Munkajogi kérdések.


melos555 # 2014.04.03. 23:45

Olyan kérdésem lenne, hogy 3 műszakban napi 8 órában heti 5 napot(hétfőtől pénekig) dolgozom egy cégnél. A műszakokat hetente váltjuk. Egy hónapban hány óra túlórára kötelezhet a cég?

melos555 # 2014.04.03. 23:50

A munkáltató a túlórák 50%-át feketén zsebbe fizeti ki, viszont nem kapok több pénzt mert az adó részét ugyanúgy levonják de az államnak nem fizetik be. Ugyanannyi pénzt kapok kézhez mintha rendesen elszámolnák csak így a cég spórolja meg az adót. Engem ez a bejelentett kevesebb bruttó bér érint e hátrányosan pl. későbbiekben a nyugdíj számításnál vagy bármi másnál? Előre is köszönöm a választ.

maci2005 # 2014.04.04. 09:27

Érdeklődni szeretnék egy multi cégnél dolgoztam "árellenőr"szerződéssel 8 hónapig "csemege-sajt"eladóként.Én ezt jeleztem a munkaügynek.Visszamenőleges dátummal aláakartak irattatin velem egy szerződést,ezt én jeleztem a szakszervezetnek.Ahonnan valami véletlen folyamán kikerültek az adataim a munkaügyre.Ezután felhívtak és nagyon csúnyán beszéltek velem.Szeretném kérdezni 44nap után nem kellet volna kapnom új szerződést és miért én vagyok a hibás hogy mertem szólni?
Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.04. 09:38

Hát hogyne!

ancsibaba # 2014.04.04. 20:43

Akinek nincs ügyfélkapus hozzáférési lehetősége, az hol tudja megnézni, hogy a jelenlegi munkáltatója bejelentette-e? Esetleg az orvosnál kiderülhet - egyébként még az illető GYES-en van - tehát arra tekintettel lehet biztosítása, de a GYÁP szempontjából nem mindegy, hogy be van-e jelentve?

anne01 # 2014.04.05. 05:49

Csak ügyfélkapun tudod megnézni.

luck-666 # 2014.04.05. 09:31

melos555

http://officina.hu/…-potlek-2014

mindenképp hátrányos,hogy csak a fele pénzt kapod hivatalosan,ez minden olyan juttatást befolyásol a későbbiekben,amit az átlagbérből számolnak ki

ancsibaba # 2014.04.06. 05:33

Kérdésem az előző évi szabadság kivételével kapcsolatos. Tavaly nov.1-től vagyok tp-en, és addig nem tudtam letölteni az évi szabadság járandóságomat. 30 nap járt. Úgy tudom, hogy nov.hónapra még jár a 2,5 nap, decemberre pedig már nem. Így összesen 27,5 nap jár 2013-ra. 2014. jan. hóra szintén jár a 2,5 nap, a többi hónapra már nem. Összesen 30 nap szabit kellene letöltenem, ha megszűnik a tp. állományom. Jól tudom ezeket?

anne01 # 2014.04.06. 07:52

Ha folyamatos táppénzen vagy, januárra miért járna szabadság? Ha pedig november 1-től vagy táppénzen, elég nehéz elképzelni, hogy az éves szabadságodból még semmit nem vettél ki.

pampa60 # 2014.04.09. 14:38

Üdv. Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, hogy kulturális tevékenységet folytató alapítvány önkéntes segítői vagy tagjai végezhetnek e önkéntes munkát ( nem részesülnek az alapítványnál semmiféle díjazásban, nem kapnak más juttatást sem.) egyéni vállalkozónak?
Kiállíthatnak helyette számlát,nyugtát (pénzt átvenni) ha erre van tőle felhatalmazásuk?
Egyáltalán végezhet magánszemély önkéntes munkát?

Ezekre a kérdésekre keresném a választ.
Előre is köszönök minden segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 14:40

Bárki végezhet önkéntes munkát, de attól tartok, amiről te beszélsz, az nem önkéntes hanem ingyenmunka.

pampa60 # 2014.04.09. 15:48

Van különbség a kettő között?

Létrehoztak egy alapítványt arra, hogy segítsen egy kiállítást a működésben. Amikor nem tud az üzemeltető kinyitni akkor azért, hogy ne legyen zárva, az alapítvány segítői fogadhatják e az érdeklődőket kiállíthatnak e nyugtát elvehetnek e pénzt?
Természetesen ezért nem kapnának sehonnét sem fizetést vagy bármilyen juttatást. Tennék ezt a szabadidejükben.

Törvényes ilyet csinálni a jelenlegi szabályozás mellett?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 16:10

Hol van itt az egyéni vállalkozó?

pampa60 # 2014.04.09. 16:29

Az üzemeltető egyéni vállalkozó.

Mivel több tevékenységet is folytat ezért lenne szükség a segítőkre, hogy helyettesítsék. Egy kiállítás nem annyira jövedelmező, hogy alkalmazottat lehessen tartani. Ezt szeretné kiváltani alkalmanként a segítők munkájával.

Az alapítvány alapszabályában szerepel a működés,üzemelés segítése.

Ezért merült fel annak a lehetősége, hogy az alapítvány segítői helyettesíthetik e ha pl. beteg vagy más irányú elfoglaltsága van?

Ez a segítés nem minősül fekete munkának a jelenlegi tv.-ek szerint?
Van valami tv-es megoldás erre az esetre?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 16:51

Nem munkajogi kérdés ez, hanem könyvelési, számviteli. Ahogy mondtam: szerintem ez olyan ingyenmunka, ami után az egyéni vállalkozónak fizetni valója keletkezik.

zactam # 2014.04.10. 05:59

Tisztelt ügyvég Úr!

Azzal a kérdéssel kapcsolatban szeretnék véleményt/álláspontot kérni, hogy a munkáltató kötelezheti-e a munkavállalót arra, hogy egy adott helyen nyisson bankszámlát a munkáltató "szervezésében".

A munkáltató Magyarországi székhellyel és telephellyel rendelkezik. A munka szerződésben átutalással történő kifizetés van rögzítve, amit eddig teljesített is a munkáltató.

Az elmúlt napon a munkáltató, bekérte a munkavállalók iratait, majd UTÓLAG bejelentette, hogy ez azért volt szükséges, mert a munkáltató egy általa meghatározott (Szlovákia, OTP) banknál nyitott számlára fogja teljesíteni a bérkifizetést.

Az MT 158.§. (1)-(3) bekezdései alapján véleményem szerint törvénytelen.

Ebben kérem szíves válaszát.

Tisztelettel Zachar Tamás

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.10. 09:33

Nézd csak meg a 165. § (1) bekezdését is! Mit látsz?

zactam # 2014.04.10. 10:08

A 165. § (1) bek. nem tartalmaz utalást a 158. §-ra.
A munkaszerződés pedig csak számlára történő utalást rögzít.
Csavar lehet a dologban, hogy a korábbi munkáltató csődöt jelentett, a céget átvette egy "új" munkáltató, aki a korábbi céggel kötött szerződés alapján újra foglalkoztatja az alkalmazottakat új szerződéssel, de azonos feltételekkel.
Gyakorlatilag a korábbi munkaszerződés lett újra csak más fejléccel.

Erősítsen meg, hogy jól értelmezem és ez jogszabályellenes (a külföldi számlanyitásra való kötelezés).

Köszönettel Zachar Tamás

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.10. 13:36

Márpedig ha nem tartalmaz, akkor az egy olyan szabály, amelytől kollektív szerződés vagy a felek megállapodása korlátlanul eltérhet. Mi pedig nem ismerjük a szerződésedet, azt sem tudjuk, van-e és milyen kollektív szerződés.

zactam # 2014.04.10. 15:36

A munka szerződés (csak az van) egyedül a számlára történő bérkifizetésről "rendelkezik".
Ezen túlmenően nincs más írásos megállapodás. Jelenleg a munkáltató egyoldalúan "szeretné" a bért egy általa megszabott/nyitott számlára utalni.

ObudaFan # 2014.04.12. 07:05

Szerintem abból, hogy a 165. § (1) nem utal a 158. § (1)-re, a 43. § (1)-ből az következik, hogy csak a munkavállalóra kedvezőbb szabályt tartalmazhatna a munkaszerződés. Márpedig annál, hogy a munkavállaló határozhatja meg, hogy milyen számlára történjen az átutalás, ez biztosan kedvezőtlenebb, így ha van is ilyen kikötés, az szerintem érvénytelen.

ObudaFan # 2014.04.12. 07:06

Ha van kollektív szerződés, az természetesen más kérdés.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.12. 09:17

Igazad van. Megnyugtattál.

M.Ervin # 2014.04.13. 17:12

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg iskolaszövetkezetnél dolgozom diákként. Két munkaszerződésem van,az egyik 2013.12.01.-2014.12.31.-ig, a másik 2014.02.01-2014.06.30. időszakra szól. A két szerződés minden pontjában megegyezik (az időszakok kivételével). Mind a kettőben 3 hónap próbaidő van meghatározva. A munkáltató elmondása szerint az első szerződést nem találja. Kérdésem az lenne, hogy melyik szerződés érvényes? Illetve felmondhatok-e azonnali hatállyal indoklás nélkül, a 2014.02.01.-2014.06.30. időszakra szóló munkaszerződésemre hivatkozva, mivel ez alapján jelenleg próbaidőn vagyok.

Előre is köszönöm a választ!
M.Ervin

mk.nl.... # 2014.04.16. 02:52

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A kérdésem a következő lenne. Hollandiában dolgozom kiküldetésben magyar cégtől. A szerződésemben napi 4 óra, havi 88 óra munkaidő szerepel. Én dolgozom napi 12-15 órát egy héten 6 nap és a munkáltatóm ebből csak 9 órát fizet ki naponta. A szerződésemben az is ott áll,hogy a munkavállalót az órabér minden ledolgozott óra után megilleti. Tudna adni tanácsot?

Köszönöm


Tisztelt Forum!