Munkajogi kérdések.


wers # 2021.10.15. 11:06

Nagyon köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.15. 10:34

A munkaidőbeosztás szabálya vonatkozik rá: „A munkáltató a munkaidő-beosztást legalább egy hétre, a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőzően legalább százhatvannyolc órával korábban írásban közli.
[Mt. 97. § (4)]

wers # 2021.10.15. 09:13

Kellene egy kis segítség.

Egyik munkáltató kölcsönadja munkavállalóit 40 napra.

Megváltozik a munkavégzés hely és a munkaidő. Lehet ezt egyik napról a másikra, vagy mennyivel előbb kell közölnie a munkavállalókkal?

Pl. mondhatják (vagy leírhatják) hétfőn, hogy kedden hol és hánytól hányig kell dolgozni?

Jogszabályhelyet is megköszönnék.

efi99 # 2021.10.11. 19:36

Mondjátok meg a főnöknek, hogy szabadidejében mindenki azt csinál, amit akar. És eszerint járjatok is el...

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.11. 04:59

Hát kérjen igazolást ott, ahova tanulni jár.

Kiki1101 # 2021.10.10. 18:21

Én is úgy tudom,de még csak be sem akarja írni a főnöke,úgy meg ugyebár nem fog tudni róla senki a MÁK-nál.
Sajnos mióta főnök lett,egyszerűen már az alap fizetések sem stimmelnek,mert szerinte nem jár éjszaki pótlék,ünnepnap....

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.10. 11:00

Ha nem szabadság, akkor fizetik, nem?

Kiki1101 # 2021.10.10. 06:17

Jó napot!
A következő problémában érdekelne a véleményetek:
Feleségem közalkalmazottként dolgozik egy szociális intézményben áplónőként.
Nekik X időnként kötelező továbbképzésen kell részt venniük.
A probléma abból adódik,hogy a közvetlen főnöke szerint ez "szabadidős" tevékenység",szóval nem akarja elszámolni vagy belevenni a havi óraszámba.Szóval ledolgozza a kötelező havi óraszámot és a szabadnapjain meg iskolába jár.
A főnöke szerint ezt úgysem fizetnék ki,így be sem fogja írni,mert az előző évben ugyanígy iskolába járó kollégáknak sem számoltak el semmit.Ez 5x8 órás oktatás.
Tudtommal ez is munkanapnak számít.Arra már rá tudtuk beszélni,hogy húzza le az azokra a napokra kiírt szabadságot,de a többiben hajthatatlan.
Jól tudom,hogy az is munkának számít?
Köszönöm a válaszokat!

wers # 2021.09.27. 07:36

a másik munkaviszonyhoz a kölcsönző cég engedélye kell

Akkor kell az engedélye. Választanod kell (szerintem). De talán jön nálam okosabb, és véleményezi, mert nem nagyon tudom, hogyan vonatkozik ez a „rendelkezésre állás nélküli felmondási időre”.

Szerintem a felmondási idő is a munkaviszony része, a munkáltatónak joga van megtiltani vagy szankcionálni - ha én lennék a munkáltató akkor ezt is rögzíteném/részletezném a munkaszerződésben.

Nagy Izabella # 2021.09.27. 07:26

Kedves Wers!

Köszönöm a válaszod!
A msz-ben csak az áll, hogy a másik munkaviszonyhoz a kölcsönző cég engedélye kell. Felmondási időre a 15 nap.

Még egy kérdést ha megengedsz- kicsit lavíroznák a kiskapuk közt- ha napi bejelentéssel fogok dolgozni, mennyire esélyes, hogy az eredeti munkáltató megszagolja, hogy másik munkahelyem lett? Ha rájön, és nem utalja el a felmondási időre járó pénzt, holott ez nem szerepel a msz-ben, hova lehet fordulni?

Nem szemétkedni akarok, csak úgy gondolom, hogyha már a "hosszan számítok rád"-ből próbaidő után munkáltatói alappal- nem tud tovább foglalkoztatni- felmondás lett rendelkezésre állás nélkül, és jár ez a 15 napos összeg, akkor mint vigaszdíj ez engem megillet. Eddig is nagyon sokat levontak, a belsős dolgozó bérének feléért foglalkoztatták az embereket, nem gondolom, hogy tovább kellene hízlalnom ezt a rendszert- mielőtt jön a kérdés, belsősnek nem vesznek fel már 5. éve embert, csak kikölcsönzésben alkalmaznak.-

Köszönöm!

wers # 2021.09.27. 03:52

Nagy Izabella
01: igen, akárhány munkaviszonyod lehet egyszerre. Csak győzd ellátni a feladatokat.
02: Nem. Már hogy is vehetné. Hacsak nem szerepel ez így a munkaszerződésedben, azt pedig nem ismerjük.

Nagy Izabella # 2021.09.26. 17:07

Sziasztok!

Két kérdésem lenne:

  1. állhatok -e egyszerre két munkaerő köclsönző foglalkoztatásában?
  2. A felmondási időre járó pénzt elveheti- e a kölcsönző cég azon a jogcímen, hogy találtam másik munkát.

Bővebben:
Rendelkezésre állás nélküli felmondási időmet töltöm, a munkáltatónak megnevezett kölcsönző cég eltávkor azt mondta, hogy jelentsük be, ha másik munkák lesz, mert akkor nem jár a hátralévő pénz. Ahogy utána olvastam, ez aggályos így.

Magyarán dolgoznák és elvinném a kiérdemelt felmondási pénzem is.

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.26. 15:11

Igen.

Spenotfozelek # 2021.09.26. 06:31

Sziasztok!

1., Ha van a szerződésemben versenytilalmi megállapodás, de én még próbaidő alatt felmondok, akkor is érvényes lesz?

2., Próbaidő alatt azonnali hatállyal fel tudok mondani. Tehát ha 10.hó elsején felmondok aznap még bent kell lennem a munkahelyen?

3., Próbaidő alatt azonnal hatállyal felmondok, akkor a munkáltató milyen formában kell, hogy jelezze, ha esetleg eláll a versenytilalomtól? Ha nem jelez semmit akkor élesedik a versenytilalom?

oligaliga # 2021.09.24. 06:56

vegkieg

A végkielégítést ugyanazok a levonások terhelik, mint a havonta utalt munkabért, nincs benne meglepetés: 15% szja, 18,5% tb. Ennél többet és mást most sem vonnak (és csak ezt a kettőt kell az államnak befizetni). Azt nem írod, hogy van-e gyermeked vagy letiltásod, de az összegek alapján egyik sincs.

vegkieg # 2021.09.24. 06:32

"(Szerencsére nem neked kell kiszámolni. És a kifizetési bizonylaton ott lesz a levezetés.)"

Na igen ám, csak ha én nem tudom hogy kell kiszámolni honnan tudhatom hogy az ő számolásuk korrekt lesz-e? nem vernek-e át?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.23. 17:55

Vkitti. A határozott idejű szerződést nem lehet egyoldalúan se lerövidíteni, se meghosszabbítani. Megegyezni viszont szinte bármiben meg lehet.

Ha nem egyeztek meg másként, akkor december 22-én megszűnik a munkaviszonyod.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.23. 17:52

(Szerencsére nem neked kell kiszámolni. És a kifizetési bizonylaton ott lesz a levezetés.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.23. 17:51

3 havi távolléti díj.

vegkieg # 2021.09.23. 17:30

Tisztelt Fórum!

Tisztelt Jogpontok!

A végkielégítés hogyan számolandó összegszerűen?

Felmondtak nekem. A felmondólevél szerint (és az Mt szerint is) a ledolgozott évek után jár 3 havi végkielégítés.
De ez összeg szerint mit jelent majd?

A munkabérem 260 bruttó/172 nettó. Ez a bér utoljára vagy 4 éve változott, akkor kevesebb volt, 4 éve nőtt ennyire.
Viszont ez a 260 ez bruttó munkabér, amit kismillió levonás terhel (TB SZJA stb), ezért lesz 172 nettó.
A végkielégítést milyen levonás terheli?
Mennyi lesz az „annyi“?

Köszönöm

v.kitti2 # 2021.09.23. 13:48

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Határozott idejű kinevezéssel dolgozom köztisztviselőként eredetileg 2021.december 22-ig tartott volna a kinevezésem. Szeptember 15-tel módosították november 30-ig, de erről csak e-mailben kaptam értesítést semmilyen hivatalos dokumentumot nem kaptam rola Illetve arra vonatkozóan is e-malben értesítettek, hogy december 1-től meghosszabításra kerül a kinevezésem. A lényeg, hogy külföldre költözés miatt szeretném megszüntetni a munkaviszonyomat. Az lenne a kérdésem, hogy lehetséges e az, hogy a feletteseimnek szóban mondom el, hogy december 1-től nem kérem a kinevezésem meghosszabbítását vagy ezt írásban is kell közölnöm?

Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.22. 15:49

Ezt a munkáltatótól kellene kérdezni, hiszen nagyrészt tőle függ.

Kompliant # 2021.09.22. 13:26

T. Hozzáértők!

Milyen munkajogi következménye lehet, ha a munkavállaló orrsövényferdülése miatt nem adja a hozzájárulását a COVID PCR teszthez?
(irodai munka)

Köszönöm,

Üdv,

Szucs Ferenc # 2021.09.20. 08:16

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Feleségemmel 2. gyermekünket várjuk. Az első babánál még úgy ahogy rendben volt minden de most a Covid miatt az elmúlt 2 évben a cég gyakorlatilag majdnem megszűnt. Feleségem még be van jelentve ide az ügyfélkapu szerint. Viszont mostanra a munkáltatója semmilyen üzenetre megkeresésre nem reagál, a bejelentett székhelye csak egy cím semmi több, a könyvelőt névről ismerjük írtunk neki is többször, közölte ez nem az ő gondja küldjük a címre. Egy szóval senki sem segít és nem foglalkozik a papirjainkkal. Mivel nem TB kifizetőhely így a táppénzes illetve csedes gyedes papírokat megpróbáltuk magunk elintezni az oep-nel. El is indították a folyamatot de most kaptuk a levelet hogy foglalkoztatói igazolás nélkül meg fogják szüntetni az igénylést. De kérdem én hogy tudtunk volna foglalkoztatóit adni mikor nem reagálnak semmire nincs cím sem ahova menni tudnánk. Valószínű az oep-neknsem fognak reagálni semmit. Kérdem én így mi lesz? Ezt megtehetik? Nemcsak a táppénztől de a csedtől is el fogunk esni!

drbjozsef # 2021.09.16. 12:36

Értem, köszi a javítást.