Munkajogi kérdések.


kisrita # 2014.05.07. 10:31

Elnézést, hogy újra írok.
Tulajdonképpen csak annyit szeretnék megtudni, hogy a munkaszerződésben családtagra vonatkozhat e bármilyen korlátozás?
Az én meglátásom szerint titoktartást, és gazdasági érdekek védelmét kérheti, de azt hogy a családtag hol dolgozhat azt nem szabályozhatja.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.07. 11:54

Különböztetni kell a között, hogy harmadik személyre róhat-e a kötelezettséget a szerződés (nyilván nem), és a között, hogy a harmadik személy magatartása lehet-e bontó feltétel (felmondási ok).

kisrita # 2014.05.07. 12:42

..munkáltató megszüntetheti munkavállaló jogviszonyát amennyiben ő vagy közeli hozzátartozója hasonló gazdasági társaság tagja lesz mint a munkáltató által végzett tevékenység....
Ha jól értelmezem, itt a másodikról van szó.

Marika_36 # 2014.05.07. 13:24

A május 3-án feltett kérdésemmel kapcsolatban kérdezném, hogy mi van akkor ha hamarabb keresőképes leszek mint ahogy a postán való kézbesítés közlésnek tekinthető (nem tudom átvenni a felmondást mivel az állandó lakcímem más városban van. Illetve a tértivevény sem érkezik vissza h nem vettem fel.

Hogy számoltatnak így le?

Újból át akarják majd vetetni a felmondást? Mivel a felmondás nem közölt akár kérhetek közös megegyezést is?

köszönöm a segítséget

bakes # 2014.05.07. 19:31

Jó estét! Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Kozmetikus vagyok, a munkaszerződésem mellé korrekt munkaköri leírást készítenénk, de elakadtunk a könyvelőmmel. Az ismeretségi körünkben senkinek nem volt még rá szüksége, inkább egyéni vállalkozók, illetve az iparkamara sem tudott (akart) segíteni. Egyszerűen nem is értem, szinte minden szakmának van fent a neten...kozmetikus meg csak bla..bla vagy rövid leírás.
Útmutatást is szívesen fogadnék, de, ha valakinek van használható részletes leírása, az jó lenne!
Előre is köszönöm!
Niki

ObudaFan # 2014.05.07. 20:33

Marika36

Ha közben keresőképes leszel, akkor az átvétellel, vagy a második megkísérlés utáni 5. napon meg is kezdődik a felmondási idő.

Jucus1980 # 2014.05.09. 07:24

Üdvözletem
Olyan kérdésem lenne,hogy 2014 május 2-án táppénzen voltam ledolgoztathatja e a munkáltató velem ezt a napot?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.09. 11:26

Nem.
De ha azt akarod kérdezni, dolgoznod kell-e holnap, akkor igen.

glamorously # 2014.05.09. 16:35

Tisztelt Jogi Fórum!

Segítséget szeretnék kérni abban az ügyben, hogy nemrégiben a közszolgálati viszonyom méltatlanság miatti megszűnéssel szűnt meg. Nem is adtak esélyt arra, hogy én mondjak fel esetleg. Kérdésem lenne, hogy ha újabb munkahelyet létesítenék, akkor ezt a kiadott "közszolgálati igazolásról" igazolást minden esetben le kell adni a munkáltatómnak, kérhetik-e tőlem minden esetben, vagy csak ezen szerveknél (pl. önkormányzat), ahol számít a kiszámításhoz a közszolgálati idő (jubileumi évekhez). Nem elég csak a kis TB könyvecske, abban is szerepel a pontos foglalkoztatás kezdete. Nagyon aggaszt ez a kérdés.
Így Önök szerint ezzel a "minősítéssel" el lehet-e helyezkedni ilyen központi szerveknél vagy teljesen el vagyok lehetetlenítve. Milyen lehetősséggel tudok élni ez ügyben? Büntetlen előéletű állampolgár vagyok, semmilyen foglalkozástól eltiltás alatt nem állok.

Kérdésem még, hogy ha felvennének "közcélú munkavégzésre" (regisztrált álláskeresőknél) esetén kérhetik-e tőlemezt az közszolgálati igazolást, mert ez más jogviszony, vagy elég a munkaügyi központ által kiadott irat és a kis TB könyvecske?

Állásinterjún hogyan lehet diszkréten válaszolni ezen minősítésre, helyzetre, emiatt több esetben is elutasíthatnak a foglalkoztatók, mi a tapasztalatuk ez esetekben.

Várom miharabbi válaszukat, nagyon fontos lenne számomra.

Tisztelettel: glamorously

KÉTEZER # 2014.05.10. 03:57

Tisztelt szakértők!

A munkavégzés során elszenvedett infarktus tekinthető- e üzemi balesetnek, vagy foglalkozási megbetegedésnek? 30 év, ugyanazon munkahelyen és munkaterületen végzett munka. Az érintett dolgozó az addigi munkakörére egészségileg alkalmatlanná vált. A munkáltató által felajánlott, a maradék egészséggel még végezhető munka díjazása az addigi fizetésnek a felét sem éri el. Felmerült a leszázalékolás is, ezért érdekes lehet, hogy munkavégzés során következett be az infarktus. Esetleg szóba kerülhet- e a baleseti rokkantság megállapítása? Vagy van- e bármi számításba vehető kapaszkodó, ami segítene az akaratán kívül munkája feladására kényszerült emberen?
Kérném a tanácsukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.10. 06:24

Ez nem jogkérdés, hanem szak-.

zizi99 # 2014.05.10. 10:05

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egyedül nevelem két éves gyermekemet. Átszervezés miatt csoportos leépítésre készül a munkáltatóm. Védettséget élvezek a felmondás alól a gyermekem 3 éves korig vagy ez a törvény már nem érvényes?
Előre is köszönöm válaszát

ObudaFan # 2014.05.10. 14:26

Akkor szüntethető meg átszervezés miatt a munkaviszonyod, ha a munkahelyen nincs az általad betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítod.

Rosco # 2014.05.11. 09:54

Tisztelt Ügyvéd úr!

A segítségét kérem.
A helyzet:
8 éve dolgozom árú szállítóként, sima "B"-s jogosítvánnyal. A múltkor kiderült egy betegségem, aminek a kezelésére olyan gyógyszert kaptam, hogy nem lehetett vezetni mellette. A gyógyulásom után, mikor visszamentem dolgozni, a munkáltatóm elküldött egy soron kívüli üzemorvosi alkalmassági vizsgálatra (kollégák szerint zokon vette, hogy 8 év után el mertem menni 3 hét betegállományba és megpróbál most valahogy megszabadulni tőlem, állítólag régebben volt erre már példa a cégnél), egyébként az évenkénti vizsgálat novemberig lett volna jó és most, hogy meggyógyultam, már csak ideiglenesen lettem alkalmas 1 hónapra. Utána vissza kell mennem hozzá. A feltevés az, hogy utána alkalmatlanná akar nyilváníttatni (jó barátok az üzemorvossal), utána felajánlani nekem olyan munkakört, amiről tudja, hogy nem csinálnám és így inkább magamtól megyek el és nem kell neki végkielégítést fizetnie. Csinált már ilyet korábban.
A kérdések:

  1. Milyen apropóval lehetek én akár ideiglenesen is alkalmas esetleg alkalmatlan, teljesen egészségesen, miközben ezzel a betegséggel 8 évig alkalmas voltam?
  2. Ha úgy gondolja, hogy csak úgy rakhat ki, hogy bevonatja a jogosítványomat az üzemorvossal, megteheti az üzemorvos? Nem hivatásos jogsi!
  3. El kell-e fogadnom bármilyen egyéb (takarító, csomagoló) munkakört egyáltalán? Van egy érettségim és 2 szakmám, nem szívesen pucolgatnék kényszerből vécét.
  4. Illetve, ha már munkajog: heti 40 órában vagyok bejelentve és fizetve is. Árú szállítóként nem fizet nekem túlórát( ne ő fizesse a nagy forgalmat) heti 45-50 órát dolgozom valójában. Az havi 40-80 túlóra egy hónapban. Így, hogy nem fizet túlórát, ingyenesen, hány túlórára kötelezhet egy hónapban? A munkaszerződésemben benne van, hogy havi 176 óra, de változó munkaidőben, ahogy a cég érdeke kívánja és állítólag mindig éppen így kívánja a cég érdeke, de ez akkor is sokkal több a 176-nál.
  5. A céges telefonos kiadásaimat,- amit a saját telefonomról intézek, mert nincs céges telefon, - sem fizeti és a parkolójegyeket sem. Ugyanakkor, amikor én okoztam kárt az autóban, azt levonta tőlem, holott a szerződésemben csak az van, hogy a szállított árúért tartozom anyagi felelősséggel. Ez jogos volt?

Köszönettel:

Horváth Zoltán

Rosco # 2014.05.11. 09:56

Illetve 20-40 túlóra, nem 40-80. Rosszul számoltam.

MACSKAJANCSI # 2014.05.11. 11:16

Tisztelt Rosco!
Én csak mint sorstárs szólnék ehhez hozzá, érdemben majd a szakértők válaszát kell várni.

Elképedve olvasom a sorokat, ugyan más munkakörben de én is így jártam, most bírósági per van folyamatban.
A sógornőm és a keresztfiam is ennél a cégnél dolgoztak, ők már az ítélet végrehajtását kezdik hamarosan, mert az alávaló nem akar fizetni!!!

Én csak annyit mondanék, hogy ezt nem lehet annyiban hagyni!!!
Kérem szépen, hol tart a világ, főként országunk, amikor ilyen kizsákmányolásnak kap teret a beszűkült munkaerőpiac. Egyszerűen egyes munkáltatók visszaélnek ezzel a helyzettel.
NEM SZABAD HAGYNI, BIZTOSAN VAN RÁ MEGOLDÁS, CSAK KERESNI KELL, S NEM SZABAD FÉLNI LÉPÉSEKET TENNI!!!

Tisztelettel: János

pirimazsi # 2014.05.11. 18:56

Tisztelt Mindenki!

Tud e valaki segíteni nekem? Arról van szó, hogy a gyermekem születése után visszamentem dolgozni a munkahelyemre közalkalmazottként. Azonban ahogy ez lenni szokott az összes bölcsis betegséget elkapta a gyerkőc és ezt egyre kevésbé fogadják el a munkahelyemen! A kérdésem az lenne, hogy van e arra lehetőség, hogy visszamenjek gyes-re és a munkaviszonyom ne szűnjön meg míg a kicsi be nem tölti a 3 évet? Ha igen hol kell ezt kérvényezni? Nagyon köszönöm a választ!!

Lona11 # 2014.05.11. 19:39

Tisztelt Hozzáértők!

Arra lennék kíváncsi, hogy fizetésből való letiltás előtt a munkáltatónak értesítenie kell-e a munkavállalót a letiltás tényéről? Ha igen, mikor, milyen formában? Történt ugyanis, hogy egy építéshatósági bírságról kaptam értesítést, "kissé" késve be is fizettem, de mire megkaptam a fizetésem kiderült, hogy le is vonták, ugyan azt az összeget. Ha értesít a munkáltató /talán még tehettem volna valamit, elfaxolom a letiltást kérőnek, vagy valami módon leállítható lett volna a folyamat/, így viszont csak egy vásárlásnál a pénztár derült ki, hogy nincs annyi pénz a számlámon mint amire számítottam. A duplán befizetésre került /csekken befizetett és levont/ bírságot hogyan kaphatom vissza?

Köszönöm, ha valaki tud válaszolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.11. 19:58

Az első kérdésre a válasz nem. A túlfizetést a végrehajtást kérőtől igényelheted vissza.

N102 # 2014.05.12. 06:50

Tisztelt Ügyvéd Úr,
szeretnék segítséget kérni két témakörben.

  1. Jelenlegi munkahelyemen a munkavállalói felmondásomat töltöm. Végig dolgoztam a 2013-2014-es üzleti évet (2013.04.01.-2014.03.31.), amelyre érvényben volt egy teljesítmény értékelő rendszer. Mindent megtettem, hogy a kitűzött feladatokat elvégezzem. Nemrég megkaptam a teljesítmény értékelésemet is. Mivel a felmondásomat töltöm, nem hajlandó a munkáltató semmilyen anyagi juttatást adni részemre. Ez lehetséges?
  2. Majd egy éven keresztül többlet munkát kellett végeznem, amire kollektív szerződés elő írja a havi juttatási összeget. Ezt is csak két hónapra számolták el részemre. Jogos ez a hozzáállás?

Lehetne ezek ellen valamit tenni?

köszönöm.

vanca # 2014.05.12. 08:58

Tanács kérése.

Egy hónap múlva jár le a határozott tartamra(4hónap)szóló félállású közalkalmazotti munkaviszonyom. Találtam végre főállást, de azonnal kellene kezdenem, nem tudnak 1 hónapot várni. Elmentem táppénzre, kezeléseket kapok,ezt közöltem emailben a munkáltatóval,aki mérgesen felhívott, hogy hogy képzelem, hogy aznap szólok csak. Ekkor megkérdeztem, hogy közös megegyezéssel megszüntethetnénk e a munkaviszony 1 hónappal előbb.Beleegyezett. Ma készültem megírni a kérvényt, de előtte felhívtam, hogy egyeztessük a szabadságokat. Semmiképp nem akarnak annyi szabit kifizetni, amennyi jár, 3 napot még kivetetnének, hogy kevesebbet kelljen kifizetni. Mondtam, hogy nekem tul. képpen nem kell felmondanom, mert táppénzen vagyok. Erre közölte, hogy rám szabadítja a tankerületi igazgatót, meg valami felügyeletet. Ha elkezdem a főállásom , miközben a részállásomban még táppénzen vagyok milyen következményekkel járhat? Vagy hagyjak a zsarolásnak , hogy 3 nap szabadságot kíiratnak velem utólag?

ML55 # 2014.05.13. 08:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Tavaly decembertől nyugdíjas lettem,mert éltem a nők 40 éves jogosultságával.Nyugdíjasként régi munkáltatóm(egészségügy-kórház)nem foglalkoztatott.2014.márciusától egy másik kórház felvett közalkalmazotti státuszba,havi 120 órában.Nyugdíjam szüneteltetése ápr. 1-től szüneteltetve van a törvény szerint,de a beígért jövedelemkiegészítést a mai napig nem kaptam meg.Valóban több hónapot is ígénybe vesz az elintézése,mert jelenleg kevesebbet kapok,éjszakázok is,-mintha otthon nem tennék semmit.Nemsokára letellik a próbaidőm,ha addig nem kapom meg,rám-nyugdíjasként-vonatkozik-e a felmondási idő?egyáltalán nem tudom,meddig várjak,mert,ha nem kapom meg,anyagilag így nagyon nem éri meg.


ML55

pazs # 2014.05.13. 08:32

pirimazsi: a gyest eleve kapod, nem? A munkáltatódnál meg bejelented (írásban), hogy másnaptól gyereknevelés céljából fizetés nélküli szabin vagy és ennyi. Azt hiszem, akkor viszont bölcsibe nem járhat a gyereked.

vanca: igen nehéz elképzelni, hogy annyira eltér a két munkakör, hogy az egyikben keresőképtelen vagy, a másikban nem, úgyhogy nem dolgozhatsz a táppénz alatt a "főállásodban". Amúgy pedig te akarod megszüntetni a határozott idejű munkaviszonyodat, nem vagy abban a helyzetben, hogy diktálj. Egyezkedni persze lehet, de ha nem mennek bele a közös megegyezésbe, nemigen tehetsz semmit.

violagyi # 2014.05.15. 05:53

Tisztelt Valaki!

Azt már megkérdeztem, hogy kötelező lenne-e megadni az emelt minimálbért egy könyvelőirodán dolgozó adatrögzítőnek! A következő kérdésem lenne: Mi a teendő hivatalosan, ha nem adják meg. Melyik szervnél kell bejelenteni?

Köszönettel

Metrika # 2014.05.15. 12:18

Tisztelt Válaszadó!

A következő lenne a kérdésem: Vettem fel 18 munkavállalót, az előző céges papírjaikat később hozták, és valahogy párat egy azon dátumra vettem fel amikor az előző megszűnt. Lehet ebből problémám? Javítsak ki mindent vagy maradhatnak arra az egy napra így?
Mindenképp csak úgy lehetett volna, hogy egyik nap leszámolnak és én a másik napon veszem fel őket? Köszönm előre is a segítséget! Nagyon sürgős a dolog...