Munkajogi kérdések.


anne01 # 2014.05.30. 17:16

zjulia

Ha próbaidőn van, akkor igen. Ha nem, akkor nem mondhat fel.

patri85 # 2014.05.30. 18:08

Jo napot kivanok!Szeretnek tanacsot kerni a kovetkezo helyzettel kapcsolatosan.Hozza teszem Nemetorszagban tartozkodom tehat csak remelni tudom.Tehat.2012 szept-tol vagyok jelenlegi munkahelyemen ahol szallast is kaptam 450 euroert havonta.Ez egy kis lakas egyedul laktam benne.A munkaadom 1,5 honapja szolt hogy visszaadta a lakast majus vegeig van ido gondolkodni hogy szeretnek-e ott maradni a jelenlegi lakasban vagy bekoltozni az ujepitesu szemelyzeti lakasaba (450 euro/szoba,kozos furdo,kozos konyha).De hozzatette hogy draganak talalja a rezsit dupla annyi mint amikor ide jottem.Erre en...mivel biztam benne es a parom is bekoltozott 2013 oktobereben azt mondtam ha ra kellett fizetni es nekunk(jogilag) ki kell fizetni a tobbletet persze semmi gond.Mivel itt van ilyen ev vegen.O erre azt mondta,vissza terunk ra.Hat ez ugy nezett ki,hogy a tulajdonos mondta hogy szukseg van a munkaltatomtol a nebenkosten abrechnung-ra hogy megnezzuk mennyi rezsire szamitsunk.A visszateres erre az osszegre ot vart az asztalon az irodaban az elejen egy papirral:amelyben az all hogy megbeszelesunk alapjan 3 reszletben levonjunk az Onnel megbeszelt osszeget.Pont fizetes nap volt es kozolte a holgy hogy ne aggodjak az elso reszt mar levontak az ehavi berembol.Semmit nem irattak velem ala,hogy elfogadom-e...stb.Amit meg megtudtam 2012-es ev eleve lejart.Es valahogy kifelejtettek egyvhonapot amit le kellett volna meg vonni a szerintuk kiszamolt osszegbol.Es majd elfelejtettem.Nekem a lakasrol semmilyen szerzodesem nincs.Ezzel az uggyel kapcsolatban az a kerdes hogy vajon mit tegyek?Valamint jogos-e?koszonom a segitseget elore is.Holnap mondok fol.

zjulia # 2014.05.30. 18:57

anne01

Köszönöm!

Kokelab # 2014.05.30. 20:33

Kedves Szakértő!

Nagyjából 1 éve dolgozom jelenlegi munkahelyemen, aki korábban betöltötte a pozíciót szülni ment. Korábban arról volt szó, hogy 2 évig otthon marad, de most mégis visszajönne. Kettőnk közül a kismamát preferálnák, arra hivatkozva, hogy én könnyebben találnék új munkát, és a kismama már több éve a cégnél dolgozik. Ha nem tudnak új munkakört kínálni nekem és felmondanak, milyen munkajogi lehetőségeim vannak? El kell fogadnom a felmondást, illetve jár valamilyen végkielégítés?

Köszönöm előre a választ.

zotya60 # 2014.06.03. 12:17

Ismét felteszem a kérdést mivel senki nem reagált rá.
Tisztelt Fórumozók! Önkormányzati tulajdonú munkahelyemet tavalyi év októberében átvette üzemeltetésre egy nagy állami vállalat . Minden dolgozónak felajánlottak munkakört és bért, aki nem fogadta el annak felmondtak és kifizették a végkielégítést. Én elfogadtam az addig is, 17 éve betöltött munkakörömet, aláírtam a munkaszerződést majd ez évben még legalább kettő módosítást amelyek az új munkaterületünkre vonatkoztak de mindegyikben szerepelt, hogy a végzettségemmel betölthetem a munkakört. A napokban behívattak, közölték ez így mégsem jó, kivettek az ügyeletből és nem végezhetem az addigi munkám. Majd kitalálnak valamit mondták, valószínű iskola vagy más munkakör. Idén már jártam hónapokig Okj-s képzésre (nem tudni miért, valaki kitalálta), 57 éves vagyok és már nincs kedvem sem erőm hetente vidékre iskolába járni egy évig, ha ezt az átvételkor közlik valószínűleg nem fogadom el és kapom a végkielégítést. Kérdésem: köteles vagyok más munkakört elfogadni? ha visszautasíthatom az iskolát és az új munkakört és másik munkahely után néznék lemaradtam-e a végkielégítésről? Válaszokat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 12:20

Kokelab, fogalmunk nincs milyen szerződésed van, mindenesetre 1 év után végkielégítés szinte biztos, hogy nem jár.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 12:22

Zotya, üzemi jogutódlás történt, ha felmondanak, ugyanúgy jár a végkielégítést, mint korábban járt volna. Csak kérdés, hogy felmondanak-e. Ha te mondasz fel, akkor nincs végkielégítés.

zotya60 # 2014.06.03. 13:22

Köszönöm a választ, igazából erre számítottam de az elszomorít, hogy egy munkavállalót semmi nem véd és a munkáltató bármin változtathat kénye-kedve szerint. Ez kb. 700e forintomba került.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 13:29

Bocsáss meg, badarságokat beszélsz. A munkáltató szinte semmin nem változtathat egyoldalúan.

pazs # 2014.06.03. 13:33

Felajánlottak neki új munkakört, mert az eddigihez állítólag nincs meg a megfelelő végzettsége, az újhoz viszont el kéne végezni egy tanfolyamot, amit Zotya60 nem szeretne.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 14:34

Értem én. De ebből hogy következik a sírás tárgya?

Edith40 # 2014.06.03. 15:58

Tisztelt Fórumozók!Ha jogfolytonosan vesznek át egy másik céghez,a ki nem vett fizetett szabadságot is át lehet vinni?Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 16:07

Szerinted a "jogfolytonosság" mit jelent?

Edith40 # 2014.06.03. 16:10

Hát nekem azt mondták,hogy ugyanolyan feltételekkel dolgozhatok tovább az új munkahelyen,mint a réginél.Ha az új helyen felmondanak,a végkielégítés és a felmondási idő be a régi munkahelyen eltöltött időt is figyelembe veszik.Számomra annyit jelent,mintha folyamatosan menne tovább a jogviszonyom.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 16:45

És akkor mi a helyzet a szabadsággal?

Edith40 # 2014.06.03. 16:51

Hát ezt kérdezem:)Én úgy tudom,ha megszűnik a munkaviszony,a megmaradt szabadságot ki kell fizetni,az új helyen pedig újra kell számolni.Vagy meg lehet állapodni szabadság ügyében is?

Edith40 # 2014.06.03. 16:55

Még nincs.Ezért kérdezem,hogy tudjam előre,mit írhatok alá.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 17:31

Én úgy tudom,ha megszűnik a munkaviszony,a megmaradt szabadságot ki kell fizetni,az új helyen pedig újra kell számolni.
Az előbb magad mondtad el (helyesen), hogy nem szűnt meg a jogviszony, nincs "új hely". Csak a munkáltató személye változott, más nem.

Edith40 # 2014.06.03. 17:35

Köszönöm szépen.

zotya60 # 2014.06.03. 18:30

Én nem hiszem, hogy badarságokat beszélnék.Érvényes munkaszerződésem van egy munkakörre (valószínüleg egy hozzáértő írta) amibe most belepiszkáltak és olyan helyzetbe hoztak amit fél évvel ezelőtt nem fogadtam volna el hanem végkielégítéssel távozok a cégtől.Most nem mondhatok nemet mert már nem áll fenn a fél évvel ezelőtti helyzet és már nem illet meg a végkielégítés.Mi ez ha nem egyoldalú módosítás? Edith40, jól nézd meg mit fogadsz el!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 21:12

Istenem... Tudod mit? Én sem nagyon alkalmaználak.

zotya60 # 2014.06.04. 07:54

Köszönöm a válaszokat, nem kell alkalmazni mert a joghoz és sem nagyon értek.

pazs # 2014.06.04. 08:01

Már miért ne mondhatnál nemet?

Gusztó # 2014.06.04. 09:10

Tisztelt Fórumtársak, Szakértők!

Felteszem még egyszer a kérdésem, mert eddig sajnos nem volt semmi reakció.

Én 4 műszakos, folyamatos műszakban dolgozom (ha beosztás olyan, akkor nincs hétvége, ünnep, stb).
Az érdekelne, hogy az időszakos orvosi vizsgálatokat köteles vagyok-e a szabad időmben megcsináltatni, vagy ezeket a munkaidőmben kell elvégezni?

Előre is köszönöm a válaszokat.

pazs # 2014.06.04. 11:42

Ha egy kft. nem szerepel a cégjegyzékben, akkor nem létező kft.