munka törvénykönyve


single # 2010.08.13. 07:17

Kedves Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni abban az esetben, hogy 1 hónappal korábban kértem a munkáltatót szabadságom kiadására bizonyos egymást követő napokon, viszont időközben kiderült, nem lesz rá szükségem. A munkáltató most arra kötelez, hogy mindenféleképpen vegyem ki. Mit tehetek ebben az esetben?

Köszönöm a választ.

Fityfene # 2010.08.13. 06:55

Ez a válasz a jegyzőkönyvre vonatkozik?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.12. 21:38

Marhaság. Viszont megszüntethetné a munkaviszonyt erre hivatkozva. Még a rendkívüli is lehet, hogy megállna.

Fityfene # 2010.08.12. 19:36

Üdv. Mindenki!

Véleményt szeretnék kérni, egy élelmiszerüzlet boltvezetőjének jegyzőkönyvét másoltam be a leírt helyesírási hibákkal együtt a neveket megváltoztattam.
Tárgy: kötelező orvosi vizsgálat.
Én úgy tudom a Munka Törvénykönyve szerint a munkáltatónak biztosítania kell munkaidőben a kötelező orvosi vizsgálatot és a tüdőszűrés költsége is a munkáltatóé. Nálunk ez nem így van, de ilyen esetben ha kapunk egy ellenőrzést kié a bírság?

Köszönöm a válaszokat.

Jegyzőkönyv

Egészségügyi könyv ellenőrzés

Tüdő rtg vizsgálat

Nagy Éva 2010. júli 08. lejárt
Kiss Péter 2010. júli 17. lejárt

A boltvezető Tóth Mária többször szólt, hogy mennyenek el a kötelező szűrésre.
Ezt a mai napig nem tették meg.

Én Tóth Mária ezel kapcsolatos bírságot, hatósági ellenőrzés esetén nem vagyok hajlandó befizetni, vagy jegyzőkönyvet megjegyzés nélkül aláírni.

Ha egészségügyi szűrés miatt kapott bírság történik a fent említett dolgozókat terheli.

Tudomásul veszi és elismeri, hogy nem tett eleget az egészségügyi szűrésnek.

2010.08.11.

Nagy Éva aláírása /dolgozó/

Kiss Péter aláírása /dolgozó/

Tóth Mária aláírása /boltvezető, bolt pecsétje/

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.11. 12:15

Hogy jön össze a munkaköri leírás módosítása a képesítési előírásokkal? (Utóbbit egyébként nem a Munka törvénykönyve szabályozza.)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.11. 07:21

Köteles nem vagy rá. Csakhogy ő sem köteles megkezdeni a foglalkoztatásodat. Ezt tartsd szem előtt!

(A közszolgálatban ehhez még hozzájön, hogy ott nem ismerhetnek el közszolgálatban töltött időként olyan jogviszonyt, amit nem igazoltál.)

puszedlia # 2010.08.10. 19:34

Kedves Dr.Attika!

először is köszönöm, azt még nem tudom, és nem is találom máshol, hogy a korábbi munkaviszonyaimról írásos dokumentumokat kell-e beszolgáltatni a jövőbeli munkaadómnak, biztosítva erről őt, hogy valós információkat tartalmaz az önéletrajzom? Pl. régi munkaszerződések? Ez változik abban az esetben, ha közalkalmazott/köztisztviselő pozícióra jelentkezik az ember?

Előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2010.08.10. 19:13

Kedves "puszedlia"!
Igen a jövőbeli munkáltató kérhet ilyen információt. Erre a Munka Törvénykönyve bevezető rendelkezései feljogosítják. Egy munkaviszony létesítésénél jelentőséggel bír a munkavállaló előélete.

puszedlia # 2010.08.10. 18:13

Kedves Mindenki!

Nem sokára munkába állok, már szóban meg is egyeztem a munkáltatómmal, de kérte, hogy pontosan adjam meg hol és mennyi időt dolgoztam ezelőtt. Ezt miért kérheti? A bérezés miatt? Kérhet tőlem a korábbi munkaviszonyról szóló dokumentumokat is?

Előre is köszönöm!

nandy # 2010.08.10. 10:39

A törvény nem azt írja szó szerint, hogy a GYES-ről visszatérőt hogyan kell foglalkoztatni.

Hanem azt írja, hogy a munkavállalót a munkaszerződésben foglaltaknak megfelelően kell foglalkoztatni. Akár GYES-ről jött vissza, akár nem!

erdekelne (törölt felhasználó) # 2010.08.10. 09:53

Kérném szépen annak a törvény részletnek a bemásolását, ami arra vonatkozik, hogy a GYES-ről viszament dolgozót ugyanabban a munkakörben kell továbbfoglalkoztatni, mint ahonnan elment szülni.
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.08. 23:26

Hogyan szűnt meg az a munkaviszony?

nandy # 2010.08.08. 20:10

Csak a munkáltató jogosult kiadni az igazolásokat, más nem!
Próbáljatok meg beszélni a könyvelővel, mondjátok el neki, hogy mi a probléma, mert most nem a megbízójával szúr ki, hanem egy olyan emberrel, aki semmiről nem tehet...

Melegh János # 2010.08.08. 18:33

Tiszteletem!

Tanácsot szeretnék kérni. A korábbi munkáltatója nem adja ki a kilépő papírokat a rokonomnak (nem feltétlenül mert nem akarja- sem a dolgozoknak sem a könyvelőnek már jó ideje nem fizet és a könyvelő visszatart minden papírt).
Mivel a kilépő papírokat töbszöri felszólításra sem kaptam meg, a regionális (Bátonyterenyei) Munkaügyi hivatalhoz fordult hogy ők hivatalból kérjék ki.
A hivatal ezt megtette és tájékoztatásuk szerint ők sem kapták meg a kilépő papírokat.
Viszont egyidőben a Bátonyterenyei hivatal visszautasítja munkanélküli ellátási igényt mivel nincsenek meg a kilépő papírok. Úgy tünik hogy a Bátonyterenyei munkaügyi hivatal semmilyen szakmai felkészültséggel nem rendelkezik hogy ebben a kérdésben jogi tanácsot adjanak. Egyszerűen széttárják a karjukat hogy ők akkor vehetik munkanélküli nyilvántartásba ha vannak kilépő papírok. Amit ugye ők maguk sem tudtak behajtani.
Mit lehet tenni hogy a kilépő papírokat a korábbi munkáltató nélkül pótolni lehessen és aminek birtokában végre a munkanélküli ellátást kérvényezethet?

Köszönettel: Melegh János

maze # 2010.08.05. 18:36
Dödölle1 # 2010.05.25. 17:48
Tiszteletem! Jelenleg táppénzen vagyok és arról szeretnék érdeklődni,hogy a tartózkodási helyet szombat,vasárnap mikor hagyhatom el?A papíron 8–12-ig hagyhatom el a tartózkodási helyemet. A választ előre is köszönöm. -------------
A fentiekre a keresőképtelenség elbírálásáról szóló Kormányrendeletben van utalás.

A lényeg:

1. A keresőképtelenség célja, hogy ez idő alatt a beteg pihenjen, ápolják, gondozzák, azaz mielőbb keresőképessé váljon, ami elsődlegesen úgy valósul meg, ha otthonában tartózkodik.

Természetesen egy egyedülállónak is el kell menni bevásárolni, halaszthatatlan ügyeit intézni. Ennek időtartamát a háziorvos a beteggel egyeztetve határozza meg és vezeti fel a keresőképtelenséget indító nagyalakú orvosi igazolásra. Amennyiben ezen az Ön által jelzett időtartam szerepel, úgy az a hétvégére is vonatkozik.

2. A beteget a háziorvos és az ellenőrző főorvos akár otthonában is ellenőrizheti a fenti időtartamon kívüli időben. Amennyiben minden kétséget kizáró módon megállapítható, hogy a beteg nem tartózkodik otthon és ezzel a gyógyulását késlelteti tőle a táppénz megvonható.

3. Mindebből következik, hogyha hétvégére halaszthatatlan okból otthonából eltávozik azt érdemes előre bejelenteni a háziorvosnak, ezzel megelőzheti, hogy olyan időpontban keressék, amikor nem tartózkodik otthon. (Az ellenörző főorvos, mint köztisztviselő főszabály szerint hétvégén nem dolgozik, döntően a háziorvos rendelőjében és nem a lakásukon ellenőrzi a betegeket...)

4. Van azonban kivétel. Ilyen ha a szomszédok és egyéb jóakarók írásban jelzik a munkáltatónak, háziorvosnak, illetve a REP-nek, hogy a beteg a keresőképtelenség ideje alatt nem tartózkodik otthon, illetve ha ez idő alatt feketén bármilyen (elsősorban mezőgazdasági idény) munkát végez.
Ebben az esetben a beteg bizton számíthat akár helyszíni ellenőrzéses felülvizsgálatra is.

buszos1955 # 2010.05.25. 15:35

Tiszteletem!
Jelenleg táppénzen vagyok és arról szeretnék érdeklődni,hogy a tartózkodási helyet szombat,vasárnap mikor hagyhatom el?A papíron 8-12-ig hagyhatom el a tartózkodási helyemet.
A választ előre is köszönöm.

daewoo4 # 2010.05.18. 14:52

Üdvözletem!
Kérdéseim a következők lennének:
A munkáltatóm május 22-én túlórát rendelt el 3 műszaknak. A probléma hogy az éjjeles műszak munkaideje 2 munkaóra (éjfél) után átesik május 23-ára, azaz Pünkösd vasárnapra. A munkáltató kötelezheti-e ilyen esetben a munkavállalót a munkavégzésre? Amennyiben igen, milyen bérezés mellett? Emellett fenyegetnek, aki nem jelenik meg, írásbeli figyelmeztetést kap.
A válaszokat előre is köszönöm!

zotya59 # 2010.05.18. 09:01

Köszönöm szépen!!!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.18. 08:32

Igen.

zotya59 # 2010.05.18. 08:16

2010.05.18. 08:44-kor Kovács_Béla_Sándor által írt válasz zotya59-nek szól?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.18. 06:44

Igen, igen.

zotya59 # 2010.05.18. 06:39

Üdv Mindenkinek!
Szeretnék feltenni egy kérdést, ami a következő lenne:
A feleségem egy multi alkalmazottja. A munkabeosztását illetően a munkáltató beoszthatja-e olyan műszakba, amikor munkaidejének végeztével a hazajutás nem megoldható a kései időpont miatt (jogosítvány hiányában, csak és kizárólag tömegközlekedési eszközzel tudná a munkába járást megoldani). Megjegyzem ez csak a délutános műszakot érinti. Kérheti-e ezen műszak alóli mentességét?
Válaszokat előre is köszönöm, maradok tisztelettel: zotya59

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.12. 20:24

Ezért necces. Nagyon eltérőnek kell lennie ahhoz a két munkakörnek, hogy az egyikben keresőképtelen legyél, a másikban meg ne. De elvileg lehetséges.

efi99 # 2010.05.12. 16:03

Na és milyen munkákról van szó?
Úgy összességében én mindig érdekesnek találom az ilyenfajta kérdés felvetést, beteg vagyok, de annyira nem, hogy máshol ne tudjak melózni.