GYED,GYES, táppénz


tilinkoo # 2012.06.06. 18:19

Tisztelt Szakértő,

29 hetes kismama vagyok.
A munkáltatóm szerint a hallgatói jogviszonyom és a munkába lépés kezdete között túl sok idő telt el, így nem biztos, hogy jogosult vagyok GYED-re. Én a tájékoztatókban nem találtam erre utaló információt, (a szülést megelőző két évben összesen megvan a 365 nap, igaz nem folyamatos) ezért szeretném a véleményét kérni.
Másik kérdésem az összeg kiszámítására vonatkozik. A szülést megelőző naptári évben nincs összesen 180 nap jövedelmem, tehát jól gondolom, hogy a szülést megelőző 180 nap átlagkeresetét fogják alapul venni?
Harmadik kérdésem, hogy a lentiek alapján hány napig leszek jogosult GYED-re, illetve melyik támogatási formát mikortól vegyem igénybe úgy, hogy a lehető legjobban járjak?

Röviden az eddigi jogviszonyaim
egyetem: 2006.09.07 - 2011.02.01 (ez az államvizsga napja, arra nem találtam pontos dátumot, hogy mikor szűnt meg a hallgatói jogviszonyom)
1. munkahely: 2011.02.15 - 2011.03.31 (bruttó 120000 Ft/hó)
Regisztrált munkanélküli: 2011.04.04 - 2011.09.25 (semmilyen támogatásban nem részesültem)
2. munkahely: 2011.09.26 - idáig (18 nap szabadság, 15 nap betegszabadságáll még rendelkezésemre)

Kereset: 2011.09.26 - 2011.12.31-ig bruttó 160000 Ft/hó, 2012. 01.01-től bruttó 177500 Ft/hó

A szülés várható időpontja: 2012.08.12

Válaszát előre is köszönöm!

Noncsus # 2012.06.06. 12:55

Tisztelt Szakértő!
Várandós kismama vagyok,terveim szerint szeptemberig szeretnék dolgozni,az utolsó pár hónapot már otthon szeretném tölteni. Ekkor táppénzre leszek jogosult.A kérdésem az hogy szülés után milyen összegeket fogok kapni.Illetve még a a táppénz összegére is kíváncsi volnék. Bruttó 108000Ft a jövedelmem.Január óta ennyi.Biztosítási időszakom is bőven megvan.

Köszönöm válaszát!

carnages # 2012.06.04. 09:11

A következő kérdéseim lennének:
2011-ben januártól szeptemberig egyéni vállalkozóként dolgoztam majd szeptembertől decemberig ugyanezt a tevékenységet folytattam egy BT-n belül, aminek egyedül én vagyok a tagja. Most 2012 márciusától táppénzen vagyok, októbertől pedig TGYÁST illetve GYED-et fogok igényelni. Ebből a munkámból kb havi bruttó 108 000 Ft volt a keresetem.
Emellett megbízsásos jogviszonyban álltam egy pályázaton belül, amivel további bruttó 73 000 Ft-ot kerestem, de mivel volt fő munkahelyem, ezért innen nem vonták a 2%-os egészségbizt. járulékot. Most a táppénzem harmadát nekem kell fizetnem (mivel a saját BT-m én magam vagyok így a munkavállaló is és a munkáltató is én vagyok) Minden hónapban jön a táppénzem, plusz jön a BT-nek a felszólítás, hogy fizessem be a táppénz harmadot. Amit csak a kifizetett táppénzből tudok, mert pénzt nem kereshetek, számlát, ha jól tudom nem adhatok ki táppénz alatt, tehát a BT-m most nulla forgalmas.
Két kérdésem van:

  1. A GYED és TGYÁS után is kell-e nekem harmadot fizetnem vagy bármi más összeget a BT nevében?
  2. A megbízásos jogviszonyomból származó plusz bruttó 73 000 Ft nemcsak a táppénzbe nem számít bele, hanem a GYED-be TGYÁS-ba sem?

A válaszukat előre is köszönöm!

tunde8 # 2012.05.31. 15:33

Kedves Dödölle1!

2012. május 27-én betöltötte kisfiam a 2. életévét. 2012. május 29-től egyéni vállalkozó vagyok. Június 1-jétől igényeltem a gyes-t. Egyéni vállalkozásomat június 4-től szüneteltetem. Ha jól tudom, így nem vagyok köteles fizetni magam után a járulékokat. /Tbj. 29§(3),(4)./
A kérdésem az lenne, hogy ha szüneteltetem egyéni vállalkozásomat a biztosítási idő az ugyanúgy ketyeg?????

Előre is köszönöm szépen válaszát!
Üdvözlettel: Tünde

Nikole8701 # 2012.05.31. 12:33

Tisztelt Szakértő!!!

Van egy 2,5 éves kislányom és születése után teljes járandóságaimat megkaptam, mivel volt 3,5 év folyamatos bejelentett munkaviszonyom,de mikor betöltötte az 1 évet megszűnt az a cég ahol dolgoztam!!Azután szeretnék érdeklődni,hogy most várandós vagyok a másik babámmal,és a második gyermekem után is megkapom az összes járandóságot vagy így már nem???Ha igen akkor hova mehetnék intézkedni ez ügyben???

Előre is köszönöm a segítséget!

gubics1981 # 2012.05.31. 11:01

Tisztelt Szakértő!
Kislányom 3 éves kora óta munkanélküli segélyen voltam(2011)idén (2012)március 20-ig aktívkorúak ellátásában részesültem(25000ft) azóta dolgozom.Jelenleg bruttó 105000 ft a fizetésem.2013 -ban szeretnénk második babát,én most nyári kisbabát szeretnék(lehet furán hangzik,de nem túl nagy a lakás viszont a kert annál jobb).Viszont nem tudom hogyha ez év végén már elmegyek táppénzre akkor mennyi gyedet fogok kapni?
Köszönöm a segítséget!

Gaben76 # 2012.05.31. 10:31

Tisztelt Szakértők!

Telefonon jeleztem a HR-s kolléganőmnek, hogy hamarosan megszakítanám a fizetés nélküli szabadságomat,és visszatérnék dolgozni.Érdeklődtem, hogy ezt milyen írásos formában és kinek jelezzem.Azt a választ kaptam, hogy írásos formának megfelel az e-mail is, neki és a közvetlen vezetőmnek küldjem el.Ez így valóban megfelel,eleget teszek ezzel a jelzési kötelezettségemnek?
Válaszukat előre is köszönöm!

chrisnemeth # 2012.05.30. 06:17

Tisztelt Szakértők!

Ha valaki megszakítja a GYED-et és munkába áll, még a gyermek 1 éves kora előtt, de pár hónap múlva úgy dönt, hogy mégis visszamegy GYED-re, akkor a GYED összeget ugyanaz mint korábban, vagy újraszámolják?

Előre is köszönöm a válaszokat!

sziszi84 # 2012.05.29. 10:29

Tisztelt Szakértő!

Egy olyan problémám lenne, hogy ha jól számoltam június 3-án fog lejárni a tgyás, de még nem kaptam az oep-től semmilyen határozatot, hogy mikor jár le stb.
(Ismerősőm már a lejárat előt majdnem 1 hónappal megkapta+ nyomtatványt a gyed-hez)
Mi lehet az oka, hogy én még nem kaptam?
talán azért, mert passzív tgyást kapok?(ugyanis tgyás igénylése közben megszűnt a munkaviszonyom)
Reklamáljak az oep-nél?
köszönöm

Dczikora # 2012.05.26. 08:39

Tisztelt Szakértők!

A következő lenne a kérdésem: Mire vagyok jogosult?
2010.szeptemberben volt munkahelyem, aztán
2011. februárjától munkanélkülit kaptam 6 hónapig.
2011. decemberétől-2012. márciusig társas vállakozásomban vagyok ügyvezető.
2012.áprilistól még mindig táppénzen vagyok.
2012. június végére vagyok kiírva szülésre.

Nem tudom, hogy pontosan mit is igényelhetek, illetve mi éri meg jobban!

Válaszokat előre is hálásan köszönöm!!!

maki70 # 2012.05.26. 07:15

Kedves Szakértő!

Táppénz/gyed/tgyás kérdédem lenne.
Történetem:
2009-ben havi bruttó 371000 ft jövedelmem volt, egész évben max 2 hét táppénzen voltam, de lehet, még annyi sem volt, már nem emlékszem.
2010-ben márc 27-ig dolgoztam (szintén bruttó 371000 havi jövedelem), majd veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam, júliusban kivettem az éves szabadságom, kb 21-22 nap volt, majd ismét veszélyeztetett terhesként táppénz nov 17-ig, mikortól tgyást kaptam.
2011-ben május elejéig (ha jól emlékszem 8-a) járt a tgyás, onnantól kezdve max gyedet kapom.
A gyedem elvileg 2012 november 24-én jár le.
Jelenleg újra babát várok,nov 28-ra vagyok kiírva,és sajnos vérzés miatt ismét veszélyeztetett terhes lettem.
A kérdésem az lenne, hogy ha most elmennék táppénzre, mennyi lenne az összege, illetve mennyi tgyást/gyedet kapnék ezzel a gyermekkel, vagy inkább maradjak gyeden?
Sajnos a bérszámfejtőnket hiába kérdezem, nem válaszol a kérdéseimre. :(
Előre is köszönöm a választ!
Timi

juccc23 # 2012.05.25. 12:15

Tisztelt Szakértő!

Még nem vagyok várandós, csak érdeklődni szeretnék affelől, hogy amikor még terhes leszek, akkor táppénzt kapok,amikor megszületik a gyerek utána mi jár? és miből számítják ki? 2 éve vagyok egy cégnél, ez az első munkahelyem, 17 hónapig 6 órás részmunkaidős voltam, most pedig már szeptember óta 8órás vagyok! Tehát ezeknek az átlagából számolják ki a GYEDET vagy nem is tudom mit, amit kapok azután, ha megszületett a baba?

Köszönöm válaszát!
dv: Judit

odoragi # 2012.05.24. 13:23

Tisztelt Szakértők!
2012.július 13-ra vagyok kiírva szülésre második gyermekemmel. 2011.november 29.óta veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. TGYÁS-t szeretnék igényelni a szülés kiírt időpontja előtt 28.nappal. A táppénz automatikusan megszűnik, ha igényelem a TGYÁS-t vagy külön intéznem kell, hogy megszűnjön a táppénz? Háziorvosnál? Nőgyógyásznál? Nőgyógyászati javaslatra vagyok táppénzen, mivel veszélyes anyagokkal is dolgoztam munkahelyemen. Mik a teendők, határidők a fentiek intézésében? Előre köszönöm a választ!

Fokalany # 2012.05.24. 10:13

Tisztelt Szakertok!

En egy 27 eves fiatal leendo anyuka vagyok, akinek Magyarorszagon sosem volt munkaviszonya. Angliaban elek immaron tobb, mint ket eve a parommal. Par honappal ezelott ugy dontottunk hazakoltozunk, es otthon probalunk szerencset. A felmondasi idom csaknem 3 honap itt, ezert fel kellett mar mondanom, viszont 3 hettel ezelott kiderult, gyermeket varunk. Ennek ellenere szeretnenk hazakoltozni, viszon abba a faramuci helyzetbe kerultunk, hogy ugy fest, semelyik orszagtol sem fogunk semmilyen tamogatast kapni. Angliaban azert nem, mert mire elmehetnek GYES-re addigra mar megszunik a munkaviszonyom, otthon pedig tudtommal csak a GYED-re leszek jogsult, ami nem tul magas osszeg.
Kerdesem a kovetkezo: Azt olvastam, hogy kulfoldi (EU-s orszagban kapott) jovedelem utan is lehetseges otthon GYES-t kapni. Ennek valoban van valami alapja? Ha igen, milyen papirok beszerzesere lenne szuksegem? Ha nem, meg tudna valaki mondani, hogy mire szamithatok ha hazaerkezem? Vagy legalabb azt, hogy kihez vagy hova erdemes fordulnom informacioert.

Valaszukat elore is nagyon szepen koszonom!

Tisztelettel!

Ppolla # 2012.05.22. 12:34

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi ügyben szeretnék tanácsot kérni.

Jelenleg GYES-en vagyok ikergyermekeimmel, akik 4 évesek és már óvodába járnak. Vissza szeretnék menni részmunkaidőben, 4 órahosszára dolgozni a munkahelyemre, de egyelőre szóba sem állnak velem.
A helyzetem elég speciális. 2008. év elején kiderült, hogy ikergyermekeket várok. Egyik napról a másikra veszélyeztetett terhes lettem. 2008. február 14-től táppénzre mentem, ott kellett hagynom a munkámat (titkárnő voltam), egy délelőtt alatt írásban átadtam minden folyamatban lévő ügyemet, sőt azt is biztosítottam a munkahelyemnek, hogy nyugodtan kereshetnek telefonon, emailben, ha bármi kérdésük van a továbbiakban az átadott munkámmal kapcsoltban. Biztos felkészületlenül érhette őket ez az egész, de én nem érzem úgy, hogy cserben hagytam volna őket, hiszen az orvosom rendelte el, hogy azonnal hagyjam abba a munkámat. Nem véletlenül, a gyerekek 25. hétre születtek meg, és nem sok esélyt adtak az orvosok az életben maradásukra, de csodával határos módon mindent túléletek.
2010. május 10-ig GYED-en voltam, utána GYES-t igényeltem, hiszen az jár az ikergyermekek miatt iskolaköteles korukig. A GYED után próbáltam először visszatérni a munkahelymre. Kiadták a felgyülemlett szabadságomat, továbbá közölték, hogy más került a helyemre és egyelőre semmilyen munkakörben nem tudnak visszavenni. Fizetés nélküli szabadságra mentem, azóta eltelt két év. Három hete újra jeleztem nekik írásban, emailen, hogy GYES mellett visszaszeretnék menni dolgozni részmunkaidőben, de semmilyen visszajelzés nem jött tőlük, hallgatnak.

Az alábbi kérdéseim lennének:

  • köteles a munkáltatóm GYES mellett is visszavenni a munkakörömbe, vagy ez csak akkor kötelező nekik törvényileg, ha lejárt a GYES-em?
  • mennyivel a tervezett munkába állásom időpontja előtt kell jeleznem a munkáltatómnak, hogy vissza szeretnék menni dolgozni?
  • ha írásban, tértivevényesen jelzem a munkáltatónak, hogy szeretnék visszamenni dolgozni, akkor mennyi időn belül kell visszajeleznie és hány napon belül köteles visszavenni a munkakörömbe, illetve ha nem tud visszavenni kell-e állásidőt fizetnie?
  • ha átruházom a GYES-t nagyszülőre, mennyi ideig nem mondhat fel a munkáltatóm nekem és ha felmond kell-e végkielégítést fizetnie (2005. októbere óta vagyok alkalmazásban náluk)?
  • mit tehetek, ha egyáltalán semmilyen körülmények között nem akarnak visszavenni?

Megjegyzem soha nem volt panasz a munkámra részükről, tehát ez nem lehet az ok, hogy nem jeleznek vissza.

Nagyon megértőek voltunk idáig, hiszen látjuk, hogy milyen a gazdasági helyzet, de nekünk most a lakásunk és a megélhetésünk forog kockán és nem tartom etikusnak a munkáltatómat, hogy még válaszra sem méltat.

kismami1 # 2012.05.18. 17:53

Tisztelt Szakértők!

Az előző kérdésemhez kapcsolódna még egy kérdés.
Amennyiben úgy alakul hogy betöltöm az új állást (egészen pontosan cégen belül egy másik pozíció), ott 3 hét múlva kellene kezdeni. Úgy tudom a fizetés nélküli szabadság megszakítását 30 nappal korábban be kell jelenteni, viszont most már nincs hátra 30 nap a várható kezdésig. Ilyenkor a munkáltató (TB kifizetőhely, nem tudom ez számít-e), beleegyezhet rövidebb határidőbe? Továbbá azt jól tudom, hogy a szabadságokat már nem kell kiadni, hanem ki is fizethetik?

Előre is köszönöm a válaszokat!

kismami1 # 2012.05.18. 16:35

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg GYED-en vagyok féléves gyermekemmel. Férjemet sajnos csoportos létszámleépítés kapcsán elküldték a munkahelyéről (közalkalmazott). Korábban már kaptam itt választ arra, hogy amennyiben férjem nem talál munkát és vissza kell mennem ez miatt dolgozni, Ő igénybe veheti a GYED-et munkanélküliként az álláskeresési járadék megszakításával.

Most annyiban változott a helyzet, hogy betölthetnék jövő hónaptól egy állást, férjem pedig még a felmentését tölti. Felmentési idő lejárta után regisztrálna a Munkaügyi Központban, és ezután igényelni meg a GYED-et. Tehát lesz kb. 2 hónap, amikor én már dolgozok, tehát lemondom a gyed-et, ő pedig még nem igényli. Kérdésem az lenne, hogy ilyet lehet? Úgy értem hogy 2 hónapig megszakítás (amíg senki nem veszi igénybe a gyed-et) után igényelni újra, de akkor már a férjem nevére?

LCNet # 2012.05.17. 12:40

Köszönöm!
De én nem vennék igénybe semmilyen juttatást, díjazás nélkül látnám el a feladatokat. Lenne egy alkalmazott...
A járulékaim folyamatosan fizetve vannak a munkahelyem által.

Dödölle1 # 2012.05.17. 12:34

De a THGY és a GYED ideje alatt díjazás ellenében munkát nem végezhet, hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen nem folytathat.

41. § (1) Nem jár terhességi-gyermekágyi segély a biztosítottnak

  1. a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre a teljes keresetét megkapja,
  2. ha bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.
pazs # 2012.05.17. 12:29

Egyszemélyesnél valóban 100.000,-, viszont alapításkor teljes egészében szolgáltatni kell, az egy éves halasztás legfeljebb a törzstőke felére vonatkozhat és csak akkor, ha több tag is van.

LCNet # 2012.05.17. 12:16

Köszönöm a gyors választ! A neten nézelődtem, és egyik honlapon azt találtam, hogy egyszemélyes kft. esetén elég a 100.000 Ft törzstőke alapításhoz. Akkor ez már nem létezik. Illetve olyanra is bukkantam, hogy alapításkor elég írásba foglalni az összeget, és 1 éven belül kell a nyitott számlán befizetni... Ez sem állja meg a helyét?
Köszönöm, LCNEt

pazs # 2012.05.17. 12:07

Ugyanolyan feltételekkel, mint bárki más, alapíthatsz, minimális törzstőke 500.000,- Ft.

LCNet # 2012.05.17. 12:00

Üdvözlöm!

Kérdésem: Jelenleg GYED-en vagyok a 15 hónapos ikrekkel, szeptemberben érkezik a kistesó, onnantól TGYÁS-on leszek. Alapíthatok e egyszemélyes KFT-t, milyen feltételekkel, és mennyi kötelező minimális jegyzett törzstőkével? Alapításra kb. július-augusztus környékén gondoltam...
Válaszát előre is köszönöm! Üdv:LCNet

Dödölle1 # 2012.05.17. 09:49

Kedves Tünde!

Rosszul tudja. Ha a GYES mellett dolgozik -függetlenül a tevékenység helyétől- köteles járulékot fizetni!

A Cst. törvény 24. szakaszában foglaltak nincsenek összefüggésben a járulékfizetési kötelezettséggel.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról

Tbj. 29. § (1)(2)

(3) A biztosított egyéni vállalkozó a 19. § (2) bekezdése szerinti nyugdíjjárulékot, valamint a 19. § (3) bekezdése szerinti egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot vállalkozói jövedelem szerinti adózás esetén a vállalkozói kivét, átalányadózás esetén az átalányban megállapított jövedelem után fizeti meg. A nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese. Az egyéni vállalkozó nyugdíjjárulékot legfeljebb a járulékfizetési felső határig fizet.

(4)Az egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után nem köteles nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatta) táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül – kivéve, ha a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás, az ápolási díj folyósításának tartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja –,

  1. katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona,
  2. fogvatartott,

d)234 ügyvédként, szabadalmi ügyvivőként, közjegyzőként kamarai tagságát, egyéni vállalkozói tevékenységét szünetelteti,

  1. a 31. § (4) bekezdésében említett egyéni vállalkozó keresőképtelen.
septem signis obsignatum # 2012.05.17. 09:38

baktarin # e-mail 2012.05.16. 16:19 Üdvözletem!
Tanácsot szeretnék kérni a következőkben:
Jelenleg Angliában élek, de az elkövetkező hónapokban haza költözöm a családommal. Van egy 11 hónapos fiunk, aki itt született Angliában. Folyamatos munkaviszonnyal rendelkeztem 2007. juliusától 2012. februáráig Angliában. Kaphatok Magyarországon gyest családit vagy valami ilyesmit?
Válaszát előre köszönöm.

Igen, a hatályos EK rendelet és a hozzá tartozó "Vhr.", valamint a magyar szabályok alapján igen.

Amennyiben a család életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik és az angliai TB ellátás folyósítását megszüntetik, úgy ugyanazon ellátásokra jogosult, mint bármely magyar állampolgár.

Állampolgári (alanyi) jogon jogosult családi pótlékra és GYES-re, amely ellátásokat a lakóhelye szerinti Magyar Államkincstárnál kell előterjeszteni.