Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.16. 11:38

A követelés összefüggésben van a munkaviszony megszűnésével, hiszen a felmondási időre járó bér és a szabadság megváltása. De nem is ez az elhatároló tényező, hanem az, hogy „"az ügy tárgya a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése" ”-e és nem. Az ügy tárgya pénzkövetelés.

drbjozsef # 2021.09.16. 08:12

IPeti1077,

a követelésem munkaviszonyból ered és a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos

Nem. A követelésed bár a munkaviszonyból ered, maga a követelés nincs összefüggésben a munkaviszony megszűnésével. Ennek próbája egyszerű : a munkaviszony megszűnésének hiányában is járna ez az összeg neked? Ha igen, akkor nincs összefüggésben magával a megszűnéssel.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.16. 07:46

A fizetési meghagyásos eljárásban nem kapsz költségmentességet (vagy csak nagyon körülményesen), a perben pedig igen.

IPeti1077 # 2021.09.16. 07:36

Köszönöm a választ; nem a gugli a probléma, hanem hogy a rendelkezésben kétértelműen kizárnak eseteket egy hét soros mondattal (a követelésem munkaviszonyból ered és a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos, vagyis úgy is értelmezhető a rövidke mondat, hogy ez kizárt eset).

Egyébként miért indítsak pert?
Vélhetően a fizetési meghagyást nem fogják vitatni vagy elismerik, így végrehajthatóvá válik.
Ha meg ellentmondanak, akkor egyébként is perré alakul.
Továbbá a cég fizetésképtelen, tehát nem jutok a követelésemhez. Miért nem jobb a felszámolás kezdeményezése?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.15. 19:11

Amúgy pert indíts.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.15. 19:11

Hülyéskedsz? Dehogy zárja ki!

Ide vezet, ha valaki egyszál jogtárral (pláne guglival) felvértezve akarja megoldani a saját problémáját.

IPeti1077 # 2021.09.15. 12:20

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Volt munkáltatóm 2021. júniusában fizetésképtelenség miatt rendes felmondással megszüntette a munkaviszonyomat; azonban a fizetésképtelenség miatt a felmondási időre jutó bért, illetve az arányosan ki nem vett szabadságok megváltását nem fizette ki.
Kérdésem, hogy a fent leírt tényállás esetében kizárt-e a fizetési meghagyás benyújtása a szabályozás lenti pontja szerint?

Kizárt esetek:
..."b) a követelés munkaviszonyból, közalkalmazotti jogviszonyból, szolgálati jogviszonyból, közfoglalkoztatási jogviszonyból, a sporttörvény alapján kötött munkaszerződéses jogviszonyból, szakképzés során kötött tanulószerződésből eredő jogviszonyból, nemzeti felsőoktatási törvény szerinti hallgatói munkaszerződésből eredő jogviszonyból, illetve szociális szövetkezettel és foglalkoztatási szövetkezettel létesített tagi munkavégzési jogviszonyból, a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvényben (a továbbiakban: Kp.) meghatározott közszolgálati vagy közigazgatási szerződéses jogviszonyból ered és az ügy tárgya a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése vagy a munkaviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, illetve fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény"

További kérdésem, hogy ha esetemben nem kizárt a fizetési meghagyás benyújtása, célszerű-e egyáltalán így érvényesíteni a követelést (hiszen vélhetően végrehajtásra kerülne sor a fizetésképtelenség miatt), vagy jobb megoldás felszámolási eljárást kezdeményezni a volt munkáltatómmal szemben (más még ezt nem indította el), majd a Bérgarancia Alap felé benyújtani a követelést?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.13. 09:13

Azt gondoltad? Akkor máskor kérdezz úgy, hogy nem használsz pejoravít kifejezéseket, szlenget.
Mutatom:
Ha azt kérdezted volna, hogy "a 25 éven aluliak személyi jövdelemadó fizetési kötelezettsége vonatkozik-e a iskolaszövetkezetben foglalkoztatottakra is"; akkor mondtam volna, hogy "igen."
Ilyen egyszerű.

(Ja, és ettől nem lesz olcsóbb a diákmunka.)

Tomsza90 # 2021.09.13. 08:19

@Kovács_Béla_Sándor

Köszi a választ, azt gondoltam, hogy pont ez egy megfelelő fórum arra, hogy ne a média által elferdített hülyeségekből tájékozódjak, hanem szakmabeliektől. Azóta egyébként találtam egy HR céget ( https://www.viapan.hu/…nkaltatoknak ), akik elég korrekt felvilágosítást adtak. Diákmunkával is foglalkoznak, elfogadtam a felvilágosításukat.

kozmacska68 # 2021.09.11. 16:56

Ùgy fogalmaztam pontosan, mert írásban utasìtottam vissza az ùj munkakört, ès felhívtak, hogy nem kell többet mennem, hogy a kulcsot átadtam, mivel eltekintenek a további munkavégzésemtől.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.11. 07:15

megfelel egy felmondásnak?
Nem valószínű. Látni kellene. Még az is lehet, hogy te mondtál fel azonnali hatállyal - jogellenesen.

kozmacska68 # 2021.09.11. 05:56

Sziasztok!
Üzletvezetőként dolgozom egy étteremben .
Minap közölték velem , hogy áthelyeznek egy másik üzletbe, ami ùj munkaszerződéssel jár, mivel más cég alatt működik.
Nem fogadtam el, mivel a jelenlegi szerződésem meghaladta a 3 évet.
A bejelentett jövedelmem jóval alatta van a ténylegesnek, és vannak ledolgozott napjaim .
Illetve a náluk töltött 7 év alatt egyszer sem fizettek szabadságot.
Ezeket nyìlván nem tudom bizonyìtani.
Azt gondolom, hogy egy közös megegyezést akarnak , és a szóban kiegyezett munkabérem kifizetését is ettől teszik függővé. Már az üzlet kulcsát is átadtam az ő kérésükre, egy elismervény ellenében, melybe beleírtam, hogy ezzel eltekintenek a jövőbeni munkavégzésemtől. Ezt aláírta a másik üzletvezető, illetve pecséttel látta el. Ezt ha aláírta a megbízott üzletvezető, megfelel egy felmondásnak? Telefonon közölték, ha nem fogadom el az ùj helyet, a régi helyre már nem kell mennem.
Egy abszolút inkorrekt céggel állok szemben.
Milyen lehetőségem van a bent lévő ledolgozott nem hivatalos bérem behajtására, ha egyáltalán van? Úgy tudom, egy havi munkabér amùgy is jár 3 év után. Sajnos minden alkalmazottal így bánnak el.
Köszönöm
Kozma Andi

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.06. 10:32

Most hallottad? És belebegtette?

Ezt nevezem tájékozottságnak!

Tomsza90 # 2021.09.06. 09:28

Sziasztok!

Most hallottam, hogy a kormány belebegtette a 25 éven aluliak számára a teljes adómentességet január 1-től.

  1. szerintetek ez életképes, tényleg be fog teljesülni?
  2. diákmunkán belül érvényes lesz? Mármint ha valakit iskolaszövetkezeten keresztül foglalkoztatnak, akkor mi lesz a helyzet?
  3. van valakinek tapasztalata iskolaszövetkezetekkel, érdemes tőlük diákmunkásokat kérni egyszerű, irodai munkára? Kiket mernétek ajánlani? Vagy ha úgy könnyebb: kiket biztos nem?

Köszi, és bocsi, ha volt már ez kérdés, vagy esetleg nem jó helyre tettem fel.

Tomsza

wers # 2021.09.01. 08:40

1 órára bejelenti, papíron 4 órára, és 8 órát kell neki dolgozni.
Szeretném megtudni, jogilag rendben van -e ez az eljárás.

Nincs ez így rendben.

jeno # 2021.09.01. 06:04

Tisztelt Jogi fórum Ügyvédek, Ügyvédnők!

Egy hozzám közeli női barátom történetét szeretném elmondani, és véleményt kérni.
A tegnapi nap 2021.08.31. -én közölte vele a munkáltató, hogy nem tudja 8 órában foglalkoztatni, (eddig 8 órában dolgozott). Amit felajánlott neki 2021.10.01. naptól az a következő:
1 órára bejelenti, papíron 4 órára, és 8 órát kell neki dolgozni.
Szeretném megtudni, jogilag rendben van -e ez az eljárás.
Azonkívül az adót, tb-t, amit eddig a munkáltató fizetett, azt hogyan, milyen módon kell fizetnie a munkavállalónak?

Válasz előre is köszönöm!
Tisztelettel: Jenő

wers # 2021.08.30. 07:00

Ebben a felmondási megegyezésben?

Nem derül ki, de nem nagyon hiszem, hogy ebben most egyeztek volna meg. Vagy így kötötték a munkaszerződés vagy kollektív szerződés van.

A törvény szerint nem jön össze a 3 hónap felmondási idő (20+ év után) és a 4 hónap végkielégítés (15 után járna).

Ha mégis most ajánlja, akkor nagyon gáláns a munkáltató. Ritka fajta. (már azt hittem kihalt faj)

drbjozsef # 2021.08.30. 06:23

Le van írva. Feketén fehéren . végkielégítésként 4 , azaz négy havi távolléti díjra jogosult.

Ebben a felmondási megegyezésben? Ha igen, akkor elképzelhető, hogy ez az. Vagy tényleg nagyon benéztek valamit.

kirugott # 2021.08.25. 13:59

"Jár neked egyáltalán végkielégítés?"

Le van írva. Feketén fehéren . végkielégítésként 4 , azaz négy havi távolléti díjra jogosult.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.25. 13:50

Következetlen. Jár neked egyáltalán végkielégítés?

kirugott # 2021.08.25. 13:48

"l. Vagyis 95 nap lesz az.)"

Akkor a munkahely nagyon bolond vagy épp gáláns? hogy a végkielégítést még nem, de a 90 napra szóló bért máris elutalta?
Voltaképp még el se kezdődött a felmondási időm, csak holnaptól indul de a 3x 30 napos bér már itt van.

drbjozsef # 2021.08.25. 13:12

(egyébként, ha eltekintettek a felmondási időd ledolgozásától, akkor az már tulajdonképpen egy közös megegyezéses felmondás - hiszen eltértetek a közös akarattal a törvénytől. Vagyis 95 nap lesz az.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.25. 13:11

Ha a munkaviszony munkáltatói felmondással szűnik meg, akkor a kiadandókat az utolsó munkában töltött napot követő ötödik napon kell kiadni [Mt. 80. § (2) első fordulat].
Ha azonban a munkaviszony közös megegyezéssel szűnik meg - amit a te esetedben nem tudok kizárni - akkor a munkaviszony megszűnését követő ötödik napon [hiv. tvhely. második fordulat]

Hogy mikor kapod meg, az meg egy másik, nem jogi kérdés.

drbjozsef # 2021.08.25. 13:11

kirugott,

Mt.80. §(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Nem írtad, hogyan szűnt meg a munkaviszony.
Ha a neved alapján a cég mondott fel neked, akkor 5 napon belül el kell számoljon, igazolásokat ki kell adnia.
Ha mondjuk közös megegyezés van azon a papíron, akkor 95 napon belül.

kirugott # 2021.08.25. 12:43

Tisztelt Fórum!

90 napos felmondási idő esetén ha végig fel vagyok mentve a munkavégzés alól, mikor kell megkapjam a kilépő papírokat és a záró fizetést + végkielégítést? Most (5 napon belül) vagy majd 90 nap múlva?

Mert dolgozni többet nem kell bemennem 1 napra se. Ez le is van írva, a teljes felmondási időre fel vagyok mentve a munkavégzés alól.
Mai nap volt az utolsó ténylegesen munkával töltött napom, de a felmondási idő az ma +90 napig még tart.
Még a napokban bemegyek 1-2 órára átadni a munkakört, de az már nem is lesz munkanap.

Mikor kapom meg ami a „lényeg“? Kilépők + pénz?
Most vagy 90 nap múlva?

Köszönöm