Munkajogi kérdések.


Kitti904 # 2020.09.02. 11:45

Üdvözlöm!

Engem az érdekelne hogy van egy gyermekem akivel gyeden vagyok de várandós is vagyok és gyed lassan le jár és után kérném az állományba való visszavételemet gyes mellet, de ahogy vissza vesznek azon a napon el mennék Táppénzre is a terhesség miatt, és az lenne a kérdésem hogy lehet e egy időben menni mindkettőre az az hogy vissza vegyen állományba gyes mellet például 09.10 napon és ezen a napon táppénzre is menni?

Válaszát várom!

Üdvözlettel Kitti.

drbjozsef # 2020.09.02. 09:55

Feltételezve a 3 műszak értelmét, hogy a 24 óra ki legyen töltve három 8 órás műszakkal, nem látom a munkaközi szünet helyét.

Már persze, ha nincs átfedés a műszakok között, ami logikus lenne, de a „ tehát hét közben nem tudja ledolgoztatni a kajaszünetet” kitétel alapján ez sem lehet.

wers # 2020.09.02. 09:01

???

drbjozsef # 2020.09.02. 08:53

Hanem? 26 órás napok?

wers # 2020.09.02. 08:46

Nem.

drbjozsef # 2020.09.02. 08:40

Átgondolták : gondolom onnantól 7:30 munkaidőre bérszámfejtettek.

wers # 2020.09.02. 08:37

Még a bevezetéskor volt hasonló ötlete egy munkáltatónak. Három műszak tehát hét közben nem tudja ledolgoztatni a kajaszünetet. Munkavállaló két hét szabi után azzal szembesült, hogy szombaton ledolgozhatja a kajaszüneteket. :D Átgondolták.

Eruska55 # 2020.09.02. 08:26

Köszönöm szépen a tájékoztatást, én is igy tudtam. Sajnos ma már minden megtörténik.


Szeretném kérdezni, hogy ha a fizetett szabadságot kivesszük, abból is le kell vonni az ebédid?t? Ebben az évben a munkáltató a napi 8 óra szabadság

wers # 2020.09.02. 08:15

Tehát 8 órával kellene számolnia, nem 7:30-cal.

Igen, mást írtam volna?

drbjozsef # 2020.09.02. 08:06

De szabadság közben nincs munkaközi szünet.

Tehát 8 órával kellene számolnia, nem 7:30-cal. Nem?

wers # 2020.09.02. 07:46

Badarság ez így. A munkaidő 8 óra. Ha dolgoztok kell adnia munkaközi szünetet amit később ledolgoztat. De szabadság közben nincs munkaközi szünet. Azért nem hallottál róla, mert nem így kell számolnia.

Ha esetleg ehhez ragaszkodik ajánld fel neki, hogy a munkaügyi felügyelőségtől fogsz kérni állásfoglalást (Főváros/Megyei Kormányhivatal)

Eruska55 # 2020.09.02. 07:38

Napi 8 óra munkaidőben dolgozok, ebédidővel 8:30 óra. De ez az elszámolási mód csak pár hónapja van, előtte a szabadságot 8 órával számolták el. Így a 30 nap szabadságot (30 x 0:30 = 15 óra), vagyis 2 nappal megcsonkították.


Szeretném kérdezni, hogy ha a fizetett szabadságot kivesszük, abból is le kell vonni az ebédid?t? Ebben az évben a munkáltató a napi 8 óra szabadság

alfateam # 2020.09.01. 14:06
Eruska55 # 2020.09.01. 13:23

A munkáltató a kivett szabadságot nem 8 órával számolja el, hanem levonja az ebédidőt, azaz egy napra járó szabadság csak 7:30 óra. Van erre valamiféle jogszabály, hogy ezt így kell? Még nem hallottam ilyet.Senki nem mer szólni, mert akkor mehet. Megteheti? Várom válaszukat,
köszönettel:Eruska


Szeretném kérdezni, hogy ha a fizetett szabadságot kivesszük, abból is le kell vonni az ebédid?t? Ebben az évben a munkáltató a napi 8 óra szabadság

kovy # 2020.08.31. 13:43

Sziasztok!
Úgy dolgoztam mint ahogy államilag el volt rendelve, vagyis:

  • Aug. 20 csütörtök: ünnepnap
  • Aug. 21 péntek: pihenőnap
  • Aug. 22 szombat: szabadnap
  • Aug. 29 szombat: munkanap, aug. 21. ledolgozása

Sajnos nem igazodom ki a dolgokon, eleinte a személyügyeseink sem, végül az alábbiakat mondták:
Ők a 21, 22-t is munkanapnak nyilvánították ezért levontak rá 2 nap szabadságomat.
Mivel jelenleg munkaidőkeretben dolgozunk, a két pihenőnapra elrendelt munkanap helyett nem jár pihenőnap?
Segítségüket előre is köszönöm.
Tamás

drbjozsef # 2020.08.29. 05:29

Nyirkos,

Mt. 179.§
(1) A munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállását, a kárt, valamint az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania.
(3) A kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának összegét. Szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén a teljes kárt kell megtéríteni.

Ha nem ellenőrizte a vásárló életkorát, akkor jogos lehet. A törvény (1997. évi CLV. törvény 16/A.§) nem 18 év alattinak kinézőről ír. Hanem 18 év alattiról.

drbjozsef # 2020.08.29. 05:10

Liza92,

Senki sem köteles semmilyen levelet átvenni.

De mit nyersz vele? Az átvétel nem keletkeztet semmit önmagában. Legfeljebb nem fogod tudni mi áll benne, beáll a kézbesítési fikció, és minden esetleges jogorvoslati lehetőségedet is elpasszolod ezzel.

Az ajánlott leveleket érdemes átvenni. De nem kötelező.

efi99 # 2020.08.28. 20:38

Nyirkos
Alighanem igen. Olyanról viszont valahogy kevesebbet hallani, hogy ilyenkor a másik felet meg legalább ennyire megvágják, mert ő még tudatosan is tette ráadásul, vajon miért nem?

Szomorú örökös # 2020.08.28. 15:06

Jucus70

Végül kijött a rendőrség, bevitték, és ők tették meg a feljelentést

Akkor ott elég komoly megalapozottság állhat fenn, ők csak úgy hozomra nem tesznek feljelentést, sőt elő sem állítanak senkit.

Nyirkos # 2020.08.28. 14:22

Kedves fórumozók!

Egy bárban pultosként dolgozok, és az egyik munkatársam alkohollal szolgált ki egy 20 évesnek tűnő kiskorút. A munkahelyem 100 000 Ft bírságot kapott. Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor köteles a dolgozó kifizetni a büntetést?

Liza92 # 2020.08.28. 12:56

Kedves Fórumozók,
az lenne a kérdésem, hogy köteles vagyok-e a volt munkáltatómtól(alkalmazottként dolgoztam, rendes felmondással 9 hónapja távoztam...) ajánlott levelet átvenni? Mi van akkor, ha nem veszem át? Egyáltalán van-e alapja bármilyen megkeresésnek?
Köszönöm előre a válaszokat!

Jucus70 # 2020.08.28. 06:17

Kedves drbjozsef, Szomorú Örökös, wers, Kovács_Béla_Sándor!
Köszönöm szépen mindenkinek a választ.
A munka területen nem készült jegyzőkönyv, rendőrt hívtak, amiről ment a vita, hogy hívjanak ne hívjanak. Végül kijött a rendőrség, bevitték, és ők tették meg a feljelentést.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.28. 06:02

Azért, mert a törvény nem engedi. Ilyen egyszerű.

(Te is monalisa rokona vagy?)

Szomorú örökös # 2020.08.28. 05:52

wers

Ha a lopás kísérletéről hivatalos jegyzőkönyv készül - kétlem, hogy enélkül a rendőrségnél feljelentést tudtak volna tenni - akkor miért is ne lenne jogszerű? Főleg ha beleírják, hogy a dolgozó köteles az okozott kárt mégtéríteni...erre pont alkalmas a visszatartott fizetése.

De abban maximálisan igazad van, hogy ha végrehajtás útján hajtják be, az jóval drágább lesz.

wers # 2020.08.28. 05:24

Oké, de levonnám belőle a kár összegét

Ez ugyebár nem éppen jogszerű. De jobban jár ha nem kapálózik, felesleges. Úgy is meg kell térítenie a kárt. Ha végrehajtják sokkal többe kerül.