Munkajogi kérdések.


graffin # 2019.05.02. 18:35

Üdvözletem!

Párommal lombik eljárás előtt állunk, aminél tudom, hogy védettség jár illetve a vizsgálatokra is el kell hogy engedje a munkaadó [fizetés nélkül természetesen].

Párom sajnos olyan munkahelyen dolgozik, ahol a diszkréció fogalma nem létezik: ha bejelenti a főnökének a dolgot, akkor nagy eséllyel másnap már mindenki tud róla.

Kérdésem: el lehet e valahogy érni, hogy a főnökön kívül a felső vezetés/HR/pénzügy ne tudja a konkrét indokot, amiért páromat fizetés nélkül elengedik 1-2 órára a kezelés alatt? Kérhetünk e ilyet a csoportvezetőtől?

Köszönettel
g

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.02. 16:23

Nem lehet a munkavállalót akarat ellenére fizetés nélküli szabadságra küldeni. Más kérdés, hogy a munkavállaló is csak erős korlátozással követelheti, hogy a szabadságát egy meghatározott időpontban adják ki.

MD82 # 2019.05.02. 15:28

Tisztelt Szakértők!
Közalkalmazott vagyok, határozatlan idejű kinevezéssel.
GYED lejárta után a felgyülemlett szabadságok kiadásának mik a szabályai? A régi munkahelyemre nem tudok majd visszamenni, mert már máshol lakom, de csak egy év múlva szeretnék másik munkáltatóhoz menni (szintén közszféra). A gyermek három éves koráig a munkáltató azt szeretné, ha fizetés nélküli szabadságra mennék és mivel utána már máshol állnék majd munkába, neki nem kellene a szabadságokat megfizetnie elmondása szerint, én átvinném azokat áthelyezéssel. Én azt szeretném, ha először kiadnák az összegyűlt szabadságaimat és csak utána kérném a fizetés nélküli szabadságot a gyermek három éves koráig. Tudna valaki segíteni, hogy mik itt az irányadó szabályok?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.02. 10:29

Miért ne?

CHIP84 # 2019.05.02. 10:28

Tisztelt Szakértők!
Az lenne a kérdésem, hogy egy KFT korhatárt betöltött öregségi nyugdíjas ügyvezetője, aki nem tulajdonosa a kft-nek, elláthatja-e az ügyvezetői feladatokat 4 órás viszonyban?

Napra # 2019.04.27. 18:37

Sziasztok!

Hatóság által elrendelt elmaradt bér kifizetését 2018 évre most számfejtem. 2018-ban megszűnt a munkavállaló munkaviszonya. Tud valaki segíteni, hogyan kell jogv. után számfejteni (ezt engedte a program), de hogyan szerepeljen ez helyesen a 0908 bevallásban?

Mónka

pakaszo # 2019.04.27. 08:22

Mindkét fél által aláírt munkaszerződést lehet utólag „nem elfogadottnak venni“? Ld a mellékelt munkáltatói levél. Nem próbaidős!

Aláírtam egy határozatlan idejű munkaszerződést. Jövő hét hétfőtől kellett volna dolgozni.

Majd jön egy telefon hogy vissza az egész de a titkárnő hívott és nem tudot bővebbet de majd írásban is tájékoztatnak.

És ez jött mailben ld lent.

Nem értem. Mindkét fél aláírta, Próbaidő nincs. Akkor ebből már a munkáltató se tud csak úgy kitáncolni hogy „bocs mégse“? Akkor itt már szabályos felmondás kell és mivel nincs próbaidő így jár a 30 napos felmondási idő is amely fizetett. (gondolom, ezt a pénzt akarják elsunnyogni elhazudni....)

Vélemények?

Tisztelt Tanár Úr!

A Mai telefonbeszélgetésünkkel kapcsolatban írjuk, hogy a xxxxxxx keltezésű munkaszerződést az iskola fenntartójának elnöke nem fogadta el.

Egyrészt hivatkozott az iskola gazdasági helyzetére, a nyári időszakra történő fizetésre.

stb elköszönés elnézés stb semmi más érdemi

drbjozsef # 2019.04.25. 13:25

OFF
wers, nem, pulcsiban ülök a légkondi alatt, csak egybites a koncentrálóképességem (lévén XY kromoszóma), és közben megzavartak holmi munkával...

wers # 2019.04.25. 11:45

Úgy tűnik a hirtelen meleg nem csak az én agyamat támadta meg :D

drbjozsef # 2019.04.25. 11:31

wiwe,

Fene, közben nem is azt írom, amit gondolok.
Bocs, szóval, látom, hogy a cég mondott fel neked, vagyis jár a felmentés.

drbjozsef # 2019.04.25. 11:30

wiwe,

Bocs, látom Te mondtál fel.

Amir hivatkoznak, az az Mt. 123§(5), de ez teljesen egyértelműen szabadságra vonatkozik. Semmi köze a felmondási időhöz.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2019.04.25. 11:28

wiwe,

Nem. Nem kötelezheti.
A felmondási idő felére fel kell menteni a munkavégzés alól a munkavállalót. Természetesen, ha a cég mondott fel.
Ez nem szabadság, amit nem ad ki, vagy visszahív.

De ha Te mondtál fel, akkor természetesen nem jár a felmentés a felmondási idő alatt egyáltalán.

wiwe # 2019.04.25. 10:33

üdv fórum!

Felmondási idő felmentett fele alatt kötelezhető valaki munkavégzésre gazdasági szükséghelyzet miatt?

Sorry a megfogalmazásért nem vagyok jogász.

Kérdésem mi van akkor, ha valakinek felmondanak, jár neki a felmondási idő, de ennek fele alatt a cég köteles felmenteni a munkavégzés alól a dolgozót.

A fele az időnek letelt a dolgozó bejárt ahogy kellett, a másik fele alatt már nem kell bejárnia fel van mentve.

De időközben több más próbaidős ember is felmondott ráadásul ők azonnalival távoztak lévén próbaidősök. A cégnek meg alig maradt embere.

És arra akarja kötelezni (kötelezni és nem kérni!) a felmondás alatt állót hogy a felmondási idő másik fele alatt is járjon be melózni mert a cég gazdasági szükséghelyzetben van.

Ennek a követelésnek van alapja?

Mert ha ez egy baráti kérés lenne akkor kellő plusz pénz mellett persze még akár be is járna az illető.

De így hogy a cég követeli, így egyből beintett nekik.

köszönöm

rigoz # 2019.04.23. 10:57

Tisztelt Böbemano!

Konkrét követelést másképpen nem fognak tudni érvényesíteni.

A polgári jogi egyéni jogviták, igények elbírálása - törvény eltérő rendelkezései hiányában - poglgári peres vagy nemperes bírósági eljárásra tartozik.

monoszkop # 2019.04.23. 10:42

Böbemano 2019.04.19. 07:26
Kedves fórumozók anyukám egy családi vállalkozásban dolgozott, ahol az elején minden rendben ment, de egyik hónap végén sem ő sem a többi dolgozó nem kapott fizetést. A munkáltató közölte, hogy nem tud fizetni. Azt is közölte anyukámmal, hogy kijelentette. - Csak úgy se szó se beszéd semmi tájékoztatás. Ez már hónapokkal ezelőtt történt és fel lett szólítva, hogy fizessen, aláírt egy nyilatkozatot de közölte nem tud fizetni, sőt máig sem fizet továbbá nem adja ki a munkaügyi papírokat sem. Mi tehető ez esetben? A varrodája továbbra is működik, mivel két havi bérről van szó csupán és a tartozást is elismerte nem szeretnénk munkaügyi pert. Munkaügyi Hatóság mit tud érdemben tenni a vállalkozással szemben?

VÁLASZ:

I.

A munkaügyi hatóság jogosult ellenőrizni, hogy a munkaviszony megszűnéséhez, megszüntetéséhez kapcsolódó elszámolás megtörtént-e (beleértve a munkabér kifizetését és az előírt okmányok kiadását is) a vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit megtartották-e.

A munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény

3. § (1) A munkaügyi ellenőrzés kiterjed:

  1. a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozat alakszerűségére, a munkavállalói jogalanyisággal kapcsolatos életkori feltételekre (ideértve a gyermekmunka tilalmát is), továbbá a munkaszerződés lényeges tartalmi elemeire és a foglalkoztató írásbeli tájékoztatási kötelezettségére (ideértve a jogosultnak az Mt. 297. §-a szerinti tájékoztatási kötelezettségét is) vonatkozó rendelkezések,
  2. a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével, megszűnésével, megszüntetésével összefüggő bejelentési kötelezettség,
  3. a foglalkoztatásra irányuló jogviszony megszűnésével összefüggő – a munkavállalót megillető – igazolások kiállítására és kiadására, valamint a munkaviszony megszűnéséhez, megszüntetéséhez kapcsolódó elszámolás megtörténtére vonatkozó jogszabályok rendelkezéseinek megtartására.

Azért ehhez (közigazgatási út) nagy reményeket ne fűzzön....Tudna, ha akarna, kérdés, hogy akarja-e....Sokkal nagyobb eséllyel kecsegtet a bírói út...

II.

A Nemzeti Adó-és Vámhivatal -amennyiben szükséges- jogosult a biztosítási jogviszonyt utólag, határozattal elismerni, ill. a közterheket megfizettetni.

1997. évi LXXX. törvény 4. §

  1. Igazgatási szerv:

1. a biztosítási kötelezettség megállapításával, a bejelentési-, nyilvántartási-, adatszolgáltatási kötelezettséggel, a járulék- bevallásával, megfizetésével, e kötelezettségek megsértésével kapcsolatos jogkövetkezmények megállapításával, a tartozás beszedésével, behajtásával, a bevallás ellenőrzésével kapcsolatos hatósági ügyben – az állami adó- és vámhatóság jogosult eljárni.

Ellenőrzés

Tbj. 54. § (1) Az igazgatási szervek – jogszabályban meghatározott hatáskörükben eljárva – ellenőrzik a 46. § (1) bekezdésében előírt nyilvántartást, a biztosítási kötelezettség elbírálását és a 46. § (2) bekezdése szerinti nyilvántartás vezetését.

(2) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés során a biztosítás vagy az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság utólagos megállapítása, törlése tárgyában a határozat meghozatalára

  1. a járulék utólagos megállapítása nélkül az egészségbiztosítási szerv és az állami adóhatóság jogosult,
  1. a biztosítottat terhelő járulék, foglalkoztatottnak minősülő biztosított esetében a foglalkoztatót terhelő járulék utólagos megállapítása mellett az állami adóhatóság jogosult.
Böbemano # 2019.04.19. 05:26

Kedves fórumozók anyukám egy családi vállalkozásban dolgozott, ahol az elején minden rendben ment, de egyik hónap végén sem ő sem a többi dolgozó nem kapott fizetést. A munkáltató közölte, hogy nem tud fizetni. Azt is közölte anyukámmal, hogy kijelentette. - Csak úgy se szó se beszéd semmi tájékoztatás. Ez már hónapokkal ezelőtt történt és fel lett szólítva, hogy fizessen, aláírt egy nyilatkozatot de közölte nem tud fizetni, sőt máig sem fizet továbbá nem adja ki a munkaügyi papírokat sem. Mi tehető ez esetben? A varrodája továbbra is működik, mivel két havi bérről van szó csupán és a tartozást is elismerte nem szeretnénk munkaügyi pert. Munkaügyi Hatóság mit tud érdemben tenni a vállalkozással szemben?

drbjozsef # 2019.04.15. 11:30

Zsombor,

Az azonnali felmondásnak ez a feltétele :

Mt. 78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Itt a hívószavak : lényeges, szándékos, súlyos, jelentős.

Szerintem 20 perc késői nyitás meg a vevővel beszélgetés a "jelentős"-nek nemigen felel meg, pláne ha egyszeri alkalomról van szó.

Ha sérelmezed, és ez alapján úgy ítéled meg hogy jogtalanul mondtak fel, akkor eljárást indíthatsz a munkaügyi bíróságon.

Zsombor94 # 2019.04.15. 10:45

Sziasztok! A következő a helyzet. A franchise üzlet ahol dolgoztam, tulajdonosváltason ment keresztül. Beígértek napi alapbért + 4% jutalékot. A munkaszerződésben fix összeg szerepelt, valamint ki volt kötve hogy alapbéren felüli jutalék, juttatás nincsen. Ennek ellenére utalva megkaptam a hivatalos bérem, valamint egy másik részletben a jutalékot szintén utalva. Közben a jutalékot lecsökkentették szóban kevesebbre, de nem konkrétra, a konkrét 2.5%-os jutalék közlése napján pedig azonnalival kirúgtak, hogy 20 percig zárva voltam, illetve sokáig beszélgettem egy vevővel a többivel nem foglalkozva. Tudok ilyenkor valamit tenni?

drbjozsef # 2019.04.15. 10:35

Jól látod.

sportolok # 2019.04.15. 09:05

"Valahogy így. Már 20 éve is kellett. Ha ellenőrzik, akkor nagy büntetésekre kell számítania."

Hát ha a köv 20 évebn is annyi problémája lesz ebből a cégnek amennyi az elmúlt 20bna volt akkor semmitől se kell félnie.
20 év eltelt (még nem csak 19...) és mi történt vele semmi.
Ez a semmi fog történni a köv 20ban is.

Cabron_ # 2019.04.15. 06:54

Technician:

Ha a munkaszerződés másként nem rendelkezik, akkor a felmondási idő 30 nap. Az is lehet, hogy ledolgoztatják veled, de az is lehet, hogy meg tudtok állapodni közös megegyezéssel egy korábbi időpontban.

Neked kell tudnod, hogy mennyire biztos a másik munkahely, mekkora kockázattal jár az, hogy aláírod/nem írod alá a határozatlan idejűt a jelenlegi helyen. Ezt csak te tudod eldönteni.

wers # 2019.04.15. 06:45

Foglalkozzon csak vele a munkáltató, mert ha egyzser ebből gebasz lesz azt úgyis rajta verik le és nem rajtam?

Valahogy így. Már 20 éve is kellett. Ha ellenőrzik, akkor nagy büntetésekre kell számítania.

sportolok # 2019.04.15. 06:35

Üdv Fórum!

Egészségügyi vizsgálat a munkahelyen- nem furcsa hogy lassan 20 év alatt soha 1x se kellett mennem vizsgálatra és az üzemorvost se láttam soha?

Lassan 20 éve vagyok egy helyen. A minap hallgatom a rádiót arról beszélnek hogy a munkahelyeken végzett alkalmassági és belépés előtti eü vizsgálatokat így megy úgy ellenőrzik, és időről időre meg kell újítani vagyis nem úgy megy hogy valaki belép és aztán ez a vizsgálata ítéletnapig elég....

Na most. Én mint írtam 20 éve itt vagyok lassan. Amikor beléptem előtte semmiféle vizsgálat se volt. Amitóta itt vagyok soha semmiféle vizsgálat se volt. Engem itt még orvos nem látott.

És ami a hab a tortán: van itt olyna hogy „üzemorvos“ van neki egy szobácskája, van neki egy papír rendelési ideje. De az eégsz csak papíron van azt az orvost még ember nem látta azt garantálom. Én a 20 év alatt 1x se láttam.

Ez az egész így olyan dolog, amivel nekem foglalkozni kéne vagy szarjam le?

Foglalkozzon csak vele a munkáltató, mert ha egyzser ebből gebasz lesz azt úgyis rajta verik le és nem rajtam?

Technician # 2019.04.13. 12:51

Még kifelejtettem, hogy a felmondási idő lehet akár 1 vagy 2 hét is? mert akkor jobban járok ha aláírom, és ha szólnak, akkor csak azt az 1-2 hetet kell ledolgoznom felmondási időbe.

Technician # 2019.04.13. 11:43

Üdvözlet!

Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy 16.-án lejár a határozott idejű munkaszerződésem a jelenlegi munkahelyemen.(ifjúsági garancia program). folyamatban van egy új munkahely, de lehet, hogy csak jövő hónap fele tudnék menni a másik helyre dolgozni. ha aláírok egy határozatlan idejű szerződést, és 1 hét múlva szólnak a másik helyről, hogy mehetek oda dolgozni, akkor ezt a szerződést gond nélkül felmondhatom, csak felmondási időt le kell töltenem? Hogyan járnék jobban? akkor addig maradjak itthon, vagy írjam alá a határozatlan idejűt?7

köszönöm előre is!