Munkajogi kérdések.


drbjozsef # 2021.10.28. 16:40

Én hadilábon állok a magyar nyelvvel (is), de szerintem nem az egésszel van vagylagos kapcsolatban.
Én úgy értelmezem, hogy a pontosvessző utáni felsorolás része, utolsó eleme.

Vagyis : mérlegképes könyvelői ( nem felsőoktatásban szerzett) szakképesítés csak akkor jó, ha van mellette egy felsőoktatásban szerzett szakképzettség (mindegy milyen?) is.

kisokos # 2021.10.28. 07:18

Csak felsőfokú szakmai végzettséget ad...

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.27. 19:04

Igaz. Én azt úgy értem, hogy vagylagos kapcsolatban van az egész megelőző fordulattal. De az számít, ahogyan a munkáltató (esetleg a bíróság) értelmezi.

drbjozsef # 2021.10.27. 18:24

Talán itt az "illetve" szó miatt van kérdés? Mondjuk én se lennék benne biztos...

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.27. 17:03

Miért, az nem felsőfokú?

kisokos # 2021.10.27. 11:56

Tisztelt Hozzáértők!
A 29/2012. (III. 7.) Kormányrendelet 1. mellékletében a 19. Pénzügyi és számviteli feladatkörhöz az I. besorolási osztályban az alábbi végzettségi előírás szerepel:
"Felsőoktatásban szerzett gazdaságtudományi, közszolgálati, műszaki menedzser, gazdasági agrármérnöki, jogi, szakképzettség; vagy felsőoktatásban szerzett szakképzettség és gazdaságtudományi, statisztikai, informatikai, műszaki, logisztikai felsőfokú, illetve mérlegképes könyvelő szakképesítés"
Ha jól értelmezem, akkor ebben az esetben a mérlegképes könyvelő szakképesítés önállóan nem elegendő az I. besorolási osztályhoz.
Köszönöm!

drbjozsef # 2021.10.27. 10:19

Eszter,

Természetesen. A bér kialkudása a dolgozó és a munkaadó dolga. Nem a kollégáké.
Megkockáztatom, más cégeknél van aki ugyanezen munkakörben többet, netán kevesebbet keres.

Eszter # 2021.10.27. 09:58

Igen, ez volt, köszönöm, és további kérdés, hogy jogszerű-e, ha azonos munkakörű - mondjuk 20 - dolgozó közül csak pl. 4 főnek módosulna ily módon a bérezése, nem tényleges, hanem vélelmezhető gyengébb teljesítmény miatt. Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.26. 10:42

A törvényben szabályzott feltételekkel mindig fel tud mondani a munkáltató. De ha az a kérdés, akkor a módosítása ajánlat el nem fogadása nem jogszerű felmondási ok.

Eszter # 2021.10.26. 09:00

Tisztelt Válaszadó!
A kérdésem, hogy felmondható-e a munkaviszony a munkáltató részéről, ha a felajánlott munkaszerződés-módosítást nem fogadom el? A szerződés-módosítás a munkafolyamat egy részének díjazásával kapcsolatos.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.26. 07:20

Viccelsz, ugye? Az is teljesen rendben lenne, ha egyáltalán nem emeltek volna.

sziliszike1 # 2021.10.26. 07:17

Tisztelt Válaszadó!
A következő kérdésben kérném a segítségét..
Állami közmű szolgáltató cégnél dolgozom. A 2020-as és 2021-es évben a szakszervezeti bértárgyalások eredményeképpen a béremelésünket mindkét évben nem visszamenőlegesen január 1-től, hanem csak július 1-i hatállyal foganatosították mindösszesen 4 %-os mértékben (az emelés %-át csak azért írtam bele, hogy látható legyen az, hogy nem olyan mértékben emeltek félévtől, hogy a kimaradt első félé kompenzálódhasson). Azt szeretném tudni, hogy a jogszabály szerint rendben van-e az, hogy az emelés mértékét - függetlenül a bértárgyalások elhúzódó időpontjától és a pandémiás helyzettől függetlenül - nem év elejétől visszamenőlegesen kapjuk meg.
Válaszát előre is köszönöm!

DolgozóBajban # 2021.10.21. 16:28

Nagyon köszönöm mindenkinek. Egyelőre úgy néz ki, zökkenőmentes lesz mégis a váltás: egyik péntek utolsó munkanap A-helyen, hétfőn első munkanap B-helyen.Ettől függetlenül örülök, hogy ha kimaradna 1 hét a két dolog (befejezés és kezdés) között, akkor sem kellene aggódnom.

wers # 2021.10.21. 06:34

úgy (is) és arra az időre nem kell a tb-t magának fizetnie (gyakorlatilag nem is tuja. Még csekket sem tudnak adni, míg a 45 nap le nem telik.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.21. 04:33

(Úgy érted, a természetbeni ellátásra.)

wers # 2021.10.21. 04:16

A munkáltató nem pakolhat semmit a törvényben meghatározott felmondási időre. Hacsak nem így állapodtatok meg a munkaszerződés megkötésekor. Felmondási idő a munkavállalói felmondásnál 30 nap.

Igénybe veheted az álláskereső támogatást. Akkor is, ha pár nap után már elhelyezkedsz, kifizetik a teljes 90 napot.

A munkaviszony megszűnését (ill. a jogviszony megszűnését követően) 45 napig jogosult vagy tb ellátásra.

drbjozsef # 2021.10.20. 20:56

DolgozóBajban,

Miért nem mondasz fel holnap jövő heti kezdéssel? Ki kell számolni, hogy ne maradjon kimaradó nap.
Szerintem az a legegyszerűbb.

DolgozóBajban # 2021.10.20. 18:12

Tisztelt Hozzáértők!
ma adom be a felmondásomat, holnapi kezdőnappal.
Az új munkahelyemmel abban maradtunk, hogy december 6-a lenne a kezdési időpontom Náluk.
A felmondási időm elvben 30 nap, de mivel 3-5 év közötti a munkaviszonyom, ezért ha jól tudom, a munkáltató rátehet még +5 napot.
Ezzel nincs gondom, elfogadom, ha 35 naptári nap lesz a felmondási időm, viszont:
még ha ezzel számolok is, marad 1 teljes hét, amikor ide már nem fogok tartozni, oda pedig még nem: mi a helyzet ilyenkor a TB-vel?
1 hétig otthon pihenek, de elvben ugye nincs biztosításom. Van türelmi idő, vagy kell befizessek valahová valamennyit arra az 1 hétre?

Előre is köszönöm.
B.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.19. 18:08

Hogy maradsz-e fizetés nélküli szabadságon, te döntöd el. Az, hogy létesíthetsz-e a fizetés nélküli szabadság alatt más munkaviszonyt, véleményes. Szerintem csak a meglévő munkáltató hozzájárulásával.

Rex07 # 2021.10.19. 16:25

Köszönöm szépen a válaszokat utána érdeklődök.
Esetleg arra van lehetőség hogy december 13-ig maradok ennél a cégnél fizetés nélküli szabadságon de máshol vállalok részmunka időt?

Grave7 # 2021.10.19. 09:54

@Rex07: Esetleg kérdezd meg, hogy van-e lehetőséged részmunkaidőben (6 órás: 8-14, vagy 4 órás: 10-14) dolgozni ebben a munkakörben.

drbjozsef # 2021.10.18. 18:32

Rex07,

A 3 év alatti gyerekesek esetén az Mt. (113.§) csak az egyenlőtlen munkaidő beosztás, a heti pihenőnap, és a rendkívüli munkavégzés tekintetében tartalmaz korlátozást a munkáltatónak.

A napi munkaidő beosztására nem. Ha ő 6-14-ig akar beosztani, akkor azt jogszerűen megteheti.

Igen, ha ezt nem tudod vállalni, sajnos neked kell felmondani.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.18. 14:05

A munkaidő beosztása a munkáltató egyoldalú hatalmassága. Ha a munkavállaló nem jelenik meg a munkahelyén a beosztás szerinti munkaidő kezdetén munkára alkalmas állapotban, az a legsúlyosabb kötelezettségszegések egyike.

Rex07 # 2021.10.18. 09:20

Kedves Fórumozók!

Olyan problémám lenne, hogy két gyermekes Anyuka vagyok 3,5 éves és egy 2,5 éves gyermekünk van. Szerettem volna vissza menni a régi munkahelyemre ahol még állományban vagyok de fizetés nélküli szabadságon vagyok jelenleg. A gyerekek most kezdtél az óvodát és bölcsődét. Ez miatt nem tudok több műszakot vállalni illetve a Férjem is 3 műszakban dolgozik. A 8-16-ig szerettem volna vissza menni, de közölték, hogy vagy vállalom a 6-14-ig vagy a takarítóknál van hely ezzel az idő beosztással. Gyári munkáról van szó, a kislányom december 13-án tölti be a 3. életévét.

Mivel vidékről járunk a városba így a buszozással és a gyermekek óvoda illetve bölcsőde miatt a 6-14 órát se hogy se tudom be vállalni a takarítós pocizót kissé megalázásnak érzem.
A kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőségeim vannak? Elfogadom valamelyik lehetőséget vagy felmondok ez egy kisgyermekes anyukával szemben nem érzem tisztességesnek.

Előre is köszönöm a segítséget
Rex07

Szomorú örökös # 2021.10.15. 16:01

wers

Pl. mondhatják (vagy leírhatják) hétfőn, hogy kedden hol és hánytól hányig kell dolgozni?

Anno 2002-ben én pont ezért hagytam ott egy lakatosipari céget itt nálunk. Ott mondjuk a hely állandó volt, de jelezték, hogy akár reggel is elrendelhetnek bármikor aznapra túlórát. Mondtam szépen csendben magamban, hogy ez bizony nekem így nem fog megfelelni hosszútávon. Úgyhogy próbaidő alatt úgy mentem be egyik reggel, hogy megköszöntem a lehetőséget és távoztam. :-)