hogyha 2008ban végig dolgoztam,és még 2009-januárjától május végéig teljes aktív állományban voltam,de utána 2009májustól december elejéig passzív táppénzre kerültem,akkor
jogilag hogyan járhatnék jobban?Egyáltalán mit vesznek ebben az esetben figyelembe nálam?
köszönöm válaszát:anikó

nandy # 2010.10.08. 19:39

Csak gyes-re leszel jogosult, mert a szülést megelőző két évben nincs 365 nap biztosítási jogviszonyod.

monica212 # 2010.10.08. 19:08

Tisztelt Szakértő!

Harmadik babámat várom, 2010. november 23-án lejár a Gyes folyósítása a második gyermekem után, viszont szülni csak jövő év január végén fogok. Tehát az lenne a kérdésem, hogy ez alatt a durván két hónap alatt a biztosítási jogviszonyomat hogyan tudom rendezni(munkanélküli segély vagy a tb befizetése...stb), mi a teendőm, mert munkaviszonyom 2007 augusztusától nincs, passzív alapon járt eddig a GYES.

Illetve a GYES-en kívül jogosult leszek-e valamilyen egyéb támogatásra: GYED-re, illetve a TGYÁSra gondolok.

Válaszát előre is köszönöm.

Üdv.: Mónika

nandy # 2010.10.08. 13:49

A keresőképtelenség elbírálása nem a munkáltató feladata, felülbírálati joga sincsen.

De azt megteheti, hogy akár a keresőképtelenség első napján már felmond, mert próbaidő alatt nincs felmondási védelem.

gyongyos # 2010.10.08. 11:18

Tisztelt Szakértő!

Tegnap munkaszerződést kötöttem és munkába álltam egy óvodába közalkalmazottként. A vezető óvónő azzal kezdte, hogy a 3 hónapos próbaidőm alatt nem mehetek szabadságra és nem lehetek beteg, nem mehetek táppénzre. Nem is volt szándékomban, hiszen örülök, hogy van munkám. Bármikor elkaphatok valamit a gyerekektől, tényleg nem mehetek táppénzre a próbaidő alatt?
Köszönöm válaszát!

Shiren # 2010.10.08. 07:33

Tisztelt Szakértő!

Kb. 2 és fél hónapja vagyok táppénzen, mert terhes vagyok. Nem dolgozhatom a munkahelyemen, mert 3 műszakos munkarend van. Az lenne a kérdésem, hogy most a 2. hónapban is csak a hétköznapokat számolták el. Úgy olvastam, hogy táppénzen jár a hétvége is. A 15 nap betegszabadságomat kiadták az első itthon maradt hónapomra. Most akkor ez után én nem táppénzen vagyok?! Vagy akkor miért csak 22 napot számoltak a szeptemberi hónapomra? (ez a hónap már teljes táppénzes pedig)
Előre is köszönöm válaszát!

Júlia00 # 2010.10.07. 15:34

Köszönöm a gyors választ. Júlia00