Munkajogi kérdések.


pazs # 2014.05.15. 12:28

Mindenkinek annyi munkaviszonya van egyszerre, amennyihez a munkáltatói hozzájárulnak és amennyit el bírnak látni.
Szóval ez nem probléma.

Defi # 2014.05.15. 22:44

Elmaradt munkabér.
Két hónapig dolgoztam bejelentve egy nyelviskolában, munkaerő-közvetítőn keresztül. Nem kaptam fizetést, ezért nem mentem be többet. A munkaerő kölcsönző elküldte nekem az adópapírjaimat, de semmi iratot ami munkaviszony megszüntetéséről szólna (nem mondtam fel), Az adó- papírok szerint ők rendesen kifizettek, valójában ez nem történt meg, nem utaltak át pénzt, nem vettem át pénzt. Tértivevényes levélben felszólítottam őket a fizetésre, - pontosan két hónapja nem jött vissza a tértivevény sem. Volt kollégák korábban már próbálkoztak ezzel, az ő levelüket a közvetítő nem vette át (nem találták a címzettet). Két kérdésem van: Van-e bármilyen adókötelezettségem , ha nem tudom bizonyítani, hogy nem kaptam meg a pénzt?
Mit tehetnék, hogy mégis megkapjam a fizetésemet?
(nincs szó felszámolásról vagy csődeljárásról, - tudtommal)

Pampalini001 # 2014.05.18. 09:47

Tisztelt Ügyvéd úr!

Több mint egy éve dolgozom egy önkormányzati cégnél, 6 hónap volt a próbaidőm. A felvételi beszélgetésen több juttatást /pl.: munkacipő, jutalom stb./ és a fizetésem emelését ígérte a közvetlen felettesem, a próbaidő letelte után. A jutalom mértéke jelentősen alulmúlta az ígéretet, a fizetésem emeléséről szó sem volt. Ráadásul felvett egy új kollégát ugyanolyan munkakörbe, mint az enyém és bruttó 45 eft-al magasabb fizetést adott neki a 6 hónapos próbaidőre. Ez januárban derült ki számomra. Akkor szembesítettem a felettesemet az ígéretével, valamint rákérdeztem arra,hogy egy beosztásban miért magasabb a próbaidős kolléga fizetése. Ő nem tudott kielégítő választ adni, nagyobb gyakorlatra stb. hivatkozott, holott ez nem volt feltétele az állás betöltésének.A fizetésemet pár %-al magasabban emelte a többiekénél /ez áprilisban történt/, de így is br.: 26 ezerrel kevesebb maradt az új kollégáénál.Plusz kaptam egy homályos ígéretet a fizetésemnek féléves jutalommal való kompenzálására.
Ön szerint van-e jogom egyenlő bért kérni uazon munkáért, uolyan beosztásban? Ön szerint visszamenőlegesen megillett-e engem ez a bérkülönbözet? Előre is köszönöm segítségét. Tisztelettel:Pampalini001

ftsaba # 2014.05.19. 06:35

Tisztelt Valaki!

Jogszabályokban az illetve szó mit jelent? Konkrétan az alábbi szövegben:
1991. évi IV. Törvény szerint regisztrált álláskereső, illetve a közfoglalkoztatási jogviszonyban lévő személy létesíthet és tarthat fenn.

Sherlock # 2014.05.19. 06:56

Bármit, többnyire azt hogy "vagy". Jelen esetben is.

jesna # 2014.05.22. 09:47

Kedves Jogászok!

Jár-e végkielégítés közalkalmazottnak (tanár) abban az esetben, ha megszűnik az adott iskolában a szakképzés és ez az oka a felmondásának?

köszönettel, JesNa

edike28 # 2014.05.22. 13:53

Tisztelt Mindenki!

Kereskedelemben dolgozom,egy edzőteremben,illetve nöi ruházati boltban.a munkaidőm délután 1órától este 9óráig tart.Az első kérdésem az lenne,hogy jogosult vagyok e bármifajta pótlékra,amiért állandó délutáni munkát végzem?!
Munkaidökeretes szerződesem van.A túlórákra csak munkaidökorrekciót kapok,még a szombati munka végzésekre is,úgy hogy van olyan hónap amikor egy szabad szombatom sem volt.A második kérdésem az lenne, hogy munkaidőkeretes szerződés esetén is jár a túlóra pótlék,és hogyan! A munkáltatóm váltig állítja,h csak munkaidökorrekció jár....
Válaszukat elöre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.22. 16:19

Jesna, teljesen mindegy, mi az ok. (Nem felmondás - felmentés.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.22. 16:21

Edike, pont annak nem jár műszakpótlék, aki állandóan délutános vagy éjszakás.

Persze, hogy jár túlórapótlék. Csak valószínűleg nincs túlóra.

edike28 # 2014.05.22. 19:37

Köszöm Kovács_Béla_Sándor!
Túlórám van pl elözö hóban 25óra túlóram volt,amiböl 14 szombaton volt,minden szombaton dolgoztam,2 szombaton az 1ik helyen 3-3órát,másik 2 szombaton 4-4órat a másik helyen.... és semmit nem kaptam se a szombatok,se hétköznapi túlórákra....

jesna # 2014.05.23. 07:27

Köszönöm a válasz kedves Kovács_Béla_Sándor. Akkor ha jól értem, nem jár a felmentés után végkielégítés.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.23. 11:20

Ezt mondtam volna?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.23. 11:21

Edike, nem érted te ezt a munkaidőkeretet.

bobo0125 # 2014.05.23. 15:07

Jó napot kívánok!
Érdeklődni szeretnék, hogy olyan esetben amikor zárolnak egy céget és a vezetőit és irodásait előzetesben tartják akkor hogy tudok felmondani és a kilépőpapírokhoz jutni?
A kollégám 3 hete felmondott bejárta az összes hivatalt / nav tb munkafelügyelet/ és nem tudnak semmit mondani neki hogyan jut a papírjaihoz. Mindent lefoglaltak számítógépeket, papírokat. Nem tud állást létesíteni mert kérik a kilépő papírokat, de azt senki nem tudja kitölteni, még mindig állományban van.
Ha új munkahelyet szeretnék létesíteni:
lehet-e egyszerre 2 munkahelyem, / heti 40 órás teljes munkaidős/
ha a munkahelyemről viszek egy papírt /az új munkahelyre/ a közvetlen főnökömtől, hogy elfogadta a felmondásomat az elég-e ahhoz, hogy igazoljam a felmondás tényét.
Előre is köszönöm a válaszát!

Csupika # 2014.05.23. 16:56

Üdv Mindenkinek!

Betanitott szerelői munkakörben dolgozom egy cégnél.Internet kábeleket szerelünk egy kijelőlt szereldében.Utasitást kaptam a minap hogy menjek ki a parkolóba egy kolléganőmmel együtt és mossuk le a céges autót.Szerződésemet és munkaköri leirásomat tekintve ilyen jellegű feladattal nem találkoztam!Szerintetek kérheti e a telepvezető hogy mossuk le a céges autót!?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.23. 17:43

Igen.

Csupika # 2014.05.23. 18:16

És miért is?

monalisa1 # 2014.05.24. 09:57

Kell az a munkahely vagy sem, alapból ezt kell eldönteni...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.24. 10:02

Mt. 53. §

empty # 2014.05.24. 17:01

Tisztelt szakértők!

A munkáltatónk a munkaidő keret számítását kívánja megváltoztatni. Szerződést is módosítana, bár annak a szövegét még nem ismerjük.
A módosítás apróság, azonban a munkarend kialakításánál számunkra azzal fog járni, hogy azokon a napokon amikor 12 órát kéne dolgoznunk (várhatóan) kötelező túlórát rendel majd el, ami 12 órát eddig a keretben dolgoztuk le. Így végül is a kiadandó pihenőnapokat csökkentené.
(a túlóra alacsony fizetésnél nem kedvező, a pihenő jobb)

Kénytelen vagyok e aláírni a módosítást?
Mi történik ha nem fogadom el? ( azt mondták hogy az felmondási ok) valóban?

Válaszukat előre is köszönöm.

tina69 # 2014.05.25. 08:19

Tisztelt Szakértő!

Párom határozatlan idejű szerződéssel dolgozik egy óvodában udvaros-karbantartóként 8 órában. A főnöke közölte vele, hogy kicseréli az egyik tagóvodában 4 órában dolgozó udvaros-karbantartóval, mert szerinte párom lassan végzi munkáját (párom alapvetően egy lassú, de alapos ember). Munkáját természetesen maradéktalanul elvégzi. Fél évig párom 4 órában dolgozott az óvodában, de már egy éve határozatlan idejű szerződéssel, 8 órában dolgozik ugyanitt. Hivatkozhat e lassú munkavégzésre a főnöke és módosíthatja e a szerződését ilyen indokkal? Munkaköri leírását pedig nem is kapta meg erre a nevelési évre.
Előre is köszönöm válaszukat!
Tina69

th760618 # 2014.05.25. 09:35

Sziasztok! Van valakinek tapasztalata azzal kapcsolatban, hogy ha nem kaptad meg a felszámolás alatt lévő cégtől az összes járandóságodat, akkor milyen módon kell igényelni a még fennálló összegeket? Köszönöm előre is!

Ádee # 2014.05.25. 14:55

Üdv!
A munkaadó elvárná,hogy a hivatalos ,fizetett
munkaidőkezdés előtt félórával már legyek a munkahelyemen.(Az átöltözés és a műszakátadás max.6-8 perc alatt lezajlik)Kérdésem,jogosan várja- e el,ha igen milyen alapon?

Másik:Többször fordul elő,hogy oktatás,tréning..stb címszóval berendelik a csoporunkat,a gond az,hogy 2-3an ebből vki mindig szabadnapos,vagy éjszakás műszak utáni pihenőidejét tölti,nekik szintén meg kell(ene) jelenniük.
Ezen időszakra semmiféle (uti)költségtérítést,és bérezést nem hajlandóak fizetni.A kérdésem ugyanaz lenne mint az előzőnél.
Köszönöm.

ObudaFan # 2014.05.25. 15:59

Ádee

A munkaadó elvárná,hogy a hivatalos ,fizetett
munkaidőkezdés előtt félórával már legyek a munkahelyemen.(Az átöltözés és a műszakátadás max.6-8 perc alatt lezajlik)Kérdésem,jogosan várja- e el,ha igen milyen alapon?

Ez is munkaidőnek számít, a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó korlátok és pótlék érvényesül.

Többször fordul elő,hogy oktatás,tréning..stb címszóval berendelik a csoporunkat,a gond az,hogy 2-3an ebből vki mindig szabadnapos,vagy éjszakás műszak utáni pihenőidejét tölti,nekik szintén meg kell(ene) jelenniük.
Ezen időszakra semmiféle (uti)költségtérítést,és bérezést nem hajlandóak fizetni.A kérdésem ugyanaz lenne mint az előzőnél.

A válasz is ugyanaz.

ObudaFan # 2014.05.25. 16:02

empty

Módosítást elfogadni nem vagy köteles. Az tény, hogy amennyiben a jelen állás szerint a foglalkoztatás ellehetetlenül és így a munkáltató átszervezésre kényszerül, az már lehet felmondási ok.