Munkajogi kérdések.


Peter87 # 2014.06.04. 13:59

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. Édesanyámnak héfőn bejelentették, hogy aznaptól 6 órás munkarendben van.
Egy kis falu önkormányzatánál hivatalsegéd munkakörben dolgozik már 20 éve.
Indoklást nem kapott senkitől, még szerződést sem. Csak ma adták neki oda, de még senki nem írta alá. Szóval gondolom így még nem érvényes.
Az indok nem lehet költségcsökkentés, mert ezzel egyidőben felvettek egy embert (azokra a dolgokra, amit eddig ő csinált a hivatalsegédi munkán kívül). Sőt az egyik kolléganőjének azt mondta a polgármester, hogy menjen el téppénzre, de egészségügyi oka nincs.
A jegyző meg nem foglalkozik vele. Ő elintézte annyivl, hogy ő meghallgat mindenkit.
Én úgy érzem, hogy ez az egész arra megy ki, hogy mindketten felmondjanak. A kapott szeződésmódosítási papíron br. 76125Ft szerepel. Szóval még az 50E-et sem kapja meg, ennyiből nem lehet megélni.

A kérdésem az lenne, hogy mi van akkor ha nem írja alá? Gondolom nem kötelező.
Remélem sikerült érthetően fogalmaznom!

Előre is köszönöm a válaszokat!

kiútkereső # 2014.06.05. 10:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Munka jogban szeretném kérni a segítségét , a dolgozóm szabadnapján táppénzre vetette magát, de erről aznap nem tájékoztatott. Másnap ennek ellenére mégis megjelent a munkahelyen érkezésemkor már 2 órát le is dolgozott a munkaidejéből mikor közölte,hogy táppénzen van, erről igazolást nem tudott adni.. Haza szerettem volna küldeni de nem ment el, mondván, hogy meggondolta magát nem szeretne senkit cserben hagyni. Igérte vissza megy a házi orvoshoz és vissza vonja a táppénz utáni igényét. Másnap szintén felvette a munkát és ledolgozta a 8 órát. Harmadnap munka kezdésnél már a táppénzes igazolással jelent meg és közölte, hogy táppénzen marad . Teljesen ellehetetlenítette ezzel az üzlet menetet mivel egyedül lett volna műszakban. Mint utólag kiderült unkatársainak már tett rá utalást, hogy máshol kíván dolgozni de erről engem nem tájékoztatott. Most, hogy a táppénze letelte előtte egy nappal felmondott, mivel az új helyen már várják így a felmondási időt nem hajlandó ledolgozni. Természetesen a táppénzes állományát sem indokolta semmi, mivel jó kedvűen vidáman dolgozott, nem volt beteg. Szeretném megtudni, milyen
lehetőségeim jogaim vannak az ilyen dolgozóval szemben. Válaszát előre is köszönöm!!

ObudaFan # 2014.06.05. 10:58

kiútkereső

Ha nem hajlandó ledolgozni a felmondási idejét, akkor kártérítést mindenképpen lehet kérni, de véleményem szerint a felmondási idejére jutó távolléti díjat is.

Peter87

Nem kötelező, de ha indokolt az átszervezés, akkor lehet, hogy elveszíti a munkáját.

Peter87 # 2014.06.05. 15:10

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm a válaszát! Véleményem szerint nem indokolt az átszervezés(De logikát már nem keresek az önkormányzati döntésekben :) ). Az indok az volt, hogy a környékbeli falvak hivatalsegédei is ennyit kapnak állítólag(a valódi ok az szerintem, hogy az egyik képviselővel nincs túl jóban mostanában és ő lehetett aki kitalálta, a többi meg bólogatott szokás szerint). De ma megkapta a munkaköri leírását végre és abban jóval több szerepel, mint hivatalsegéd. Bár igazából azt nem tudjuk, hogy eddig mi volt a munkaköri leírásában. 4 éve ígértek neki munkaköri leírást, amit nem kapott meg, csak ezt az újat. Igazából nem sokkal fog kevesebb munkát végezni mint eddig. Szóval nem értem, hogy ugyanannyi munkáért hogy járhat vasárnapról hétfőre kb. 30.000Ft-tal kevesebb, úgy, hogy vele ezt senki nem beszélte meg. 06.01-tő szól a módosítás. Biztos, hogy nem gazdasági okai vannak, hanem személyes.
Szóval nem tudom, hogy mitévők legyünk. Személy szerint nem tartom fer dolognak ezt az egészet.
Nekem magával az eljárással van gondom, hogy kész tények elé állították. Volt már, hogy visszavették 6 órásba, de akkor leült vele az előző polgi és megmondta neki, hogy most sajnos nincs arra pénz, hogy 8 órában foglalkoztassa. Igaz akkor nem volt ennyi léhűtő közmunkás. A bosszantó az, hogy aki most kerül esetleg oda, az többet visz haza majdnem ,mint aki 20 éve ott van.

kiútkereső # 2014.06.05. 15:25

Köszönöm a gyors segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.05. 16:07

kkor kártérítést mindenképpen lehet kérni, de véleményem szerint a felmondási idejére jutó távolléti díjat is.
Fordítva. :)

kiútkereső # 2014.06.05. 18:00

Köszönöm!!!

dr. Bodnár Lilla # 2014.06.05. 20:37

Peter87

A munkaszerződés (kinevezés) módosításához a munkavállaló nem köteles hozzájárulni. Ennek közös megegyezésen kell alapulnia.

______________________________________

dr. Bodnár Lilla Ügyvéd, munkajogi szakértő

www.bodnarugyvediiroda.hu

Ipi Apacs # 2014.06.06. 09:27

Üdvözlet!
Határozott idejű szerződéssel kapcsolatban szeretnék választ kapni.Feleségem kórházban dolgozik ápolóként havi 96 órában főállású anyasága mellett.Augusztus 31.-én járna le a szerződése.Az élet ugy hozta hogy én új állást kaptam és minden hétköznap kell mennem dolgozni , igy ő tovább nem tud bejárni 12 órában dolgozni ezért beadta a felmondását 06,30-val mert a nyári szünet alatt nem tudjuk kire hagyni a gyerekeket./még kicsik:7,8,9 évesek/A melóhelye nem akarja elengedni csak 07,31-el és azt mondták ugy mehet csak el ha fizet vissza 1 havi alapbért.Mi nem tudunk fizetni,örülünk ha megélünk a 3 manóval.Ez nem nyomos indok a szerződés felmondására?köszönettel
zoltán

ObudaFan # 2014.06.06. 09:30

Önmagában az, hogy te másik munkát vállaltál, nem feltétlenül. Ennek a hátterét ismerni kellene.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.06. 12:01

A munkavállaló rendes felmondását nem kell indokolni. Az azonnali hatályú felmondáshoz pedig ilyen ok nem megfelelő, azt csak a másik fél magatartására lehet alapozni.
Olyan felmondás pedig, hogy nem azonnali hatállyal, de nem is töltöm le a teljes felmondási időt, nincs.
(A szociális szempontokat meg fölösleges volt ismertetni, én ugyan ejtettem néhány könnycseppet, de minket hiába hatsz meg - a munkáltatót kellene.)

tomda # 2014.06.06. 15:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdeklődnék, hogy közös megegyezéssel történő munkaviszony megszűnése esetén (munkavállaló kezdeményezte), a felmondási idő alatt a munkavállaló betegszabadságra mehet -e? Kitolódik e a betegszabadság idejével a munkaviszony megszűnésének napja? Munkáltató igényt tarthat -e bármilyen kártérítésre a betegszabadságból adódóan, illetve a közös megegyezés módosítható -e bármelyik fél részéről azonnali felmondásra (felmondási idő alatt megromlott viszony)?

Köszönettel.

Anyarigó # 2014.06.07. 19:21

Üdv mindenkinek!

Kérdésem lenne amire ha lehet abszolút egyértelmű választ szeretnék kapni.
Lehet-e alkalmazni a közalkalmazottakról szóló jogszabályokat olyan szervezetre ami ugyan szociális szférát lát el de a dolgozók valójában nem közalkalmazottak?
Úgy hiszem ez vagy fekete vagy fehér, középút nem igazán van.
Munkajogban nem igazán vagyok jártas de nekem kicsit sántít a dolog.
Előre is köszönöm a válaszokat.

Anyarigó # 2014.06.10. 09:44

Hahó!

7-én feltettem egy kérdést. Még mindig várom rá a válaszokat.
Köszönöm!

monalisa1 # 2014.06.10. 09:51

Senkinek sincs ideje- energiája találgatni, főleg ha fekete munkavégzésre van szó...

Anyarigó # 2014.06.10. 09:53

Monalisa ezt kinek írtad?

monalisa1 # 2014.06.10. 10:04

Olvasni csak tudsz...

ObudaFan # 2014.06.10. 10:08

Lehet-e alkalmazni a közalkalmazottakról szóló jogszabályokat olyan szervezetre ami ugyan szociális szférát lát el de a dolgozók valójában nem közalkalmazottak?

Általában nem, de ez nem zárja ki, hogy például a munkaszerződésben a munkáltató az alkalmazottainak ilyen jogokat garantáljon, illetve vannak speciális szabályok ágazati törvényekben, például az alapítványi, egyházi iskolában dolgozó pedagógusok munkabérére, amelyek bizonyos Kjt. szabályokat alkalmazni rendelnek.

ObudaFan # 2014.06.10. 10:10

tomda

Mehet, nem tolódik ki.
Ha a feltételei fennállnak, nincs akadálya a felmondási idő alatt azonnali hatályú felmondásnak, de az azonnali hatályú felmondást önmagában a megromlott viszony nem alapozza meg.

Klau14 # 2014.06.10. 10:12

Édesanyám 9 év után ott hagyja a munkahelyét.Már be adta a felmondását,de azt mondták neki hogy a túlmunkát nem fizetik ki mivel ő mondott fel.Van ilyen?
(egy gyárban dolgozik 12 órában és a megadott havi órákat ugyebár túllépte mert sokszor mennek heti 5 napot ezt nem akarják kifizetni )

ObudaFan # 2014.06.10. 10:44

Nincs ilyen. Bírósághoz kell fordulni.

Anyarigó # 2014.06.10. 16:54

Köszönöm ObudaFan!

Nagymami62 # 2014.06.10. 18:24

Segítséget szeretnék kérni,fizetés nélküli szabadságot kértem 10 éves beteg(halmozottan sérült) gyermekemre hivatkozva.Munkáltatóm szerint ez nem kötelező és felmondásra "kényszerítenek"
Viszont ezt találtam,
" 2.A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg:a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.
5.közeli hozzátartozó ápolása, gondozása céljából igénybe vett munkaidő kedvezmény
A munkavállalónak - kérelmére - a tartós (előreláthatólag harminc napot meghaladó) ápolásra vagy gondozásra szoruló közeli hozzátartozója otthoni ápolása céljából az ápolás idejére, de legfeljebb két évre a munkáltató fizetés nélküli szabadságot köteles engedélyezni, ha a munkavállaló az ápolást személyesen végzi. A tartós otthoni ápolást és annak indokoltságát az ápolásra szoruló személy kezelőorvosa igazolja.
”"
Kérdésem :jogosan járt el? adható vagy kötelező számomra a fizetés nélküli szabadság?
Köszönöm

Mr.Benedek # 2014.06.10. 19:05

Tisztelt Fórumozók! Diákmunkajogi kérdésem lenne.
Én 17 éves múltam (febr.), míg az öcsém a nyáron (júl.) tölti a 16-ot.

Magánúton jelentkeztünk munkára. Az esetemben az egyik leendő munkahelyemen a meghallgatásra jövőhét hétfőn délelött kerül sor, míg a másik lennedő munkahelyemen hétfőn délután kerül sor. Az esetünkben amennyiben szükséges a szüleink támogatják és beleegyeznének a munkavállalásunkba. (Amennyiben erre szükség van.) A leendő munkahelyén hétfőn délelőtt lesz egy elbeszélgetés.

1. Diákmunkának számít-e az is ha NEM diákszövetkezeten keresztűl helyezkedik el a diák?
2. Milyen előnnyel illetve hátránnyal járhat, hogy NEM diákszövetkezeten kereszül helyezkedünk el?
3. Lehet-e több munkahelye is a fiatal munakvállalónak?
4. Mik az erre vonatkozó szabályok? Milyen bérrel lehet számolni?
5. A szabadság számítása miként működik a fiatal munkavállalók kapcsán?
6. Kell-e az öcsém esetében vagy az én esetemben szülői beleegyezés a munkavállalásához?

7. Amennyiben kell. (Az öcsém nyáron tölti a 16-ot, míg én már a 17-et is betöltöttem.) Meddig kell a szülői beleegyezés?
8. Ez a munkajog szerint mit jelent(het) számára?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.11. 10:19

Nagymami, vittél neki orvosi igazolást?