Munkajogi kérdések.


abisaieleazar # 2021.08.02. 16:28

Kérdés jutalomosztással kapcsolatosan:

Egy közpénzből működő alapítványnál dolgozom, ahol a belépésemtől kezdve erősen és részben igazolhatóan diszkriminálnak, néhány magát riválisnak gondoló arc.

A tavalyi év végi jutalomosztásnál maguknak kiosztottak - mivel döntési pozícióban voltak a javaslattétel kapcsán - kéthavi bruttó jutalmat, én azonban pár ismerősömmel együtt semmit sem kaptam, pedig tudom igazolni, hogy aktívan dolgoztam.

Kérdésem, hogy ilyen esetben lehet-e utólag pereskedni, hogy hozzájuk hasonló összeget utólag én is megkaphassam?

Korábban az alapítvány vezetője azt mondta, hogy csak "nyilvántartási hiba" történt, majd kompenzálják, de persze, ez nem történ tmmeg.

erdeklodo2021 # 2021.08.02. 08:07

Sziasztok, jelenleg muinkanélküli vagyok és egy hete kapom az álláskeresési járadékot is.
Érdeklődnék, hogy tudok úgy hivatalosan munkát vállalni valamilyen formában hogy az álláskeresési járadék az ezidő alatt is folyosítva legyen folyamatosan a számomra? Vagy a kettő üti egymást és emellett "csak" nemhivatalosan lehet dolgozni? Egy ismerősöm mondta hogy "napi bejelentővel" tudnának foglalkoztatni.. ez mit jelent pontosan? emellett ugyanaz az álláskeresési járadék is járna nekem? vagy a kettő együtt nem működhet jogilag? Kérlek segítsetek ebben,hogy milyen formában lehet munkát vállalnom(amenniyben lehet) az álláskeresési járadék megléte mellett. Köszönettel:Érdeklődő

Szomorú örökös # 2021.08.01. 16:05

ratarti

És ezt egy JOGO FÓRUMON valaki le merészeli írni!!!

Az sokkal nagyobb gáz, amit te mersz elkövetni a munkahelyeddel szemben egy Jogi Fórumon.

Szomorú örökös # 2021.08.01. 16:04

ratarti

ÉS mi kényszeríti rá hogy alkalmazzon ?? SEMMI!! RÚGJON KI!! de persze maximális jogszerűség mellett!! 15 éve itt vagyok, jár nekem 3 vagy 4 havi végkielégítés és 90 napos fizetett felmondási idő (ld Mt)

Hát ha ott is ekkora szád van, mint ahogy itt előadod magad, akkor nagyon gyorsan találni fognak okot a kirúgásra (az már nem sima felmondás, elbocsátás lesz, elhiheted) főleg ha itt olvasgatnak kicsit, akkor meg főleg. És akkor nem elég, hogy végkielégítést, meg fizetett felmondási időt nem kapsz, hanem esetleg egy olyan véleményezést egy erre alkalmas fórumon, ami alapján nagyon nehéz lesz elhelyezkedned bárhová is.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.01. 15:58

A bért a cég lecsökkentette erősen
És ha jól értem, ezt a csökkentett bért fizeti.

Mondom, hogy teljesen el vagy tévedve.
Cirkuszolnál, miközben csak annyit kell tenned, hogy kéred a hatályos szerződés szerinti béred. írásban, tértivevénnyel, három napos határidővel. Ha ez nem hat, akkor kérsz fizetési meghagyást, vagy perelsz.

ratarti # 2021.08.01. 15:05

"akár alkalmaznia sem kellene már "

így van!! ÉS mi kényszeríti rá hogy alkalmazzon ?? SEMMI!! RÚGJON KI!!
de persze maximális jogszerűség mellett!! 15 éve itt vagyok, jár nekem 3 vagy 4 havi végkielégítés és 90 napos fizetett felmondási idő (ld Mt)

Nem kell alkalmazni !! RÚGJON KI!! Megteheti! de akkor jön nekem kapásból vagy 6-7 havi pénzzel egy összegben!
Van ellenvetés kedves Szomorú örökös?
Hm?

ratarti # 2021.08.01. 15:02

"it. Én pont ezért egyáltalán nem nevezném patkánykodásnak, mert a cég jogszerű volt, mikor jelezte az új feltételeit."

EMBEREK!!FIGYELITEK EZT???? EZT EGY JOGI FÓRUMON LE MERI VALAKI ÍRNI ÉS EGY JOGÁSZ SINCS AKI MEGSZÓLALNA?

EMBEREK! JOGÁSZOK!! HOL VAGYTOK?? hol??????

a CÉG jogszerű volt meg JELEZTE az új feltételeit és amikor nem írtam alá AKKOR ALÁÍRTA HELYETTEM ÉS EZZEL OKIRATHAMISÍTÁST KÖVETETT EL!!!

ÉS MÉG A CÉG RENDES HOGY MÉLTÓZTAT ENGEM ALKALMAZNI 180.000 NETTÓ HELYETT 111.000 NETTÓÉRT ÉS ÉN A LÁBAIT CSÓKOLGASSAM HOGY DE RENDES!! ÉS KUSSOLJAK ÉS ÖRÜLJEK HOGY LEVEGŐT VEHETEK!!

És ezt egy JOGO FÓRUMON valaki le merészeli írni!!!

JOGÁSZOK !! HOL VAGYTOK???

HOL???
HOL A SZAVATOK???

Szomorú örökös # 2021.08.01. 13:00

ratarti

KI NEM SZARJA LE??? Majd még gyűjtést is szervezzek neki????

Nem gyűjteni kell nekik, hanem tolerálni kicsit, mivel akármerről is nézzük, még mindig ő a munkaadód.

És az én anyagi helyzetem az nem érdekes? Bocsesz akkor meg felkapom a céges laptopot és hazaviszem eladom-hát az anyagi helyzetem megkívánja!

Ezt úgy hívják, hogy lopás és nem fizetés emelés jár érte, hanem mégy a dutyiba. Megéri?

De megint kénytelen vagyok veled kapcsolatban megjegyezni, hogy a stílus maga az ember.

Szomorú örökös # 2021.08.01. 12:56

ratarti

111 a 180nak 61%-a, tehát akkor ha holnaptól csak heti 24 órát járok be a cégnek egy árva szava se lehet? így gondoltad a kompromisszumot?

Ezt egyoldalú munkavállalói szerződésmódosításnak - vagy inkább szerződésszegésnek - minősíteném. Az eredménye ugyanaz, mint a B-verzió, azaz mehetsz új munkát keresni.

A cég nem egyoldalúan tette, hiszen jelezte, hogy új munkaszerződés lesz új munkabérrel. Te ezt elmondásod alapján nem írtad alá, tehát akár alkalmaznia sem kellene már eléggé régóta a cégnek, viszont ő mégis megteszi, ami azért csak jelent valamit. Én pont ezért egyáltalán nem nevezném patkánykodásnak, mert a cég jogszerű volt, mikor jelezte az új feltételeit.

Te a fenti verzió alapján már a legkevésbé sem lennél az.

ratarti # 2021.08.01. 12:40

"és megpróbálsz kompromisszumra törekedni."

És az mi lenne? Mondjuk a lecsökkentett bér arányában járjak be dolgozni?
Nézzük.
180 nettóból lett 111 nettó
180-ért heti 40 órát teljesítettem.
111 a 180nak 61%-a, tehát akkor ha holnaptól csak heti 24 órát járok be a cégnek egy árva szava se lehet? így gondoltad a kompromisszumot?
és persze mindezt egyoldalúan patkány módra a másikra magasból szarva, azzal nem is egyeztetve-ahogy a cég csinálta?
Így jó lesz?
vagy csak neki szabad patkánykodni nekem nem?

ratarti # 2021.08.01. 12:36

"Arra nem gondoltál még, hogy a cég helyzete kívánta így?"

ÉÉÉSSSS??? KI NEM SZARJA LE??? Majd még gyűjtést is szervezzek neki????

AGYAM MEGÁLL!! Még majd őt kell sajnálni és én vagyok a gonosz hogy szólni merek!!!

AGYAM MEGÁLL!!!!
És az én anyagi helyzetem az nem érdekes? Bocsesz akkor meg felkapom a céges laptopot és hazaviszem eladom-hát az anyagi helyzetem megkívánja!

ha az egyik félnél ez elfogadható hát a másiknál is az nem?
vagy csak neki szabad csalni lopni nekem nem??

Szomorú örökös # 2021.08.01. 12:29

ratarti

A bért a cég lecsökkentette erősen, tkp minimálbérre.

Arra nem gondoltál még, hogy a cég helyzete kívánta így?Nem biztos, hogy a korábbi béreket tudták volna tartani hosszú távon. Lehet ez később változhat, ha ismét jobban megy a szekér, de kivárni ezt türelem kéne. Megértem, hogy nem ez a hamisan aláírt szerződés a megoldás, de neked két választásod lehet. Egyik, hogy elfogadod ezt a helyzetet így és megpróbálsz kompromisszumra törekedni. Ha pedig ez nem megy, akkor indulhat az új munkahely keresése projekt, mert nyilván nem szeretnél kevesebb bérért ott maradni.

ratarti # 2021.08.01. 12:08

"Amúgy a lényeget nem is mondtad: miben állt volna az az ajánlott módosítás?"

Nagyon rövid a válasz: bér. A bért a cég lecsökkentette erősen, tkp minimálbérre.
és mindezt egy hamis aláírású új szerződéssel kívánja legitimálni.Mondván én is elfogadtam a változtatást, lám még alá is írtam.
És még mielőtt belekezdenél hogy ilyen nincs: A SAJÁT KÉT SZEMEMMEL LÁTTAM AZ ÚJ ÁLTALAM SOHA ALÁ NEM ÍRT SZERZŐDÉST ALÁÍRVA.
de nem adták oda.
Ugyanakkor ha én írásban kérem és akkor se adják, akkor a köv lépcsőben a munkaügyi hatóság kéri majd: és annak se adják oda?
Hát kénytelenek lesznek nem?

"hogy nem is értik, miről beszélsz."

De a NAV felé a bejelentésem és az utalt munkabér már módosult is és ez fekete fehér tény!! ezen nincs mit tagadni.
111.000 ft-ot kapok utalva miközben 2 hónapja még 180.000-at kaptam!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.01. 11:14

Nem adja be. És neked se adja ki, azt fogják mondani, hogy nem is értik, miről beszélsz.

Erre mondtam a legelején, hogy teljesen el vagy tévedve.

Amúgy a lényeget nem is mondtad: miben állt volna az az ajánlott módosítás?

ratarti # 2021.08.01. 07:17

"de erre sincs szükség, hiszen a hivatal bekéri az érvényes munkaszerződésedet.)

IGEN ÉS UGYANODA JUTUNK ahonnan elindultunk.
A munkaügyi hatóság bekéri a szerződést, a cég bead egy általam soha alá nem írt szerződést aláírva és azt állítja majd én írtam alá.

Én meg azt állítom majd, nem én írtam alá.

És kérdés: a munkaügy hatóság KINEK ÉS MI ALAPJÁN AD IGAZAT?

Te is a válaszodban megkerülöd a lényeget.
Ott egy szerződés, az egyik fél azt mondja nem írtam alá, a másik fél meg azt mondja dehogynem írtad alá.
Hogy dönti el a hatóság ki hazudik?

drbjozsef # 2021.07.31. 13:20

ratarti,

Természetesen van érvényes munkaszerződésed, ha ezen nem a te aláírásod van, akkor nem ez, hanem az előző, az utolsónak aláírt.

Ha megvan ez a szerződés, akkor tehetsz feljelentést rendőrségen (bár ennek sok értelme nincs), illetve, ami hasznosabb, tehetsz bejelentést a Kormányhivatal Munkaügyi osztályán. Ahogy ezt írták már. Ők az illetékesek. Lesz már bizonyítékod is. (de erre sincs szükség, hiszen a hivatal bekéri az érvényes munkaszerződésedet.)

ratarti # 2021.07.31. 10:53

csakhogy nekem nem ez volt a kérdésem!
Nem az a kérdés mi lesz a munkaviszonyommal (mi lenne, vagy kirúgnak vagy aug 20 után magam adom be a felmondást... azért a nyári szabi még menjen le.... fizetik...).
Nem ez a kérdés.
hanem az ha kezemben lesz a soha alá nem szerződés egy kamu aláírással, mi legyen a köv lépésem!
Ez a kérdésem.

Köszönöm

"Lesz egy papír a kezdben, ami bizonyítja, hogy nincs érvényes szerződésed. Utána pedig lesz egy papírod, amivel mehetsz új munkahelyet keresni szerintem ezek után. Ugye nem gondolod komolyan, hogy utána még ott dolgozhatsz akár előnyösebb feltételekkel is?"

Szomorú örökös # 2021.07.31. 08:26

ratarti

Kikérem a hamis aláírású szerződést, és ott lesz a kezemben (még ha csak másolatban is)

Lesz egy papír a kezdben, ami bizonyítja, hogy nincs érvényes szerződésed. Utána pedig lesz egy papírod, amivel mehetsz új munkahelyet keresni szerintem ezek után. Ugye nem gondolod komolyan, hogy utána még ott dolgozhatsz akár előnyösebb feltételekkel is?

Szomorú örökös # 2021.07.31. 08:24

ratarti

egy szarf-ú csaló kis kvv cégecske térdig gázol a szarban a csalásban és ott csal ahol csak tud?

No és ezt a részt elolvastad-e, mielőtt megfogalmaztad a hozzászólásodat?

A felhasználó külön értesítése nélkül törölhetők:

  • Alpári illetve agresszív, fenyegető hangnemű, valamint kötözködő, rosszindulatú hozzászólások.
  • Egyes regisztrált felhasználókat lejárató, illetve egyértelműen velük kapcsolatosan alpári, bántó, sértő vagy gyalázkodó módon kinyilvánított véleményeket – személyeskedést – tartalmazó hozzászólások.

Ezek egészen konkrétan leírják, hogy miért is nem szabad ide ilyen stílusban írogatni.

És innen hova tovább?

Esetleg maradjunk a kulturált megnyilvánulások szintjén! Köszi!

ratarti # 2021.07.31. 07:36

De maradjunk az eredeti kérdésemnél.
Kikérem a hamis aláírású szerződést, és ott lesz a kezemben (még ha csak másolatban is)
És innen hova tovább?

ratarti # 2021.07.31. 07:14

"Ha nincs ilyen, állítólag „aláhamisított” szerződés a birtokodban, akkor honnan tudod, hogy egyáltalán létezik?"

Két forrásból!

  1. A saját két szememmel láttam. De oda nem adták senkinek
  2. a főnök megmondta aki nem írja alá, ahelyett majd ő aláírja. megmondta. Senki nem hitte el hogy meg meri tenni. Azt mondták hát ilyen nincs. Hát van. Megtette.

Megfelel a válaszom?

Szomorú örökös # 2021.07.31. 05:20

ratarti

Nem írtuk alá többen. A főnök erre oly kedves volt hogy aláírta helyettünk, vagyis odahamisította a nevünket.
Ami a gond az aláírt-aláhamisított szerződésből nekem példányom sincs.

Ha nincs ilyen, állítólag „aláhamisított” szerződés a birtokodban, akkor honnan tudod, hogy egyáltalán létezik?

drbjozsef # 2021.07.30. 19:13

ratarti,

De miért akarsz jogi szaknyelven kommunikálni a munkáltatóddal?
Ha jól értelek, te nem vagy jogtanácsos, a munkahelyed meg nem egy ügyvédi iroda.

Hidd el, egyszerűbb és célravezetőbb is rövid, szabatos, normális nyelven leírni azt, amit szeretnél. Minek kellene akár burkoltan is, de fenyegetőznöd? Pont elég az amit írtál, kérd ki a szerződést, aztán meglátod mi lesz.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.30. 17:00

Teljesen el vagy tévedve.

ratarti # 2021.07.30. 16:17

Tisztelt Jogi Forum!

Segítenétek nekem megfogalmazni egy munkáltatónak szóló levelet, illetve annak egy „kényes“ részét?
A munkáltató azt akarta új szerződést írjunk alá amely mindenben kedvezőtlenebb mint a régi.
Nem írtuk alá többen. A főnök erre oly kedves volt hogy aláírta helyettünk, vagyis odahamisította a nevünket.
Ami a gond az aláírt-aláhamisított szerződésből nekem példányom sincs.
Írok egy postai levelet a munkáltatónak melyben kérem majd a jelen szerződésem kiadását-és kíváncsi vagyok lesz-e mersze kiadni a soha alá nem írt odahamisított szerződést.
Kérlek segítsetek a levél egy részében!

Addig oké hogy T. munkáltató! szeretném megkérni a foglalkoztatásom alapját képező érvényes munkaszerződésem (másolatának) megküldését.
Na itt jön a lényeg.

Hogy írjam meg neki az „okirathamisítás“ szót teljesen kerülve (én nem vagyok hatóság hogy ezt kijelentsem) jogi szaknyelven azt az apróságot, hogy ha NETÁN előkerülne egy mostanában aláírt szerződés akkor abból nagy gebasz lesz mert én utoljára 3 éve írtam alá szerződést. És ha előkerül egy ákombákomos aláírású szerződés a nevemben, akkor abból rendőrség stb lesz.
Na ezt kéne megfogalmazni visszafogottan , jogi szaknyelven.

Köszönöm a segítséget!